راهکارهایی برای شارژ گاز کولر گازی

راهکارهایی برای شارژ گاز کولر گازی

تیم تحریریه آچاره ۱۸ خرداد ۱۳۹۸

در سال‌های اخیر استفاده از کولر گازی رواج زیادی پیدا کرده؛ به همین دلیل باید اطلاعات کافی برای سرویس کولر گازی یا شارژ گاز کولر رو بدونید تا در صورت لزوم، اقدامات لازم رو انجام بدید. تقریبا بیش‌تر دستگاه‌های تهویه مطبوع، برای انجام فعالیت تهویه و خنک کردن محیط، از گازهای فریونی استفاده می کنند که فقدان یا کمبود‌‌‌ اون در این سیستم‌ها، تمام سیکل تبرید رو با اختلال جدی مواجه می‌کنه؛ دراین مطلب قصد داریم نکاتی که برای شارژ گاز کولر گازی نیاز دارید رو به شما آموزش بدیم.

چه زمانی باید شارژ گاز کولر گازی رو انجام بدیم؟

در سه حالت باید برای شارژ گاز کولر گازی اقدام کنید که در ادامه مطلب هر مرحله رو کامل توضیح می‌دیم:

اگر کولر شما تازه نصب شده و نو باشه…

زمانی که شما یک کولر گازی جدید رو از یک کمپانی می‌خرید، معمولا به‌اندازه ۵ متر لوله گاز باطن سیستم کندانسور، مبحوس شده‌ که شما بعد از اتمام نصب کولر گازی، باید سیستم رو وکیوم کنید؛ از زمانی که از وکیوم کردن سیستم و عدم وجود هوا و رطوبت در سیستم مطمئن شدید، می‌تونید شیر سرویس رو بازکرده و گاز رو به‌کل سیستم منتقل کنید؛ دقت کنید که میزان گاز شرکتی که در سیستم موجوده، فقط برای ۵ متر لوله کافیه و در صورت لوله‌کشی اضافی، باید اندازه گاز هم بیشتر بشه که معمولا به ازای هر یک متر لوله اضافی، ۲۰ گرم گاز احتیاج هستاین کار رو به سه طریق می‌تونید انجام بدید:

روش وزنی

بهترین و اصولی‌ترین روشی که برای این کار توصیه می‌شه شارژ گاز کولر وزنی هست؛ چرا که شما مطمئنا می‌دونید که اگر برای مثال ۲ متر لوله رو طولانی‌تر کردید، باید ۴۰ گرم گاز به سیستم اضافه کنید؛ این اصولی‌ترین و مطمئن‌ترین روش برای این کاره.

روش آمپری

این روش بعد از از روش وزنی، مناسب‌ترین روش برای شارژ گاز کولر گازی هست؛ در این نوع شارژ گاز، از طریق آمپر دستگاه، میزان گاز موردنیاز در سیستم رو می‌سنجیم.

روش گیج مانوفیلد

روش سوم روش شارژ گاز از طریق گیج مانوفیلده که روشِ مورد اطمینانی نیست؛ چرا که با توجه به دمای محیط و بسیاری از پارامترهای دیگه، درصد خطای بالایی داره .

اگر کولر گازی شما هیچ‌گونه گازی نداشته باشه…

سوالی که در ابتدا پیش میاد اینه که چطور باید فهمید یک کولر گازی، فاقد گاز هست؟! برای این کار مراحل زیر رو انجام بدید:

اگر کولر گازی شما نیاز به شارژ گاز کولر (اضافه کردن گاز) داشته باشه …

در این موقعیت به دلیل این‌که شما از اندازه گاز سیستم اطلاعی ندارید،۷ یعنی نمی‌دونید که چه میزان گاز از سیستم خالی شده‌، پس مسلما نمی‌تونید از میزان معینی گاز برای شارژ گاز کولر تون استفاده کنید؛ مگر این‌که گاز سیستم رو کاملا خالی کرده و مجدد‌‌‌ اون رو به طور کامل شارژ کنید؛ اما با توجه به زیان آور بودن این گاز برای محیط‌زیست و به‌صرفه نبودن از دید هزینه مالی، این کار به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شه؛ پس شما می‌تونید از دو روش دیگه که در قسمت شارژ گاز کولر تازه نصب شده توضیح دادیم، استفاده کنید.

سخن آخر

ما در این مطلب توضیحات لازم رو به شما عزیزان دادیم؛ اما توصیه‌ می‌کنیم برای انجام شارژ گاز یا سرویس کولر گازی خود، حتما از متخصصین مجرب این کار استفاده کنید تا خدایی نکرده دچار خسارات احتمالی نشید.

شما می توانید از خدمات آچاره با قیمت اقتصادی استفاده نمایید

لینک درخواست سرویس
 
برچسب ها :
دیدگاه شما