سیم کشی تلفن

نحوه اتصال دو سیم تلفن به هم

برقکاریسیم‌ کشی تلفن

مهم نیست شغل شما چیست! یا اینکه در کارهای فنی سررشته‌دارید یا نه! حتماً برای شما هم‌زمان‌هایی پیش‌آمده که مجبور شده‌اید خودتان برای تعمیر و بررسی سیم‌کشی تلفن منزل دست‌به‌کار شوید، ابتدا بوق تلفن را چک می‌کنید و یا با تلفنی دیگر با آن تماس می‌گیرید. قبل از درخواست کمک از متخصص مربوطه راه‌های مختلف را برای حل مشکل خود امتحان کنید تجربه جالبی است، اما قبل از هر چیز از شما دعوت می‌کنم این مقاله را دنبال کنید تا تجربه موفقی در این زمینه داشته باشید. در ادامه قصد داریم نحوه اتصال دو سیم تلفن به هم و نحوه سیم کشی تلفن را به‌صورت اصولی بررسی کنیم.

نکات کلیدی

 • کابل‌های مخابراتی دوشاخه اصلی و فرعی دارند. اصلی‌ها شامل: سفید، قرمز، مشکی، زرد و بنفش.  فرعی‌ها شامل: آبی، نارنجی، سبز، قهوه‌ای و طوسی.
 • سیم‌های تلفن دو رشته و یا چهار رشته دارند. به سیم تلفنی که دو رشته دارد و یا تک زوج است رانژه می‌گویند.

رنگ‌بندی سیم تلفن

به‌طورکلی در مخابرات کابل‌ها دوشاخه اصلی و فرعی دارند:

 • اصلی‌ها شامل: سفید، قرمز، مشکی، زرد و بنفش.
 • فرعی‌ها شامل: آبی، نارنجی، سبز، قهوه‌ای و طوسی.

در بحث رنگ‌بندی سیم تلفن، سیم‌ها می‌توانند شامل دو رشته و یا چهار رشته باشند که به سیم تلفنی که دو رشته دارد و یا تک زوج است رانژه می‌گویند و همچنین سیم تلفن چهار رشته‌ای یا دو زوج هم در ارتباط گوشی تلفن با پریز آن به کار می‌آید در نظر داشته باشید.

رنگ‌بندی سیم تلفن

مطلب پیشنهادی تعمیر سیم کشی تلفن 
سیم کشی تلفن

رنگ‌بندی سوکت سیم تلفن

در سوکت سیم تلفن دو یا چهار رشته سیم داریم که شامل رنگ‌های سبز، قرمز و زرد و مشکی است.

دو رشته میانی سبز و قرمز در اتصالات تلفن‌های عادی و داخل شهر بابت ایجاد بوق استفاده می‌شود. در ادامه به نحوه اتصال دو سیم تلفن به هم می‌پردازیم و سیم‌های دیگر که معمولاً زرد و مشکی هستند در جابه‌جایی اطلاعات تلفن‌های هیبریدی به کار می‌آیند.

رنگ‌بندی سوکت سیم تلفن

مطلب پیشنهادی آموزش نصب آیفون صوتی تابا

اتصال دو سیم تلفن به هم در چند گام ساده

رنگ‌بندی سیم‌ها برای اتصال دو سیم تلفن به هم مهم است و دانستن آن در این امر به شما کمک می‌کند.

استعلام قیمت سیم کشی تلفن

در این دستورالعمل خواهید آموخت که چگونه دو سیم تلفن را بهم متصل کنید.

گام اول

رنگ‌بندی سیم‌ها برای اتصال دو سیم تلفن به هم مهم است و دانستن آن در این امر به شما کمک می‌کند.

گام دوم

برای اتصال دو سیم تلفن به هم ابتدا به‌اندازه دو سانتی‌متر از روکش سیلیکونی سر سیم را جدا کنید تا چهار رشته آن را ببینید.

گام سوم

درصورتی‌که سیم شما 4 رشته یا دو زوج باشد دو سیم میانی طبق توضیحات رنگ‌بندی سیم تلفن (سبز و قرمز) را مشخص کنید، در صورت تک زوج بودن سیم نیز کابل اصلی و فرعی مشخص است.

گام چهارم

بخش رویی سیم‌ها را جدا کنید.

گام پنجم

سیم‌ها را به سیم مخابراتی ببندید.

گام ششم

سپس برای اطمینان بیشتر با چسب نواری محل اتصال دو سیم تلفن را چسب بزنید.

گام نهایی

کار ما به پایان رسید!

ابزارها:

 • سیم چین
 • سیم لخت کن
 • سیم تلفن
 • دم باریک
 • انبردست

عیب‌یابی سیم‌کشی تلفن ثابت

ایجاد نویز و خرابی سیم‌کشی تلفن، می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد. به‌عنوان‌مثال:

 • ایجاد نویز در سیم‌کشی تلفن می‌تواند به دلیل ایجاد بخار آب در داخل پریز، محل اتصال دو سیم تلفن به هم کابل‌های سیم یا باکس سیم‌های تلفن باشد و یا آب به درون آن‌ها نفوذ کرده باشد.
 • هنگام سیم‌کشی باید از مواد و لوازم استاندارد استفاده شود. همچنین این عمل می‌بایست بامهارت و دقت بالا انجام شود. در غیر این صورت، در طی زمان، باعث ایجاد نویز و خرابی در خطوط تلفن خواهد شد.
 • همچنین در عمل سیم‌کشی باید از کابل‌ها و سیم‌هایی استفاده شود که مخصوص تلفن است. اگر از سیم‌ها و کابل‌های مخصوص این کار استفاده نشود، در خطوط نویز ایجاد می‌شود.

عیب‌یابی سیم‌کشی تلفن ثابت

چگونگی برطرف‌کردن عیب سیم‌کشی تلفن

 • اگر دو سیم بدون روکش یا به‌اصطلاح لخت با یکدیگر برخورد شوند، دچار اتصال شده و این اتصال به سایر پریزهای داخل ساختمان، مثلاً سیم‌کشی تلفن ثابت، نیز انتقال پیدا می‌کند. در این صورت سیم‌کشی ساختمان دچار مشکل می‌شود و باید تعمیر شود.
 • درصورتی‌که، تلفن شما دچار خرابی و یا نویز شود، علت آن وجود اتصالات در داخل پریزهای ساختمان است و با جداکردن سیم‌های لخت از یکدیگر و رفع اتصال، مشکل خرابی تلفن ثابت نیز برطرف خواهد شد.
 • در ابتدا باید جعبه سیم‌کشی تلفن ثابت را پیدا کنید. در این جعبه چند سیم وجود دارند که به سوکت متصل هستند. تمام
 • این اتصال‌ها باید تک‌به‌تک جدا شده و یک تلفن سیمی به سوکت (نحوه اتصال دو سیم تلفن به هم و رنگ‌بندی سیم‌ها را در صورت نیاز مجدد مطالعه کنید) وصل شود. اگر سیم‌کشی تلفن درست باشد، صدای بوق آزاد، از تلفن سیمی‌ای که به سوکت وصل کرده‌اید، شنیده می‌شود.
 • اگر صدای بوق آزاد از تلفن شنیده نشد، مشکل از مخابرات است و سیم‌کشی تلفن داخل ساختمان شما نیاز به تعمیر ندارد که در این صورت باید با مخابرات تماس بگیرید.

ثبت درخواست سیم کشی تلفن ساختمان

مطلب پیشنهادی آموزش نصب آیفون تصویری تابا

نحوه اتصال دو سیم تلفن به هم

سخن پایانی

اتصال دو سیم تلفن به هم شاید در ابتدا کار مشکل و پیچیده‌ای به نظر برسد اما با مطالعه درست و رعایت نکات اصولی شما هم می‌توانید در این امر حرفه‌ای شوید. برای حل سریع مشکل خود به‌صورت رایگان در “آچاره” ثبت سفارش کنید و از متخصصان حوزه سیم‌کشی تلفن کمک بخواهید.

4.4/5 - (52 امتیاز)

19 دیدگاه

 1. بابت مطلب مفیدتان نهایت تشکر را دارم. ۲ تا سوال دارم. سیم مخابراتی که من خودم تهیه کردم و از جعبه مخابرات که ۴ همسایه آن طرفتر است تا داخل خانه (دو طبقه میباشد و آپارتمان نیست) مستقیم وصل شده است. این سیم، دو جفت سیم دارد که دو خط تلفن را به خانه میرساند و یک سیم هم ارت هست (که نمیدانم چکارش باید بکنم). یکی از خطوط برای تلفن به کار میرود و دیگری فقط استفاده اینترنتی دارد و نیازی به تلفن نیست.

  بهترین روش برای اتصال به مودم برای کمترین نویز کدام است؟ خیلی ممنونم

   1. سلام🙋‍♂️🌷 کابل ورودی منزل ما بجز سیم بدون روکش ۴ عددی قرمز و آبی و ۲ عدد سفید رنگ است ، چگونه باهم مشترک میشه تا از آن استفاده شود ؟

 2. سلام من از تو حیاط سیم تلفن کشیدم تا توی اتاق ولی سیم کوتاه بود رفتم چند متر دیگه خریدم ولی متأسفانه رنگ سیمها باهم فرق می‌کنه هر کاری کردم تلفن وصل نشد ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر

  1. سلام، در کل برای تلفن یک زوج سیم لازم است و رنگ سیم‌ها هم تاثیری در وصل شدن یا نشدن ندارد، احتمالا رشته سیم جدید که به سیم قبلی وصل کردید را درست به پریز تلفن وصل نکردید، اگر رشته سیم تهیه شده چند زوج سیم دارد باید دقیقا همون زوج سیمی که به سیم قبلی وصل شده را به پریز وصل کنید.

 3. سلام آيا برای اتصال سر سیم های تلفن به هم دیگه لحیم کاری کنیم خوبه یا نه
  نویز رو کمتر میکنه یا اصلا خوب نیست؟

 4. با سلام سیم تلفن ثابت من بدلیل قدیمی بودن خطم باکابل مشکی مخابرات بصورت روکاربه داخل منزل آمده و به سیم تلفن وصل شده حال ازهم جداشده و قطع است برای اتصال مجدد کدام رنگ سیم هاراباید به یکدیگر وصل کنم؟لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر.

  1. در ابتدا باید سیم ورودی مخابرات رو پیدا کنید و ربطی به رنگ نداره
   شما باید دونه دونه سیم ها رو چک کنید و دو رشته خط تلفن خودتون رو پیدا کنید و بعد وصل کنید به سیم های تلفن
   اگر هم سیم تلفنتون 4 رشته ای هستش باید به دو رشته وسط متصل کنید

 5. سلام من از مخابرات یه خط مجزا واسه اینترنت گرفته ام الان میخوام اون رو به محل مودم ببرم که در حدود 25 متر هست ببرم. میخوام یه کابل تلفن هوایی دو زوج با مغزی مسی 0.6 برای این کار تهیه کنم.
  دو تا سوال دارم.
  1) برای اتصال دو سیم مخابرات به دوسر سیمی که میره به سمت مودم بایستی از اتصال پیچشی استفاده کنم. یعنی دو سر رو به هم متصل و پیچش بدم تا در هم تنیده شه.
  2) برای اتصال سیمی که میاد به سمت مودم با سیم تلفن سر مودم چی کار بایستی کرد؟

  لطفا به من کمک بفرمایید. تا نویز کمتری خط مخابرات در این فاصله داشته باشه.

  ممنون و متشکرم.

  1. برای نویزگیری معمولا از کابل های شیلد دار استفاده میشه، شیلدهایی از قبیل: فویل دار، پلاستیکی، تک رشته و …
   و برای نویزگیری بجای استفاده از پیچش خاص بهتره که از کابل های با شیلدهای متفاوت استفاده بشه
   همچنین استاندارد کابل هم مهمه که 0.6 استاندارد مسی باشه

 6. با سلام سیم تلفن ثابت من بدلیل قدیمی بودن خطم باکابل مشکی مخابرات بصورت روکاربه داخل منزل آمده و به سیم تلفن وصل شده حال از سیم تلفن جداشده و قطع است. یک کابل تلفن ۴ رشته ای تهیه کردم برای اتصال مجدد کدام رنگ سیم هاراباید به یکدیگر وصل کنم؟
  در ضمن میخوام از اینترنتش استفاده کنم.
  لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر.

  1. سلام وقت بخیر. معمولا مخابرات سفید آبی و آبی یا سفید نارنجی و نارنجی رو وصل می کند باید با یک گوشی تلفن معمولی که دوشاخه دارد دو به دو به سیم ها اتصال دهید تا خط را پیدا کنید در خصوص اینترنت اگر خط رانژه باشد با نصب مودم باید چراغ لینک مودم اول چشمک زن و بعد ثابت شود.

 7. سلام خسته نباشید.سیم تلفن خانه از سیم تیر مخابرات قطع شده .سیم تلفن خانه دو زوجی هست دوتا سیم سفید و یکی آبی و یکی نارنجی.سیم مخابرات هم سیاه هست یک طرفش دوتا سیم هست و یک طرف دیگر هم یک سیم هست ممنون میشم بگین این دوتا سیم رو چطور به هم دیگه وصل کنم

  1. سلام وقت بخیر. کابل داخلی شما دو زوج است سفید و آبی ،سفید و نارنجی که از داخل بهم تابیده شده برای تست خط ورودی مخابرات (کابل مشکی) شماره خط خودتون رو بگیرید با تلفن همراه هر وقت از تلفن همراه صدای بوق خوردن رو شنیدید دو به دو سیم های مخابرات رو بهم اتصال دهید اگر صدای بوق آزاد خوردن قطع شد اون دو رشته خط شهری شماست که به یکی از زوج ها داخلی نارنجی یا آبی اتصال دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا