مهم ترین نکات نقاشی ساختمان ؛ از انتخاب رنگ تا نقاش‌کار

رنگ آمیزی ساختمان نقاشی ساختمان

ما انسان‌ها همگی نیاز به سرپناه داریم و تلاش می‌کنیم این سرپناه را تا آنجا که امکان دارد، زیبا و دلپذیر برای زیستن کنیم؛ از همین‌روست که دکوراسیون و بازسازی منزل از دیرباز تا کنون، جایگاه ویژه‌ای در میان انواع مشاغل و خدمات داشته است. یکی از مهم‌ترین زمان‌ها برای بازسازی و تغییر دکوراسیون، نزدیک شدن به ایام عید است که در آن افراد تلاش می‌کنند کارهای مهمی را برای خانه انجام دهند. برای مثال، نقاشی ساختمان، یکی از آن موارد اصلی است؛ چرا که نسبت به تعویض خانه راه آسان‌تر و بسیار کم‌هزینه‌تری است و اثرات زیادی در زیباسازی خانه و محیط دارد.
آچاره امروز، به سراغ نکات نقاشی ساختمان رفته که از زمانی که تصمیم می‌گیرید خانه خود را رنگ کنید، با آن درگیر خواهید بود. از مرحله انتخاب رنگ و نوع رنگ تا تصمیم‌گیری برای انتخاب نقاش کار ساختمان. امیدواریم نکاتی که ارائه شده است، بتواند در این مسیر راهنمای خوبی باشد. با ما در ادامه همراه باشید.

خرید رنگ مناسب

نقاشی دیوار ساختمان با رنگ مناسب آچاره

شاید اولین نکته‌ای که در نقاشی ساختمان ذهن را درگیر می‌کند، انتخاب رنگ و نوع رنگ است؛ به راستی، باید چه رنگی را انتخاب کنیم که با دکوراسیون منزل شما همخوانی داشته باشد و در عین حال در آینده چندان نیاز به تمیزکاری نداشته باشید. اگر دوست دارید جواب سوال اول رو پیدا کنید، می توانید به مقاله “نقاشی ساختمان” مراجعه کنید و اگر دنبال انتخاب انواع رنگ هستید، می‌توانید ادامه مطلب زیر را بخوانید:

:رنگ‌ها انواع مختلفی دارند که شما می‌توانید با توجه به هدف و میزان هزینه‌ای که می‌خواهید صرف کنید، یکی از آنها را انتخاب کنید.

 رنگ روغنی برای نقاشی ساختمان

خرید رنگ روغن برای نقاشی ساختمان آچاره

 • رنگ روغنی که اسمش را احتمالا بسیار شنیدیم، در سه نوع براق، نیمه براق و مات تهیه می‌شود.
 • این رنگ بیشتر برای رنگ‌آمیزی قاب‌های در و پنجره استفاده می‌شود، اما اگر دیوارها را با نوع براق روغنی رنگ کنید، باید بدانید، نور بیشتری به خانه دعوت خواهید کرد، چرا که درخشش خاصی دارند و همین موضوع خانه شما را روشن‌تر خواهد کرد.
 • اما در عین حال، یک عیب بزرگ هم دارند و آن اینه که ایرادها و انحناهای ناهموار دیوار و سطوح رو هم کاملا مشخص می‌کنند.
 • همچنین این رنگ قابل شستشو است، اما بوی زیادی در حین رنگ‌آمیزی و درحین خشک شدن باید متحمل شوید.
 • اگر به سراغ بحث مهم قیمت برویم، باید بگوییم قیمت رنگ روغنی برای نیم‌کیلو، بین ۱۰ تا ۱۵ هزارتومن در بازار فعلی متغیر هست.

رنگ پلاستیک برای نقاشی ساختمان

انواع رنگ ها برای نقاشی ساختمان آچاره

 • این رنگ را می‌توانید با آب ترکیب کنید و نیاز به وجود حلال‌های نفتی نیست تا مجبور به تحمل بوی نامطبوع شوید.
 • رنگ پلاستیکی دارای درجات مختلف کیفیتی است و نوع مرغوب آن قابل شستشو خواهد بود.
 • اگر به دنبال نقاش ساختمان نیستید و می‌خواهید این‌کار را به تنهایی انجام دهید، رنگ پلاستیکی می‌تواند گزینه مناسبی باشد، اما در عین حال میزان جذب رطوبت توسط این رنگ بالاست و دوام و ماندگاری آن نسبت به رنگ روغنی کمتر است.
 • قیمت‌های رنگ پلاستیکی تا نیمه پلاستیکی برای هر سطل می‌تواند بین ۳۰ تا ۶۰ هزار تومان متغیر باشد.

