نکات مهم در خرید کولر گازی و انواع آنها

راهنمای خرید کولر گازی- آچاره

در حال حاضر، خرید کولر گازی، هزینه چند میلیونی نیاز داره و خرید اون نسبت به قبل، برای بسیاری از آدم‌ها چندان ساده نیست. اما اگه قصد دارین، به جای استفاده از کولرهای آبی، از کولر گازی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به چند نکته اصلی در خرید کولر گازی توجه کنید تا بتونید بهترین نوع اون رو بسته به کاربردی که مورد نیاز دارید، تهیه کنید. 

انواع کولر گازی

راهنمای جامع کولرهای گازی

در طول گذر زمان، انواع مختلفی از کولرهای گازی رو ساختند که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیره. انواع کولر گازی به ترتیب زیر هست:

۱- کولرگازی های پنجره ای یا یونیتی

این نوع کولرگازی ها یک‌ تکه هستند و باید درمعرض هوای آزاد باشن. به همین خاطر معمولا روی پنجره ها نصب میشن و از لحاظ قیمتی از دیگر کولر های گازی ارزون ترن و قیمت پایین تری دارن.

این کولرها، زیبایی جالبی به پنجره‌ها میدن، در ابعاد مورد نظر پنجره‌ها ساخته می‌شن و به لوله کشی نیازی ندارند. اما مصرف برق اونها بسیار بالاست و به همین استفاده از اونها، چندان توصیه نمی‌شه.

۲- کولرهای گازی اسپلیت

اسپیلت‌ها انواع متداول کولرهای گازی هستن که در بسیاری از خونه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیره.

این کولرها، دو بخش اصلی به نام پنل و پکیج کندانسور دارند که اولی داخل خانه و دومی در پشت بام و یا بالکن مورد استفاده قرار می‌گیره. مصرف برق در این دسته از کولرها، بهینه شده و انواع جدید اونها برای هر دو مورد سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرن.

این نکته رو یادتون نره: نصب این دسته از کولرهای گازی، حتما باید توسط نصاب‌هایی که برای اینکار آموزش دیدن، انجام بشه.

۳- کولرهای گازی ایستاده

کولرهای گازی ایستاده ثابت: معمولا برای فضاهای بزرگی مثل کتابخانه‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرن.

کولرهای گازی پرتابل یا قابل حمل: این دسته از کولرها اگرچه ایستاده هستند، اما در اندازه‌های کوچکتری نسبت به ابعاد ایستاده ثابت ساخته می‌شن و معمولا اونها رو می‌شه برای فضای خانه هم مورد استفاده قرار داد. معمولا این کولرها رو در خونه‌ها و یا مکان‌هایی استفاده می‌کنن که امکان نصب اجزای پکیج کندانسور گازی بیرون از ساختمان وجود نداره.

اجزای کولر گازی

کولر گازی دارای دو بخش مکانیکی و الکتریکی هست، اجزای تشکیل دهنده بخش مکانیکی شامل موارد زیر هست: 

  1. کمپرسور: مهم‌ترین بخش هر کولر، کمپرسور و یا متراکم کننده است که در انواع اسپلیت، در فضای بیرونی خانه، نصب می‌شه.
  2. کندانسور (تقطیر کننده)
  3. ماده مبرد یا گاز خنک کننده
  4. لوله مویی

اجزای تشکیل دهنده الکتریکی کولر گازی:

  1. الکتروموتور فن
  2. برد الکترونیکی
  3. فیوز حرارتی اتوماتیک
  4. سنسور دمایی
  5. خازن
  6. تابلو برق

چگونگی کارکرد کولرگازی

راهنمای خرید کولر گازی

کولرگازی، یک دستگاه مجهز به سیستم تبدیل گاز به مایع و‌ مایع به گاز هست و کار اصلی اون گرفتن گرمای محیط هست و این کار رو با کمک گاز خنک کننده‌ای که با فشار به سمت کندانسور انتقال داده می‌شه، انجام می‌ده. در حین این انتقال و با از دست دادن گرما، گاز به مایع تبدیل می‌شه و در این روند، سرمایش ایجاد می‌شه. سرمای ایجاد شده، به محیط وارد و گرمای محیط دوباره گرفته می‌شه و این چرخه دوباره تکرار خواهد شد.

ویژگی‌های کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

کولرگازی برای محیط های گرمسیر و شرجی کاربرد بیشتری داره. کولرگازی کم مصرف تر هست و برای افراد آسایش و رفاه بیشتری به همراه داره. در داخل دستگاه بخش هایی به اسم اپراتور وجود داره که لوله های مسی و صفحات آلومینیومی اند که محل خنک سازی یا دفع گرما هستند و با مکش هوا به داخل دستگاه باعث گرم شدن و سرد شدن هوا میشن.

نکات مهم هنگام خرید کولرگازی

راهنمای جامع کولر گازی

میزان صدای کولر

سعی کنید در انتخاب کولرگازی به سراغ کولری کم صدا برید، چون بعدا قراره در همون فضا استراحت کنید و بخوابید. مقدار صدای کولر برحسب دسی بل هست و قبل از خرید کولرگازی باید به واحد دسی بل اون دقت کنید و هرچی این عدد در کولرگازی تون کمتر باشه، نشون میده که صدای دستگاه کمتره.

قدرت پرتاب

فاکتور بعدی میزان پرتاب هوای خنکه که باید بهش حساس باشید.منظور از قدرت پرتاب میزان پرتاب باد در کولرهای گازیه که معمولا بر اساس واحد متر محاسبه میشه و‌ هرچقدر این میزان پرتاب باد در کولرگازی بیشتر باشه نشون‌میده که‌کولرگازی شما کیفیت بالاتری داره.

حداقل قدرت پرتاب در کولرگازی شما باید ده متر باشه. پس قبل از خرید به میزان انتقال خنک کنندگی کولر به نقاط دیگه اتاق دقت کنید.

قابلیت اینورتر با کمپرسور در ارتباط نیست و قابلیتیه که با اتصال یک‌‌ برد الکترونیک به کمپرسور اضافه میشه و یه وسیله جانبی‌ حساب میشه. جریان سرمایش در کولرهایی که این قابلیت رو‌‌دارن، سرمادهی آهسته و‌ پیوسته هست و کولرگازی شما بعد از تنظیم درجه دلخواهتون و‌ رسیدن به اون درجه به طور خودکار خاموش میشه و دوباره بعد از تغییر دما روشن میشه.

البته این خاموش و روشن شدن باعث مصرف بیشتر برق و فشار اومدن به موتور و درنتیجه کاهش عمر مفید دستگاه میشه. درحالیکه کولرهایی که قابلیت اینورتر دارن مصرف انرژی پایین تری دارن و تا ۶۰ درصد در مصرف برق صرفه جویی میشه.

مصرف انرژی

شاید مصرف انرژی فاکتورر مهمی به نظر نیاد، اما باید مراقب قبض‌های نجومی باشید. معمولا روی دفترچه کولر، میزان مصرف انرژی کولر مشخص می‌شه.

مصرف انرژی A، در بهترین رده قرار می‌گیره و رده انرژی G، ۴۰% مصرف انرژی بالاتری داره.

در کولرهای گازی جدید، این موضوع تا حد زیادی، بهینه شده، اما اگه قصد خرید کولر گازی دوم دارید، حتما این موضوع رو در نظر داشته باشید.

 

شما می توانید از خدمات آچاره با قیمت اقتصادی استفاده نمایید

لینک درخواست سرویس
0
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب تیم تحریریه آچاره

بدون دیدگاه