سرویس و تعمیر کولر آبی سرویس و تعمیر کولر آبی

سایبان کولر: 6 دلیل سبز برای استفاده از سایبان کولر آبی

سرمایش و گرمایشسرمایشکولر آبی

در این مقاله از مجله آچاره، گسترده‌ترین ارائه دهنده خدمات منزل، اطلاعات کاربردی درباره سایبان کولر و چرایی استفاده از آن رو در اختیار شما قرار داده‌ایم. رئوس مطالبی که در نوشتار از مجله آچاره خواهید خواند:

 • مزایای استفاده از سایه بان کولر آبی
 • انواع سایبان
 • قیمت سایبان کولر آبی و گازی
 • دلایل تاثیرگذاری استفاده از آن بر حفظ محیط زیست
 • مصرف آب کولر

سایبان کولر، برای چه نوع کولرهایی لازم است؟

اگر نمی‌دانید کولر شما نیاز به سایه بان کولر دارد یا خیر کافی است چهار مورد زیر را مطالعه کنید. اگر کولرتان مشمول یکی از موارد ذیل بود باید بفکر تعبیه سایبان باشید.

 1. تقریبا همه کولرهای گازی و آبی که در پشت بام و یا تراس خانه‌ها نصب می‌شوند.
 2. کولرهای آبی که ساعات زیادی از روز، در معرض تابش مستقیم خورشید قرار می‌گیرند. تابش مستقیم آفتاب روی کولرهای آبی، موجب تبخیر سریع‌تر آب و فرسایش کولر آبی می‌شود.
 3. پنل خارجی کولر گازی که در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دارد. آفتاب مستقیم باعث فرسایش و خرابی زود هنگام کندانسور کولرهای گازی خواهد شد.

پس اگر می‌خواهید سالیان سال از کولرتان استفاده بهینه کنید، استفاده از سایه بان برای هر دو نوع کولرهای آبی و گازی توصیه می‌شود.

سایبان کولر آبی

سایه بان برای کولرهای آبی و گازی چه مزایایی دارد؟

قرار گرفتن کولر در سایه مزایای زیادی دارد از جمله:

سرویس و تعمیر کولر آبی
سرویس و تعمیر کولر آبی

 1. مصرف برق کاهش پیدا خواهد کرد (26% مصرف برق خانه‌ها برای سیستم‌های سرمایشی مثل کولرهای آبی و گازی است).
 • استفاده از سایبان، تقریبا 20 % میزان برق مصرفی را کاهش می‌دهد.
 1. مصرف آب کولر آبی کاهش پیدا می‌کند (هر کولر آبی، حدود 200 لیتر روزانه آب مصرف می‌کند)
 • سایبان مصرف آب را هم تا  20% کاهش می‌دهد. یعنی تنها با نصب یک سایبان قبض آب و برقتان کاهش 20 درصدی خواهند داشت و علاوه بر فواید زیست محیطی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی،  به اقتصاد خانواده نیز کمک می‌شود.
 1. تابش مستقیم آفتاب، در ساعاتی از روز، بدنه فلزی کولر را به شدت داغ خواهد کرد و تبخیر آب رو بیشتر خواهد کرد.
 2. سایبان باعث می‌شود کولرتان دیرتر فرسوده شود. دلیل این موضوع از دو جهت قابل بررسی است:
 • سایبان باعث می‌شود شما نیاز به روشن کردن دور تند کولر آبی نداشته باشید.
 • سایبان باعث می‌شود، از درجه‌های بسیار پایین و متوسط کولر گازی استفاده کنید و  میزان کارکرد کولر کاهش پیدا کند.
 • کاهش کارکرد کولر، منجر به افزایش طول عمر آن خواهد شد و اجزای مختلف کولر دیرتر کهنه و فرسوده خواهد شد.
 1. سایبان کولر، قیمت چندانی ندارد، اما تاثیرات زیادی در استفاده بهینه ایجاد می‌کند.
 2. نصب سایه‌بان چندان دشوار نیست.

انواع سایبان کولر

انواع سایه بان کولر آبی

شما برای اینکه بتوانید بهترین سایه‌بان را برای خودتان انتخاب کنید، باید انواع آن را بشناسید. معمولا سایه بان کولر را بر اساس معیارهای مختلفی نظیر جنس، طرح و نحوه نصب تقسیم می‌کنند. هر کدام از این دسته‌بندی‌ها به چند نوع مختلف تقسیم می‌شوند که در ادامه با همه آن‌ها آشنا خواهیم شد

اگر با خواندن مزایای این راهکار ساده، مایل به استفاده از سایبان کولر شدید، شاید بد نباشد با انواع آن آشنا شوید.

استعلام قیمت تعمیر کولر آبی

دسته‌بندی سایه بان کولر بر اساس جنس

یکی از معیارهای اصلی برای دسته‌بندی سایبان کولر آبی، تقسیم آن بر اساس جنس آن‌هاست. برای ساخت سایه‌بان‌ها از سه جنس پلاستیک، فلزی و پارچه‌های برزنتی استفاده می‌شود که در زیر به مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها پرداخته‌ایم:

 • پلاستیک: یکی از جنس‌هایی که بیشترین کاربرد را برای سایه بان کولر دارد، استفاده از ورقه‌های پلاستیکی از جنس پلی‌کربنات است. این ورقه‌ها، خیلی راحت خم می‌شوند و می‌توان از آن‌ها مانند شیروانی روی انواع کولر استفاده کنید. وزن بسیار کم و راحتی در جابه‌جایی از جمله مزایای دیگر این جنس هستند. البته ناگفته نماند ورقه‌های پلاستیکی، در مقابل ساییدگی، باد، آب و آفتاب مقاومت خوبی دارند.
 • فلزی: یکی از بهترین جنس‌هایی که می‌توان برای سایه بان کولر خودتان استفاده کنید، تیغه‌های آلومینیومی است. این نوع تیغه‌ها توخالی هستند و وزن زیادی ندارند. استفاده از جنس فلز به دلیل استحکام و مقاومت بالا در برابر عوامل جوی، انتخابی محبوب در بین افراد است. البته اگر قصد نصب این نوع جنس را دارید، باید نسبت به جنس پلاستیکی هزینه بیشتری پرداخت کنید.
 • پارچه‌های برزنتی: برای ساخت سایه بان کولر از جنس پارچه‌های برزنتی هم استفاده می‌شود. این نوع پارچه‌ها ضدآب هستند و برابر اشعه نور خورشید مقاومت بسیار خوبی دارند. این پارچه‌ها به دلیل اینکه قیمت مناسبی دارند و در انواع طرح‌ها رنگ‌ها عرضه می‌شوند، طرفداران بسیاری دارد. البته برای نصب پارچه‌های برزنتی روی کولرها به میله‌های فلزی نیاز دارید تا پارچه روی آن قرار گیرد.

دسته‌بندی سایه بان کولر بر اساس جنس

دسته‌بندی سایبان کولر بر اساس طرح

معمولا سایه‌بان‌ها در دو طرح اصلی شامل ساده و طرح‌دار ساخته می‌شوند. سایه‌بان‌های ساده هیچ‌گونه طرح خاصی ندارند و به همان شکل روی کولر نصب می‌شوند. اما در مقابل سایه بان کولر طرح‌دار دارای اشکال هندسی خاصی هستند که بیشتر جنبه زیبایی دارند.

دسته‌بندی سایه‌ بان کولر آبی بر اساس نحوه نصب

دسته‌بندی دیگری که برای سایه‌بان وجود دارد، تقسیم آن‌ها بر اساس شیوه نصب است. در این حالت سایبان‌ها به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند که در زیر هر دو طرح بررسی شده‌اند.

 •  سایه بان کولر ثابت: همان‌طور که از نام آن پیداست، این نوع سایه بان به‌صورت دائمی به سقف یا دیوار نصب می‌شود و نمی‌توان آن را جابه‌جا کرد.
 • سایبان کولر متحرک: در مقابل این نوع سایه‌بان قابلیت جابه‌جایی دارد. در واقع سایه‌بان متحرک دارای ریل‌ها یا بازوهای متحرک قابل جابه‌جایی است و حتی در صورت‌ عدم‌نیاز می‌توانید آن را جمع کنید.

بهترین جنس پارچه برای سایبان کولر آبی

اگر سایبان پارچه‌ای استفاده می‌کنید، بهتر است سایه بان کولر آبی را از جنسی انتخاب‌‌‌ کنید که ضد آب و ضخیم باشد. معمولا از جنس برزنت برای اینکار استفاده‌‌‌ می‌کنند تا درزها و خروجی‌‌های هدر رفت باد را پشتیبانی کند و مانع از خروج خنکی کولر شود.

از فایده‌های دیگر برزنت این است که از ورود گرد و غبار و باران به داخل کولر و منزل شما جلوگیری‌‌‌ می‌کند و بنابراین هوای پاک‌تری به منزل شما وارد‌‌‌ می‌شود. سایبان کولر آبی مناسب مانع از نشستن برف و باران بر روی بدنه کولر‌‌‌ می‌شود و بدنه کولر زنگ نمی‌زند و عمرش بیشترمی‌شود.

این سایه‌بان کولر در کاهش ورود نویز و آلودگی صوتی به داخل منازل نیز موثر است.

نصب سایه بان کولر

قیمت سایبان کولر آبی و گازی

 • بسته به نوع سایبانی که انتخاب می‌کنید، قیمت‌های مختلفی برای سایه‌بان‌های کولر در بازار خواهید یافت.
 • اگر از دسته اول استفاده کنید، باید بدونید قیمت این سایبان‌ها، از 140 هزار تومان شروع می‌شوود که اندازه آن برای کولرهای بزرگ، 2*1.5 متر است.
 • قیمت سایبان برای کولرهای گازی استفاده نیز از 150 هزار تومان شروع می‌شود.
 • قیمت سایر موارد اشاره شده، به صورت دقیق در بازار معلوم نیست.

فیلتر تصفیه هوای کولر آبی

ممکن است متوجه شده باشید که گاهی کولر آبی منزل شما گرد و غبار و دوده وارد خانه می‌کند. فیلتر تصفیه هوای کولر آبی راهکاری نوین است که به کمک آن می‌توان از ورود گرد و غبار، ذرات معلق و حتی ویروس به محیط خانه جلوگیری کرد. کافی است این فیلترها را روی کولر نصب کنید و کولر را روشن کنید تا هوایی سالم و عاری از آلودگی در منزل جاری شود. جالب است بدانید که فیلترهایی که تیم آچاره روی کولر شما نصب می‌کنند قابلیت جذب ذرات معلق در هوا تا اندازه دو میکرون را دارد. این فیلترها با جلوگیری از  گرم شدن بیش از حد کولر و تبخیر بی‌رویه آب، در کاهش مصرف آب کولر نیز اثر دارند.

ثبت رایگان درخواست تعمیر کولر آبی

مزایای استفاده از فیلتر کولر

به‌طور خلاصه می‌توان گفت مزایای استفاده از فیلتر در کولر عبارت است از:

 1. از ورود گرد و غبار و ذرات معلق به هوای خانه جلوگیری می‌کنند.
 2. فیلترها عایق حرارت(گرما و سرما) هستند.
 3. فیلترها عایق صوت هستند.
 4. فیلترها محیط کولر را تمیز نگه می‌دارند چون ضد قارچ وکپک هستند.
 5. از ورود ویروس‌های بیماری‌زای معلق در هوا به خانه جلوگیری می‌کنند.

نصب سایه بان کولر آبی

مزیت استفاده از سایه بان کولر آبی خوب چیست؟

استفاده از سایه بان کولر آبی می‌تواند مزایای متعددی به همراه داشته باشد. یکی از مزیت‌های اصلی سایه‌بان‌ها، افزایش طول عمر کولر شماست. در واقع، سایه‌بان از کولر در مقابل تابش مستقیم نور، گرما، برف و باران محافظت می‌کند تا مانع از فرسودگی و زنگ‌زدگی آن شود.

در نتیجه طول عمر کولر شما بیشتر می‌شود و سال‌های بیشتری می‌توانید از آن استفاده کنید. البته سایه‌بان‌ها می‌توانند مزایای دیگری هم داشته باشند که در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • بهترشدن خنکی باد کولر: سایبان با خنک نگه‌داشتن آب داخل کولر، به خنک‌ترشدن باد آن کمک می‌کند.
 • کاهش مصرف انرژی: سایبان از تبخیر سریع آب داخل کولر جلوگیری می‌کند؛ در نتیجه آب کمتری مصرف می‌شود. همچنین با وجود باد خنک، به دور تند کولر نیازی ندارید تا مصرف برق کاهش پیدا کند.
 • محافظت در برابر گردوغبار: سایه‌بان با پوشاندن کولر از آن در برابر انواع آلودگی، گردوغبار و … جلوگیری می‌کند.

سایبان کولر و میزان تاثیر گذاری

حتما متوجه شدید که چرا ما در تیتر از کلمه تاثیرگذاری استفاده کردیم. اگر از سایبان کولرهای گازی و آبی استفاده کنید، متوجه خواهید شد که با کاهش مصرف برق و آب و حتی کاهش مصرف‌گرایی در خرید مجدد کولرها، به میزان زیادی به محیط زیست احترام گذاشتید و به این ترتیب، این منبع بی‌نظیر را برای آیندگان، محفوظ نگاه داشتید.

مزیت استفاده از سایه بان کولر آبی

مصرف آب کولر آبی چقدر است؟

قاعدتا با توجه به ظرفیت کولر، اینکه کولر آبی 3500 داریم یا 6000 مصرف روزانه آب کولر آبی متفاوت است. عوامل زیر هم در مصرف آب کولر آبی تاثیر دارند:

 • دمای محیط
 • میزان استفاده
 • راندمان کولر

به طور میانگین تخمین می‌زنند هر کولر آبی روزانه 200 لیتر آب مصرف می‌کند. بعضی‌ افراد نیز معتقدند متوسط مصرف آب کولر در شبانه روز بین 400-600 لیتر است و در این خصوص اتفاق نظر وجود ندارد اما یک چیز کاملا مشخص است و آن این است که طراحی کولر آبی به لحاظ مصرف آب بهینه نیست. برای بهینه کردن مصرف آب کولر باید حتما سری نکات مطرح شده درباره راه اندازی کولر آبی بزنید. رعایت این موارد می‌تواند تا 30% مصرف آب کولر را کم کند. به‌عنوان مثال استفاده از سایه بان کولر یکی از راه‌های موثر در کاهش مصرف آب کولر است.

سخن پایانی

دیدیم که نصب سایبان برای کولر و فیلتر تصفیه هوای کولر آبی تا چه حد در کاهش مصرف انرژی، افزایش راندمان کولر، تمیز شدن هوای خانه و جلوگیری در ورود گرد و غبار به خانه موثر است. اگر کولر آبی و گازی شما نیاز به این خدمت مفید دارد می‌توانید از اپلیکیشن آچاره و نیروهای توانمند آچاره کمک بگیرید. نیروهای حاذق آچاره در بیشتر شهرهای کشور آماده ارائه خدمات سرویس و تعمیر کولر آبی و سرویس و تعمیر کولر گازی هستند.

اگر با خواندن این مقاله تصمیم به نصب سایه‌بان کولر گرفتید، آچاره در خدمت شماست.

4.4/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا