رنگ ساختمان و معرفی انواع آن برای نقاشی خانه

رنگ ساختمان و انواع آن

ما انسان‌ها همگی نیاز به سرپناه داریم و تلاش می‌کنیم این سرپناه را تا آنجا که امکان دارد، زیبا و دلپذیر برای زیستن کنیم؛ از همین‌روست که دکوراسیون و بازسازی منزل از دیرباز تا کنون، جایگاه ویژه‌ای در میان انواع مشاغل و خدمات داشته است. برای مثال، نقاشی ساختمان، یکی از آن موارد اصلی است؛ چرا که نسبت به تعویض خانه راه آسان‌تر و بسیار کم‌هزینه‌تری است و اثرات زیادی در زیباسازی خانه و محیط دارد.
آچاره امروز، به سراغ نکات نقاشی ساختمان و از همه مهمتر رنگ ساختمان رفته که از زمانی که تصمیم می‌گیرید خانه خود را رنگ کنید، با آن درگیر خواهید بود. از مرحله انتخاب رنگ و نوع رنگ تا تصمیم‌گیری برای انتخاب نقاش کار ساختمان. امیدواریم نکاتی که ارائه شده است، بتواند در این مسیر راهنمای خوبی باشد. با ما در ادامه همراه باشید.

 

انتخاب رنگ ساختمان

 

انتخاب رنگ ساختمان مناسب

 

شاید اولین نکته‌ای که در نقاشی ساختمان ذهن را درگیر می‌کند، انتخاب رنگ و نوع رنگ است؛ به راستی، باید چه رنگی را انتخاب کنیم که با دکوراسیون منزل شما همخوانی داشته باشد و در عین حال در آینده چندان نیاز به تمیز کاری نداشته باشید. اگر دوست دارید جواب سوال اول رو پیدا کنید، می توانید به مقاله “نقاشی ساختمان” مراجعه کنید و اگر دنبال انتخاب انواع رنگ هستید، می‌توانید ادامه مطلب زیر را بخوانید:

رنگ‌ها انواع مختلفی دارند که شما می‌توانید با توجه به هدف و میزان هزینه‌ای که می‌خواهید صرف کنید، یکی از آنها را انتخاب کنید:

 

 رنگ روغنی برای نقاشی ساختمان

 • رنگ روغنی که اسمش را احتمالا بسیار شنیده اید، در سه نوع براق، نیمه براق و مات تهیه می‌شود.
 • این رنگ بیشتر برای رنگ‌آمیزی قاب‌های در و پنجره استفاده می‌شود، اما اگر دیوارها را با نوع براق روغنی رنگ کنید، باید بدانید، نور بیشتری به خانه دعوت خواهید کرد، چرا که درخشش خاصی دارند و همین موضوع خانه شما را روشن‌تر خواهد کرد.
 • اما در عین حال، یک عیب بزرگ هم دارند و آن اینه که ایرادها و انحناهای ناهموار دیوار و سطوح رو هم کاملا مشخص می‌کنند.
 • همچنین این رنگ قابل شستشو است، اما بوی زیادی در حین رنگ‌آمیزی و در حین خشک شدن باید متحمل شوید.
 • اگر به سراغ بحث مهم قیمت برویم، باید بگوییم در بازار فعلی متغیر است.

رنگ روغنی برای نقاشی ساختمان

 

 رنگ پلاستیک برای نقاشی ساختمان

 

 • این رنگ را می‌توانید با آب ترکیب کنید و نیاز به وجود حلال‌های نفتی نیست تا مجبور به تحمل بوی نامطبوع شوید.
 • رنگ پلاستیکی دارای درجات مختلف کیفیتی است و نوع مرغوب آن قابل شستشو خواهد بود.
 • اگر به دنبال نقاش ساختمان نیستید و می‌خواهید این‌کار را به تنهایی انجام دهید، رنگ پلاستیکی می‌تواند گزینه مناسبی باشد، اما در عین حال میزان جذب رطوبت توسط این رنگ بالاست و دوام و ماندگاری آن نسبت به رنگ روغنی کمتر است.
 • قیمت‌های رنگ پلاستیکی تا نیمه پلاستیکی نیز در این بازار متغیر است.

رنگ پلاستیک برای نقاشی ساختمان

 

 

رنگ اکریلیک برای نقاشی ساختمان

 

 • اگرچه نام این رنگ، شما را یاد رنگ‌هایی می‌اندازد که احتمالا پلاستیکی است، اما باید بگوییم، رنگ آکریلیک که ابتدا فقط در رنگ‌آمیزی خودرو به کار می‌رفت، دارای فرمول سازگار با محیط زیست است و این موضوع می‌تواند برای افرادی جذاب و دوست‌داشتنی باشد که دوستدار محیط‌زیست و البته طرفدار احترام به آن هستند.
 • این رنگ را به راحتی با آب رقیق می‌کنند و بعد از رنگ کردن سطوح، به راحتی خشک می‌شوند.
 • اگر به دنبال تنوع رنگی هستید، آکریلیک می‌تواند گزینه مناسبی باشد
 • این رنگ می‌تواند برای مدت‌های طولانی بر سطوح بماند و به اصطلاح ماندگاری آن بالاست.
 • اگر فردی هستید که بوی رنگ، حساسیت در شما ایجاد می‌کند و یا آلرژی شما بیشتر می‌شود، باز هم رنگ آکریلیک می‌تواند گزینه مناسبی باشد.
 • قیمت تقریبی آنها در بازار کنونی، متغیر است.
 • البته باید بدانید رنگ‌های نقاشی ساختمان، انواع مختلفی دارند، اما این سه رنگ، از مهم‌ترین و پر‌کاربردترین انواع رنگ‌هاست.

رنگ اکرلیک برای نقاشی ساختمان

 

بدون هیچ ترسی رنگ ساختمان دلخواهتان را انتخاب کنید!

اجازه ندهید ترس از رنگ‌های جدید، باعث شوند تا رنگ‌های همیشگی سفید یا کرم را انتخاب کنید؛ البته اگر به این رنگ‌ها علاقه دارید که بحثی نیست ولی اگر از روی همرنگی با جماعت این رنگ‌ها را انتخاب می‌کنید، ما با صدای بلند به شما میگوییم که ریسک کنید و رنگ دلخواهتان را در نقاشی ساختمان انتخاب کنید؛ مطمئن باشید استفاده از رنگ‌هایی که دوست دارید در نقاشی محل سکونتتان،‌ حس و حال خوبی را به شما القا خواهد کرد؛ ضمنا یادتان باشد نیازی نیست کل دیوار خانه را به رنگ دلخواهتان نقاشی کنید؛ شما می توانید از رنگ‌های دلخواهتان در بخش‌هایی از ساختمان استفاده کنید و تنوع بصری مناسبی ایجاد کنید.

انتخاب رنگ ساختمان دلخواه

رنگ‌های گرم، انرژی بخش خانه شما

در بین هفت رنگ موجود در رنگین کمان، رنگ‌های گرم قرمز، نارنجی و زرد، سرشار از انرژی هستند. بهترین مکان برای استفاده از این رنگ‌ها آشپزخانه شماست؛ مثلا رنگ زرد در آشپزخانه می‌تونه القاکننده‌ی یک روز آفتابی و پر نور است. یا اگر در خانه اتاقی دارید که در آن ورزش می‌کنید، می‌توانید از این رنگ‌ها در ترکیب رنگ آن اتاق استفاده کنید.

 

رنگ گرم برای نقاشی ساختمان

رنگ‌های خنثی برای افزایش تمرکز و بینایی!

از بهترین رنگها برای چشم، رنگ سبز است. این رنگ باعث می‌شود که شما در زمان مطالعه، قدرت بینایی بیشتری پیدا کنید و زیاد به چشمانتان فشار نیاورید. رنگ سبز باعث متمرکز شدن چشم به نقطه مورد دلخواه شده و همین موضوع باعث آرامش و افزایش توانایی چشم می‌شود. برای اتاق‌ها و یا قسمت‌هایی از خانه که در آن قصد مطالعه کردن و نوشتن دارید، از این رنگ استفاده کنید.

رنگ سبز برای نقاشی ساختمان

آرامش با رنگ های سرد

رنگ‌های سرد و خنک مثل آبی، نیلی و بنفش به ایجاد آرامش در فضای خانه کمک می‌کنند. سعی کنید رنگ‌های سرد را در قسمت‌هایی از خانه به‌کار ببرید که می‌خواهید در آن فعالیتی نداشته باشید و تنها قصد استراحت دارید. بیشتر کاربرد این قبیل رنگ‌ها به اتاق‌های خواب معطوف می‌شود. قابلیت دیگر استفاده از این رنگ‌ها به حمام مربوط می‌شود. وقتی که می‌خواهید بعد از یک روز کاری طولانی به حمام بروید، حتما نیاز به آرامش دارید که این رنگ‌ها به شما این اجازه را می دهند که در فضایی آرام قرار بگیرید.

 

رنگ سرد برای نقاشی ساختمان

مراحل آماده سازی رنگ ساختمان قبل از نقاشی

 

 • بعد از انتخاب رنگ، باید به سراغ جمع کردن وسایل خانه بروید و همینطور سطوح را بپوشانید تا به جز سطوحی که نیاز به نقاشی دارند، دیگر بخش‌ها رنگی و لکه‌ای نشوند. اما به طور دقیق برای اینکار، باید به چه نکاتی توجه کنیم
 • برای جلوگیری از رنگی شدن شیشه‌ پنجره‌ها، بهتر است از برق لب‌های جامد استفاده کنید. البته می‌توانید از نوار چسپ کاغذی نیز استفاده کنید. اما یک راه آسان‌تر نیز وجود دارد. روزنامه‌های باطله را به کمک چسپ نواری روی شیشه‌ها بچسپانید تا لکه‌های رنگ روی شیشه‌ها ریخته نشود
 • کف زمین و سطوحی مانند سنگ کابینت آشپزخانه را می‌توانید با پارچه‌های برزنتی بپوشانید. پارچه‌های برزنتی، انواعی ضخیم و خشنی از پارچه‌ها هستند که از آنها در ساخت چادر و کاور بسیار استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید هزینه کمتری را متحمل شوید، راهکار ساده، همان روزنامه باطله است. اما تلاش کنید از دو تا سه لایه روزنامه استفاده کنید و روزنامه‌ها را به کمک چسپ نواری به همدیگر بچسپانید تا لکه‌های رنگ به دیگر نقاط نفوذ نکند.
 • تمامی تابلوهای نقاشی، ساعت، لوازم تزئینی و قاب عکس‌ها را از محلی که نیاز به نقاشی دور کنید. می‌توانید برای جلوگیری از شکستگی، همه آنها را درون کارتن جداگانه‌ای نگه‌داری کنید.
 • به طور کلی سعی کنید به جز سطوحی که نیاز به رنگ دارند، باقی سطوح و وسایل پوشانده و یا برداشته شوند. به یاد داشته باشید، در این صورت دیگر مجبور نخواهید بود بعد از نقاشی ساختمان، نگران تمیزی لکه‌های رنگ نیز باشید.

 

آماده سازی برای نقاشی ساختمان

 

تکنیک های نقاشی ساختمان به صورت شخصی

 

باید بدانید نقاشی ساختمان، واقعا کار آسانی نیست و همت و پشتکار زیاد، ظرافت در کار و زمان مناسبی برای اینکار نیاز خواهید داشت. همچنین داشتن وسایل جدید، مانند نقاشی ساختمان با غلطک کار را راحت‌تر کرده است و شما باید بتوانید قلم‌مو‌ها و دیگر وسایل را نیز به درستی تهیه کنید. علاوه بر آن، گاهی اوقات لازم است خراب‌شدگی‌های سطوح را نیز ترمیم کنید که برای این کار به میزان مناسبی از گج و کاردک نیاز پیدا خواهید کرد. حال با این تفاسیر اگر همچنان مشتاق نقاشی ساختمان به تنهایی هستید، موارد زیر را حتما رعایت کنید:

 • ابتدا گرد و خاک سطوح مورد نظر را با پارچه تمیزی که بتواند به خوبی پرزها و گرد و خاک را بگیرد، تمیز کنید. برای اینکار می‌توانید در روش ساده، از دستمال‌های یزدی استفاده کنید که به خوبی سطوح را تمیز می‌کنند و مواد زائد را به خود جذب می‌کنند، اما همچنین می‌توانید از فرچه‌های مناسب سطوح نیز استفاده کنید تا کار شما راحت‌تر شود.
 • در گردگیری، سقف و گوشه‌های ساختمان را فراموش نکنید، میزان زیادی از گرد و خاک در گوشه‌های ناپیدای خانه جمع می‌شوند.
 • حالا سراغ آماده سازی دیوارها و سطوح بروید. منظور از آماده سازی، ترمیم بخش‌های آسیب دیده سطوح است. ممکن است، دیواری را با میخ سوراخ کرده باشید. میزان مناسبی از گج را با آب مخلوط کنید و با کاردک کوچکی به منطقه تخریب بمالید. اینکار را با ظرافت تمام انجام دهید تا برآمدگی‌ها و ناهمواری‌های جدید ایجاد نشود.

نقاشی ساختمان توسط خودمان

در نقاشی ساختمان، ابتدا به یک لایه رنگ اولیه نیاز دارید

 

حتما اسم زیرسازی را شنیده‌اید؛ برای آنکه رنگ‌ به طور یکنواخت در سطوح پخش شود، شما نیاز دارید تا ابتدا یک لایه رنگ اولیه را به روی سطوح بزنید. بعد از اینکار منتظر بمانید تا سطوح خشک شوند و بعد برای بار دوم رنگ برنید. البته یادتان باشد که در همین مرحله زیرسازی نیز باید به صورت یکنواخت و یک جهتی رنگ کنید.

جهت رنگ‌آمیزی، از بالا به پایین باشد

اگر سطوح را از پایین به بالا رنگ بزنید، باقیمانده رنگ در سطح پخش خواهد شد و ایجاد ناهمواری خواهد کرد. اما در حالت برعکس، به راحتی سطوح رنگ شده و یکنواختی کار بیشتر خواهد بود.

نقاشی سقف

 

 • سقف خانه اگر به شکل مستطیلی است، تلاش کنید از عرض سطح، آن را رنگ کنید تا به دلیل اندازه کمتر سطح، نقاشی راحت‌تر و کار زیباتر شود. سقف نیز از آن مواردی است که دوبار باید آن را رنگ کرد.
 • بعد از رنگ‌آمیزی کامل، تلاش کنید در محیط تردد نکنید و درب و پنجره‌ها را برای خشک شدن زودتر رنگ باز کنید. در نهایت باز هم تاکید می‌کنیم ظرافت در کار که نیازمند صبر و حوصله زیادی است، از اصول نقاشی خوب ساختمان است.

نقاشی ساختمان با آچاره

انتخاب متخصصان نوسازی و بازسازی ساختمان

 

همانطور که در بالا اشاره شد، نقاشی ساختمان کار ساده‌ای نیست و افراد زیادی به دلیل نداشتن وقت کافی و حتی مهارت، به سراغ نقاش ساختمان می‌روند. اما برای هر فردی مهم است که نتیجه مطلوب را بگیرد؛ پس انتخاب نقاش خوب، یکی از نگرانی‌هایی است که برای هر فردی می‌تواند وجود داشته باشد. اما چگونه این دغدغه را به میزان مناسبی رفع کنیم:

 1. اگر فرصت لازم را دارید، به سراغ نقاش‌های ساختمانی بروید که در محله شما و یا در محدوده زندگی شما وجود دارند
 2. از آنها سوالات لازم را در زمینه انتخاب رنگ، هزینه رنگ، نوع کار و دستمزد بپرسید و به این ترتیب، با سنجش پاسخ‌های آنها، تلاش کنید فرد مناسب را پیدا کنید. البته این کار، می‌تواند تا حدی دشوار هم باشد.
 3. اما راه حل دیگری نیز وجود دارد که بسیار ساده‌تر است: درخواست آنلاین نقاش ساختمان که به روش‌های مختلفی می‌تواند انجام بگیرد؛ می‌توانید در وب و اینترنت دنبال نقاش ساختمان باشید و یا آنکه اپلیکیشن‌هایی که در حوزه خدمات منزل کار می‌کنند را بیابید و از آنها کمک بگیرید. این روش، دارای مزایای زیادی است:
 4.  هزینه زمانی و مالی برای یافتن نقاش ساختمان پرداخت نمی‌کنید و تنها با داشتن یک گوشی هوشمند که به اینترنت وصل شود، کافی است.
 5.  می‌توانید همزمان، از وجود نقاش‌های ساختمان زیادی با خبر شوید و نظرات افرادی که از آنها خدمت گرفته‌اند را بخوانید تا با خیال آسوده‌تری، یکی از آنها را انتخاب کنید.
 6.  همچنین می‌توانید با آنها به صورت تلفنی تماس داشته باشید و مشاوره‌های لازم را برای مراحل مختلف نقاشی ساختمان بگیرید.
  به این تفاسیر، آچاره یکی از همین اپلیکیشن‌های خدمت رسانی است که تلاش می‌کند، پل مناسبی بین کاربران و افراد حرفه‌ای باشد. شما می‌توانید با نصب این اپلیکیشن و یا با کامپیوتر، ثبت سفارش کنید و از خدمت‌های مختلف این اپلیکیشن باخبر شده و استفاده لازم را ببرید.
  امیدواریم این مقاله توانسته باشد، اطلاعات کلی مناسبی را در زمینه نقاشی ساختمان برای شما ارائه کند. اگر در زمینه نقاشی ساختمان، تجربه مشخصی دارید، می‌توانید با ما و دیگر خوانندگان گرامی آچاره نیز در میان بگذارید.
0
۱
برچسب ها :
نویسنده مطلب تیم تحریریه آچاره

دیدگاه شما

یک دیدگاه