خانه / اطلاعات ساختمانی / همه اطلاعات ضروری که باید درباره انواع لوله کشی ساختمان بدانید
انواع لوله کشی ساختمان و انواع لوله های آن آچاره

همه اطلاعات ضروری که باید درباره انواع لوله کشی ساختمان بدانید

لوله کشی ساختمان، یک کار خیلی تخصصیه، شاید به همین دلیله که ما کمتر به سراغ دونستن مطالبی در این مورد می‌ریم، مگر اینکه با مشکلاتی مثل نشتی لوله آب، فاضلاب و یا مانند اون روبرو بشیم و یا بالعکس تصمیم بگیریم، لوله کشی ساختمان رو راه اندازی کنیم!

مقاله‌ای که خواهید خوند، اطلاعات جامعی از انواع لوله کشی ساختمان رو ارائه داده که می‌تونه برای موارد مختلف لوله کشی، به کمک‌تون بیاد.

مصری‌ها، اولین مخترعان لوله کشی

تاریخچه لوله کشی ساختمان آچاره

اولین لوله‌های فولادی گالوانیزه شده، تقریبا حدود ۱۳۵ سال پیش برای انتقال آب شهر سان‌فرانسیسکو راه‌اندازی شد. اما هزاران سال قبل‌تر، مردم برای انتقال جریان آب از خاک رس، سرب، چوب، سنگ‌های حفره‌دار و مانند اون استفاده می‌کردند.

اگر به اسناد ثبت شده نگاه کنیم، متوجه می‌شیم:

 

 • مصری‌ها در ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد، اولین لوله‌های آب رسانی رو با فلز مس، ساخته بودند.
 • ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد، چینی‌ها، با چوب‌های بامبو، انتقال گاز رو انجام می‌دادند.
 • حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد، یونانی‌ها، اولین اروپایی‌هایی بودند که لوله کشی رو توسعه دادند. اونها از رس آتشی، سنگ سوراخ شده و گاهی اوقات برونز برای این منظور استفاده می‌کردند.
 • رومی‌ها و پارسی‌ها (ایرانی‌ها) اولین قنات‌ها رو ساختند. این جریان، به صورت لوله کشی کامل نبود، اما هنوز اشکال پیشرفته ای از انتقال حجم بالایی از مایعات محسوب میشد.
 • در قرن اول، اولین لوله های سربی در اروپا ساخته شد و اولین سیستم جریان آب شیرین در سال ۱۶۵۲ و با استفاده از کنده‌های خالی درختان در بوستون ساخته شد.
 • در ایالت متحده غربی، اغلب چوب قرمز، برای ساخت لوله مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما فلزات ترجیح داده می‌شدند، چرا که چوب همواره با فرسایش هوا، خوردگی اسید، وجود حشره و قارچ همراه بود.

داستان جالب اختراع  لوله های لوله کشی

لوله کشی در ساختمان آچاره

لوله‌های گالوانیزه شده مربوط به روزگار مدرن در دهه ۱۸۰۰ ساخته شدند. سال ۱۸۱۵، ویلیام مورداک، تمام شهر لندن رو با سیستم لامپ زغالی در حال سوختن و با استفاده از لوله تفنگ‌های غیر قابل استفاده، لوله کشی کرد

زمانی که او به لوله های فلزی بیشتری نیاز داشت، تعدادی از مخترعان با او همراه شدند تا راه‌های جدیدی برای ساخت لوله پیدا کنند. به این ترتیب، تامین کننده‌های لوله گالوانیزه، راه‌های بهبود کارایی، کیفیت و در نتیجه کاهش قیمت رو ادامه دادند.

 

در سال ۱۸۹۵، اولین کارخانه سازنده لوله بدون درز شروع به کار کرد. ساخت دوچرخه، خودرو و کشف بزرگترین رسوبات روغنی هم تقاضای تولید این لوله ها رو افزایش داد، به طوری که از سال ۱۸۵۸ تا ۱۹۰۰، حداقل دو میلیون فوت لوله فولادی ساخته شد.

چرا به لوله کشی اصولی تاکید می‌شود؟

اگرچه در حال حاضر، انجام لوله کشی به شیوه اصولی و درست، بسیار بدیهی به نظر میرسه، اما در حقیقت، اگر کارهای مربوط به لوله کشی، به کمک متخصصین با تجربه و ماهر انجام نشه، ساختمان دچار مشکلات بزرگی می‌شه، به طوری که می‌تونه خسارات شدیدی ایجاد کنه:

نشتی لوله های توکار آب و فاضلاب، به دیوارها و کف خانه سرایت می‌کنه و موجب از بین رفتن، لایه های گچ، رنگ، می‌شه و در نهایت حتی از بین رفتن دیوار و سقف رو به همراه خواهد داشت.

لوله کشی اصولی، این فواید رو هم داره:

 

 • با سلیقه شخصی، لوله کشی انجام نمی‌شه
 • لوله کشی اصولی، استفاده از مواد و مصالح رو بهینه می‌کنه و هزینه‌ها رو کاهش میده.

زمان لوله کشی ساختمان

انواع لوله کشی های ساختمانی آچاره

این سوال تا حدی کلی هست: لوله کشی ساختمان، موارد مختلفی رو شامل می‌شه:

 • لوله کشی سرد و گرم
 • لوله کشی پنج لایه
 • لوله کشی موتورخانه
 • لوله کشی منبع آب
 • لوله کشی فاضلاب
 • لوله کشی شوفاژ و پکیج
 • نصب شیرآلات، روشویی، توالت فرنگی

همه این موارد اشاره شده، زمانی مورد نیازه که قصد ساختن یک ساختمان رو دارید، پروانه ساختمان سازی حاضره و از اداره آب و گاز، مجوز دریافت انشعاب رو دریافت کردید.

لوله کشی‌های مورد نظر در مراحل پی‌ریزی ساختمان، سفت کاری و ساختن دیوارها و فضای داخلی ساختمان انجام می‌شه و اگر قرار به لوله کشی روکار داشته باشید، باید اینکار رو به بعد از اتمام کار ساختمان سازی موکول کنید

نصب شرآلات، روشویی، توالت ایرانی و فرنگی هم در مراحل پایان کار قابل انجام هست.

 

اما گاهی اوقات به دلایل متعددی، مثل مشکلات ساختمان، تغییر در دکوراسیون ساختمان و اضافه کردن بخش‌های جدید، باز هم به لوله کشی نیاز می‌شه

قیمت خدمات لوله کشی

مسلما این سوال هم بسیار کلی هست، چرا که خدمات لوله کشی، افراد متخصص با تجربه و مواد و مصالح، همگی متفاوت هستند

 

اما بخشی از این خدمات، با توجه به تعرفه منتشر شده اتحادیه تاسیسات ساختمان، در بخش خدمات لوله کشی آچاره، منتشر شده که می‌تونید از اون برای آگاهی خودتون استفاده کنید.

 لوله های متنوع در لوله کشی ساختمان

لوله گالوانیزه تا لوله 5 لایه در لوله کشی آچاره

لوله کشی بخشهای مختلف هر ساختمانی، با لوله های متنوعی انجام می‌گیره. در طول گذر زمان، انواعی از لوله‌ها با کاربردهای مختلف به وجود اومدن که تعدادی از اونها در زیر لیست شده

۱. لوله های گالوانیزه فولادی و آهنی:  این لوله‌ها را در لوله کشی فاضلاب به کار می‌برند.

۲. لوله‌های چدنی:  بیشتر در لوله کشی فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند و به دو شکل لوله چدنی سرتوپی و لوله چدنی دو سر تخت هستند.

۳.  لوله های پلاستیکی: این لوله‌ها برای لوله کشی شوفاژ و پکیج مورد استفاده قرار می‌گیرند، چرا که احتمال خوردگی و ترک لوله‌های فلزی در اثر فشار بالای آب گرم و سرد وجود داره.

۴. لوله ۵ لایه: از انواع لوله های پلاستیکی هستند و در ساخت اونها، از لایه آلومینیومی، دو لایه پلیمر، و دو لایه چسپ مخصوص استفاده شده به این لوله‌ها، سوپر پایپ هم گفته می‌شه و در حال حاضر برای تمام انواع لوله کشی، قابل استفاده هستن.

انواع دیگر لوله های لوله کشی:

 

 • لوله های پلی اتیلن
 • لوله های پوش فیت
 • لوله های پلی ونیل کلراید
 • لوله پلیکا

طراحی نقشه برای لوله کشی 

اتوکد، یکی از از نرم‌افزارهای محبوب حوزه طراحی نقشه‌های ساختمانی محسوب می‌شه و تمامی افرادی که برای لوله کشی تخصص دارن، با توجه به این نقشه‌ها، باید کار لوله کشی رو انجام بدند.

لوله کشی روکار و توکار: مزایا و معایب

لوله کشی روکار و توکار در لوله کشی ساختمان

پاسخ به این سوال تا حدی ساده است

 • اگر نشتی در لوله ها به وجود آمده باشه، فهم این موضوع برای لوله‌های روکار آسان‌تر از لوله‌ های توکار خواهد بود.
 • لوله های توکار مسلما در زیبایی خانه تاثیر بهتری دارند، گرچه امروزه، لوله‌های روکار هم در رنگهایی تهیه میشن که چهره محیط رو نازیبا نکنند.

اما این نکات رو در لوله کشی روکار و توکار به یاد داشته باشید:

لوله کشی روکار زمانی بسیار پراهمیت بود که لوله های چدنی و گالوانیزه به مرور زمان، دچار خوردگی و شکافت می‌شدند، اما با ظهور لوله‌های پلاستیکی و سوپر پایپ که تا ۱۰۰ سال هم بدون هیچ نوع پوسیدگی، همچنان پابرجا هستند، استفاده از نوع روکار و یا توکار، چندان تفاوتی نمی‌کنه

 

اما لوله‌های روکار در حال حاضر، برای تغییر، جابجایی و حذف بخش‌های مختلف لوله کشی، بهترین گزینه هستند، چرا که نسبت به لوله‌های توکار و خرابی‌ کاشی و دیوار، هزینه کمتری دارند

 سادهتربن تا دشوارترین خدمات لوله کشی

 همونطور که در بخشهای قبلی گفته شد، خدمات لوله کشی بسیار متنوعه. مهمترین مواردی لوله کشی در زیر لیست شده:

·         لوله کشی آب و فاضلاب

·         لوله کشی گاز

·         نصب و سرویس توالت فرنگی

·         نصب فلاش تانک

·         نصب و تعمیر پمپ و منبع آب

·         تخلیه چاه و لوله بازکنی

·         نصب روشویی: شاید سادهترین خدمت لوله کشی، مربوط به نصب و تعمیر روشویی و انواع شیرآلات باشه: اما باقی مواردی که اشاره شد، کارهایی کاملا تخصصی محسوب می‌شه و نیاز به لوله کشهایی با تجربه لازمه.

لوله کشی آب و فاضلاب

لوله هایی که برای انتقال آب مورد استفاده قرار می‌گیرند، با انواع لوله هایی که برای انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار میگیره، متفاوته. در حال حاضر، ساختمان هایی که ساخته می شن، ممکنه یک سیستم لوله کشی آب داشته باشند که برای انتقال انواع آب ها مورد استفاده قرار بگیره، اما، در خانه های قدیمی، انواع مختلفی از لوله های آب پیدا می شد.

انواع متداول لوله های آب

 • لوله PVC
 • لوله CPVC
 • لوله مسی
 • لوله PEX
 • لوله گالوانیزه
 • لوله برنجی

PVC مخففی برای پلی وینیل کلرایده. از انواع مختلف لوله های پلاستیکی که برای لوله کشی آب مورد استفاده قرار می گیره. PVC انواع متنوعی از کاربردها رو در لوله کشی آب و فاضلاب داره؛ از لوله های زهکشی تا آب رسانی. این لوله ها عمدتا برای آبیاری و لوله کشی ساختمان ها و خانه ها مورد استفاده قرار می گیره.

متداولترین انواع مواد برای لوله کشی آب آشامیدنی، استیل گالوانیزه یا آهن، مس، پلی بوتیلن، پلی وینیل کلراید غیر پلاستیکی، پلی وینیل کلراید کلر (CPVC) و پلی اتیلن (PE) هست.

اما یک قانون کلی وجود داره

 • به طور کلی لوله های PVC برای آب سرد فقط مورد استفاده قرار میگیره
 • CPVC: برای دمای بالاتر از ۱۸۰ درجه فارنهایت استفاده می شه
 • PEX: برای آب سرد و گرم می تونه استفاده بشه

انواع تعمیر لوله کشی مربوط به ساختمان ها

تعمیرات مربوط به لوله کشی هم موارد مختلفی رو شامل می شه:

 • نشتی لوله های آب ساختمان
 • نشتی لوله های توالت فرنگی 
 • نیاز به تخلیه چاه
 • تعمیر روشویی و شیرآلات

برای همه این موارد نیاز به لوله کش هایی هست که با تجربه باشن و در کارشون به اندازه کافی تجربه داشته باشند. امروزه، به کمک اپلیکیشن های آنلاین، مثل آچاره، می شه انواع خدمات لوله کشی رو خیلی راحت درخواست کرد. 

 

 

منبع: stlpipesuppl

 

 

 

درباره‌ی تیم تحریریه آچاره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[Forwarded from Maede Rajabi]