شستن کوسن مبل و نکات مهم آن

نظافت و شستشو

کوسن مبل می‌تواند در هماهنگ کردن دکوراسیون داخلی خانه نقش مهمی داشته باشد و بین رنگ فرش، مبل و پرده‌ها، ارتباط خوبی برقرار کند. به همین دليل، تمیز بودن آن اهمیت بسیاری دارد. شستن کوسن مبل با توجه به نوع مبل متفاوت است. بالشتک مبل به دلیل استفاده زیاد دائما لک می‌شود و باید تمیز شود چون در زیبایی و طول عمر پارچه نقش بسزائی دارد. این کار به چند روش انجام می‌شود که در ادامه برای شما شرح می‌دهیم. تا پایان با ما همراه باشید تا نکات لازم را بیاموزید.

شستن کوسن مبل چه زمانی باید انجام شود؟

پاسخ این سؤال به نوع کوسن مبل بستگی دارد. قبل از هر‌ چيزی باید توجه کنید دو نوع کوسن در بازار موجود است. یک نوع فانتزی و دکوری؛ یک نوع ساده و کاربردی. باید توجه کنید کوسن مبل مورد نظر شما از کدام نوع است.

شستن کوسن مبل

کوسن مبل باید ماهی یک بار شسته شود. اگر بالشتک مبل کاور مخصوص دارد؛ می‌توانید آن را به صورت جداگانه ماهی یک بار بشوید. البته گفته می‌شود بهتر است خود بالشتک نیز ماهی یک بار شسته شود. اطلاعات بیشتر در: چند وقت یکبار باید مبل شسته شود؟

توجه کنید کثیف بودن لوازم مورد استفاده می‌تواند احتمال بیماری و بروز آلرژی را افزايش دهد. اگر معمولأ کوسن‌ها مورد استفاده هستند، باید حداقل ماهی یک بار شسته شوند.

مطلب پیشنهادی آموزش تمیز کردن مبل پارچه ای

چطور کوسن مبل را بشوییم؟

توجه کنید کاور کوسن مبل از چه نوع است. برخی از کوسن‌ها باید حتما با دست شسته شوند. برخی دیگر قابل شستشو در ماشین لباسشویی هستند. البته گاهی نیاز به شست و شو نیست و می‌توان با لکه گیری کوسن مبل را تمیز کرد.

برای شستن کوسن مبل باید به لیبل یا مارک دوخته شده روی کوسن توجه کنید. بر روی این لیبل توضیحات لازم برای شست و شو داده شده است. اگر این اطلاعات بر پشت مارک کوسن مبل داده نشده است، به جنس پارچه توجه کنید.

اکسسوری مبل

پارچه‌هایی مانند پشم و ابریشم کمی حساس هستند. بهتر است این نوع کوسن‌ها را با دست بشویید یا آنها را به خشکشویی بسپاريد تا پارچه آسیب نبیند. اگر پارچه‌ی بالشتک مبل از جنس فوم یا پارچه‌های قابل شستشو است، می‌توانید از ماشین لباسشویی برای شستن کوسن مبل استفاده کنید.

چند نکته برای شستن کوسن مبل که باید به آن توجه کنید

 • روی پارچه‌ی مشابه امتحان کنید: گاهی مواد شوینده‌ای که به کار برده می‌شود، بافت پارچه را دچار مشکل می‌کنند. به این دلیل پارچه پوسیده می‌شود، آب می‌رود و رنگ آن تغییر می‌کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، ماده‌ی شوینده را بر روی پارچه‌ی مشابه امتحان کنید. یکی از روش‌های خوب برای جلوگیری از بروز این مشکل ساختن لکه بر مبل خانگی است.

در مرحله اول یک حوله سفید را مرطوب کنید. سپس حوله را به ماده‌ی شوينده آغشته کنید. در مرحله بعد، حوله را به مدت ۳۰ ثانیه بر روی پارچه‌ی گفته شده فشار دهید. در نهایت حوله را از روی پارچه برداريد و کمی به پارچه زمان دهید. اجازه دهید تا پارچه خشک شود.

رنگ حوله را پس از این تست بررسی کنید. توجه کنید تا پارچه به حوله رنگ نداده باشد. بعد از خشک شدن پارچه، رنگ پارچه و بافت آن را بررسی کنید. اگر رنگ یا بافت پارچه دچار تغییر شده بود، باید ماده‌ی شوینده را تغییر دهید.

شستن کوسن

 • می‌توانید با استفاده از ابر، کوسن مبل را بشوييد: اگر استفاده از ماشین لباسشویی برای شستن کوسن مبل ممکن نیست، می‌توانید از ابر استفاده کنید. از یک ابر مناسب و شامپو فرش یا تمیزکننده لوازم خانگی کمک بگیرید. توجه کنید باید با کف و ابر به صورت دایره‌ای بر روی لکه‌ها بکشید. سپس با یک حوله‌ی خشک و سفید، نم پارچه را بگيريد. در مرحله‌ی اخر، اجازه بدهید تا کاور کوسن در هوای آزاد خشک شود.
 • بخش فوم فشرده را جدا کنید: امروزه بسیاری از کوسن‌ها از فوم و پلاستیک فشرده ساخته میشوند. اگر می‌توانید این بخش را از بخش پارچه‌ای جدا کنید. سپس این بخش را در آب و مقدار کمی مواد شوینده قرار دهید. به آرامی آن را بشوييد. توجه کنید هنگام آبکشی به آرامی آب آن را بگیرید. پس از شستن و ابکشی، آن را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.
  فوم کوسن مبل
 • به علائم روی لیبل توجه کنید: با توجه به علامت‌‌های روی مارک کوسن می‌توانید به شستن کوسن مبل اقدام کنید. در این بخش به مواد غیر مجاز در شست‌وشوی کاور کوسن اشاره می‌شود. اگر این موارد را رعایت کنید، پارچه دچار آسیب نمی‌شود. کیفیت پارچه در صورتی از بین می‌رود که به این علائم توجهی نشود.

مراحل شست‌وشوی کوسن مبل

 1. رو بالشتی‌ها را از کوسن جدا کنید. رو بالشتی‌ها، کاور کوسن مبل و بالشت‌ها جدا شسته می‌شوند. توصیه می‌کنیم تمام رو بالشتی‌ها با هم و با شوینده ملایم شسته شوند.
 2. قبل از هر چیزی به خوبی لکه‌گیری مبل کنید. برخی لکه‌ها با شست و شو بزرگتر می‌شوند. همین‌طور با توجه به نوع لکه، شست‌ و شو می‌تواند متفاوت باشد. سعی کنید در مرحله‌ی اول به خوبی لکه‌های بزرگ را پاک کنید.
 3. اگر کوسن قابلیت شست و شو در ماشین لباسشویی را دارد، آن را در ماشین لباسشویی بيندازيد. اگر این کار برای شما ممکن نیست می‌توانید با کمک ابر و کف آن را بشوييد. در مراحل قبل به این نوع شست و شو اشاره کردیم. اگر شست و شو با دست یا ماشين لباسشویی ممکن نیست، از خشکشویی کمک بخواهید.
 4. سعی کنید از یک شوينده ملایم استفاده کنید. گاهی استفاده از شوینده قوی باعث تغيير رنگ در پارچه می‌شود. شوينده‌های ملایم باعث حفظ طول عمر پارچه می‌شوند و بافت آن را دچار مشکل نمی‌کنند. البته فراموش نکنید حتما شوینده را از قبل روی پارچه‌ی مشابه تست کنید.
  مراحل نظافت کوسن
 5. پس از شست و شو، آن را در هوای آزاد آویزان کنید. اگر پارچه حساس است و یا سنگین است آن را آویزان نکنید. این کار باعث کشیده شدن پارچه می‌شود. می‌توانید آن را در بر روی چند طناب موازی آویزان کنید تا وزن آن پخش شود. این کار از کشیده شدن پارچه جلوگیری می‌کند.
 6. وقتی ۷۵ درصد از رطوبت پارچه گرفته شد آن را بردارید. برای اتو کردن به لیبل پارچه توجه کنید. برخی از پارچه‌ها نیازی به اتو کردن ندارد.
 7. اگر با دست برای شستن بالشتک مبل اقدام میکنید، به بافت فانتزی توجه کنید. اگر کوسن شما دارای پر و… است بهتر است آن را به خشکشویی ببرید. هنگام آبگیری، فشار زیادی به پارچه وارد نکنيد.

مبل

چطور کوسن مبل را تمیز نگه داریم؟

تمیز کردن بالشتک مبل یا کوسن مبل کار سختی نیست اما گاهی برای شما مشکل است و زمان بر است. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، بهتر است ماهی یک بار آنها را بشوييد. اما برای این که نیاز به شستن کوسن مبل کمتر شود می‌توانید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

تمیز کردن کوسن مبل

 • از کاور کوسن استفاده کنید. این نوع کاور‌ها معمولا قابل شستشو در ماشین لباسشویی هستند. همینطور در طرح‌ها و مدل‌های مختلف در بازار موجود هستند. این نوع کاور‌ها، شستشو را راحت‌تر می‌کنند و نگرانی شما را در خصوص لکه‌ها، کم میکند.
 • با جاروبرقی آن ها را تمیز کنید. هر بار که مبل و لوازم خانه را گرد گیری می‌کنید، از جاروبرقی برای تميز کردن کوسن‌ها استفاده کنید. این کار می‌تواند به تمیز بودن آنها کمک کند.
 • از رنگ‌های چرک تاب استفاده کنید. اگر شستن کوسن مبل برای شما دشوار است می‌توانید از رنگ‌هایی مانند رنگ مشکی، سبز ماشی و طوسی کمک بگیرید. این رنگ‌ها معمولا با بقیه رنگ‌ها به خوبی هماهنگ هستند. همین‌طور آلودگی را کمتر نشان می‌دهند. البته به سلامت خود توجه داشته باشید. استفاده از لوازم آلوده باعث بروز آلرژی و بیماری‌ می‌شود.

سرویس مبل شویی آچاره

شما می‌توانید برای تمیز کردن کوسن مبلمان خود از سرویس مبل شویی با دستگاه آچاره استفاده کنید و کوسن‌ها را بدون اینکه خیس شوند و ظاهر شیکشان را از دست بدهند مثل روز اول تمیز و درخشان کنید. شستشوی هر عدد کوسن در این سرویس تنها 10.000 تومان هزینه دارد.

برای شستشوی مبل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

شما از چه روشی برای شستن کوسن مبل استفاده می‌کنید؟ دوست دارید چه نکته‌ی دیگری به این مقاله اضافه کنید؟ امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. پاسخ و نظر خود را برای ما در بخش نظر‌‌ها بنويسيد. از همراهی شما تا پایان متن ممنون هستیم.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا