تعمیر یخچال فریزر با این ۵ مشکل، از نان شب واجب‌تر است.

مشکلات یخچال فریزر- آچاره

یخچال فریزر، عضو بی‌سر و صدای هر آشپزخانه‌ای، وظیفه مهم نگهداری از مواد غذایی رو به عهده داره و نیازی به گفتن نیست که چقدر حضورش برای هر ساختمانی که آدمی توی اون زندگی می‌کنه، واجبه.

اما گاهی اوقات این لوازم خانگی برقی بی‌صدا، شروع به نواختن سرو صداهای عجیب و غریب می‌کنند، قسمت‌هایی از اونها دچار خرابی می‌شه و با زبان بی‌زبانی از ما میخوان که اونها رو به بیمارستان (تعمیرگاه لوازم خانگی برقی) ببریم و یا حتی در موارد شدیدتر، اعلام بازنشستگی می‌کنند و باید برای همیشه با اونها خداحافظی کنیم.

در بیشتر موارد، علائمی وجود داره که با توجه به اونها، می‌تونیم فقط با تعمیر یخچال فریزر اونها رو دوباره به چرخه کارکرد بهینه، برگردونیم و از هزینه‌های بسیار گزاف خرید مجدد یخچال فریزر جلوگیری کنیم.

اما این علائم چی هستند و چطور می‌شه اونها رو درمان کرد؟

یخچال، صداهای عجیب و غریب داره

یخچال فریزر صدا میدهد آچاره

بخشی از صدای یخچال، طبیعیه، به خصوص در یخچال‌های بدون برفک. در هنگام کار کردن یخچال برای پاک کردن برفک از بدنه فریزر، صدای کمی تولید می‌شه که البته نمی‌تونه آزار دهنده باشه. اما موارد زیر می‌تونه باعث ایجاد صدای اضافی در یخچال بشه:

 1. خراب شدن فن موتور اواپراتور یخچال
 2. خراب شدن موتور فن کندانسور
 3. شل شدن اتصالات موتور یخچال
 4. ایراد در موتور فن تبخیر
 5. پره‌های فن یخچال، به درستی کار نمی‌کنه

آبی که پشت یخچال و در کنار موتور جمع می‌شه، بیشتر از حد معموله

یخچال آب میده آچاره

آب‌های تبخیر شده داخل یخچال و فریزر، به طور معمول حدود ۱۵ تا ۱۶ قطره است که به روی موتور ریخته می‌شه تا علاوه بر خنک کردن موتور، به واسطه حرارت موتور تبخیر بشه.

اما بعضی از یخچال‌ها، بیشتر از این حد، آب تولید می‌کنند که می‌تونه به دلیل سوراخ شدگی لوله‌های جریان آب باشه و یا اینکه در جای خودشون به درستی قرار نگرفته باشن.

این موضوع باید به صورت جدی بررسی بشه، در غیر این صورت آسیب جدی به موتور وارد می‌شه.

داخل یخچال آب میده

داخل یخچال آب میده آچاره

این مشکل رو دست کم نگیرید: گاهی اوقات، ممکنه تکه‌های کوچکی از مواد غذایی، جلوی عبور آب یخچال رو از لوله تخلیه از یخ‌زدا بگیرند و با بسته شدن سوراخ ناودانی که محل عبور آب هست، به جای اینکه آب به روی موتور ریخته بشه، داخل یخچال بریزه.

این اتفاق عواقب خوشایندی نداره، چرا که آب جمع شده در یخچال، می‌تونه به نواحی زیرین خودش و از جمله درب فریزر نفوذ کنه و باعث باد کردن فوم درب فریزر بشه. در چنین صورتی، درب فریزر دیگه به درستی بسته نمی‌شه و بخش زیادی از سرما، به بیرون نفوذ پیدا می‌کنه.

علاوه بر اون، فوم درب فریزر باید تعویض بشه که هزینه زیادی هم داره. این در حالیه که به راحتی می‌شه این گرفتگی سوراخ ناودانی رو باز کرد تا هیچ کدام از مشکلات بعدی اتفاق نیفته.

بسیاری از خروجی‌های لوله‌های تخلیه، پشت کشوهای داخلی یخچال قرار دارند و به راحتی می‌تونید اون رو پیدا کنید و خروجی لوله تخلیه رو از گرفتگی پاک سازی کنید.

یخچال و یا فریزر مثل قبل خنک نمی‌کنه

یخچال خنک نمیکنه آچاره

گاهی ممکنه بسیار خسته و عرق کرده به خونه بیاید و خوشحال باشید که آب سرد در یخچال دارین و یا به میزان کافی یخ در فریزر نگه داشتید تا بتونید از اون‌ها برای درست کردن یک شربت گوارا و سرد استفاده کنید، اما با کمال تعجب متوجه می‌شین که آب خیلی سرد نشده و ظرف یخ شما به طور کامل یخ نزده.

این موضوع خیلی مهمه، چون ممکنه گاز موجود در لوله‌های یخچال، کم شده باشه و یا بخش‌هایی از موتور مثل کمپرسور نتونسته باشن وظیفه خودشون رو به درستی انجام بدن.

این موضوع رو اصلا پشت گوش نندازید، حتما با یک تعمیرکار ماهر مشورت کنید و از او بخواید که یخچال شما رو بررسی کنه.

یخچال بدون برفک شما، برفک می‌زنه

یخچال برفک میزنه- آچاره

پاک کردن برفک فریزر، کار دشوار و زمان‌بری هست و علاوه بر اون در تمام مدتی که مجبور هستید تا برفک‌ها آب بشن، مواد غذایی یخ زده، باید بیرون گذاشته بشن که کار درستی هم نیست و باعث باز شدن یخ مواد غذایی منجمد شده می‌شه.

اما با پیشرفتت علم، یخچال‌های بدون برفک هم در بازار لوازم خانگی پیدا شدند و این مشکل به راحتی حل شد.

یخچال‌های بدون برفک، به خصوص یخچال‌های ایرانی، در دراز مدت، دچار مشکل برفک زدن می‌شن و به این ترتیب، سرمای یخچال به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کنه و موتور مجبوره برای تولید سرمای اولیه بیشتر کار کنه و این چرخه همچنان ادامه پیدا می‌کنه.

بسته شدن منافذ کندانسور، کار نکردن کلید اتصال هیتر و علاوه بر اون، کار نکردن تایمری که زمان روشن شدن هیتر رو اعلام می‌کنه، از مهم‌ترین عوامل برفک زدن یخچال بدون برفک هست.

در همه موارد توضیح داده شده، به طور حتم باید به سراغ تعمیر یخچال فریزر بریم.

البته موارد دیگه‌ای هم وجود دارند که به تعمیر یخچال نیاز پیدا می‌کنند و ما در اینجا این موارد رو فقط به صورت ردیفی اشاره می‌کنیم:

 1. درب‌های دستگاه به خوبی بسته نمی‌شن
 2. مواد غذایی مثل میوه و سبزیجات، داخل یخچال خیلی زود کپک میزنه
 3. بدنه یخچال گرمه و یا موتور بیش از اندازه داغ می‌کنه
 4. مواد غذایی داخل یخچال، یخ میزنه
 5. تنظیمات دمای یخچال با وجود بسته بودن درب آن، به هم می‌خوره.
 6. بخش یخ ساز یخچال و یا ساید بای ساید، کار نمی‌کنه.

گاهی چاره‌ای جز تعویض یخچال نداریم

این موضوع بیشتر در اوایل خرید یخچال می‌افته. تمامی تعمیرکاران یخچال و فریزر و سازندگان این سیستم‌های سرمایشی اعلام می‌کنن که حداکثر تا دو هفته بعد از خرید یخچال، اگر مشکلی در یخچال وجود داشته باشه، حتما مشخص می‌شه.

در این مدت، به خوبی به یخچال توجه داشته باشید و اون رو زیر نظر بگیرید.

بخش‌های یخ ساز، فریزر و آب سرد کن اون رو امتحان کنید و در صورتی که احساس کردید این بخش‌ها به خوبی کار نمی‌کنن، حتما به نمایندگی اطلاع بدید.

حتما بخش ضد برفک دستگاه رو بررسی کنید و متوجه باشید که آیا برفکی تولید می شه و یا خیر.

اگر هر کدوم از این بخش‌ها مشکل داشته باشه، نمایندگی موظف به تعویض قطعات و حتی در مواردی تعویض کامل یخچال خواهد بود.

تعمیر یخچال به صورت آنلاین

در حال حاضر اگه با مشکل خرابی یخچال مواجه هستین و دنبال تعمیرکار خوب و مطمئن می‌گردید، می‌تونید به سراغ صفحه درخواست تعمیر یخچال فریزر آچاره برید و برای این خدمت، ثبت درخواست کنید تا از بین متخصصانی که به شما معرفی می‌شن، بر حسب رزومه شخصی اونها، نظرات دیگر کاربران و امتیازاتی که به اونها داده شده، فرد مورد نظر رو انتخاب کنید.

شما می توانید از خدمات آچاره با قیمت اقتصادی استفاده نمایید

لینک درخواست سرویس
 
0
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب تیم تحریریه آچاره

دیدگاه شما

بدون دیدگاه