علت قطع و وصل شدن محافظ برق چیست؟

برقکاریساختمانسیم‌ کشی ساختمان

محافظ برق یک وسیله کاربردی و همچنین ضروری در هر خانه است که از خراب شدن دستگا‌ه‌های الکترونیکی مانند تلویزیون و یخچال جلوگیری می‌کند. در این مقاله از مجله آچاره قصد داریم به بررسی علت قطع و وصل شدن محافظ برق بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

معرفی انواع  محافظ ولتاژ برق

محافظ‌های برقی در دو نوع محافظ برقی معمولی و محافظ برقی دیجیتالی وجود دارند که نوع معمولی آن سه چراغ دارد، چراغ قرمز نشان دهنده تایمر، چراغ سبز نشان می‌دهد که محافظ در وضعیت عادی قرار دارد و چراغ زرد نشان می دهد که وضعیت ولتاژ برق غیر عادی شده و ممکن است برق دستگاه قطع شود. در نوع دیجیتالی آن یک نمایشگر دیجیتالی وجود دارد که مقدار ولتاژ برق شهری و همچنین زمان تاخیر را صورت عدد نمایش می‌دهد و هر وقت عبارات LO ,HI را نشان داد یعنی ولتاژ برق شهری غیرعادی است و امکان قطع برق دستگاه وجود دارد.

علت قطع و وصل شدن محافظ برق

در بسیاری از مواقع دیده می شود محافظ‌های جریان برق با مشکلات مختلفی مواجه شده و به درستی عمل نمی‌کنند و حل این مشکلات کار ساده‌ای نیست. قبل از این که علت قطع و وصل شدن محافظ برق را بررسی کنیم ابتدا باید با نحوه کار آن آشنا باشیم. در واقع محافظ برق دستگاهی است که سر راه ورودی برق قرار میگیرد و در مواقعی که مقدار ولتاژ یا آمپر یا توان مصرفی از محدوده استاندار بیرون آید منجر به قطع ورود برق می‌شود و بعد از این که شرایط استانداردها مشخص شود به طور مجدد اتصال ورود برق برقرار می‌گردد و همین امر مانع صدمه و خسارت به دستگاه می‌شود. در ادامه علت قطع و وصل شدن محافظ برق را بررسی می‌کنیم.

خارج شدن جریان برق از محدوده ولتاژی

اولین و اصلی‌ترین علت قطع و وصل شدن محافط برق، خارج شدن جریان برق از محدوده ولتاژی است. در واقع در این شرایط محافظ برق مشکلی ندارد و شما باید به دنبال دلیل نوسان برق باشید. همین‌طور با استفاده از مولتی متر می‌توانید جریان برق را اندازه گیری کنید و از خارج شدن جریان برق مطمئن شوید.

خرابی محافظ برق

پس از این که با استفاده از مولتی متر جریان برق را بررسی کردید و در محدوده درست قرار داشت، ممکن است مشکل از خود محافظ باشد. در این صورت باید محافظ برق را بررسی کنیم. از یک محافظ دیگر به جای محافظ فعلی استفاده کنید تا از سالم یا خراب بودن محافظ مطمئن شوید.

حال می‌خواهیم اختلالات و تعمیرات محافظ برق را بررسی کنیم:

1. قطع شدن خروجی دستگاه

چراغ سبز می‌شود اما چند ثانیه پس از سبز شدن خروجی دستگاه قطع می‌شود در حالی که چراغ سبز است.که دلیل این مورد این است که خازن‌هایی که برای ساخت محافظ استفاده کرده‌اند پس از مدتی ضعیف می‌شوند و توانایی تامین جریان را ندارند و با عوض کردن خازن این مشکل حل می‌شود.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

2. روشن شدن بدون مکث دستگاه

بعد از این که محافظ را به برق وصل می‌کنیم بلافاصله روشن می‌شود که این مشکل می‌تواند ناشی از سوختن آی سی باشد.

3. خاموش شدن چراغ‌های دستگاه

بعد از زرد شدن چراغ همه  چراغ‌ها خاموش می‌شوند که علت این امر می‌تواند سوختن یا خرابی LED سبز رنگ، خرابی ترانزیستور و سوختن خروجی آی سی باشد.

4. چراغ قرمز پیوسته و مداوم چشمک می‌زند

در این نوع خرابی اول باید برق ورودی از پریز را بررسی کنید که از 190ولت کمتر نباشد و اگر کمتر نبود سپس موارد دیگر مثل خرابی خازن پلی استر، خرابی خازن الکترولیت، خرابی آی سی، سوختن دیود و … را نیز بررسی کنید.

5. تمام چراغ‌ها همزمان با هم روشن می‌شوند

چراغ‌های محافظ اگر به حالت روشن بمانند نشان دهنده‌ی خرابی آی سی اسنت و باید آی سی را تعویض کرده و یک آی سی سالم جایگزین نمائید.

6. ری استارت شدن دستگاه

بعد از این که چراغ محافظ سبز شد دستگاه دوباره ری استارت می‌شود که علت این امر نشان دهنده ضعیف شدن خازن پلی استر می‌باشد که باید خازن عوض شود.

علت قطع و وصل شدن محافظ برق

7.چراغ سبز می‌شود ولی دستگاه محافظ خروجی ندارد

این خرابی علت‌های مختلفی دارد مثلا قطع شدن سیم خروجی که به پریز وصل می‌شود که راه حل آن تعویض سیم است یا ممکن است خرابی به علت سوختن ترانزیستور باشد که باید آن را عوض کرد.

8.چراغ سبز می‌شود و به محض سبز شدن دوباره قرمز می‌گردد

این مشکل ممکن است به دلیل ضعیف شدت خازن باشد که باید خازن را عوض کرد.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

9. دستگاه بر روی چراغ قرمز می‌ماند

این اختلال موقعی رخ می‌دهد که پارگی بین قطعات الکترونیکی روی برد پیش می‌آید که راه حل آن لحیم کاری این قطعات است.

مطلب پیشنهادی: نقشه تابلو برق ساختمان

10. دستگاه به طور کامل روشن نمی‌شود

این خرابی مربوط به برد الکترونیکی دستگاه محافظ ولتاژ جریان برق می‎باشد که به چند حالت ممکن است اتفاق بیفتد حالت اول ایمن که پریز برق ندارد، حالت دوم  ممکن است کلید روی دستگاه که برای خاموش روشن شدن است خراب شده باشد، حالت سوم این که سیم از قسمت انتهای دو شاخه قطع شده باشد، حالت چهارم آی سی مدار سوخته باشد، حالت پنجم برد مدار کنترل قطع شده باشد.

علت قطع و وصل شدن محافظ برق

خراب بودن دستگاه‌های متصل به محافظ برق

یکی دیگر از دلایلی که باعث قطع و وصل شدن محافظ برق می‌شود، خراب بودن دستگاه متصل به محافظ است. وجود اتصالی، خرابی برد و مشکل در سیم رابط می‌‍‌تواند دلایلی باشد که مصرف برق را در دستگاه افزایش دهد و این افزایش مصرف برق باعث نوسانات برقی شده و محافظ خاموش می‌شود. برای رفع این مشکل باید با استفاده از مولتی متر شدت و جریان درون دستگاه های الکترونیکی  را اندازه بگیرید تا بررسی کنید دستگاهی که به محافظ وصل است درست کار می‌کند یا نه.

مطلب پیشنهادی: آموزش نحوه تعمیر محافظ برق خانگی

علت قطع و وصل شدن محافظ برق

در پایان توصیه می‌شود برای همه  وسایل برقی که در منزل و یا محل کار از آن استفاده می‌کنید حتما یک محافظ برق تهیه کنید چون اگر وسیله برقی محافظ نداشته باشد نوسانات برقی ممکن است به دستگاه آسیب بزند و یا حتی باعث سوختن آن شود.

4.8/5 - (53 امتیاز)

8 دیدگاه

 1. با سلام و وقت بخیر
  دو محافظ برق یخچال یکی که قبلاً برای خودش بود و سال ها کار می کرد و این یکی هم کاملاً نو می باشد، که جدیداً خریداری شده است و هر دو از محصولات کاوه می باشد. هر دو محافظ برق را زمانی که به یخچال می زنیم، بعد از یکی- دو روز کارکرد، چراغ زرد خاموش و روشن می شود و تا چراغ سبر روشن می شود، چراغ زرد روشن می شود و اجازه اتصال چراغ سبز و خروج برق را نمی دهد. دو محافظ برق این کار را می کنند. برق منطقه نیز نوسان ندارد چون سایر دستگاه های دیگر برقی مانند کامپیوتر، تلویزیون و… که محافظ دارند، عادی کار می کنند. دلیل این مورد از چه چیزی می تواند باشد؟ با تشکر فراوان

  1. سلام. محافظ کاور محافظ حساسی است. اگر محافظ‌های دیگر مشکل ندارد کاور رو عوض کنید و از مدل‌های دیگر بگذارید.

 2. من محافظ برقم موقع روشن شدن کولر و جاروبرقی قطع میشه و دوباره وصل میشه
  خود محافظ صرفا به کامپیوتر وصله.
  مشکل چیه؟

  1. سلام. یا مشکل می‌تواند از خود محافظ باشد یا برق واحد ضعیف است در مرحله اول محافظ را بررسی کنید اگر مشکل از محافظ نبود برق واحد ضعیف است.

  2. سلام برای کولر و لوازمی که دارای ولتاژ اولیه و ثانویه هستند باید از جعبه فیوز مینیاتوری سیم مجزا و مینیاتوری مجزا استفاده نمود…امان از بعضی برقکار های ساختمانی که این موارد را رعایت نمی کنند

  1. سلام دوست عزیز
   نوسان برق داره احتمالا منطقه. یا پایه فیوز اصلی روی کنتور شل میشه باعث این موضوع میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا