نکاتی راهگشا برای نصب کولر آبی + ویدیو آموزشی

با گرم‌تر شدن هوا،‌ بازار کولر‌های آبی دوباره داغ می‌شه؛ جالبه بدونید کولر آبی نسبت به سایر خنک‌کننده‌ها، همچنان طرفداران پروپاقرصی داره؛ سرمایش تبخیری از دیر باز توسط مردم تمدن‌های کهن برای خنک‌سازی مورد استفاده بوده. کولرهای آبی هم دقیقا بر همین مکانیسم استوار هستند. در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد کولرهای مورد استفاده در کشورمون رو کولرهای آبی یا تبخیری تشکیل دادند. بنابراین شناخت این سیستم‌ها و آشنایی با روش‌‌های نصب کولر آبی می‌تونه برای اکثر مردم سودمند باشه.

نحوه عملکرد کولر آبی

بهتره در همین ابتدای کار نحوه عملکرد کولرهای آبی و اجزای سازنده اون‌ها رو به صورت کامل بشناسید. این شناخت باعث می‌شه هم در سرویس کولر آبی و هم در نصب اون بهتر عمل کنید؛ عملکرد کولرهای آبی بر چند خاصیت و مفهوم فیزیکی استواره:

  • دمای هوای مرطوب داخل
  • دمای هوای خشک خارج
  • رطوبت نسبی جریان هوای ورودی

بر اساس این سه فاکتور فرایند تبخیر (Evaporation) در داخل کولر انجام می‌شه، که طی‌‌‌ اون مقدار قابل ملاحظه‌ای از دمای جریان هوای ورودی به سیستم، توسط آب جذب‌‌‌ می‌شه. در خلال این انتقال حرارت، هوا خنک شده و آب تبخیر‌‌‌ می‌شه.

اجزای سازنده کولر آبی

کولرهای آبی به صورت کلی دارای اجزای مکانیکی، الکترومکانیکی و الکتریکی‌‌‌ هستند که عبارتند از:

  • دمنده یا فن
  • پمپ آب
  • سیستم توزیع آب
  • الکتروموتور
  • بدنه یا محفظه

نصب و راه اندازی کولرهای آبی

نصب کولر آبی به دلیل سادگی سیستم این کولرها بسیار ساده و کم هزینه هست. در اغلب کولرهای آبی نصب و راه اندازی توسط خود مصرف‌کننده قابل انجامه و نیازی به نصاب حرفه‌ای وجود نداره. البته کولرهای جدیدتر‌‌‌ کمی پیشرفته تر هستند و ممکنه سیستم‌‌های الکتریکی پیچیده‌ای داشته باشند که از عهده افراد عادی خارجه. همچنین در مورد کولرهایی با ظرفیت‌‌های بالا مثل کولرهای صنعتی، نصب و راه اندازی متفاوت تر و پیچیده تر از کولرهای معمولی خانگی خواهد بود. در حالت کلی مراحل اصلی برای اغلب این نسل از کولرها ثابت و مشابه هست که در ادامه توضیح مختصری در این باره آورده شده؛ پس با ما همراه باشید؛

نصب سیستم آب رسانی

نکته دیگه‌ای که برای نصب کولر آبی باید درنظر بگیرید، اینه که برای تامین آب مورد نیاز برای فرایند تبخیر و خنک‌سازی در کولرهای تبخیری، لازمه که لوله کشی آب انجام بگیره. برای این کار کافیه لوله پلاستیکی آب رسانی سیستم کولر از طریق تبدیل (اغلب تبدیل‌‌های یک دوم به یک چهارم) به شیر فلکه آب متصل بشه. لوله پلاستیکی آب رسانی سیستم‌‌‌ می‌تونه انواع مختلفی داشته باشه اما معمولا از لوله‌‌‌هایی با قطر ۶ میلی متر برای این منظور استفاده‌‌‌ می‌کنند. دو سر این لوله آب رسانی به شیر فلکه آب و شناور کولر متصل می‌شه که این امر با استفاده از بوش برنجی و مهره امکان‌پذیر‌‌‌ه. برای آب بندی سیستم هم از نوار تفلون استفاده‌‌‌ می‌کنند.

تنظیم شناور کولر

بعد از اتصالات مربوط به سیستم آب رسانی لازمه آب بندی سیستم به صورت کامل بررسی بشه. در صورت صحت اتصالات و عدم نشتی آب نوبت به تنظیم سطح شناور‌‌‌ می‌رسه. برای این کار لازمه گوی شناور در جهات کاهش سطح آب (ساعتگرد) و افزایش‌‌‌ اون (پاد ساعتگرد) طوری چرخونده بشه که سطحی متناسب لحاظ بشه.

نصب واتر پمپ

برای این کار کافیه شیلنگ پمپ آب که‌‌‌ اون رو به سه راهی متصل‌‌‌ می‌کنه، نصب شده و بعد پمپ در داخل کولر با استفاده از نگهدارنده مخصوص‌‌‌ اون روی بدنه فیکس بشه. سیم‌‌های رابط واتر پمپ هم به ترمینال متصل می‌شن.

نصب الکتروموتور و تنظیمات اون

نکته مهم زمان نصب موتور، قرارگیری منافذ خنک کننده موتور به سمت پایینه؛ چرا که در غیر این صورت امکان ریزش آب روی موتور کولر و سوختن‌‌‌ اون بالا خواهد بود. بنابراین با رعایت این نکته کافیه موتور در جای خود نصب شده و سیم‌‌های مربوط به‌‌‌ اون به ترمینال متصل بشن. در صورت پولی بودن کولر آبی،‌‌‌ می‌شه به راحتی با کمی صبر و دقت تسمه رو روی پولی سوار کرده و جا انداخت. البته در مورد این کولرها لازمه ابتدا تسمه نصب شده و بعد الکتروموتور فیکس بشه.

نصب خط تغذیه برق و کابل کولر به کلید

در صورتی که از کولرهای ساده با سیستم کنترل دمای آن/آف استفاده‌‌‌ می‌کنید، لازمه کابل اتصالات چهار رشته‌ای کولر رو به این کلید اتصال بدید. جهت اتصالات مربوط به این مورد هم لازمه به نقشه کلید که توسط تولید کننده کولر مورد نظر ارائه شده، مراجعه کنید. اما نکته مهم در مورد اتصالات مربوط به کلید کولر، پرهیز از اتصال سیم فاز به نول به دلیل خطر برق گرفتگیه. البته در سیستم‌‌های امروزی به ویژه در مورد کولرهای صنعتی از کلیدهای هوشمند کنترل دما استفاده‌‌‌ می‌شه. نصب و استفاده از این سیستم‌ها و هم چنین تعمیرات اون‌ها به دلیل پیچیدگی سیستم‌شون از عهده کاربران عادی خارج بوده و نیازمند نصاب حرفه‌ای‌‌‌ کولره.

شما می توانید از خدمات آچاره با قیمت اقتصادی استفاده نمایید

لینک درخواست سرویس
0
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب پریسا باصره‌منش
من پریسا باصره‌منش هستم، فارغ‌التحصیل رشته مالتی‌مدیا (چندرسانه‌ای) از دانشگاه هنر تبریز. عاشق ادبیات، زبان فارسی و دنیای واژه‌ها هستم و یک سالی هست که در آچاره می‌نویسم.

بدون دیدگاه