تعمیر توری پنجره | چگونه خودمان توری پنجره را تعمیر کنیم؟

بازسازی و دکوراسیونساختمان

لذت بردن از هوای تازه و باز گذاشتن پنجره‌های منزل همیشه با یک مشکل اساسی همراه است؛ هجوم حشرات به داخل خانه! می‌دانید که استفاده از توری پنجره راهی آسان و موثر برای جلوگیری از ورود حشرات است. همچنین توری پنجره به فیلتر کردن نور خورشید و کم کردن صدای محیط هم کمک می‌کند. اما متاسفانه توری یا قاب توری پنجره می‌تواند به راحتی خراب شود. قاب‌های پنجره چوبی با مشکل آب رفتگی و کوچک شدن مواجه‌اند، در حالی که قاب‌های پنجره PVC یا آلومینیوم می‌توانند تاب بردارند و باعث شل شدن درز و افتادگی توری شوند.

تعمیر توری پنجره از آن دسته کارهایی است که بلد بودنش می‌تواند حسابی کارمان را راه بیندازد. در این مقاله راهنما به شما آموزش می‌دهیم که چطور تعمیر توری پنجره و یا تعویض آن را خودتان در منزل انجام دهید.

نصب انواع توری پنجره

 

مراحل و نحوه تعمیر توری پنجره

آسیب شدید به توری پنجره نشانه واضحی است از این که باید آن را تعویض کنید. توری‌هایی که سوراخ و شکاف بزرگ درشان ایجاد شده نیاز به تعویض دارند، نه وصله. اگر توری پنجره شما به جای تیره و مات بودن، ظاهر براق دارد یا بیشتر از حد معمول صدای بیرون را می‌شنوید، نشانه‌هایی از قدیمی و فرسوده بودن توری است و نیاز به تعویض یا تعمیر دارد.

نحوه تعمیر توری پنجره خراب

نکته: اگر توری قدیمی و خمیده‌تان انعطاف‌پذیر باشد و امکان استفاده مجدد دارد، آن را نگه دارید. در غیر اینصورت، برای اینکه تعمیر توری پنجره ماندگاری بیشتری داشته باشد، یک نوار لاستیکی یا چسب توری جدید خریداری کنید.

نحوه تعویض توری پنجره قدیمی

Image Source: Homedepot

عوض کردن توری پنجره هم ظاهر و هم امنیت خانه شما را بهبود می‌بخشد. مراحل نحوه تعویض توری پنجره، هم برای پنجره‌های چوبی و هم برای پنجره‌های آلومینیومی مشابه است. سوراخ‌های جزئی و پارگی در توری پنجره نیز از مشکلات رایج است. برای تعویض توری پنجره در سه مرحله آسان تنها به چند ابزار مانند چسب، غلتک اسپلین و وصله‌های آماده نیاز دارید.

نکته 2: اگر پنجره به سختی باز و بسته می‌شود، ممکن است علت اصلی خمیدگی قاب پنجره باشد. در این حالت ممکن است لازم باشد علاوه بر تعمیر توری پنجره، قاب پنجره‌تان را هم با یک قاب پیش ساخته و جدید عوض کنید.

نحوه تعویض توری پنجره قدیمی

 • قاب توری (در صورتی که توری روی قاب مجزا از پنجره وصل شده) را از پنجره جدا کرده و بر روی یک سطح کار صاف قرار دهید.
 • با استفاده از یک پیچ گوشتی دوسو، نوار لاستیکی را از شیارهای اطراف لبه قاب خارج کنید.
 • در قاب‌های چوبی ممکن است از منگنه یا میخ برای ثابت نگه داشتن توری استفاده شود. منگنه‌ها را با استفاده از یک منگنه‌کش یا پیچ‌گوشتی بیرون بیاورید. برای برداشتن میخ از چکش میخ‌کش استفاده کنید.
 • توری آسیب دیده را برداشته و دور بندازید.

بیشتر بخوانید: پنجره‌های دو جداره (UPVC) و ۳ مدل توری‌ مناسب با آن

قرار دادن توری جدید روی قاب پنجره

 • برای عوض کردن توری پنجره رول توری را باز کرده و آن را روی چارچوب (قاب توری یا قاب پنجره) تنظیم کنید و کمی بکشید تا کامل روی خطوط قاب قرار بگیرد (هرچه توری را سفت‌تر بکشید کارتان تمیزتر می‌شود).
 • توری اضافی را رها کنید تا در مرحله بعدی بتوانید آن را محکم کنید.
 • اضافه توری را با استفاده از قیچی ببرید.

نکته: ممکن است به شخص دیگری نیاز داشته باشید تا هنگام برش، توری را در جای خود ثابت نگه دارد.

تعمیر توری پنجره چگونه است

نحوه جا انداختن توری پنجره

 • از ابزار رولینگ برای فشار دادن نوار لاستیکی به داخل شیارهای قاب استفاده کنید.
 • برای قاب چوبی، توری را با منگنه یا سیم مفتول در جای خود محکم کنید.
 • پس از محکم شدن، توری باید در سراسر قاب کشیده و سفت شده باشد.

توری اضافه را ببرید

 • پس از محکم کردن هر چهار طرف توری، اضافه توری را با استفاده از کاتر یا قیچی برش دهید.
 • مراقب باشید که داخل زبانه چارچوب را برش ندهید.

نکته: این مرحله زمان خوبی برای تقویت اتصالات شل در قاب‌های چوبی است که می‌توانید برای این کار از بست، صفحه گونیا یا پیچ استفاده کنید.

مرحله آخر: تعویض توری

توری پنجره کامل شده را دوباره در قاب پنجره خود نصب کنید.

بیشتر بخوانید: نصب توری پنجره در ۵ نوع متفاوت

آموزش تعمیر توری در و پنجره

سوراخ های جزئی و پارگی در توری پنجره به راحتی با چسب و وصله قابل تعمیر است. برای انجام تعمیر توری پنجره معمولا مجبور نیستید توری را بردارید و به طور کامل تعویض کنید. برای عوض کردن توری پنجره باید کار را طبق این مراحل انجام بدهید:

نحوه تعویض توری پنجره قدیمی

 • اندازه گیری: ترمیم سوراخ‌های بزرگ توری معمولا دشوارتر است. وصله را اندازه گیری و اطمینان حاصل کنید که می‌تواند به طور موثر تعمیر توری پنجره را انجام بدهد و تاثیر منفی در عملکرد یا ظاهر توری نداشته باشد.
 • جدا کردن سوراخ: سوراخ توری را به شکل یک مربع کامل و تمیز برش دهید. لبه‌های سوراخ را خم کنید تا لبه‌های قسمت برش داده شده توری به خوبی به داخل وصله برود.
 • برش یک تکه از توری: با استفاده از ابزار اندازه گیری، یک تکه از توری را برش دهید که تقریباً 3 تا 5 سانتی متر بزرگتر از سوراخ موجود باشد. اگر از کیت وصله استفاده می‌کنید، از یکی از وصله‌های از قبل برش خورده استفاده کرده یا در صورت لزوم آن را برش دهید.
 • چسباندن وصله روی سوراخ: وصله توری را روی سوراخ قرار دهید. سوراخ باید کاملاً پوشانده شود. حتما دستکش کار به دست داشته باشید و لبه‌های خم شده سوراخ صفحه را فشار دهید تا کاملا وصله را در جای خود نگه دارد.
 • سفت کردن وصله: لبه‌های وصله را باید با استفاده از چسب ضد آب که به میزان کم استفاده می‌شود محکم کرد. قبل از سفت شدن چسب، هر قطره‌ای را پاک کنید.

نکته: سوراخ‌های ریز روی توری را می‌توان بدون وصله برطرف کرد. برای بستن سوراخ در توری‌های نایلونی یا فایبرگلاس از چسب فوری ضد آب و برای ترمیم سوراخ کوچک در صفحه‌های فلزی از اپوکسی یا چسب پلاستیک استفاده کنید.

حالا به راحتی می‌توانید صفحات پنجره خود را تعمیر یا تعویض کنید تا از هوای تازه بدون ورود حشرات به داخل منزل‌تان لذت ببرید. در صورتی که چسب یا وصله برای تعمیر توری پنجره کافی نیست، عوض کردن توری پنجره مقرون به صرفه‎‌ترین و بهترین راه حل است. اگر برای تعمیر و یا تعویض توری پنجره خود نیاز به کمک فردی متخصص داشتید آچاره در خدمت شما است.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا