چند راه ساده برای کاشت سبزی خوردن در خانه آپارتمانی

کاشت انواع سبزی خوردن

ما آدم‌ها، در دسته موجودات همه چیز‌خوار محسوب می‌شیم و اگرچه حرص و علاقه زیادی به خوردن گوشت در ما وجود داره، اما سبزیجات و گیاهان، نقش مهمی در سبد غذایی و البته سلامتی ما دارند. یکی از این گیاهان که به میزان زیادی مصرف می‌شه، انواع سبزی خوردن‌هاست که آدم‌ها معمولا اون رو در کنار غذاشون میل می‌کنند. کاشت سبزی خوردن می تونه جزو یکی از دلمشغولی ها باشه که خیلی ها می خوان که یاد بگیرن.

این روزها که کره زمین از ازدیاد جمعیت رنج می‌بره، تهیه مواد غذایی ارگانیک و سالم، چندان کار آسانی نیست، مگر آنکه هر فردی مانند گذشته‌های دور اقدام به تهیه مایحتاج خودش بکنه. برای مثال، آیا تا به حال به کاشت انواع سبزی خوردن ها در منزل خودتون فکر کردید؟ بله، حتی در آپارتمان‌های کوچیک هم می‌شه از غذاهای سالم‌تر که تولید خودمون هست، استفاده کنیم و این مقاله تلاش می‌کنه روش تهیه چند نوع سبزی خوردن خوشمزه رو بررسی کنه.

فواید سبزی خوردن

فواید سبزی خوردن

گرچه باید به صورت جداگانه‌ای درباره فواید سبزی خوردن، صحبت کنیم، اما به طور کلی می‌توانیم فواید اصلی سبزی‌های معروف و خوشمزه‌ای که در کنار غذاها می‌خوریم، را به ترتیب زیر بیان کنیم:

تره: کاهنده کلسترول و فشار خون
ریحان: آرامشبخش و خواب‌آور
گشنیز: کاهش دهنده قند خون
پیازچه: سرشار از ویتامین C
نعناع: افزایش اشتها
ترخون: تامین کننده نمک بدن
شاهی: تحریک فعالیت کلیه‌ها
ترپچه: غنی از ویتامین C
جعفری: ضد عفونی کننده روده‌ها و خون ساز

طریقه کاشت تره در خانه

تره سبزی خوشمزه

تره (chives) سبزی خوشمزه است و در خانواده بزرگ گیاهانی مانند سیر، تره فرنگی، پیاز چینی، پیازچه و موسیر است. تره یک گیاه چند ساله هست و به صورت بومی در بسیاری از مناطق اروپا، آسیا، و شمال آمریکا رشد می‌کنه.

از تره در تهیه سبزی خوردن، سبزی قورمه، کوکو سبزی و انواع سوپ‌ها و آش‌ها استفاده می‌شه. برای کاشت این سبزی در خانه، نیاز دارید تا بذر اون رو تهیه کنید. بذر تره از تره سه ساله تهیه می‌شه. این گیاه رو در اوایل بهار و یا پاییز می‌تونید در گلدان‌های خانه کشت بدید.

موارد لازم برای رشد سبزی تره

نحوه کاشت سبزی تره

برای رشد تره، نیاز به نورکامل و مستقیم خورشید دارید، البته باید هوای جایی که گلدان سبزی تره رو می‌گذارید، تا حدی خنک باشه، چرا که گرمای زیاد، موجب از دست رفتن آب گیاه و از بین رفتن زود هنگام اون می‌شه. خاک گیاه، اگر از نوع رسی شنی باشه، نتیجه بهتری می‌گیرید و البته تهیه کود برای خاک نیز ضروری به نظر می‌رسه. برگ‌های گیاه تره تا حدی گوشتی هست و این به معنی آن است که هر روز باید این گیاه را آبیاری کنید.

طریقه کاشت

گلدان مورد نظر رو انتخاب کنید. خاکی که توصیف اون در بخش قبلی گفته شد رو به گلدان اضافه کنید و اون رو خوب به هم بزنید. بذرهای تره رو روی خاک بپاشید و سعی کنید تا حدی از هم فاصله داشته باشن. بعد حدود نیم سانت خاک روی بذرها الک کنید تا خاک‌ها به صورت سفت شده روی بذرها قرار نگیرن. در نهایت به کمک آبپاش، مقداری آب روزانه به بذرها بپاشید. بعد از ۱۰ روز، جوانه‌های تازه سبز شده تره را روی گلدان خواهید دید.

طرز کاشت ریحان

طرز کاشت ریحان

سبزی ریحان (Basil)، بومی مناطق حاره‌ای است و منشا آن آفریقای مرکزی تا جنوب شرقی آسیا است. این گیاه را در سطح جهانی می‌توان یافت، چرا که قدرت رشد در سایر نواحی را نیز دارد. این گیاه نیز برای رشد در گلدان شما نیاز به بذر دارد. بذرهای مرغوبی را که تهیه می‌کنید، یک روز قبل از کاشت، در لیوان آب خیس کنید. بعد از اینکه دانه‌های ریحان متورم شد، وقت کاشت آنها در گلدان رسیده است.

گلدانی که برای اینکار انتخاب می‌کنید بسته به میزان مصرف شما می‌تواند از اندازه معمولی تا بزرگ داشته باشد، اما اگر گلدان عمیق باشد، نتیجه بهتری خواهید گرفت. خاکی که برای ریحان‌ها انتخاب می‌کنید، می‌تواند مخلوطی از خاکبرگ وخاک معمولی باشد. سعی کنید چینش خاک به شکلی باشد که آب و هوا بتواند به خوبی در آن جریان پیدا کند و به عبارت دیگر، زهکشی خوبی داشته باشد

کاشت ریحان

بذرها را روی خاک بپاشید و سعی کنید بذرها از همدیگر فاصله داشته باشند. بعد از آن، روی بذرها را با الک تا اندازه نیم سانتیمتر بپوشانید و با آب‌باش آب دهید، تا حدی که سطح خاک کاملا خیس شود. هر روز، مقداری آب به گلدان بریزید تا در مدت ۵ تا ۶ روز، بذرها جوانه بزنند.

یک ویژگی جالب در گیاه ریحان: اگر ساقه ریحان‌هایی که خریده‌اید، آسیب چندانی ندیده‌اند، می‌توانید تعدادی از آنها را در یک لیوان پر آب قرار دهید و اجازه دهید در طول چند روز، ریشه بزنند، وقتی به اندازه کافی جوانه زدند، می‌توانید آنها را به گلدان دارای خاک انتقال دهید

طرز کاشت گشنیز

سبزی گشنیز

صحبت که از کاشت سبزی خوردن باشه ، نمیشه گشنیز رو نادیده گرفت.

گشنیز (Coriander)، که با نام جعفری چینی هم شناخته می‌شود، یک گیاه یک ساله است و در زمان گل‌دهی، گل‌های سفید کوچکی در راس گیاه ایجاد می‌شود. تمام بخش‌های آن خوراکی است، اما برگ‌های تازه آن و ساقه خشک شده آن، به میزان زیادی در پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رشد این گیاه، به آفتاب مستقیم، آبیاری تا حدی که خاک همیشه مرطوب باشد، و خاک معمولی نیاز دارد. دمای محیط نباید چندان زیاد باشد و باید در حد معتدلی باشد. دانه‌های مرغوب گشنیز را تهیه کنید و بعد از خیساندن در آب به مدت مناسب، در خاک آماده شده به روش دیگر سبزی‌هایی که اشاره شد، بکارید. اما یادتان نرود، دانه‌های گشنیز، به حدود ۲۰ روز زمان نیاز دارند تا جوانه بزنند. در این مدت، همواره خاک را مرطوب نگاه دارید.

طرز کاشت گیاه نعناع

کاشت نعناع

آخرین سبزی که توانایی کاشت سبزی خوردن رو در منزل داریم، نعناست.

سبزی نعناع (Mint)، دارای گونه‌های مختلفی است و برخی از آنها، ویژگی دارویی دارند. برای کاشت گیاه نعناع، می‌توانید از گیاهان تازه آن استفاده کنید. گیاه نعناع را داخل آب قرار دهید تا ریشه بزند. سپس بعد از آنکه ریشه‌های آن به اندازه کافی رشد کرد، در داخل گلدانی که خاک آن را تهیه کرده‌ایم، می‌کاریم.

خاکی که برای کاشت گیاه نعناع استفاده می‌کنید، می‌تواند خاک معمولی و دارای زهکشی مناسب باشد. آبیاری باید به نحوی باشد که خاک همیشه مرطوب باشد و آفتاب غیر مستقیم برای رشد آن کافی است.

 

0
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب تیم تحریریه آچاره

دیدگاه شما

بدون دیدگاه