راهنمای کامل تعویض تسمه تردمیل

تردمیللوازم خانگی

استفاده از تردمیل یکی از روش‌های خوب برای خوش ‌اندام شدن و خوش‌اندام ماندن است. تردمیل به شما امکان می‌دهد بدون نگرانی از وارد آمدن فشار به مفاصل یک تمرین عالی داشته باشید. این وسیله ورزشی مفید باید به‌خوبی نگهداری شود و از آن مراقبت به‌عمل آید تا بتواند عملکرد درستی داشته باشد. هر از گاهی قطعات تردمیل نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. تسمه یکی از قطعاتی است که بیشترین ضربه در تردمیل به آن وارد می‌شود و اگر بشکند، نمی‌توان از تردمیل استفاده کرد. در این مقاله به شما می‌گوییم که در صورت خرابی تسمه، چگونه به تعویض تسمه تردمیل خود اقدام کنید.

تشخیص خرابی تسمه تردمیل

به‌خاطر داشته باشید که حتی بهترین تردمیل‌ها هم ممکن است آسیب ببینند. تشخیص خرابی تسمه تردمیل همیشه هم آسان نیست. ممکن است تسمه آسیب دیده باشد و شما متوجه نشوید. در نتیجه باید به طور منظم تردمیل خود را چک کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. چند مورد کلیدی وجود دارد که باید آنها را بررسی کنید.

ورزش با تردمیل

لغزش

لغزش تسمه تردمیل یک علامت مهم است. ممکن است در حین استفاده از تردمیل متوجه شوید که تردمیل، شما را به سمت جلو می‌برد. در چنین وضعیتی استفاده از تردمیل دشوار و حتی خطرناک است. اگر احساس کردید در حرکت تردمیل مشکلی وجود دارد، آن را خاموش کرده و میزان شلی تسمه را بررسی کنید. اگر تسمه بیش از چند سانتی‌متر بلند شد، باید آن را سفت کنید.

روغن کاری

تسمه برای حرکت روان روی غلتک‌ها نیاز به روغن کاری دارد. برای تشخیص اینکه آیا تسمه نیاز به روغن کاری دارد یا خیر آن را بلند کرده و موم پایین آن را چک کنید. ممکن است موم فرسوده یا خشک شده باشد. اگر لازم شد تسمه را به طور کامل جدا کنید تا بهتر بتوانید وضعیت آن را بررسی کنید.

همواری و صافی تسمه

تشخیص خرابی تسمه تردمیل در مواردی که تسمه لغزش داشته یا نیاز به روغن کاری داشته باشد، نسبتاً آسان است. بررسی صاف بودن تسمه ممکن است کمی دشوارتر باشد. ممکن است تسمه در اثر اصطکاک دچار ناهمواری شود. دست خود را روی آن بکشید و ببینید که آیا نواحی مختلف آن یکدست هستند یا خیر.

صدای عرشه

طراحی برخی تردمیل‌ها به‌گونه‌ای است که برگردانده می‌شوند؛ بنابراین استفاده بیشتری از آنها می‌برید. عرشه را بررسی کنید و اطمینان یابید که ترک نخورده است. اگر عرشه ترک خورده باشد ممکن است نیاز به تعویض کامل آن پیدا کنید.

از کجا بدانیم زمان تعویض تسمه تردمیل فرا رسیده است؟

در بالا برخی علائمی که به شما در تشخیص خرابی تسمه تردمیل کمک می‌کنند را بررسی کردیم. ممکن است متوجه وجود یک یا چند مورد از علائم گفته شده شوید اما ندانید که آیا باید به تعویض تسمه تردمیل اقدام کنید یا خیر. اگر در استفاده از تردمیل متوجه شدید که شما را تکان می‌دهد یا عملکرد کلی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، باید برای تعویض آن اقدام کنید.

به همین ترتیب، اگر حس کردید دویدن روی تردمیل به طرز قابل توجهی سخت یا آسان شده است، باید به تعویض تسمه تردمیل اقدام کنید. همچنین اگر با لمس تسمه متوجه داغی آن شدید، باید تسمه را تعویض کنید. در برخی از مواردی که مشکل از تسمه باشد، تنها با سفت کردن تسمه مشکل حل خواهد شد، اما اگر مشکل جدی‌تر باشد نیاز به تعویض تسمه تردمیل وجود دارد.

مهم نیست تردمیل شما از چه نوعی است. هر نوع تردمیلی که دارید، باید هر شش ماه یک بار وضعیت تسمه آن را چک کنید. حتی اگر هیچ مشکلی در تردمیل احساس نمی‌کنید باز هم این کار را انجام دهید. چک کردن منظم تسمه به شما کمک می‌کند در صورت بروز مشکل هر چه سریع‌تر آن را تشخیص داده و قبل از خراب شدن کامل، تعمیرات مورد نیاز را روی آن انجام دهید. در این صورت دیگر نیازی به تعویض تسمه پیدا نخواهید کرد. تسمه تردمیل برای یک کاربر با استفاده متوسط از تردمیل باید هر 3 تا 5 سال یک بار عوض شود. اگر از تردمیل استفاده زیادی می‌شود، این زمان ممکن است کاهش یابد.

از کجا بدانیم زمان تعویض تسمه تردمیل فرا رسیده است؟

نحوه تعویض تسمه تردمیل

مراحل تعویض تسمه تردمیل

اکنون که بررسی‌های لازم را روی تسمه انجام داده‌اید و متوجه شده‌اید که مشکلی در آن وجود دارد که با سفت کردن یا شل کردن یا تنظیم جهت و … برطرف نمی‌شود، باید به تعویض تسمه تردمیل اقدام کنید. ابتدا نشانگر نمدی، پیچ گوشتی، آچار و انبر تهیه کنید. سپس به ترتیب مراحل زیر را دنبال کنید:

1. تردمیل را از برق خارج کنید

تردمیل را از برق بکشید و اتصالات مختلف آن را جدا کنید تا خطر ضربه از بین برود. کاپوت را به سمت موتور بردارید.

خاموش کردن تردمیل

2. موقعیت غلتک را علامت‌گذاری کنید

با استفاده از نشانگر نمدی موقعیت غلتک را در قسمت جلو و عقب علامت‌گذاری کنید.

3. تسمه را شل کنید

تسمه را شل کرده و پیچ تنظیم جلوی غلتک را بردارید. اگر تردمیل شما پوشش استرادل دارد، به‌آرامی آن را باز کرده و بردارید.

4. پیچ‌های عرشه را باز کنید

پیچ‌های متصل شده به قسمت زیرین تردمیل روی عرشه را بردارید.

باز کردن پیچ تردمیل

5. غلتک پشتی را بردارید

پیچ‌های غلتک عقب را باز کنید و تمام درپوش‌های انتهایی را بردارید. این کار به شما امکان برداشتن غلتک پشت تردمیل را می‌دهد.

مراحل تعویض تسمه تردمیل

6. تسمه را بردارید

این مرحله را با کمک یک نفر دیگر انجام دهید. از او بخواهید تردمیل را بالا نگه دارد تا بتوانید تسمه را از تردمیل خارج کنید.

تعویض تسمه تردمیل

7. تعویض تسمه تردمیل

تعویض تسمه تردمیل در این مرحله انجام می‌شود. بعد از اینکه تسمه قدیمی را برداشتید، تسمه جدید را جایگزین کنید. برای قرار دادن تسمه در مکان درست خود وقت صرف کنید و دقت زیادی به‌خرج دهید. مطمئن شوید که تسمه دقیقاً در مرکز سکون تردمیل قرار گیرد. به هنگام روشن شدن، در مرکز بودن آن را بررسی کنید.

8. غلتک عقب را تعویض کنید

پیچ‌ها و درپوش‌های انتهایی را روی غلتک عقب قرار دهید. پیچ‌ها را در جای خود قرار داده و آنها را محکم کنید.

تعویض تسمه تردمیل

9. تسمه را سفت کنید

تسمه غلتک جلو را مجدداً سفت کنید و در صورت دارا بودن پوشش استرادل آنها را در جای خود قرار دهید. پیچ تنظیم را بچرخانید تا تسمه محکم شود. الان باید موقعیت تسمه با نشانه‌هایی که در مرحله 2 ایجاد کردید، هماهنگ باشد.

10. تسمه را چک کنید

تسمه را از وسط بالا بکشید تا از سفتی آن مطمئن شوید. تسمه باید بین 5 تا 7 سانتی‌متر و نه بیشتر از تردمیل فاصله بگیرد. اگر فاصله بیش از این بود، مجدداً تسمه را تنظیم کنید.

11. تردمیل را تست کنید

تردمیل را دوباره به برق وصل کرده و اتصالات آن را برقرار سازید. تردمیل را با تنظیم بسیار آهسته تست کنید تا از کارکرد صحیح آن مطمئن شوید. تمام تنظیمات لازم را انجام دهید و بعد از اتمام کار، درپوش را قرار دهید. به‌یاد داشته باشید که ایمنی حرف اول را می‌زند و برای انجام این کار به کمک یک دوست نیاز دارید.

سوالات متداول

در زیر برخی سوالات متداول شما در مورد تعویض تسمه تردمیل را پاسخ داده‌ایم.

1- آیا تعویض تسمه تردمیل ارزشش را دارد؟

در اغلب مواقع بهتر است به جای خرید تردمیل جدید، به تعویض تسمه آن اقدام کنید. تعویض تسمه تردمیل کار راحتی است و هزینه‌ای بسیار کمتر از خرید تردمیل جدید را برای شما در بر دارد.

از کجا بدانیم زمان تعویض تسمه تردمیل فرا رسیده است؟

لغزش تسمه، ناهموار بودن سطح آن، خشک شدن موم تسمه و برخاستن صدا از عرشه تردمیل همگی بیانگر وجود مشکل در تسمه هستند و نشان می‌دهند که زمان تعویض تسمه تردمیل فرا رسیده است. اگر مشکل سطحی باشد بدون نیاز به تعویض تسمه نیز می‌توان مشکل را حل کرد، اما در برخی مواقع مسئله جدی است و تنها با تعویض تسمه تردمیل می‌توان وضعیت تردمیل را به حالت نرمال برگرداند.

علت توقف تسمه تردمیل چیست؟

توقف تسمه تردمیل یا کند شدن آن به دلایل متعددی ممکن است رخ دهد. ممکن است تسمه در اثر کار زیاد فرسوده شده باشد. ممکن است به‌تازگی به تعویض تسمه تردمیل اقدام کرده باشید و آن را بیش از حد سفت بسته باشید. ممکن است گشتاور تردمیل که باعث چرخش تسمه می‌شود به مرور زمان فرسوده شده و خاصیت مغناطیسی خود را از دست داده باشد. ممکن است برد تردمیل در اثر استفاده زیاد دچار مشکل شده باشد.

عدم تنظیم تسمه تردمیل چه عواقبی دارد؟

تنظیم تسمه تردمیل در کارکرد صحیح و ایمن تردمیل نقش مهمی دارد. شل یا سفت بودن بیش از حد تسمه، متمایل شدن آن به چپ یا راست، پوسیده بودن آن، ایجاد سر و صدا و ... و در نتیجه پرت شدن به جلو روی تردمیل یا کند حرکت کردن تردمیل و ... همه از عدم تنظیم تسمه تردمیل به‌شیوه‌ای صحیح ناشی می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا