آموزش سیم کشی اعلام حریق [معرفی 4 نوع سیستم اعلام حریق پرکاربرد]

برقکاریسیم‌ کشی ساختمان

سیم کشی اعلام حریق پروسه حساس و دقیقی است که نیاز به دانش فنی و گذراندن دوره آموزش سیم کشی اعلام حریق دارد.

در حالت کلی روش‌های مختلفی برای اجرا و نحوه سیم کشی اعلام حریق وجود دارد و ممکن است بتوانید با دانلود نقشه اعلام حریق ساختمان یا مشاهده فیلم سیم کشی اعلام حریق در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اما برای نقشه خوانی سیم کشی اعلام حریق باید با مباحث کلی و مکانیسم سیستم اعلام حریق و مراحل سیم کشی آن آشنایی کاملی داشته باشید.

شما با مطالعه این مقاله با انواع سیستم‌های اعلام و اطفاءحریق آشنا خواهید شد و در خصوص نحوه اجرای سیم کشی آن‌ها اطلاعات دقیقی کسب می‌کنید.

چنانچه در زمینه رفع اختلالات و نصب سیستم اعلام و اطفاء حریق نیاز به مشاوره و خدمات دارید، می‌توانید درخواست خود را در سایت آچاره ثبت نمایید و به‌طور رایگان از متخصصان مشاوره دریافت کنید.

همچنین می‌توانید از طریق نصب اپلیکیشن آچاره، به تمامی خدمات دسترسی داشته باشید و در زمان کوتاهی سفارشات خود را به ثبت برسانید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

سیستم اعلام حریق چیست؟

قبل از پرداختن به آموزش سیم کشی اعلام حریق بهتر است در خصوص این سیستم بیشتر بدانیم.

سیستم اعلام حریق مکانیزمی متشکل از دستگاه‌ها و اجزای مختلف به هم پیوسته است که برای هشدار در مواقع اضطراری به ویژه آتش‌سوزی به‌کار می‌رود.

این سیستم از قطعات مختلفی مانند آشکارساز دود، آشکارساز حرارت، آشکارساز مونوکسیدکربن، آشکارساز چند سنسور، نقاط تماس، صداگیر، زنگ، ماژول رله، تکرارکننده، اعلام‌کننده، پانل کنترل آتش و سایر دستگاه‌های امنیتی مرتبط و اختیاری تشکیل شده است.

پانل کنترل اعلام حریق مغز این سیستم است که در صورت کارکرد دستی یا خودکار، نشانگر وضعیت و اعلان وضعیت را به آشکارسازها و صداگیرهای متصل ارسال می‌کند.

هدف اصلی سیستم اعلام حریق حفاظت از ثروت، سلامت و زندگی فرد یا جامعه است.

سیستم‌های اعلام حریق در کارخانه‌های صنعتی، ادارات، ساختمان‌های عمومی و حتی در منازل هم سیم کشی و اجرا می‌شوند.

انواع مختلفی از سیستم‌های اعلام حریق مانند طرح‌های معمولی، آدرس‌پذیر، هوشمند و هوشمند بی‌سیم برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آموزش سيم کشي اعلام حريق

انواع دتکتورهای اعلام حریق

دتکتورهای متعددی در سیستم اعلام حریق مورد استفاده قرار می‌گیرند که شامل نقطه تماس اصلی (واحد شکستن شیشه ای دستی) و آشکارساز چند سنسور هوشمند هستند و نحوه لوله گذاری اعلام حریق باید متناسب با این تجهیزات انجام شود.

دستگاه‌های تشخیص حریق را می‌توان به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد:

  • تشخیص دهنده دود
  • آشکارساز حرارت
  • آشکارساز چند سنسوری
  • آشکارساز مونوکسیدکربن
  • نقطه تماس دستی

آموزش سيم کشی اعلام حريق

در ادامه بحث آموزش سیم کشی اعلام حریق با انواع مختلف سیستم‌های اعلام حریق همراه با سیم کشی و نمودار اتصالات را توضیح خواهیم داد.

این سیستم‌ها شامل سیستم اعلام حریق معمولی، سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر، سیستم اعلام حریق هوشمند و سیستم اعلام حریق بی‌سیم می‌شود.

1. آموزش سیم کشی اعلام حریق کانونشنال (متعارف)

در سیستم اعلام حریق کانونشنال (متعارف)، تمامی دستگاه‌ها مانند آشکارسازها، صداگیرها و نقاط تماس به‌جای سیم مشترک، از طریق سیم یا کابل جداگانه به صفحه کنترل متصل می‌شوند.

به‌عبارت دیگر، یک سر سیم به دتکتورها و سر دیگر آن به کنترل پنل متصل می‌شود.

در سیستم اعلام حریق کانونشنال (متعارف)، آشکارسازها، نقاط تماس و صداگیرها نصب شده و به مناطق مختلفی تقسیم می‌شوند. یعنی زون 1 برای زیرزمین، منطقه 2 برای طبقه همکف، منطقه 3 برای طبقه اول و غیره.

به‌این‌ترتیب تشخیص دقیق منطقه تحت تأثیر توسط اتاق کنترل، مدیریت ساختمان و آتش‌نشانی آسان‌تر می‌شود. هر چه تعداد زون‌ها بیشتر باشد مکان‌یابی محل آتش‌سوزی دقیق‌تر است.

دانلود نقشه اعلام حریق ساختمان

2. آموزش سیم کشی اعلام حریق آدرس‌پذیر

در سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر، تمام دستگاه‌ها مانند آشکارسازها، نقاط تماس و زنگ‌های هشدار به‌صورت سیستم حلقه‌ای به کنترل پنل آدرس‌پذیر آتش‌نشانی متصل می‌شوند. در این سیستم هر دستگاه دارای یک آدرس است.

به‌این‌ترتیب پیدا کردن محل دقیق دستگاهی که در مدار متصل راه‌اندازی‌شده آسان است.

ایده اصلی در این سیستم این است که در صورت خطای اتصال کوتاه، تنها بخش کوچکی از سیستم تحت تأثیر قرار می‌گیرد و بقیه بخش‌ها با کمک ماژول جداسازی متصل به حلقه به‌درستی کار می‌کنند.

در سیستم حلقه‌ای، ممکن است حداکثر 99 دستگاه به هم متصل شود و بسته به توانایی سیستم پنل کنترل آتش، تا 3.3 کیلومتر قابل گسترش است.

نقشه خوانی سیم کشی اعلام حریق

3. آموزش سیم کشی اعلام حریق هوشمند

در سیستم اعلام حریق هوشمند، هر دستگاه توانایی تجزیه و تحلیل محیط اطراف خود را دارد.

همچنین می‌تواند با پانل کنترل مرکزی ارتباط برقرار کند تا در صورت بروز خطا، آتش‌سوزی یا نیاز به تمیز کردن یا نگهداری آشکارسازها، اقدامات بعدی را انجام دهد.

سیستم‌های اعلام حریق هوشمند تنها یک سیگنال اطلاعاتی ارائه می‌دهند. یعنی مهم نیست که آتش‌سوزی رخ داده یا مواردی مانند خطا، دما، ذرات دود یا فشار هوا و غیره. همه این شرایط، باعث فعال شدن سیستم هشدار می‌شوند.

همانند سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر، در سیستم هوشمند هم اتصال دستگاه‌ها به‌صورت حلقه‌ای و در سیستم‌های دو، چهار و هشت حلقه‌ای انجام می‌شود.

یک حلقه را می‌توان تا 3.3 کیلومتر گسترش داد و تا 99 دستگاه (مانند صداگیر، آشکارساز و نقاط تماس) را می‌توان در یک حلقه متصل کرد.

نظارت منطقه بزرگی از طریق پنل کنترل امکان‌پذیر است. هدف اصلی سیستم اعلام حریق هوشمند جلوگیری از وقوع آلارم‌های کاذب است و در مقایسه با سیستم‌های تشخیص حریق معمولی و آدرس‌پذیر سنتی، پیچیده‌تر و گران‌تر است.

اجرا و نحوه سیم کشی اعلام حریق

4. آموزش سیم کشی اعلام حریق بی‌سیم

در سیستم اعلام حریق بی‌سیم، تمام آشکارسازها و دستگاه‌های مرتبط از راه دور از طریق ارتباط رادیویی به پنل کنترل آتش به هم متصل می‌شوند. احتمالا تعجب کنید اگر بدانید سیستم بی‌سیم دارای سیم و کابل است یعنی سیستم بی‌سیم اصلا بی سیم نیست.

در سیستم اعلام حریق بی سیم، سیگنال رادیویی از آشکارساز (مانند آشکارساز حرارت) یا نقطه تماس به سیستم اعلام حریق مرکزی ارسال می‌شود تا مدار هشدار را فعال کند.

نقشه خوانی سیم کشی اعلام حریق

عوامل تاثیرگذار روی هزینه نصب سیستم اعلام حریق

یکی از نکات مهم در پروسه آموزش سيم کشي اعلام حريق برآورد هزینه نهایی است. در زمان محاسبه هزینه‌های نصب آلارم‌های آتش نشانی در خانه، باید چند فاکتور را در نظر بگیرید.

● نوع اعلام حریق

نوع اعلام حریق بر هزینه هر واحد تأثیر می‌گذارد. با فرض اینکه این‌ها دزدگیر برقی هستند، نوع آن هیچ تفاوتی در هزینه نصب نخواهد داشت. اگر آلارم‌ها باتری‌دار هستند به‌احتمال زیاد خودتان می‌توانید آنها را نصب کنید.

● موقعیت ملک

موقعیت ملک روی هزینه نصب سیستم اعلام حریق تاثیر می‌گذارد. نرخ نصب این سیستم‌ها در شهرهای مختلف ایران متفاوت است. تهران معمولاً بالاترین نرخ‌ها را دارد و معمولا هزینه‌ها در شهرهای کوچک کاهش می‌یابد.

● تعداد آلارم‌های حریق

در بحث آموزش سیم کشی اعلام حریق این را به‌خاطر داشته باشید که هرچه آلارم‌های بیشتری داشته باشید هزینه‌ها هم بیشتر خواهد شد. اکثر برقکارها هزینه نصب هر زنگ هشدار را به شما اعلام می‌کنند. بنابراین هر چه آلارم بیشتر باشد هزینه نصب بیشتر است.

نصب سیستم اعلان حریق چه مواردی را شامل می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین موارد در آموزش سیم کشی اعلام حریق نوع سیستم نصب شده است. فرآیند نصب دزدگیر باتری خور تفاوت زیادی با نصب دزدگیر برقی دارد. نصب دزدگیر برقی کاری است که فقط باید توسط برقکار مجاز انجام شود.

● نصب زنگ هشدار باتری‌خور

نصب دزدگیر باتری‌خور ساده‌ است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید کجا آن را نصب کنید . این سیستم باید دور از اتصالات نور و درهای حمام باشد.

برای نصب این سیستم کافیست درپوش آلارم را بردارید و با استفاده از پیچ پایه آن را به سقف ثابت کنید. تنها کاری که باقی می‌ماند این است که باتری‌ها را وارد کرده و درپوش را در جای خودش قرار دهید.

● نصب زنگ هشدار برقی

نکته مهم در آموزش سیم کشی اعلام حریق و نصب آلارم برقی توجه به وجود کلید اختصاصی در واحد مصرف‌کننده برای قطع کردن هشدارهای اعلام حریق است.

بسته به محل دزدگیرها و واحد مصرف‌کننده، سیم هشدار دود ممکن است بالای سقف اجرا شود یا شاید مجبور شوید آن را در جعبه قرار گیرد.

نحوه لوله گذاری اعلام حریق | آموزش سیم کشی اعلام حریق

در مرحله بعد، سیم از واحد مصرف‌کننده به هشدار دود متصل می‌شود. اگر آلارم‌ها به هم متصل می‌شوند سیم دوم به‌طور همزمان وصل می‌شود و به زنگ بعدی در زنجیره می‌رود. هشدار دود با پیچ به سقف ثابت می‌شود و در نهایت پوشش دوباره روی آن قرار می‌گیرد.

جمع‌بندی

متداول‌ترین نوع سیستم اعلام حریق مورد استفاده در ایران سیستم آدرس‌پذیر و کانونشنال (متعارف) هستند.

همان‌طور که در مبحث آموزش سیم کشی اعلام حریق مختلف از جمله سیستم اعلام حریق کانونشنال، آدرس‌پذیر، بی‌سیم و غیره عنوان شد، نحوه برقراری اتصالات هر سیستم کمی متفاوت است که لازم است توسط تکنسین آشنا به هر سیستم نصب و راه‌اندازی شود.

سوالات متداول

هر چند وقت باید سیستم اعلان حریق را تعویض کنیم؟

این بستگی به نوع سیستم هشدار دارد. ردیاب دود که بخشی از سیستم اعلام حریق است باید هر ده سال یکبار تعویض شود. چون پس از این مدت، حساسیت آن‌ها کمتر می‌شود و ممکن است علائم اولیه آتش سوزی را اعلام نکنند.

تفاوت بین سیستم هشدار دود و اعلام حریق چیست؟

سیستم هشدار دود فقط به مقدار زیادی دود یا ذرات موجود در هوا پاسخ می‌دهد. اما سیستم اعلام حریق معمولاً بیش از یک نوع سنسور دارد. این سیستم‌ها اغلب دارای آشکارسازهای حرارتی هستند که می‌توانند تشخیص دهند دمای محیط به طور غیر عادی بالا رفته است.

سیم کشی سیستم اعلام حریق چگونه انجام می‌شود؟

همه دستگاه‌ها از جمله دتکتورها، نقاط تماس، صداگیرها و فلاشرها روی یک جفت سیم برای همه مناطق متصل می‌شوند. این سیم کشی معمولاً به صورت حلقه کاملی که به پانل باز می‌گردد انجام می‌شود. با فعال شدن زنگ هشدار، پانل منطقه حاوی آشکارساز که فعال شده را شناسایی می‌کند.

کابل اعلام حریق چه ولتاژی دارد؟

تمام سیستم‌های اعلام حریق مدرن دارای 24 ولت هستند.

آیا خودم می‌توانم سیستم اعلام حریق نصب کنم؟

بله در صورتی که دزدگیر موجود دارای پایه‌ای مناسب باشد می‌توانید خودتان سیستم اعلام حریق را تعویض و نصب کنید. به این معنی که نیازی به برداشتن یا سیم کشی مجدد صفحه پایه نیست. تعویض سیستم اعلام حریق فرآیند آسانی است که انجام آن تقریبا بی خطر است.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا