هزینه تعمیر کولر آبی با مالک است یا مستأجر؟

سرمایش و گرمایشکولر آبی

با نزدیک شدن به فصل گرما و رسیدن موعد تعمیر کولرهای آبی، دغدغه هر مالک یا مستأجری این است که هزینه تعمیر کولر آبی با کدام یک از طرفین است؟ در این خصوص قوانین کلی تصویب شده است، با این حال ممکن است همه از این قوانین اطلاع نداشته باشند. در ادامه به طور دقیق بررسی می­‌کنیم که هزینه تعمیر کولر آبی با مالک است یا مستأجر. با مجله آچاره همراه باشید.

قانون درباره هزینه تعمیر کولر آبی چه می­‌گوید؟

ماده 20 قانون روابط موجر و مستأجر 1356

تعمیرات کلی و اساسی مورد اجاره که مربوط به اصل بنا یا تاسیسات عمده منصوبه در آن از قبیل دستگاه‌های حرارت مرکزی و تهویه و‌ آسانسور باشد به عهده موجر است و تعمیرات جزئی و همچنین تزئین و تعمیری که مربوط به استفاده بهتر از مورد اجاره باشد با مستاجر خواهد بود.

همان طور که در متن این قانون مشخص است، می‌­توانیم بفهمیم مسئولیت پرداخت هزینه نصب و تعمیر کولر آبی با چه کسی است. به طور مشخص، اگر هر یک از دستگاه‌­های اصلی ساختمان (مانند کولر، شوفاژ، آسانسور و…) در طول مدت اجاره دچار نقص و ایراد فنی شوند، هزینه تعمیرات کلی و اساسی آن­ها به عهده مالک (موجر) خواهد بود. سؤالی که ممکن است پیش بیاید این است که چه تعمیراتی در دسته تعمیرات کلی و چه مواردی در دسته تعمیرات جزئی قرار می­‌گیرند؟

هزینه تعمیر کولر آبی با مالک است یا مستأجر؟

تعمیرات کولر آبی که هزینه آن‌ بر عهده مستأجر است

این تعمیرات در شرایطی به عهده مستأجر است که مالک، کولر را کاملاً سالم و بدون نقص به مستأجر تحویل داده باشد:

 1. تعویض پوشال
 2. آب بندی کف کولر
 3.  شستشوی کولر (داخل و بدنه)
 4. تعمیر پمپ کولر
 5. تنظیم کردن محل قرار گرفتن الکتروموتور کولر
 6. تعویض تسمه کولر
 7. تنظیم کردن فلوتر کولر

تعمیرات کلی کولر آبی که هزینه آن‌ بر عهده مالک است

تعمیرات کلی شامل مواردی می‌شود که کولر دچار نواقص جدی‌تر مانند تعویض موتور کولر، تعویض کولر، تعویض پمپ کولر و موارد این چنین می‌شود. به طور کلی مالک موظف است کولر را کاملاً سالم به مستأجر تحویل دهد و خرابی‌های کولر را تا جایی که خود مستأجر باعث به وجود آمدن آن‌ها نشده باشد، در طول دوران اجاره برطرف کند. برخی از مواردی که در دسته تعمیرات کلی قرار می‌گیرند و بر عهده مالک در نظر گرفته می‌شوند، از نظر اخلاقی بهتر است که مستأجر آن‌ها را انجام دهد. به عنوان مثال مستأجری که برای زمان نسبتاً طولانی در یک خانه ساکن است، عادلانه‌ترین حالت این است که هزینه‌های تعمیر کولر آبی (حتی هزینه‌های اساسی مانند تعویض پمپ یا موتور کولر) را بر عهده بگیرد.

برای تعمیر کولرآبی از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

هزینه تعمیر کولر آبی با مالک است یا مستأجر؟

نکاتی که پیش از عقد قرارداد اجاره باید به آن­ها توجه کنید

 • اگر مستأجر هستید پیش از عقد قرارداد، سالم بودن کولر و قطعات آن را بررسی کنید. بعضی از مستأجران که در فصل سرما اقدام به اجاره خانه می­‌کنند، ممکن است این مورد را فراموش کنند. با بررسی کارکرد کولر و قطعات آن پیش از امضای قرارداد، می­‌توانید مواردی از               هزینه‌­های تعمیرات که مربوط به مالک است را مشخص کنید.

مطالعه بیشتر: اجرت سرویس کولر آبی چقدر است؟

هزینه تعمیر کولر آبی با مالک است یا مستأجر؟

 • اگر مالک هستید بهتر است قبل از عقد قرارداد اجاره، تعمیرات اساسی و جزئی را مشخص کنید و با مستأجر خود سر آن­ها توافق کنید. بهتر است این موارد در اجاره نامه به صورت کامل قید شوند. با این کار در صورت به وجود آمدن اختلاف بین طرفین قرارداد در آینده، می‌­توانید با مراجعه به شورای حل اختلاف به این موضوع رسیدگی کنید.
 • اگر برای سال­‌های طولانی مستأجر یک خانه هستید، اگر بر اثر استهلاک به موتور کولر آبی صدمه‌­ای وارد شود هزینه تعمیر آن بر عهده شما خواهد بود. همچنین اگر به عنوان مستأجر کاری کنید که باعث خرابی کولر شود، هزینه تعمیر آن با شما خواهد بود.
 • اگر مالک و مستأجر توافق کرده باشند، مستأجر می‌­تواند هزینه­‌های تعمیرات را پرداخت کند و بعداً مبلغ آن را از اجاره ماهیانه کم کند. همچنین اگر مالک از پرداخت هزینه­‌ها ممانعت کند، مستأجر با مراجعه به شورای حل اختلاف می‌­تواند آب مبلغ را از اجاره کم کند (در صورتی که مجموع هزینه­‌ها از اجاره شش ماه بیشتر نشود) .

نکته پایانی

توصیه آچاره به مالکین و مستأجرها این است که پیش از امضای قرارداد، از سالم بودن تمامی وسایل منزل اطمینان کامل حاصل کنند. در صورت نیاز حتی می‌­توانید از این وسایل لیست تهیه کنید. برای پرداخت هزینه‌­ها با هم توافق کنید و از حقوق خود آگاهی پیدا کنید تا از درگیری­‌های بی­جا جلوگیری شود.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا