آیا سفید شدن دائمی پوست سبزه ممکن است؟ [روش‌های خانگی و پزشکی]

پوستزیبایی و سلامت

سفید شدن دائمی پوست سبزه یا بلیچینگ پوست فرآیندی است که در آن افراد رنگدانه ملانین (Melanin Pigment) را در پوست کاهش می‌دهند تا چهره سفیدتری داشته باشند. کسانی که رنگ پوست تیره دارند ملانین بیشتری دارند و مقدار ملانین، رنگ پوست افراد را تعیین می‌کند. ملانین توسط سلول‌هایی به نام ملانوسیت ساخته می‌شود. مقدار ملانین پوست افراد به ژنتیک بستگی دارد و ممکن است تحت تأثیر فاکتورهایی مانند نور خورشید، آسیب دیدگی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی تغییر کند.

در این مقاله می‌خواهیم بطور کامل مبحث سفید شدن دائمی پوست سبزه را بررسی کنیم و ببینیم آیا این کار ممکن است؟ چه روش‌هایی برای انجام آن وجود دارد؟ آیا این روش‌ها دائمی هستند و در پایان ببینیم که آیا روش طبیعی و بی‌خطری برای سفید شدن پوست سبزه وجود دارد یا خیر.

نکات کلیدی

 • رنگ پوست افراد با میزان ملانین موجود در پوست آنها تعیین می‌شود.
 • استفاده از محصولات سفید کننده یا روشن کننده (Bleaching Creams)، کرمهای محو کننده (Fading Creams)، لایه بردارهای شیمیایی (Chemical Peels) و لیزر درمانی متداول‌ترین روش‌ها برای انجام این سفید کردن پوست هستند.
 • سفید کردن پوست سبزه حتما باید تحت نظر متخصص پوست انجام شود.

سفید کردن پوست سبزه چیست و چگونه انجام می‌شود؟

اغلب افراد برای مقابله با مشکلاتی مانند کک و مک، لک‌های ناشی از افزایش سن، جای زخم، خال، آکنه، خال‌های مادرزادی و همچنین افراد سبزه که مایل به داشتن پوستی روشن هستند به روش‌های سفید کردن پوست متوسل می‌شوند.

استفاده از محصولات سفید کننده یا روشن کننده (Bleaching Creams)، کرمهای محو کننده (Fading Creams)، لایه بردارهای شیمیایی (Chemical Peels) و لیزر درمانی متداول‌ترین روش‌ها برای انجام این کار هستند.

این محصولات با ایجاد اختلال در آنزیم تیروزیناز (Tyrosinase) که برای تولید ملانین مفید است، میزان آن را در پوست کاهش می‌دهند. سلول‌های ملانوسیت که ملانین را تولید می‌کنند در انتهای لایه اپیدرمی پوست قرار دارند. گاهی اوقات تولید بیش از حد رنگدانه ملانین می‌تواند منجر به مشکلات مختلفی مانند هیپرپیگمانتاسیون (Hyperpigmentation) شود.

سفید شدن دائمی پوست سبزه

چه چیزی رنگ پوست را سبزه می‌کند؟

رنگ پوست افراد با میزان ملانین موجود در پوست آنها تعیین می‌شود. ملانین مسئول رنگدانه پوست است و توسط ملانوسیت‌ها تولید می‌شود. کسانی که رنگ پوست روشن‌تری دارند، ملانین کمتری در پوستشان نسبت به افرادی که پوست تیره‌تری دارند، دارند. هر چه میزان تولید ملانین در پوست بیشتر باشد، پوست شما تیره‌تر می‌شود.

ملانین در پوست وظیفه محافظت از بدن شما در برابر اشعه ماوراء بنفش را دارد. ملانین جلوی اشعه ماوراء بنفش را می‌گیرد و مانع از آسیب رساندن آن به DNA و سرطان پوست می‌شود. دو نوع ملانین در پوست وجود دارد، pheomelanin و eumelanin. فئوملانین عمدتاً در افرادی با رنگ پوست روشن‌تر و یوملانین در افرادی با رنگ پوست تیره‌تر یافت می‌شود. مزیت رنگ پوست تیره این است که از آنجایی که حاوی ملانین بیشتری است، مانع طبیعی بهتری در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد.

گلوتاتیون برای سفید کردن پوست سبزه

گلوتاتیون (Glutathione) برای بدن انسان بسیار مفید است زیرا آنتی اکسیدانی است که در سلول‌های انسان وجود دارد. گلوتاتیون با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد به تقویت ایمنی و سم زدایی بدن کمک می‌کند. گلوتاتیون به تبدیل ملانین به رنگی روشن‌تر کمک می‌کند و با غیرفعال کردن آنزیم تیروزیناز (که آنزیمی مسئول تولید ملانین است) در تولید رنگدانه ملانین مفید است.

درمان های گلوتاتیون داخل وریدی با افزایش این ماده به روشن شدن پوست بدن کمک می‌کنند. هنوز هیچ مطالعه دقیقی در مقیاس بزرگ روی این روش انجام نشده و استفاده از آن در ایالات متحده، تایید FDA‌ را ندارد. درمان‌های گلوتاتیون در آسیا، به‌ویژه فیلیپین و بعضی نقاط اروپا انجام می‌شود. در فیلیپین گزارش‌هایی از اختلالات پوستی، مشکلات عملکرد تیروئید و اختلالات کلیه و سرطان احتمالی ناشی از درمان‌های گلوتاتیون گزارش شده است.

آیا سفید شدن دائمی پوست سبزه ممکن است؟

محصولات بلیچینگ پوست چگونه کار می‌کنند؟

محصولات سفید کننده پوست، تولید و غلظت ملانین موجود در پوست را کاهش می‌دهند. ملانین رنگدانه موجود در پوست است که به پوست رنگ می‌دهد و از آن در برابر نور خورشید محافظت می‌کند.

چه موادی در محصولات روشن کننده پوست وجود دارد؟

این محصولات شامل مواد طبیعی روشن کننده پوست و مواد دارویی موثر در کاهش میزان ملانین در پوست است. از جمله:

 • آربوتین (Arbutin)
 • ویتامین سی (Vitamin C)
 • اسید کوجیک (Kojic acid)
 • نیاسینامید (Niacinamide)
 • اسید آزلائیک (Azelaic acid)
 • رینول (Reinol)
 • ترانگزامیک اسید (Tranexamic acid)
 • هیدروکینون ها (Hydroquinones)
 • آلئوزین (Aleosin)
 • عصاره شیرین بیان (Licorice extract)
 • پروتئین سویا (Soy proteins)

محصولات سفید کننده پوست

چه راهکارهایی برای سفید شدن دائمی پوست سبزه وجود دارد؟

گزینه‌های مختلفی برای سفید شدن دائمی پوست سبزه وجود دارد که حتما باید تحت نظر متخصص پوست انجام شود. از جمله این راه‌ها می‌توان به لیزر، کرم‌های سفید کننده یا بلیچینگ و لایه برداری شیمیایی اشاره کرد.

اگر قصد چنین کاری دارید باید حتما با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا ببیند کدام گزینه برای شما بهترین است.

بعد از استفاده از هر کدام از روش‌های سفیدکننده پوست باید از قرار گرفتن طولانی در معرض آفتاب اجتناب کنید و حتما چندبار در روز از کرم ضد آفتاب (SPF 30 با زینک اکسید) استفاده کنید.

آیا سفید شدن پوست سبزه دائمی است؟

بله، روش سفید کردن پوست دائمی است اما ممکن است دردناک، خطرناک و پرهزینه باشد. بنابراین باید با احتیاط کامل و تحت نظر متخصص انجام شود. بعد از انجام کار هم مراقبت از پوست جدی است و حتما باید از ضدآفتاب استفاده شود.

کرم‌های سفیدکننده پوست موجود در بازار نتایجی موقت به شما می‌دهند و ماندگار نیستند، اما لیزردرمانی و لایه‌برداری شیمیایی راه‌حل‌های دائمی ارائه می‌دهند.

چه کسانی واجد شرایط سفید کردن پوست سبزه نیستند؟

افرادی که سابقه اختلالات قلبی، تب مکرر یا زخم‌ و اسکار دارند باید از لایه برداری شیمیایی برای سفید کردن پوست خودداری کنند.

آیا درمان سفید کردن پوست سبزه عوارض جانبی دارد؟

اگر تحت درمان لیزر برای سفید کردن پوست هستید، ممکن است عوارضی مانند کبودی، خشکی پوست، حساسیت به نور خورشید، سفتی، تورم، جای زخم، عفونت‌های پوستی، تفاوت بافت پوست، رنگدانه، قرمزی و تحریک پوست را تجربه کنید. موارد شایع گزارش شده از عوارض محصولات سفیدکننده پوست شامل این موارد است:

 • سرخی پوست
 • تحریک
 • پوسته پوسته شدن
 • سوزش پوست
 • افزایش حساسیت به خورشید
 • ایجاد رنگدانه‌های زیرین
 • سوختگی‌های شیمیایی
 • عفونت‌های پوستی

درمان های لایه برداری شیمیایی عمیق نیز می‌تواند باعث آسیب دائمی مانند هایپرپیگمانتاسیون (تیره شدن پوست) یا هیپوپیگمانتاسیون (روشن شدن پوست) شود. به همین دلیل به هیچ وجه خودسرانه از محصولات سفیدکننده پوست استفاده نکنید.

بلیچینگ پوست چیست؟

بلیچینگ پوست به فرآیند استفاده از مواد شیمیایی برای سفید کردن رنگ طبیعی پوست می‌گویند. سفید شدن پوست با عوارض جانبی همراه است و با تشخیص پزشک انجام می‌شود. بطورکلی این روش مورد تایید متخصصان نیست و در موارد خاص انجام می‌شود.

روشن کردن پوست در نواحی خاص

برخی افراد از تیره شدن پوست در نواحی خاصی از پوست مانند زیر بغل، کشاله ران، نوک سینه‌ها و ناحیه تناسلی ناراحت هستند. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند به روشن شدن پوست بدن در این نواحی کمک کند. از جمله:

 1. لایه برداری
 2. لیزر درمانی
 3. استفاده از محصولات موضعی روشن کننده

روش‌های طبیعی برای روشن کردن پوست سبزه

موارد زیر روش‌هایی است که از طریق آنها می‌توان تا حد خوبی پوست سبزه را بطور طبیعی سفید کرد:

 • شیر: نوشیدن شیر یکی از راحت‌ترین راه‌هایی است که می‌توان از آن برای سفید کردن پوست سبزه استفاده کرد. شیر تولید ملانین که رنگدانه مسئول رنگ پوست است را کنترل می کند.
 • عسل: عسل یک ماده ضد باکتری است و از ایجاد آکنه و جوش و لک در پوست جلوگیری می‌کند. عسل دارای خواص ضد رنگدانه است که برای محو شدن جای زخم مفید است.
 • زردچوبه: زردچوبه برای روشن‌کردن، جوان‌سازی پوست کدر و بهبود رنگ صورت استفاده می‌شود، زیرا منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها و فاکتورهای ضد التهابی است.
 • ماست: ماست سرشار از اسید لاکتیک است که به‌عنوان یک سفید کننده طبیعی عمل می‌کند. ماست سلول‌های تیره و مرده پوست را از بین می‌برد و به نمایان شدن لایه‌ای تازه از پوست کمک می‌کند.
 • سیب زمینی: سیب زمینی ماده‌ای پرمصرف برای سفید کردن پوست است، زیرا حاوی ویتامین C است و خاصیت سفید کنندگی ملایمی نیز دارد. همچنین لکه‌های تیره پوست را که به دلیل افزایش سن یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شود، از بین می‌برد.
 • آلوئهورا: آلوئه‌ورا گردش سلولی را افزایش می‌دهد و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد. همچنین خاصیت هایپرپیگمانتاسیون را کاهش می‌دهد که منجر به درخشندگی پوست می‌شود.

راه حا خانگی برای سفید شدن دائمی پوست سبزه

بهترین میوه‌ها برای سفید کردن پوست سبزه

موارد زیر بهترین میوه‌ها برای سفید کردن پوست سبزه هستند:

 1. لیمو: لیمو یک مرکبات است و به‌عنوان یک سفید کننده طبیعی عمل می‌کند. برای گرفتن بهترین نتیجه می‌توانید هر روز صبح آب لیمو را با عسل بنوشید.
 2. پاپایا: یکی از بهترین مواد غذایی است که برای داشتن پوستی سالم می‌توان از آن استفاده کرد. پاپایا به صورت ماسک، لوسیون، صابون یا لایه بردار صورت استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید پاپایا را بطور منظم میل کنید. این میوه به بازسازی سلولی کمک می کند و یک آنتی اکسیدان است.
 3. سیب: سرشار از اسید مالیک است که برای پوست مفید است و آن را سالم‌تر، جوان‌تر و محکم‌تر می‌کند. سیب به بازسازی سلول‌های پوست کمک می‌کند و به هیچ لایه‌ای از پوست شما آسیب نمی‌رساند.
 4. آووکادو: منبع غنی بیوتین و ویتامین E است که به بازسازی پوست و رشد سلولی کمک می‌کند و محافظ طبیعی پوست است.
 5. موز: منبع غنی پتاسیم است که برای آبرسانی و مرطوب کردن پوست مفید است. موز همچنین به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش احتمال جوش کمک کرده و آن را نرم می‌کند و لک‌ها و لکه‌ها را از بین می‌برد.
 6. کیوی: منبعی غنی از ویتامین C است که به حفظ جوانی و شادابی پوست کمک می‌کند و ایمنی پوست را بهبود می‌بخشد.

کدام نوشیدنی‌ها پوست را روشن می‌کنند؟

پوست سالم و روشن نشانه سلامتی است. حفظ یک رژیم غذایی مناسب برای داشتن پوستی خوب مهم است. مصرف میوه‌ها و سبزیجات برای این امر ضروری هستند. سه نوشیدنی معجزه آسایی که می توانند برای پوست شما معجزه کنند عبارتند از:

 1. آب هویج و چغندر
 2. آب سیب سبز و انار
 3. آب پاپایا، لیمو و خیار

آیا یخ می تواند پوست را سفید کند؟

یخ از بسیاری جهات برای پوست مفید است چون می‌تواند احتمال ایجاد آکنه یا جوش روی صورت را کاهش دهد. علائم پیری را به تاخیر بیندازد، از پف دور چشم جلوگیری کند. همچنین می‌تواند گردش خون را در صورت بهبود بخشد و علائم التهاب را کاهش دهد؛ اما تاثیر مستقیمی بر روشن روشن رنگ پوست ندارد.

آیا گلیسیرین پوست را سفید می‌کند؟

گلیسیرین برای حفظ رطوبت در پوست مهم است و ماده‌ای مهم در بسیاری از لوازم آرایشی است. علاوه بر این، دارای خواص ضد میکروبی است که هر نوع عفونت میکروبی پوست مهار می‌کند و از آن در برابر اختلالات پوستی مانند پسوریازیس و اگزما محافظت می‌کند. بنابراین این ماده در شادابی و ترمیم پوست نقش دارد اما ارتباطی به سفید کردن پوست ندارد.

سوالات متداول

آیا می‌توان پوست سبزه را برای همیشه سفید کرد؟

درمان پوست با لیزر، دائمی است اما باید حتما بعد از درمان مراقبت پوست به‌خوبی انجام شود. این روش چند مرحله دارد و باید کامل انجام شود.

چه مدت طول می‌کشد تا پوست کاملا سفید شود؟

بلیچینگ فرآیند سریعی نیست. بسته به میزان تیره بودن ناحیه مورد نظر در مقایسه با رنگ پوست معمولی، ممکن است تا یک سال یا حتی گاهی بیشتر طول بکشد.

آیا ویتامین C پوست را روشن می‌کند؟

ویتامین C با مهار تولید ملانین می‌تواند به محو شدن لکه های تیره و هایپرپیگمانتاسیون و روشن شدن ظاهر پوست شما کمک کند.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا