آیا تعمیر مبل ارزش داره؟

مبل‌ها امروز در بیشتر خونه‌ها از وسایل ضروری و جدانشدنی محسوب می‌شن و تمام افرادی که ازدواج می‌کنن، خرید مبل رو از اولویت‌ها می‌دونن. ما تلاش زیادی میکنیم تا مبل‌ها رو تمیز نگهداریم، اما حادثه همیشه اتفاق می‌افته و تمیز کردن و شستشوی مبل، بخشی از کارهای نظافت منزل محسوب می‌شه. اما یه زمانی هم هست که مبل‌شویی جواب نمیده و مبل‌ها خیلی کهنه شدن. اینجور مواقع کارهای زیادی می‌شه انجام داد، از تعویض پارچه مبل، تا فروش مبل دست دوم تا تعمیر مبل که می‌تونه ظاهر اونها رو به میزان زیادی تغییر بده.

آچاره در تحریریه امروز، به سراغ همین موضوع مهم رفته؛ تعمیر مبل و کارهایی که می‌شه برای نوسازی دوباره مبل‌ها انجام داد. شاید این روزها که همه چی خیلی گرون شده، خرید دوباره مبل اصلا کار ساده‌ای برای خیلی‌ها نباشه و یا حتی نوعی مصرف‌گرایی هم محسوب بشه. با این تفاسیر بسیار خوشحال می‌شیم در ادامه مقاله ما رو همراهی کنید.

آیا مبلمان ارزش تعمیر دارد؟

تعمیرات مبل

اگر چهارچوب مبل شما با کیفیت هست و بافت و کلاف خوبی هم داره و ترک یا شکستگی در اون دیده نمی‌شه، باید بهتون تبریگ بگیم، چرا که می‌تونید روی تعمیر مبل وقت و هزینه بگذارید. جالب‌تر اینکه، اگر مبل شما با قاب و فریتم استیل هست، باید بیشتر فکر کنید که آیا باید به فکر تعمیر مبل باشید یا خیر. برای مطمئن شدن درباره تعمیر مبل خود، می‌توانید با یک کارشناس تعمیر مبل می‌تونید مشورت کنید.

به طور مثال اگر رنگ چوب مبل سالم هست و میزان خراشیدگی و رنگ پریدگی قابل چشم پوشی هست، می‌تونید خودتون به راحتی کار ترمیم رو انجام بدید.اما اگر بخش بزرگی از چوب مبل آسیب دیده و خراشیدگی داره، بهتره این کارو به کسی که در این زمینه تخصص داره، بسپرید تا با استفاده از دستگاه‌های مخصوصی، سطح چوب رو تعمیر و صاف و صیقلی و بعد از رفع خراشیدگی‌ها، رنگ کند.

پارچه مبل در تعمیر مبل

تعمیر پارچه مبل

اگه پارچه مبل دارای لکه‌هایی هست که با شستشو، درست نمی‌شه، پارچه سوخته و یا پوسیدگی پیدا کرده، و یا اصلا می‌خواید رنگ پارچه مبل رو عوض کنید، می‌تونید، به سراغ تعویض پارچه مبل و به نوعی تعمیر مبل باشید.

هزینه تعمیر مبل

هزینه تعمیر مبل

قبل از تعمیر مبل، باید برآوردی از هزینه‌ها داشته باشید. این هزینه‌ها می‌تونه شامل موارد مختلفی مانند تعویض پارچه مبل، تعویض فوم و اسفنج مبل و حتی تعمیر چهارچوی مبل. اما بخشی از هزینه های تعمیر مبل به رنگ آمیزی و پرداخت خواهد بود. پرداخت اصطلاحی در مبل سازی و تعمیر مبل است که منظور از اون، ساخت جدید چهارچوب مبل و یا تعمیر و بازسازی آن است.

در مورد قیمت فوم و اسفنج باید بدونید که نوع فوم یرد دارای کیفیت بالاتری هست و به همون اندازه، قیمت بالاتری هم داره. کیفیت پارچه‌ها هم که به راحتی مشخص می‌کنن چه هزینه‌هایی باید برای تعویض پارچه مبل انجام بدید. با برآورد همه این هزینه‌ها متوجه خواهید شد که آیا تعمیر مبل برای شما به صرفه هست و یا خیر؟

مراحل تعمیر مبل

تعمیر مبل در آچاره

۱. در قدم اول برای تعمیر مبل، باید پارچه یا چرم از چوب جدا بشه. بعد از اون خیاط از چهارچوب اصلی مبل الگو برداری میکنه و پارچه های جدید رو برش میده و کار دوخت پارچه‌ها رو شروع میکنه. میشه از پارچه‌های قبلی هم برای الگو استفاده کرد.

۲. بعد از آماده کردن پارچه باید فوم یا اسفنجی که قراره تعویض بشه هم بررسی بشه. ممکنه فقط با تقویت فوم‌ها، کار شما را بیفته. اما اگر قرار هست، فوم‌ها کاملا عوض بشن، باید بین فوم گرم و سرد یکی رو انتخاب کنید. فوم‌های گرم، نرم‌تر و قابل ارتجاع‌تر هستن و برعکس فوم‌های سرد سفت‌تر هستند و دوام بیشتری دارن و دیرتر  هم قابلیت ارتجاعی خوشون رو از دست میدن.

۳. بعد از همه این موارد نوبت به کلاف مبل میرسه. کلاف رو میتونید تقویت کنید و جاهای شکسته شده رو‌ تعویض کنید. این مرحله از تعمیر مبل حساس‌ترین مرحله است و باید با دقت کافی انجام بشه، چرا که اگر کلاف درست تعمیر نشه، بعد از مدت کوتاهی افت کرده و دیگه قابل استفاده نیست.

مرحله ی آخر تعمیر مبل، رنگ آمیزی سطح چوب و بدنه مبل خواهد بود که اگر تعمیرکار لازم بدونه، این کار رو انجام خواهد داد. البته بدنه‌های فلزی و چوبی باهم فرق دارن و نوع رنگ آمیزی و هزینه‌ها متفاوت هست. با رنگ آمیزی بدنه، شکستگی‌ها و ترک‌ها پوشش داده میشن و گاهی اوقات با یک‌لکه گیری ساده میتونید ظاهر مبل رو کلا عوض کنید. اما گاهی سمباده کشی لازمه و باید بعد از سمباده کشی دو تا سه بار چوب رنگ آمیزی بشه.

تعمیر مبل کار زمان بری هست و توصیه میکنم این کارو به روزهای آخر سال موکول نکنید، چون ممکنه اون کیفیت دلخواه رو بدست نیارید؛ چرا که تعداد سفارش‌ها در این روزها بسیار بیشتر میشه.

نکات ایمنی در تعمیر مبل

تعمیرات مبل

در حین تعمیر مبل باید ایمنی رو رعایت کنید، چرا که کار با چوب، برخلاف ظاهر ساده‌ای که داره، می‌تونه کاملا پرخطر باشه و آسیب‌های جدی هم وارد کنه. در حین کار، حتما از دستشکش‌های مخصوص، ماسک و عینک ایمنی استفاده کنید.

شما می توانید از خدمات آچاره با قیمت اقتصادی استفاده نمایید

لینک درخواست سرویس
0
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب تیم تحریریه آچاره

دیدگاه شما

بدون دیدگاه