رنگ آکریلیک برای نقاشی ساختمان

رنگ آکریلیک برای نقاشی ساختمان آچاره

 • اگرچه نام این رنگ، شما را یاد رنگ‌هایی می‌اندازد که احتمالا پلاستیکی است، اما باید بگوییم، رنگ آکریلیک که ابتدا فقط در رنگ‌آمیزی خودرو به کار می‌رفت، دارای فرمول سازگار با محیط زیست است و این موضوع می‌تواند برای افرادی جذاب و دوست‌داشتنی باشد که دوستدار محیط‌زیست و البته طرفدار احترام به آن هستند.
 • این رنگ را به راحتی با آب رقیق می‌کنند و بعد از رنگ کردن سطوح، به راحتی خشک می‌شوند.
 • اگر به دنبال تنوع رنگی هستید، آکریلیک می‌تواند گزینه مناسبی باشد
 • این رنگ می‌تواند برای مدت‌های طولانی بر سطوح بماند و به اصطلاح ماندگاری آن بالاست.
 • اگر فردی هستید که بوی رنگ، حساسیت در شما ایجاد می‌کند و یا آلرژی شما بیشتر می‌شود، باز هم رنگ آکرلیک می‌تواند گزینه مناسبی باشد.
 • قیمت تقریبی آنها در بازار کنونی، بین ۱۵ تا ۳۰ هزارتومان برای یک کیلو متغیر است.
 • البته باید بدانید رنگ‌های نقاشی ساختمان، انواع مختلفی دارند، اما این سه رنگ، از مهم‌ترین و پر‌کاربردترین انواع رنگ‌هاست.

مراحل آماده سازی قبل از نقاشی ساختمان

مراحل آماده سازی برای رنگ کردن ساختمان آچاره

 • بعد از انتخاب رنگ، باید به سراغ جمع کردن وسایل خانه بروید و همینطور سطوح را بپوشانید تا به جز سطوحی که نیاز به نقاشی دارند، دیگر بخش‌ها رنگی و لکه‌ای نشوند. اما به طور دقیق برای اینکار، باید به چه نکاتی توجه کنیم
 • برای جلوگیری از رنگی شدن شیشه‌ پنجره‌ها، بهتر است از برق لب‌های جامد استفاده کنید. البته می‌توانید از نوار چسپ کاغذی نیز استفاده کنید. اما یک راه آسان‌تر نیز وجود دارد. روزنامه‌های باطله را به کمک چسپ نواری روی شیشه‌ها بچسپانید تا لکه‌های رنگ روی شیشه‌ها ریخته نشود
 • کف زمین و سطوحی مانند سنگ کابینت آشپزخانه را می‌توانید با پارچه‌های برزنتی بپوشانید. پارچه‌های برزنتی، انواعی ضخیم و خشنی از پارچه‌ها هستند که از آنها در ساخت چادر و کاور بسیار استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید هزینه کمتری را متحمل شوید، راهکار ساده، همان روزنامه باطله است. اما تلاش کنید از دو تا سه لایه روزنامه استفاده کنید و روزنامه‌ها را به کمک چسپ نواری به همدیگر بچسپانید تا لکه‌های رنگ به دیگر نقاط نفوذ نکند.
 • تمامی تابلوهای نقاشی، ساعت، لوازم تزئینی و قاب عکس‌ها را از محلی که نیاز به نقاشی دور کنید. می‌توانید برای جلوگیری از شکستگی، همه آنها را درون کارتن جداگانه‌ای نگه‌داری کنید.
 • به طور کلی سعی کنید به جز سطوحی که نیاز به رنگ دارند، باقی سطوح و وسایل پوشانده و یا برداشته شوند. به یاد داشته باشید، در این صورت دیگر مجبور نخواهید بود بعد از نقاشی ساختمان، نگران تمیزی لکه‌های رنگ نیز باشید.

حساسیت به بوی رنگ در نقاشی ساختمان

حسایت در نقاشی ساختمان آچاره

حساسیت می‌تواند به شکل‌های مختلفی مانند سردرد، آبریز بینی و چشم، سوزش گلو، تنگی نفس و مواردی مانند آن کند. اما چرا رنگ‌های نقاشی ساختمان، حساسیت ایجاد می‌کنند؟

هر چقدر هم که فرمولاسیون رنگ‌ها، مدافع محیط زیست باشد، ترکیباتی شیمیایی محسوب می‌شوند و دارای ترکیباتی هستند که بعد از پخش شدن در سطوح آزاد و تبخیر می‌شوند. همین مواد تبخیری، می‌تواند در افراد واکنش‌های مختلفی مانند انواع حساسیت ایجاد کند. اگرچه رنگی مانند رنگ بلکا، هیچ حساسیتی ایجاد نمی‌کند، اما رنگ روغنی، به دلیل دیر خشک شدن، بوی شدیدی تولید می‌کند که می‌تواند منجر به حساسیت شود. اما به خاطر داشته باشید که بعد از خشک شدن رنگ از سطوح، این گازها نیز دیگر تولید نشده و نگرانی برای حساسیت دائمی وجود نخواهد بود.

تکنیک های نقاشی ساختمان به صورت شخصی

تکنیک های نقاشی ساختمان آچاره

باید بدانید نقاشی ساختمان، واقعا کار آسانی نیست و همت و پشتکار زیاد، ظرافت در کار و زمان مناسبی برای اینکار نیاز خواهید داشت. همچنین داشتن وسایل جدید، مانند نقاشی ساختمان با غلطک کار را راحت‌تر کرده است و شما باید بتوانید قلم‌مو‌ها و دیگر وسایل را نیز به درستی تهیه کنید. علاوه بر آن، گاهی اوقات لازم است خراب‌شدگی‌های سطوح را نیز ترمیم کنید که برای اینکار به میزان مناسبی از گج و کاردک نیاز پیدا خواهید کرد. حال با این تفاسیر اگر همچنان مشتاق نقاشی ساختمان به تنهایی هستید، موارد زیر را حتما رعایت کنید:

 • ابتدا گرد و خاک سطوح مورد نظر را با پارچه تمیزی که بتواند به خوبی پرزها و گرد و خاک را بگیرد، تمیز کنید. برای اینکار می‌توانید در روش ساده، از دستمال‌های یزدی استفاده کنید که به خوبی سطوح را تمیز می‌کنند و مواد زائد را به خود جذب می‌کنند، اما همچنین می‌توانید از فرچه‌های مناسب سطوح نیز استفاده کنید تا کار شما راحت‌تر شود.
 • در گردگیری، سقف و گوشه‌های ساختمان را فراموش نکنید، میزان زیادی از گرد و خاک در گوشه‌های ناپیدای خانه جمع می‌شوند.
 • حالا سراغ آماده سازی دیوارها و سطوح بروید. منظور از آماده سازی، ترمیم بخش‌های آسیب دیده سطوح است. ممکن است، دیواری را با میخ سوراخ کرده باشید. میزان مناسبی از گج را با آب مخلوط کنید و با کاردک کوچکی به منطقه تخریب بمالید. اینکار را با ظرافت تمام انجام دهید تا برآمدگی‌ها و ناهمواری‌های جدید ایجاد نشود.

در رنگ‌آمیزی، ابتدا به یک لایه رنگ اولیه نیاز دارید

رنگ زدن خانه آچاره

حتما اسم زیرسازی را شنیده‌اید؛ برای آنکه رنگ‌ به طور یکنواخت در سطوح پخش شود، شما نیاز دارید تا ابتدا یک لایه رنگ اولیه را به روی سطوح بزنید. بعد از اینکار منتظر بمانید تا سطوح خشک شوند و بعد برای بار دوم رنگ برنید. البته یادتان باشد که در همین مرحله زیرسازی نیز باید به صورت یکنواخت و یک جهتی رنگ کنید.

جهت رنگ‌آمیزی، از بالا به پایین باشد

اگر سطوح را از پایین به بالا رنگ بزنید، باقیمانده رنگ در سطح پخش خواهد شد و ایجاد ناهمواری خواهد کرد. اما در حالت برعکس، به راحتی سطوح رنگ شده و یکنواختی کار بیشتر خواهد بود

نکات نقاشی سقف

رنگ سقف ساختمان نقاشی ساختمان آچاره

 • سقف خانه اگر به شکل مستطیلی است، تلاش کنید از عرض سطح، آن را رنگ کنید تا به دلیل اندازه کمتر سطح، نقاشی راحت‌تر و کار زیباتر شود. سقف نیز از آن مواردی است که دوبار باید آن را رنگ کرد.
 • بعد از رنگ‌آمیزی کامل، تلاش کنید در محیط تردد نکنید و درب و پنجره‌ها را برای خشک شدن زودتر رنگ باز کنید. در نهایت باز هم تاکید می‌کنیم ظرافت در کار که نیازمند صبر و حوصله زیادی است، از اصول نقاشی خوب ساختمان است.

انتخاب متخصصان نوسازی و بازسازی ساختمان

انتخاب نقاش ساختمان آچاره

همانطور که در بالا اشاره شد، نقاشی ساختمان کار ساده‌ای نیست و افراد زیادی به دلیل نداشتن وقت کافی و حتی مهارت، به سراغ نقاش ساختمان می‌روند. اما برای هر فردی مهم است که نتیجه مطلوب را بگیرد؛ پس انتخاب نقاش خوب، یکی از نگرانی‌هایی است که برای هر فردی می‌تواند وجود داشته باشد. اما چگونه این دغدغه را به میزان مناسبی رفع کنیم:

 1. اگر فرصت لازم را دارید، به سراغ نقاش‌های ساختمانی بروید که در محله شما و یا در محدوده زندگی شما وجود دارند
 2. از آنها سوالات لازم را در زمینه انتخاب رنگ، هزینه رنگ، نوع کار و دستمزد بپرسید و به این ترتیب، با سنجش پاسخ‌های آنها، تلاش کنید فرد مناسب را پیدا کنید. البته این کار، می‌تواند تا حدی دشوار هم باشد.
 3. اما راه حل دیگری نیز وجود دارد که بسیار ساده‌تر است: درخواست آنلاین نقاش ساختمان که به روش‌های مختلفی می‌تواند انجام بگیرد؛ می‌توانید در وب و اینترنت دنبال نقاش ساختمان باشید و یا آنکه اپلیکیشن‌هایی که در حوزه خدمات منزل کار می‌کنند را بیابید و از آنها کمک بگیرید. این روش، دارای مزایای زیادی است:
 4.  هزینه زمانی و مالی برای یافتن نقاش ساختمان پرداخت نمی‌کنید و تنها با داشتن یک گوشی هوشمند که به اینترنت وصل شود، کافی است.
 5.  می‌توانید همزمان، از وجود نقاش‌های ساختمان زیادی با خبر شوید و نظرات افرادی که از آنها خدمت گرفته‌اند را بخوانید تا با خیال آسوده‌تری، یکی از آنها را انتخاب کنید.
 6.  همچنین می‌توانید با آنها به صورت تلفنی تماس داشته باشید و مشاوره‌های لازم را برای مراحل مختلف نقاشی ساختمان بگیرید.
  به این تفاسیر، آچاره یکی از همین اپلیکیشن‌های خدمت رسانی است که تلاش می‌کند، پل مناسبی بین کاربران و افراد حرفه‌ای باشد. شما می‌توانید با نصب این اپلیکیشن و یا با کامپیوتر، ثبت سفارش کنید و از خدمت‌های مختلف این اپلیکیشن باخبر شده و استفاده لازم را ببرید.
  امیدواریم این مقاله توانسته باشد، اطلاعات کلی مناسبی را در زمینه نقاشی ساختمان برای شما ارائه کند. اگر در زمینه نقاشی ساختمان، تجربه مشخصی دارید، می‌توانید با ما و دیگر خوانندگان گرامی آچاره نیز در میان بگذارید.

شما می توانید از خدمات آچاره با قیمت اقتصادی استفاده نمایید

لینک درخواست سرویس
 
0
۱
برچسب ها :
نویسنده مطلب تیم تحریریه آچاره

یک دیدگاه