تعویض روغن در محل تعویض روغن در محل

علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا

تعویض روغنخودرو

پایین بودن سطح روغن و خراب شدن سنسور روغن دو علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا هستند. همه می‌دانیم که عمر موتور خودرو به روغن آن بستگی دارد؛ بنابراین استفاده از روغن موتور نامناسب یا عدم تعویض به موقع آن عملکرد موتور خودرو را مختل می‌کند.

در واقع چراغ روغن که در حالت درجا روشن می‌شود نشانه خوبی نیست؛ بنابراین باید هر چه زودتر علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا را پیدا و رفع کنید.

در این مقاله درباره عیب‌یابی علت روشن شدن چراغ روغن موتور در حالت درجا و نحوه رفع مشکل صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نکات کلیدی

  • علت اصلی روشن شدن چراغ روغن، پایین بودن سطح روغن موتور در خودروی شما است.
  • اگر چراغ روغن هنگام ترمز روشن شود به این معنی است که سنسور فشار روغن یا پمپ روغن خراب شده و نشتی روغن در موتور وجود دارد.
  • بالا بودن فشار روغن نشان‌دهنده آن است که روغن نمی‌تواند به درستی از میان اجزای موتور عبور کند و به تمام قسمت‌های موتور بنمی‌رسد.
  • فشار روغن استاندارد در حالت درجا به خودرو، موتور و ویسکوزیته روغن بستگی دارد.

اهمیت عملکرد روغن موتور در خودرو

پمپ روغن یکی از اجزاء داخلی موتور خودرو است که روغن را در هر گوشه و شکاف موتور توزیع می‌کند. در نتیجه روغن موتور تحت فشار قرار می‌گیرد. زمانی که روغن موتور بین اجزاء داخلی حرکت می‌کند این فشار روغن ایجاد می‌شود.

اگر کم بودن فشار روغن نادیده گرفته شود باعث تسریع سایش و آسیب جدی به موتور خودروی شما خواهد شد. به همین دلیل است که اکثر رانندگان وقتی فشار روغن پایین را در حالت ایستا یا در حال حرکت تشخیص می‌دهند نگران می‌شوند.

با توجه به حساسیت موضوع در ادامه به بررسی علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا برای پراید، سمند و پژو و نحوه حل آن خواهیم پرداخت. قبل از آن چراغ روغن در خودروهای مختلف را بررسی می‌کنیم.

روشن شدن چراغ روغن به چه معناست؟

چراغ روغن به چراغ فشار روغن یا چراغ سطح روغن اشاره دارد. در خودروهای جدید، سطح و فشار روغن توسط چراغ‌های هشدار جداگانه کنترل می‌شوند.

علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا

در موارد دیگر، یک چراغ برای هر دو وجود دارد. حالا ببینیم هر چراغ چه معنایی دارد.

تعویض روغن در محل
تعویض روغن در محل

1. چراغ هشداردهنده سطح روغن

چراغ هشدار سطح روغن به شکل قوطی روغن قدیمی با امواج یا خطوط زیر آن ظاهر می‌شود. روشن بودن چراغ هشدار سطح روغن به این معنی است که روغن موتور در حال اتمام است و باید دوباره پر شود. همچنین نشان می‌دهد وسیله‌نقلیه شما نیاز به تعویض روغن دارد.

2. چراغ هشدار فشار روغن

چراغ هشدار فشار روغن چراغ قرمز رنگ با تصویر قوطی روغن قدیمی است. همانطور که از نام آن پیداست چراغ هشدار فشار روغن مشکلات فشار روغن موتور را نشان می‌دهد. به این معنی که یا خیلی کم است یا خیلی زیاد؛ اگرچه مورد دوم اغلب به ندرت اتفاق می‌افتد.

فشار نرمال روغن موتور در حالت درجا چقدر است؟

برای بررسی علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا برای پراید، پژو، سمند و سایر خودروها باید محدوده نرمال فشار روغن موتور را بدانیم.

فشار نرمال روغن موتور برای خودروهای مختلف بسته به مدل یا نوع موتور آنها متفاوت است.

در حالت کلی فشار روغن نباید خیلی کم باشد؛ چون موتور برای کار کردن به روغن نیاز دارد. فشار خیلی بالای روغن هم خطراتی دارد؛ چون ماشین نیازی به پمپاژ روغن بیشتری به موتور ندارد. بنابراین فشار روغن باید حد نرمالی داشته باشد.

در حالت درجا فشارسنج استاندارد روغن باید محدوده بین 20 تا 50 PSI برای خودروها و 30 تا 70 PSI برای کامیون‌ها را نشان دهد. اگر فشار کمتر یا بالاتر از این محدوده باشد باید به دنبال عیب‌یابی مشکلات باشیم.

اگر گیج فشار روغن یا سنسور داشبورد خودروی شما در حالت درجا کمتر از 20 PSI باشد نشان‌دهنده پایین بودن فشار روغن موتور است. این مشکل را باید فوراً بررسی کنید تا از آسیب بیشتر به موتور خودروی شما جلوگیری شود.

کاهش فشار روغن در حالت درجا به چه علت است؟

فشار روغن همیشه باید در محدوده مشخص شده باقی بماند؛ بنابراین نباید خیلی پایین یا خیلی بالا شود. خودروهای قدیمی دارای نشانگر روغن سنج هستند که محدوده فشار روغن را روی داشبورد نشان می‌دهد. این محدوده فشار معمولا بین 20 تا 50 psi ثبت می‌شود.

در این میان خودروهای جدید مانند کوییک و تیبا فاقد فشارسنج روغن هستند. در عوض چراغ هشدار روغن دارند که وقتی فشار روغن بین 20 تا 50 psi کاهش یابد بر اساس نوع خودرو فعال می‌شود.

همیشه مراقب فشار روغن موتور خودرو خود باشید. اگر خودروی قدیمی شما دارای نشانگر فشار روغن روی داشبورد است چک کنید که نشانگر فشار در منطقه خطر قرار نگرفته باشد. در مورد خودروهای جدید باید چراغ هشدار داشبورد را بررسی کنید.

اگر چراغ هشدار روشن شد یا فشار سنج منطقه خطر را نشان داد باید هر چه زودتر علت احتمالی را بررسی کنید. در درجه اول تا زمانی که مشکل اولیه را شناسایی و برطرف نکرده‌اید از رانندگی خودداری کنید.

محاسبه رایگان هزینه تعویض روغن خودرو

علائم کم بودن فشار روغن موتور

پایین بودن فشار روغن موتور که به روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا منجر می‌شود علائمی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

1. روشن شدن چراغ هشدار روغن

اگرچه این نشانه چندان دقیقی برای کم بودن فشار روغن نیست، اما معمولاً اولین چیزی است که متوجه آن می‌شوید. اگر فشار روغن خیلی کم شد چراغ فشار روغن به شما اطلاع می‌دهد.

2. عملکرد ضعیف موتور

کاهش ناگهانی قدرت یا عملکرد موتور هم می‌تواند نشان‌دهنده پایین بودن فشار روغن باشد. در حالی که این کاهش قدرت ممکن است به چند مشکل دیگر مربوط شود اما یکی از دلایل آن فشار کم روغن موتور است.

3. بوی روغن‌سوزی

اگر وسیله‌نقلیه شما نشتی روغن داشته باشد این روغن ممکن است به سطح داغ اجزای موتور برخورد کند و بوی سوختگی بدهد. نشت روغن همیشه منجر به کاهش سطح روغن و پایین آمدن فشار روغن و روشن شدن چراغ روغن خواهد شد.

4. صدای موتور

صدای ساییدن یا تیک تیک موتور نشان می‌دهد که موتور به اندازه کافی روغن‌کاری نشده است. این صداها نشانه‌های آشکاری هستند که موتور خودروی شما با فشار روغن کم روبه‌رو است و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا

بررسی علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا

کم بودن فشار روغن در حالت درجا به روشن شدن چراغ روغن منجر خواهد شد. شایع‌ترین دلیل این مشکل استفاده از روغن نامناسب برای وسیله‌نقلیه شما، خرابی پمپ روغن، سطح پایین روغن، روغن بی‌کیفیت و خرابی فشارسنج‌های روغن هستند. در ادامه این دلایل را توضیح می‌دهیم.

1. پایین بودن کیفیت روغن

این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که روغن موتور پراید یا پژوی خود را به موقع عوض نکنید. وقتی روغن موتور کثیف و آلوده شود کیفیت خود را از دست می‌دهد. به این ترتیب خاصیت روانکاری و خنک‌کنندگی آن کاهش پیدا می‌کند.

اگر روغن موتور را به موقع عوض نکنید با افزایش آلودگی و کثیفی، اجزای تشکیل‌دهنده روغن تغییر می‌کنند. به این ترتیب کارآیی خود را از دست می‌دهد و چراغ روغن موتور روشن می‌شود. بهترین کار برای رفع این مشکل تعویض روغن موتور با روغن تازه و باکیفیت است.

2. کاهش سطح روغن موتور

اگر سطح روغن موتور پژو و سمند شما از حد مجاز پایین بیاید پمپ روغن ممکن است نتواند روغن را به تمام قسمت‌های موتور، به ویژه اطراف سیلندر گردش دهد؛ بنابراین حسگرهای مرتبط سیگنالی را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کنند.

در نتیجه چراغ هشدار روغن توسط ماژول کنترل قدرت روشن می‌شود. ممکن است فشارسنج روغن وارد محدوده خطر شود تا شما را از یک مشکل اساسی آگاه کند.

روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا به این معنی است که موتور در حال مصرف روغن است.

3. مسدود شدن فیلتر روغن یا بی‌کیفیت بودن آن

در ادامه بررسی علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا برای پراید پژو، پژو 206 و سمند به فیلتر روغن می‌رسیم. گرفتگی فیلتر روغن یا بی‌کیفیت بودن آن مانع رسیدن روغن کافی به قطعات داخلی موتور می‌شود.

توصیه می‌کنیم روغن و فیلتر روغن توسط تعمیرکار حرفه‌ای خودرو طبق برنامه تعویض شود تا موتور در بهترین حالت خود کار کند. فیلتر روغن مسدود شده یکی از دلایل کاهش فشار روغن در هنگام گرم شدن موتور و حالت درجا است.

4. استفاده از روغن با گرید نادرست

استفاده از روغن موتور با گرید نادرست هم می‌تواند باعث کاهش فشار روغن بعد از تعویض آن شود. موتورهای بعضی از خودروها می‌توانند با چندین درجه روغن کار کنند؛ اما بعضی موتورها برای عملکرد بهتر به کیفیت روغن خاصی نیاز دارند.

اگر روغن بیش از حد غلیظ باشد بین اجزای موتور به درستی جریان پیدا نمی‌کند. البته این موضوع به موتور خودروی شما بستگی دارد.

بعضی موتورها به روغن سبک نیاز دارند. در حالیکه برای انواع دیگر موتور خودرو برای خنک کردن و روانکاری باید از روغن سنگین استفاده شود.

علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا

5. خراب شدن گیج فشار روغن

فشار کم روغن در RPM پایین می‌تواند نتیجه عملکرد نادرست فشارسنج روغن باشد. این اتفاق معمولاً در زمان تعویض روغن رخ می‌دهد. زمانی که سیستم تنظیم مجدد شده و ویسکوزیته روغن جدید ثبت شود این ایراد ادامه دارد.

اگر این اتفاق بلافاصله بعد از تعویض روغن شروع شد و مدتی ادامه داشت باید نشانگر فشار روغن را بررسی کنید.

خدمات تعویض روغن خودرو

ممکن است مشکل به برق ماشین مربوط باشد. همه این عوامل را می‌توان علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا دانست.

رفع علت روشن شدن چراغ روغن موتور در حالت درجا

برای خاموش شدن چراغ روغن موتور در حالت درجا ابتدا باید خونسردی خودتان را حفظ کنید. سپس می‌توانید سطح روغن را با کمک گیج بررسی کنید که سطح آن کم یا زیاد نشده باشد. اگر سطح روغن موتور خودروی شما پایین باشد باید هر چه زودتر آن را تعویض کنید.

اگر سطح روغن کافی است ممکن است مشکل به سیستم روغن‌ریزی یا سنسور روغن مربوط باشد. در این شرایط توصیه می‌کنیم بررسی مشکل را به تعمیرکار حرفه‌ای بسپارید. تعمیر سنسور روغن کاری کاملا تخصصی است و باید توسط تعمیرکار با تجربه انجام شود.

تعویض به موقع روغن و سرویس دوره‌ای خودرو بهترین راه حل‌ها برای جلوگیری و رفع علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا هستند. همیشه قبل از تعویض روغن موتور با افراد با تجربه مشورت کنید چون باید از روغن مناسب خودروی خودتان استفاده کنید.

جمع‌بندی

روغن موتور مایه حیات موتور خودروی شما است. تمام قسمت‌های متحرک موتور توسط روغن روانکاری و محافظت می‌شوند. موتور خودروی شما بدون روغن به دلیل اصطکاک یا انفجار احتمالی نمی‌تواند به درستی حرکت کند.

اما فقط وجود روغن در موتور کافی نیست، بلکه روغن باید تحت فشار باشد. فشار روغن زمانی ایجاد می‌شود که روغن موتور توسط پمپ روغن از سوراخ‌های موتور سریع‌تر از آنچه باید جریان پیدا کند. این نیرو یا فشار روغن را به تمام گوشه‌ها و اجزای موتور پخش می‌کند.

استفاده از روغن نامناسب، کم بودن سطح روغن، گرفتگی فیلتر روغن و استفاده از روغن بی کیفیت همگی می‌توانند علت روشن شدن چراغ روغن در حالت درجا باشند. برای عیب‌یابی این مشکلات بهتر است به تعمیرکار مجاز و حرفه‌ای مراجعه کنید.

سوالات متداول

آیا می‌توان با چراغ روغن روشن رانندگی کرد؟

نه. هیچ وقت نباید با چراغ روغن روشن رانندگی کنید. اگر روشن شد بهتر است فوراً با مکانیک تماس بگیرید.

چرا عملکرد روغن موتور مهم است؟

روغن موتور با روانکاری تمام اجزای متحرک موتور به کارکرد روان آن کمک می‌کند. روغن موتور به خنک شدن موتور کمک می‌کند، آلاینده‌ها را از بین می‌برد، اصطکاک را کاهش می‌دهد و مانع از گرمای بیش از حد موتور می‌شود.

چرا با وجود سطح مناسب روغن، چراغ روغن روشن است؟

اگر سطح و وضعیت روغن موتور خودروی شما خوب باشد موتور به طور نرمال کار می‌کند، اما اگر چراغ روغن روشن است احتمالا سنسور فشار روغن خراب شده و باید تعویض شود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا