چگونه یک ضد آفتاب خوب بخریم؟

ویژگی های یک ضد آفتاب خوب

همگی ما اسم کرم ضد آفتاب رو شنیدیم و احتمالا بسیاری از ماها، هر روز از اون استفاده می‌کنیم و باور داریم که در سلامت پوست ما موثره. نمی‌دونم چقدر می‌دونید یا نه، اما کرم‌های ضد آفتاب طراحی شدن تا مناعی باشن در مقابل اشعه ماورابنفش یا همون UV. چرا که این اشعه در دراز مدت، اثرات زیانباری روی پوست ما داره و حتی می‌تونه منجر به سرطان پوست هم بشه. اما چقدر درباره نوع ضد آفتاب‌ها، نحوه ضد آفتاب زدن و مانند اون می‌دونید؟

ما در تحریریه آچاره، به سراغ پاسخ این سوالات رفتیم و اونچه خواهید خوند، مجموعه پاسخ‌های به دست آمده در مورد ضد آفتاب هست. اگر شما هم می‌خواید از پاسخ این سوال‌ها خبردار بشید، در ادامه ماجرا با ما همراه باشید

بهترین spf برای ضد آفتاب

بهترین ضدآفتاب برای صورت

همه ما کله spf رو برای ضد آفتاب شنیدیم و شاید تصور ما این باشه که هرچقدر اون بیشتر باشه، قدرت ضد آفتاب در حمایت و حفاظت از پوست ما بیشتر هست. اما بیاید به چند نکته علمی در این مورد نگاه کنیم.

Spf از سه کلمه sun protection factor تشکیل شده و به معنی فاکتور حفاظت در برابر اشعه UV هست. قانون طلایی این هست که spf 30 و یا بالاتر باشه. این فاکتور در اندازه ۳۰ قادر هست مانع از نفوذ ۹۷% اشعه UV به پوست بشه، در حالی که در مقیاس ۱۵، فقط ۹۳% از اشعه یووی رو می‌گیره. بهترین اندازه SPF، معمولا ۵۰ در نظر گرفته می‌شه که قادر هست از نفوذ ۹۸% اشعه UV به پوست جلوگیری کنه.

یک نکته مهم

اگه فکر می‌کنید SPF های بالاتر از ۵۰ بهتر هستن، باید بگیم تحقیقات علمی این موضوع رو رد می‌کنن. شما باید به روش‌های دیگه‌ای و با همین SPF 50 مراقب پوستتون باشید که در ادامه گفته می‌شه.

طیف وسیع: واژه‌ای مهم در ضد آفتاب

طیف وسیع در ضد آفتاب

شاید فکر کنید، هر ضد آفتابی که SPF 50 داشته باشه، می‌تونه برای پوست شما مناسب باشه و همه اهدافی که از ضد آفتاب مد نظر دارید رو براورده کنه. اما یک نکته مهم یادتون نره: روی بعضی از ضد آفتاب‌ها کلمه broad spectrum خورده می‌شه که به معنی ضدآفتاب‌هایی با قدرت خوب برای جلوگیری از اشعه‌های مختلف هستند. اما منظور ما از انواع اشعه یووی چیه؟

انواع اشعه ماورابنفش (UV)

ضد آفتاب مناسب برای پوست

اشعه UVA نفوذ بیشتری به لایه عمیق پوست (درم) داره که ضخمی‌ترین لایه پوست هست. اگر پوست شما در مقابل این اشعه محافظت نشه، منجر به پیری زودرس و چروک شدگی می‌شه و در عین حال سیستم ایمنی هم سرکوب می‌شه.
اشعه UVB، معمولا تا لایه‌های سطحی پوست نفوذ می‌کنه و منجر به سوخت پوست می‌شه. این اشعه نقش مهمی در ایجاد سرطان پوست ایفا می‌کنه.

پوست‌های تیره و کرم ضد آفتاب

خرید ضد آفتاب خوب

ممکنه جزو اون دسته آدم‌هایی باشید که پوست تیره‌ای دارن و به همین علت هم نخواید ضد آفتاب بزنید. اما به این مطالعه جالب توجه کنید: افرادی با پوست تیره، به طور طبیعی دارای SPF 13.4 هستند، در حالی که پوست مردم قفقازی، دارای SPF 3.4 است و هر دو عدد نشون می‌ده که افراد برای حفاظت از پوست، نیاز به زدن ضد آفتاب دارن.

ضد آفتاب ضد آب، واقعیت یا رویا؟

اطلاعاتی درباره ضد آفتاب خوب

باید بدونید تقریبا هیچ ضد آفتابی نیست که ضد آب هم باشه. حتی زمانی که شما شروع به عرق کردن می‌کنید، از قدرت ضد آفتابی که روی پوست استفاده کردین، کاسته می‌شه. پس با این باور اشتباه، ضد آفتاب زدن رو فراموش نکنید.

ساعت تجدید ضد آفتاب

ساعت و زمان زدن ضد آفتاب

به طور تقریبی و بر اساس نظر متخصصان پوست، هر ۲ ساعت باید کرم ضد آفتاب رو تجدید کنید. یا اگر برای شنا رفتید و قبل اون روی پوست شما، ضد آفتاب بوده، حتما بعد از شنا هم اون رو تجدید کنید.

زمان تجدید ضد آفتاب

به طور تقریبی، حداقل ۱۵ دقیقه قبل از اینکه از خونه بیرون بیاید، ضد آفتاب بزنید تا بتونه جذب پوست بشه تا بتونه کار حفاظت از پوست رو انجام بده.

میزان مناسب ضد آفتاب روی پوست

ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب باید تمام سطح پوست صورت و تمام نقاطی که بیرون از لباس قرار دارند رو پوشش بده. بعد از اینکه کرم رو به میزان کافی روی پوست زدید، به خوبی اون رو با حرکت دورانی روی پوست پخش کنید تا به خوبی در تمام سطوح پخش بشه. یادتون باشه، حتی لازمه، گردن، گوش‌ها و بالای پاهای شما هم در صورتی که پوششی روی اون نیست، با ضد آفتاب گرفته بشه.

ضدآفتاب و جایگاه آن در میان کرم‌های روی پوست

اگر مایلید از کرم مرطوب کننده، کرم پودر و مانند اون استفاده کنید، یادتون باشه کرم ضد آفتاب رو روی همه اونها بزنید تا مانع کارامدی ضد آفتاب نشید. اما یادتون باشه اگه دارای پوست چرب هستید، زدن چندین کرم روی پوست، ممکنه منجر به جوش زدن پوست هم بشه.

زمان استفاده از ضد آفتاب در کودکان

ضد آفتاب مناسب برای کودکان

محققانی اینطور بیان می‌کنن که نوزادان کوچیک‌تر از شش ماه، نباید به صورتشون ضد آفتاب زده بشه، چرا که دارای مواد اسیدی هست که ممکنه منجر به حساسیت پوست کودک بشه. اما برای حفاظت اونها از آفتاب بهتر هست اونها رو به صورت فیزیکی و یا پوشش‌های مناسب از آفتاب محافظت کنیم.

مواردی که گفته شد می‌تونن به شما در انتخاب یک ضد آفتاب خوب با هر برندی کمک کنن؛ دونستن این نکات، می‌تونید با آگاهی بیشتری اقدام به خرید ضد آفتاب مناسب برای پوست کنید. اما اگر به دنبال اطلاعات بیشتر درباره پوست هستید، به مقاله جوان سازی پوست هم سر بزنید. بامیدواریم همیشه مراقب پوستتون باشه و در عین حال اگه مطلبی به نظرتون می‌رسه که تیم تحریریه آچاره باید در موردش بنویسه، می‌تونید در ادمه این متن، نظرات خودتون رو با ما سهیم بشید.

منبع:

aad
everydayhealth

شما می توانید از خدمات آچاره با قیمت اقتصادی استفاده نمایید

لینک درخواست سرویس
0
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب تیم تحریریه آچاره

دیدگاه شما

بدون دیدگاه