۳ روش تمیز کردن لوستر

نظافت و شستشو

همه ما عاشق این هستیم که در تمام طول سال لوسترهایی تمیز و براق داشته باشیم. مطمئناً هیچ کس از اینکه لوستری پر از گرد و غبار و تارعنکبوت داشته باشد راضی نِست اما حقیقت این است که تمیزکازی لوستر کار راحتی نیست. در صورتی که با روش‌های تمیز کردن لوستر کریستال آشنا شوید قطعاً بخش زیادی از راه را رفته‌اید. برای حفظ درخشش و زیبایی لوسترها باید حداقل یک بار در سال گردگیری لوستر را در لیست کارهای خود قرار دهید. در ادامه این مقاله با روش‌های آسان و موثری برای انجام این کار آشنا خواهیم شد.

روش‌های مختلفی برای گرد گیری لوستر وجود دارد. برای اینکه بخواهید بدانید کدام روش برای لوستر شما مناسب‌تر است باید ۳ عامل را در نظر بگیرید:

 • چه نوع کثیفی و آلودگی روی لوستر شما را پوشانده است؟
 • چه مدت از آخرین باری که لوسترتان را تمیز کرده‌اید گذشته است؟
 • قطعات بلور چقدر بزرگ هستند؟

چند نکته کلی که برای تمیز کردن لوستر کریستال باید در نظر بگیرید:

 1. مهم‌ترین توصیه ما به شما این است که یک گردگیر مناسب با ارتفاع لوستر خود تهیه کنید و هرچند وقت یکبار با استفاده از آن گرد و غبار را از روی لوستر پاک کنید. ابن کار باعث می‌شود تا دفعه بعدی که سراغ پاک کردن لوستر بروید میزان درخشش و پخش شدن نور لوستر کم نشود.
 2. حتماً سالی یک بار برای تمیز کردن اساسی لوستر اقدام کنید تا همیشه براق و درخشان باشد.
 3. به محض مشاهده گرد و غبار و یا لکه‌های کوچک اقدام به پاک کردن لوستر کنید.
 4. محل نصب لوستر در روند تکیزکاری آن موثر است. اگر لوستر شما در آشپزخانه قرار دارد بیشتر از سایر لوسترها نیاز به تمیز کردن دارد؛ زیرا میزان چربی و آلودگی در آشپزخانه بیشتر از سایر قسمت‌ها است.
 5. لوسترهایی که در بخش ورودی ساختمان قرار دارند نیز بیشتر از سایر قسمت‌ها نیاز به گردگیری دارند.
 6. برای پاک کردن لوستر حتماً از یک گردگیر نرم مانند پر استفاده کنید. گردگیرهای دسته داری که از پر شتر مرغ تهیه شده‌اند برای انجام این کار مناسب‌اند.

Crystal-chandelier-cleaning

روش‌های مختلف تمیز کردن لوستر کریستال:

چندین روش برای تمیز کردن لوستر کریستال وجود دارد. ما در اینجا پرطرفدارترین و کاربردی‌ترین روش‌های گردگیری لوستر را به شما یاد خواهیم داد.

 • تمیز کردن لوستر در حالت آویزان
  • پاک کردن لوستر به روش دستکش تمیز کردن لوستر به روش قطره‌ای
  • سفید
 • تمیز کردن لوستر کریستال با باز کردن کامل تمام قطعات

تمیز کردن لوستر کریستال در حالت آویزان

پاک کردن لوستر کریستال به روش قطره‌ای

یکی از روش‌هایی که برای تمیز کردن لوستر بلوری مناسب است؛ روش قطره‌ای است. در این روش شما ابتدا باید یک شیشه پاک کن و یا هر اسپری پاک‌کننده مناسب انتخاب کنید.

مرحله اول:

از خاموش بودن لوستر مطمئن شوید. برای احتیاط بیشتر، بهتر است که فیوز را قطع کنید.

مرحله دوم:

لامپ‌ها را باز کنید و سرپیچ‌ها را با دستمال مرطوب تمیز کنید. مایه پاک کننده را به صورت مستقیم اسپری نکنید تا وارد اتصالات نشود.

مرحله سوم:

برای اینکه مایع شیشه شوی یا آلودگی‌ها روی زمین چکه نکند، بهتر است که یک پارچه یا روزنامه را زیر لوستر روی زمین پهن کنید.

مرحله چهارم:

تمام کاری که باید بکنید این است شیشه شوی را روی کریستال‌ها اسپری کنید و کمی منتظر بمانید تا مایع از روی کریستال‌ها بچکد. چون در این حالت بخش زیادی از آلودگی و گرد و غبار همراه مایع شیشه شوی روی زمین می‌ریزد و پاک می‌شود.

مرحله پنجم:

حتماً از خشک بودن سرپیچ‌ها و اتصالات مطمئن شوید. می‌توانید کمی صبر کنید و در این زمان گردوغبار لامپ‌ها را تمیز کنید.

مرحله ششم:

لامپ‌ها را دوباره ببندید و برق را وصل و لوستر را روشن کنید. اگر کارتان را به خوبی انجام داده باشید لوستر شما باید درخشش چشمگیری داشته باشد.

Clean-the-crystal-chandelier-by-drip-method

تمیز کردن لوستر به روش دستکش سفید

روش دوم که برای تمیز کردن لوستر کریستال مناسب است، پاک کردن لوستر با استفاده از روش دستکش سفید است. در این روش شما باید زمان بیشتری را در ارتفاع بمانید! پس قبل از هر چیز از کامل بودن تجهیزات و راحتی خودتان مطمئن شوید.

یکی از مزیت‌های این روش نسب به روش قبلی این است که کثیف کاری کمتری دارد. شما به یک محلول شیشه پاک کن و یک دستکش و یک کاسه و یا ظرف مناسب نیاز دارید.

مرحله اول:

مانند روش قبل ابتدا از خاموش بودن لوستر و قطع بودن فیوز اطمینان پیدا کنید.

مرحله دوم:

در این مرحله شما به یک نردبان نیاز دارید. از ایمن و ثابت بودن نردبان مطمئن شوید. دستکش و محلول را نیز آماده کنید.

مرحله سوم:

دستکش را بپوشید و انگشتان خود را به محلول آغشته کنید و سپس کریستال‌ها و رشته‌ها را با دقت و به‌طور کامل تمیز کنید. در صورت کثیف شدن مایع موجود در ظرف، مایع را عوض کنید.

Clean-the-chandelier-with-white-gloves

تمیز کردن لوستر کریستال به روش باز کردن کامل قطعات

یکی از بهترین و کامل‌ترین روش برای پاک کردن لوسترها باز کردن و شستن تمام اجزای قابل شستشوی لوستر است. این روش هرچند که نسبت به سایر روش‌ها نتیجه بهتری دارد اما به همان مقدار به زمان و دقت بیش‌تری نیز نیاز دارد. نکته مهم دیگری که در این روش باید در نظر بگیرید نحوه اتصال اجزا به یکدیگر است. بهتر است قبل از باز کردن کامل لوستر، از تمام جزییات عکس و یا فیلم بگیرید تا بعد از شستشو و هنگام نصب دچار مشکل نشوید.

مرحله اول:

مانند سایر روش‌ها ابتدا لوستر را خاموش و فیوز برق را قطع کنید.

مرحله دوم:

تمام رشته‌ها را با دقت و به آرامی باز کنید. در حین انجام این کار اطمینان حاصل کنید که هنگام نصب می‌دانید هر رشته در کجا باید وصل شود. بلور یا رشته‌ها یا سایر قطعات را به‌گونه‌ای جابجا کنید که به آن‌ها هیچ نوع ضربه یا خراشی وارد نشود. بسته به نوع لوستر، ممکن است برای باز کردن هر قطعه کریستال به انبردست یا ابزار مشابهی نیاز داشته باشید. همچنین می‌توانید از آن‌ها برای تغییر شکل اتصال‌دهنده‌های کریستال در هنگام مونتاژ مجدد برای تقویت آن‌ها استفاده کنید.

مرحله سوم:

هر رشته و یا قطعه کریستالی را در ظرفی که با شیشه شوی پرشده است قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه در ظرف بماند.

Cleaning-the-crystal-chandelier-by-completely-opening-the parts

مرحله چهارم:

با استفاده از یک دستکش نخی سفید و یا یک پارچه میکرو فایبر تمیز تمام رشته‌ها و کریستال‌هایی که از محلول خارج می‌کنید را خشک کنید.

مرحله پنجم:

پس از اینکه تمام رشته‌ها و کریستال‌ها را به طور کامل تمیز و خشک کردید، سایر اجزای لوستر مانند بدنه و پایه لوستر را پاک کنید. قاب و سایر قسمت‌ها را تمیز کنید. در صورت نیاز، قاب، لامپ‌ها و سایر قسمت‌های لوستر را با پارچه‌ای نرم و خشک تمیز کنید. اگر لامپ‌ها کم‌نور، شکسته یا تغییر رنگ داده‌اند، آن‌ها را تعویض کنید.

مرحله ششم:

حتماً رطوبت باقی‌مانده در سرپیچ‌های لامپ یا سایر مناطق اتصال برق را کاملاً خشک کنید. تا جایی که می‌توانید همه چیز را با پارچه خشک کنید و سپس اجازه دهید قطعات صورت لزوم چندین ساعت قبل از مونتاژ خشک شوند.

مرحله هفتم:

در این مرحله باید لوستر را جمع کنید. با استفاده از عکس‌ها و یا حافظه خود تمام قطعات، لامپ‌ها، کریستال‌ها و رشته‌ها را در جای خود قرار دهید. حتماً از درست متصل شدن قطعات اطمینان حاصل کنید. هنگام مونتاژ، از بالا به پایین و از داخل به بیرون کار کنید تا همه قطعات به راحتی جمع شوند.

how-to-clean-the-chandelier

نکات کلی که هنگام تمیز کردن لوستر کریستال باید رعایت کنید

 • برای جلوگیری از ریزش و شکستن قطعات، می توانید یک پتوی ضخیم زیر لوستر پهن کنید. پتو را روی زمین زیر لوستر بگذارید تا ضرب تکه‌هایی که ممکن است بیفتد را بگیرید و از شکستن آن‌ها جلوگیری کند.
 • اطمینان حاصل کنید که نردبان شما در ارتفاعی قرار دارد که دسترسی به همه قسمت‌های لوستر برای شما راحت باشد.
 • سعی کنید هنگام کار پیش‌بند با جیب بپوشید تا بتوانید تمیز کننده، پارچه‌ها و سایر وسایل را به راحتی در اختیار داشته باشید.
 • هرگز لوستر را نچرخانید تا به قسمت‌های دیگر برسید. این می‌تواند پایه‌های لوستر را شل کند که در نهایت باعث سقوط آن شود. در عوض نردبان خود را به اطراف حرکت دهید.
 • قاب لوستر را تمیز کنید. قاب و هر قسمت دیگر از لوستر خود را فقط با یک پارچه خشک یا پاک کننده لوستر یا پاک کننده مناسب فلز پاک کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که از پاک کننده‌ای استفاده می‌کنید که برای انواع فلز یا مواد دیگر مناسب است. در غیر این صورت خطر لکه شدن یا از بین رفتن رنگ آن وجود دارد.
 • قلاب‌ها یا اتصال‌دهنده‌های فلزی کریستال‌ها را فقط با یک پارچه خشک تمیز کنید، زیرا پاک‌کننده می‌تواند آن‌ها را لکه‌دار کند یا از بین ببرد.
 • اگر هر لامپ کم نور، سوخته، شکسته یا از بین رفته است، از این فرصت استفاده کرده و آن‌ها را با لامپ‌های جدید با توان مناسب عوض کنید.
 • برای جلوگیری از انتقال اثرانگشت به منشورهای کریستال، دستکش‌های نخی سفید بپوشید.
 • هر تکه بلور را با پارچه مرطوب به‌آرامی پاک کنید. سپس، برای جلوگیری از لکه‌های آب، بلافاصله با یک پارچه خشک و بدون پرز خشک کنید.

اگر لوستر شما نیاز به تعمیر دارد یا برای شستشو آن را باز کرده‌اید و باید مجددا آن را نصب کنید می‌توانید از متخصصان آچاره برای انجام این کار کمک بگیرید. 

Notes-Cleaning-the-chandelier

نصب لوستر با متخصص آچاره!

کلیک کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن
دکمه بازگشت به بالا