نظافت منزل آچاره نظافت منزل آچاره

چگونه هندزفری را تمیز کنیم؟ [روش ضدعفونی و تمیز کردن هندزفری]

نظافت و شستشو

در بسیاری از مواقع جرم گوش، باکتری‌ها و گردوغبار موجب مسدود شدن هندزفری می‌شوند و لازم است با تمیز کردن هندزفری کیفیت صدای آن را تقویت کنید.

شما حداقل چند بار در هفته در حین پیاده‌روی، در محل کار، در حین انجام کارها یا ورزش ‌کردن از هندزفری‌ و ایرپاد استفاده کرده‌اید و احتمالا بعد از گذشت مدتی متوجه شده‌اید که کیفیت صدا هندزفری به‌خوبی قبل نیست.

در چنین شرایطی تمیز کردن هندزفری و ایرپاد می‌تواند اولین و موثرترین راهکار باشد؛ چون کثیفی ایرپاد و هندزفری موجب افت صدای آن می‌شود و حتی ممکن است به گوش هم آسیب برساند.

در این مطلب قصد داریم بهترین روش تمیز کردن هندزفری و تمیز کردن ایرپاد را توضیح دهیم تا شما بتوانید بدون آسیب رساندن به قطعات ظریف و حساس هندزفری، آلودگی‌های آن را پاک کنید.

توجه داشته باشید که نظافت منزل و وسایل شخصی، ضامن سلامت خانواده است؛ چنانچه به‌دلیل مشغله‌های شغلی و امور روزمره فرصت کافی برای نظافت منزل و لوازم خود را ندارید، می‌توانید از مهارت و تجربه نیروهای نظافتچی آچاره در این زمینه بهره ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات نظافت منزل کلیک کنید یا با شماره سراسری ۱۴۷۱ تماس بگیرید.

برای تمیز کردن هندزفری و ایرپاد چه ابزاری لازم است؟

قبل از هر کاری لازم است وسایل زیر را در دسترس خود قرار دهید؛

 • مایع ظرف‌شویی
 • گوش‌پاک‌کن
 • پارچه میکروفیبر

چگونه هندزفری و ایرپاد خود را تمیز کنیم؟

نظافت منزل آچاره
نظافت منزل آچاره

مواد و تجهیزات لازم برای ضدعفونی‌ کردن هدفون و کیس

 • ایزوپروپیل (مالش) الکل
 • دستمال مرطوب الکلی
 • سواب پنبه
 • مایع ظرف‌شویی و آب برای تمیز نمودن کیسه پارچه‌ای هندزفری
 • کاسه

چگونه هندزفری و ایرپاد خود را تمیز کنیم؟

توجه داشته باشید که هرگز نباید هندزفری را زیر آب جاری نگه دارید یا حتی برای یک ثانیه آنها را در آب یا مایع دیگری فروببرید. همیشه قبل از تمیز کردن هندزفری، آن را از هر وسیله‌ای مانند تلفن همراه جدا نمایید و سپس مراحل زیر را بادقت انجام دهید:

 • یک محلول تمیزکننده بسازید. در این مرحله در یک‌کاسه کوچک، ¼ قاشق‌چایخوری مایع ظرف‌شویی را با ½ فنجان آب گرم مخلوط نماید.
 • در این مرحله از تمیز کردن هندزفری نوک‌های فوم یا سیلیکونی را بچرخانید تا به‌آرامی از روی هندزفری جدا شوند. پس از این کار، آن‌ها را به محلول تمیزکننده اضافه کنید و اجازه دهید حداقل 30 دقیقه خیس بخورند.
 • در این مرحله ابتدا نوک‌ها را از محلول تمیزکننده بردارید. از یک سواب پنبه‌ای برای پاک‌کردن هرگونه کثیفی یا موم شل استفاده نماید. سپس آن را به‌خوبی با آب گرم بشویید و اجازه دهید روی یک‌پارچه بدون پرز خشک شوند. زیرا آن‌ها باید قبل از قراردادن مجدد روی هندزفری کاملاً خشک باشند.
 • در این مرحله از تمیز کردن هندزفری، آن را طوری نگه دارید که پوشش توری آن روبه‌پایین باشد تا ذرات بیشتری در محفظه بیرونی قرار نگیرد. سپس از یک مسواک نرم و خشک استفاده نماید تا موم قابل‌مشاهده را به‌آرامی پاک کنید.

بهترین روش تمیز کردن هندزفری

نحوه ضدعفونی‌کردن هندزفری

یکی از بهترین روش‌های تمیز کردن هندزفری، ضدعفونی‌کردن آن است. در اینصورت مطمئن خواهید شد که تمامی آلودگی‌ها از بین می‌روند. برای ضدعفونی کردن هندزفری طبق مراحل زیر پیش بروید؛

مرحله اول: نوک‌های هندزفری را با الکل پاک کنید

اگر نوک هندزفری شما از جنس سیلیکونی است، آنها را با یک دستمال الکلی یا یک سواب پنبه‌ای آغشته به الکل ایزوپروپیل ضدعفونی نماید. سپس اجازه دهید نوک‌های هندزفری در هوا خشک شوند. همچنین باید توجه داشته باشید که سرهای فوم را نمی‌توان ضدعفونی کرد؛ زیرا آن‌ها دارای ماهیت متخلخل هستند.

مرحله دوم: صفحه مش را با الکل پاک نماید

در این مرحله از تمیز کردن هندزفری از یک سواب پنبه‌ای آغشته به ایزوپروپیل الکل برای پاک‌کردن صفحه توری استفاده نماید. مطمئن شوید که سواب فقط کمی مرطوب باشد؛ زیرا نباید رطوبت وارد محفظه شود. اجازه دهید صفحه‌نمایش به‌مدت یک ساعت در هوا خشک گردد.

مشاهده رایگان هزینه خدمات نظافت منزل و ساختمان!

مرحله سوم: محفظه را با الکل پاک کنید

در مرحله سوم تمیز کردن هندزفری و ایرپاد از دستمال الکلی یا سواب پنبه‌ای برای پاک‌کردن محفظه بیرونی هندزفری و سیم آن، استفاده کنید. این کار سطح آن را تمیز و ضدعفونی می‌نماید.

مرحله چهارم: هندزفری را خشک نماید

در آخرین مرحله اجازه دهید قبل از استفاده در هوا به‌طور کامل خشک شود. بهتر است برای خشک نمودن آن از سشوار استفاده نکنید؛ زیرا ممکن به هندزفری آسیب برساند. همچنین یکی از راه‌های تسریع در خشک نمودن در این روش، گذاشتن آن در ظرف کوچک به‌همراه یک بسته جاذب رطوبت است.

چطور هندزفری را تمیز کنیم؟

نحوه تمیز کردن کیف سیلیکونی و پلاستیکی هندزفری

پس از اینکه نحوه تمیز کردن هندزفری لازم است که کیف و کاور آن را هم تمیز کنید؛ زیرا کیف آن می‌تواند باعث کثیف‌شدن مجدد هندزفری شود. برای تمیز کردن آن باید مراحل زیر را بادقت انجام دهید:

 • با پارچه و یا سواب پنبه آن را پاک نماید.
 • سپس هندزفری را بردارید و بیرون و داخل کیف را با یک‌پارچه میکرو فیبر خشک و کاملاً تمیز پاک کنید.
 • از یک سواب پنبه‌ای تمیز و خشک برای پاک‌کردن پرز و گردوغبار از گوشه‌ها و سوراخ‌های و همچنین درگاه شارژ استفاده کنید.
 • کیف را با الکل پاک کنید. اگر کیف هنوز کثیف است، پارچه یا سواب پنبه‌ای را با الکل ایزوپروپیل خیس کنید تا قسمت داخلی و خارجی کیف کاملاً پاک شود.
 • کیف هندزفری را خشک کنید.
 • پیش از گذاشتن هندزفری در داخل کیف، اجازه دهید کیف یک ساعت در هوا کامل خشک شود.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد آچاره

نحوه تمیز کردن کیف پارچه‌ای هندزفری

تمیز کردن کیف سیلیکونی و پلاستیکی با کیف پارچه‌ای هندزفری فرق می‌کند پس اگر کیف هندزفری شما از جنس پارچه است. برای تمیز کردن کیف هندزفری مطالب زیر را بادقت بخوانید؛

 • ابتدا یک محلول تمیزکننده درست کنید. یک‌کاسه آب گرم را چند قطره مایع ظرف‌شویی مخلوط کنید.
 • کیف هندزفری را تاحدامکان باز کنید و آن را در محلول صابون فروکنید. اجازه دهید حداقل 10 دقیقه خیس بخورد.
 • با استفاده از انگشتان خود کیف هندزفری را به‌آرامی بمالید. این کار باعث می‌شود محلول وارد تاروپود پارچه شود و هرگونه گردوغبار، پرز و یا خاک را از بین ببرد.
 • آن را آبکشی کنید و اجازه دهید کیسه در هوا خشک شود.
 • سپس هندزفری را درون آن قرار دهید.

تميز کردن هندزفری

۴ راه‌حل برای تمیز نگه‌داشتن هندزفری

برای اینکه هندزفری خود را از آلودگی‌ها دور نگه‌دارید، به نکات زیر توجه داشته باشید؛

 1. از کیف استفاده کنید وقتی هندزفری را در کوله‌پشتی، کیف یا جیب می‌گذارید، گردوغبار، پرز و باکتری را در خود جمع می‌کنند.
 2. اگر هندزفری خیس شد، حتی اگر در برابر آب مقاوم باشند، اجازه دهید به‌دوراز حرارت مستقیم خشک شوند.
 3. به‌هیچ‌عنوان هندزفری را در معرض عرق قرار ندهید.
 4. از نشستن گردوغبار روی کیف هندزفری جلوگیری کنید.

سخن پایانی

امروزه استفاده از هندزفری و ایرپاد بسیار متداول شده است. بسیاری از افراد تمایل دارند هنگام پیاده‌روی، ورزش یا حین انجام امور خانه از این گیرنده‌ها استفاده کنند. همین امر موجب می‌شود که این ابزار در فواصل زمانی کوتاهی کثیف شوند.

کثیفی هندزفری و ایرپاد علاوه بر ایجاد آسیب در دستگاه، موجب افت صدای آن‌ها می‌شود؛ بنابراین لازم است به روش ایمن، نسبت به تمیز کردن هندزفری و ایرپاد اقدام کنید.

منبع: www.realsimple.com

سؤالات متداول

آیا می‌توان برای تمیز کردن هندزفری از سشوار استفاده کرد؟

خیر. هوای فشرده، فشار زیادی از هوا را به قسمت‌های ظریف هندزفری شما وارد می‌کند. این هوا می‌تواند به برخی از این قطعات، به‌خصوص قطعات شکننده مانند مش اسپیکر و درگاه شارژ آسیب وارد نماید.

برای شستن کیف پارچه‌ای هندزفری از چه مواد شوینده‌ای استفاده کنیم؟

بهتر است از صابون و یا مایع دستشویی استفاده نماید.

چطور هندزفری را تمیز کنیم و مطمئن باشیم هیچ آسیبی به آن وارد نمی‌شود؟

بهترین روش برای تمیز کردن هندزفری روش ضدعفونی است. به شما پیشنهاد می‌دهیم بادقت مراحل این روش را انجام دهید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا