فنر لوله بازکنی چیست؟

تخلیه چاهلوله کشی و تاسیسات

یکی از انواع روش‌های لوله بازکنی و تخلیه چاه استفاده از فنر لوله بازکنی است. شاید برایتان سوال پیش آید که فنر لوله بازکنی چیست؟

در واقع این وسیله یک دستگاه متشکل از فنر و موتور است که می‌تواند گرفتگی‌های نیمه‌سخت لوله فاضلاب را باز کند. با آچاره همراه باشید تا بررسی کنیم که مزایا و معایب فنر لوله بازکنی چیست و چگونه باید از این وسیله استفاده کرد.

توجه داشته باشید که فنرهای لوله بازکنی قابلیت باز کردن انسدادهای سخت را ندارد و در این شرایط باید از خدمات تخلیه چاه و لوله بازکنی استفاده کنید تا با دستگاه‌های قوی مکش، لوله‌ها را باز کنند.

اگر در این زمینه نیاز به مشاوره و خدمات دارید، با شماره 1471 تماس بگیرید یا در صفحه خدمات تخلیه چاه و لوله بازکنی درخواست خود را ثبت نمایید.

نکات کلیدی

 • استفاده از فنر لوله بازکنی سردریلی به‌دلیل چرخش شدیدی که دارد برای گرفتگی‌های سطحی مناسب نیست؛ زیرا احتمال آسیب رسیدن به لوله را بالا می‌برد.
 • لوله‌های فاضلاب توالت مواد اسیدی و شیمیایی دارند و باید برای باز کردن آن‌ها از یک سر فنر ضدخوردگی استفاده شود.
 • باید برای باز نمودن توالت فرنگی از دستگاه کمپرس هوا استفاده شود.

انواع روش‌های رفع گرفتگی لوله فاضلاب

برای رفع گرفتگی لوله‌ها می‌توان به دو روش عمل کرد:

 1. برطرف نمودن رفع گرفتگی با محلول‌های شیمیایی
 2. استفاده از ابزارهای مکانیکی نظیر دستگاه فنر لوله بازکنی برای باز کردن راه فاضلاب

لوله‌های فاضلاب ممکن است به‌دلیل تجمع چربی و خرده مواد غذایی یا اجسام گرفته شود در این صورت شاید خیلی از مردم رفع گرفتگی را با محلول شیمیایی انجام دهند.

نحوه استفاده از اسید لوله بازکن کمی سخت و خطرآفرین است و احتمال دارد موجب پوسیدگی لوله‌ها شود؛ بنابراین گزینه‌ مناسبی نخواهد بود. بهتر است از روش‌های لوله بازکنی مانند فنر انواع فنر لوله بازکنی استفاده نمایید.

فنر لوله بازکني چيست

دستگاه لوله بازکنی با فنر چیست و چگونه کار می کند؟

در پاسخ به سوال فنر لوله بازکنی چیست؟ باید گفت که فنر هیدرولیک لوله بازکنی وسیله‌ای برای تمیز کردن لوله کشی تا حدود طول 8 متر و برای باز کردن و تخلیه لوله‌های مسدود خانگی طراحی شده است.

نحوه کار فنر لوله بازکنی به این شکل است که لرزش و حرکت رو به جلو فنر یک کابل فلزی که توسط نیروی مکانیکی یک موتور دریل ایجاد می‌شود باعث باز نمودن لوله‌های فاضلاب می‌شود.

فنر لوله بازکن از فولاد ساخته شده و آنقدر نازک است که به آسانی می‌تواند از موانع داخل لوله عبور کند و گرفتگی را از بین ببرد.

انواع فنر چاه بازکنی چیست؟

به‌طور کلی دو نوع فنر لوله بازکنی وجود دارد که برای مصرف خانگی کاربرد دارد و در دو نوع دستی و دستگاهی تولید می‌شود که در ادامه شرح می‌دهیم:

1. فنر لوله بازکنی خانگی

فنر لوله بازکنی دستی یا خانگی از یک فنر فولادی به طول 3 تا 4 متر ساخته شده است که دارای یک دسته کچ برای ایجاد چرخش و لرزش است.

معمولا نوک این وسیله به شکل قلاب است و از آن می‌توان برای بازکردن لوله‌های سینک و دستشویی که در فواصل کوتاه دچار گرفتگی شده‌اند استفاده کرد.

فنر لوله بازکنی ۱۵ متری | فنر لوله بازکنی چیست؟

2. دستگاه فنر لوله بازکنی

دستگاه فنر لوله بازکنی چیست؟ در واقع دستگاه هیدرولیکی، وسیله‌ای قدرتمند است که با یک موتور چرخاننده قوی، باعث چرخش و حرکت فنرهای سنگین و با طول زیاد می‌شود.

فنر هیدرولیک لوله بازکنی

انواع سر فنر لوله بازکنی چیست؟

چاه‌ها و لوله‌ها دارای شکل‌های متفاوتی هستند؛ به همین علت باید از فنرها و سر فنر‌های مختلفی استفاده کرد. برای مثال سر فنری که برای باز کردن چاه توالت استفاده خواهد شد با سر فنر لوله بازکنی مخصوص چاه آشپزخانه یا سینک متفاوت است و قیمت‌های متفاوتی دارند.

به‌عنوان مثال قیمت فنر لوله بازکنی 30 متری و 15 متری با یکدیگر تفاوت دارند. در این قسمت شما را با انواع سر فنر‌های لوله بازکنی آشنا خواهیم کرد تا اطلاع یابید که کارکرد انواع سرفنر لوله بازکنی چیست.

سر فنر نیزه‌ای 

این وسیله نوک تیزی دارد و می‌تواند در اجسامی شبیه ماسه و خاکی که سفت شده‌اند فرو رود.

سرفنر لوله بازکنی اسیدی

لوله‌های فاضلاب توالت مواد اسیدی و شیمیایی دارند و باید برای باز کردن آن‌ها از یک سر فنر ضدخوردگی استفاده شود و این وسیله مناسب‌‍ترین گزینه است.

مدل الماسی فنر لوله بازکنی چیست؟

این مدل که از محکم‌ترین و بهترین سر فنر‌ها به حساب می‌آید، برای خرد کردن اجسام سخت و آجر یا سنگ درون چاه استفاده می‌شود.

سر فنر میله فنری 

این ابزار برای وصل نمودن دو فنر به یکدیگر در زمان‌هایی که نیاز به فنر بلند هست، استفاده می‌شود.

دستگاه فنر لوله بازکنی

سر فنر مدل چاقویی 

اگر برای شما این سوال پیش آمده که کاربرد مدل چاقویی فنر لوله بازکنی چیست، باید پاسخ دهیم که اگر پارچه یا مواد الیافی درون چاه گیر کرده باشند، این سر فنر لوله بازکنی انتخاب مناسبی است؛ چون می‌تواند این مواد را قطعه قطعه کند.

سر فنر برسی فنر لوله بازکنی چیست؟

این ابزار دقیقا مانند برس تمیزکننده عمل کرده و رسوبات و چربی‌هایی که به دیواره چاه چسبیده‌اند را از بین می‌برد.

سر فنر لوله بازکنی ابزارگیر

این سرفنر قابلیت اتصال به ابزارهای مختلف را دارد و کاربردهای استفاده از فنر در لوله بازکنی را بیشتر می‌کند.

مدل کوزه‌ای فنر لوله بازکنی چیست؟

این ابزار نیز نظیر سرفنر برسی می‌تواند رسوبات و جرم‌های درون چاه را از بین ببرد.

توجه داشته باشید که بهتر است برای فنر لوله بازکن دستی از سر فنر‌های مته‌ای استفاده نشود؛ زیرا اگر داخل گرفتگی گیر کند امکان شکستن فنر وجود دارد.

مزیت‌ها و معایب استفاده از فنر لوله باز کنی چیست؟

از جمله مزایای فنر لوله بازکنی باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه نسبی کمی در مقایسه با روش‌های دیگر
 • در دسترس بودن و استفاده آسان در مکان‌های مختلف
 • نفوذ به طول لوله در مسافت‌های طولانی
 • سرعت بالا دررفع گرفتگی لوله 
 • عدم نیاز به تخریب قسمت‌هایی از خانه برای رسیدن به محل گرفتگی

انواع فنر چاه بازکنی چیست؟ | فنر لوله بازکنی چیست؟

اما در مقابل باید دانست که معایب فنر لوله بازکنی چیست؟

در خصوص معایب این دستگاه ذکر چند نکته مهم است:

 • اگر چه فنر لوله بازکنی ۱۵ متری و بیشتر هم وجود دارد اما معمولا تا عمق لوله 8 متر کارایی بهتری دارد.
 • پیچش کابل فنری بر روی زمین امکان دارد سبب خراش در سطوح سرامیکی شود.
 • باید برای باز نمودن توالت فرنگی از دستگاه کمپرس هوا استفاده شود.
 • این دستگاه فقط در لوله‌هایی با قطر کوچک کارایی دارد.
 • در لوله‌هایی که دارای قطر بالاتر از 20 میلی‌متر از کارایی آن‌ها کاسته خواهد شد.

شرایط کار برای لوله بازکنی با فنر چیست؟

نحوه کارکرد فنر لوله بازکنی را شرح دادیم؛ اما برای کارایی بهتر باید بدانید که شرایط کار با فنر لوله بازکنی چیست و چگونه باید مورد استفاده قرار گیرد:

 • پیش از استفاده از انواع فنر دستی لوله بازکنی، باید حتما دستکش مناسب بپوشید.
 • سپس نوک فنر لوله باز کن دستی را درون لوله فاضلاب گذاشته و به آرامی آن را درون چاه حرکت داده تا به مانعی برسد و فنر لوله باز کنی دیگر جلوتر نرود.
 • توجه به این نکته ضروری است که در هنگام حرکت فنر در اتصالات و زانوها این کار حتما با احتیاط انجام شود تا لوله آسیب نبیند.
 • زمانی که مطمئن بودید فنر دستی لوله بازکنی به محل گرفتگی رسیده است باید انتهای آن را بچرخانید.
 • سر انواع فنر لوله بازکنی خاصیت ارتجاعی دارد و درون لوله شروع به پیچیدن می‌کند که همین امر سبب پیچیده شدن مواد اضافی داخل لوله به دور فنر دستی لوله بازکنی می شود.
 • پس از این کار در صورتی که فنر چاه بازکن را خارج کنید، مشاهده می‌کنید که مواد اضافی دور آن پیچیده شده و گرفتگی چاه منزل شما برطرف شده است.
 • برای بالاتر بردن سرعت کار می‌توانید انتهای فنر لوله بازکن دستی را به یک دریل وصل نمایید.
 • استفاده از فنر لوله بازکنی سردریلی به‌دلیل چرخش شدیدی که دارد برای گرفتگی‌های سطحی مناسب نیست؛ زیرا احتمال آسیب رسیدن به لوله را بالا می‌برد.
 • مراقب دستان خود باشید و هیچ گاه این کار را با فنری که طول آن زیاد است انجام ندهید.

لوله بازکنی با فنر چیست | فنر لوله بازکنی چیست؟

کارکرد نوع برقی فنر لوله بازکنی چيست ؟

روش کار با این دستگاه بسیار ساده است برای اینکه بدانید مراحل راه‌اندازی نوع برقی فنر لوله بازکنی چیست ؟ به نکات زیر توجه کنید.

 • ابتدا باید دستگاه لوله بازکنی را به برق متصل کرد. سپس سرفنر مورد نظر را به سر فنر دستگاه لوله بازکنی وصل می‌کنید.
 • بعد فنر دستگاه لوله بازکنی را به‌آرامی از محفظه مخصوص فنر که روی دستگاه لوله بازکنی قرار گرفته است خارج کرده و تا جایی که امکان دارد وارد لوله فاضلاب کنید.
 • بعد به صورت مقطعی و نه مداوم دستگاه را روشن و خاموش کرده و فنر را به داخل لوله هدایت می‌کنید.
 • باید ابتدا تشخیص دهید که چه مانعی در لوله‌ها وجود دارد. در اینصورت می‌توانید تشخیص دهید که سرفنر مناسب برای فنر لوله بازکنی چیست تا زودتر به نتیجه برسید.
 • سپس فنر در مسیر خود با توجه به سرفنری که انتخاب کرده‌اید شروع به پاکسازی مسیر می‌کند.
 • در حین کار لازم است که با دقت و آرامش فنر دستگاه لوله بازکنی را به درون لوله فاضلاب فشار دهید و بگذارید فنر خود در لوله حرکت کند.
 • علت این کار این است که فنر بیشتر وارد لوله فاضلاب شود و تمام گرفتگی آن را از بین ببرد.
 • پس از خارج شدن فنر از لوله فاضلاب باید مقداری آب داخل لوله ریخته شود تا مواد زائد داخل لوله به داخل چاه هدایت شوند و دوباره سبب ایجاد گرفتگی نشوند.

سخن پایانی

یکی از بهترین روش‌ها برای رفع گرفتگی لوله‌های سینک ظرف‌شویی، حمام و سرویس بهداشتی؛ استفاده از فنر لوله بازکنی است؛ اما اگر ندانید که نکات ایمنی استفاده از فنر لوله بازکنی چیست، ممکن است دچار مشکل شوید.

ما در این مطلب سعی کردیم توضیح دهیم که فنر لوله بازکنی چیست و چه کاربردی دارد. توصیه می‌کنیم انجام این روش را به دست متخصصین بسپارید تا دچار آسیب‌دیدگی نشوید.

سوالات متداول

مدت زمان باز کردن لوله چقدر است؟

مدت زمانی که صرف باز کردن لوله میشود به سختی و شدت گرفتگی لوله بستگی دارد. لازم به ذکر است که نوع دستگاهی که استفاده میشود هم یکی از المانهای موثر بر زمان باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب است. اما به‌طور معمول کمترین زمانی که برای برطرف کردن کامل گرفتگی لوله توسط دستگاه انجام میشود، ۵ دقیقه است.

آیا اسید در مقایسه با استفاده از فنر لوله باز کنی بهتر نیست؟

جواب این سوال قطعا خیر است. زیرا قبلا هم گفتیم که استفاده از فنر لوله بازکنی تاثیر بیشتری دارد. خیلی از افراد بدون اطلاع از این موضوع داخل لوله‌هایشان اسید میریزند. این روش سبب از بین رفتن اتصالات لوله و چسبها شده و در نهایت فاضلاب نیز نشتی میکند. اما فنر هیچ آسیب و عوارضی ندارد و بهتر از اسید است. استفاده از اسید داخل لوله باعث تولید گاز سمی میشود که برای دستگاه تنفسی خطرناک است. اگر غلظت آن زیاد هم باشد کشنده نیز خواهد بود.

 

ارائه بیش از 300 سرویس در 30 شهر ایران

در آچاره به شما کمک می‌کنیم در کمترین زمان ممکن خدمات موردنظرتان را دریافت کنید. آچاره گسترده‌ترین ارائه‌دهنده خدمات و تعمیرات منزل است که علاوه بر تهران، در ۳۰ شهر دیگر خدمات ارائه می‌دهد. خدمات تعمیر پکیج یکی از این خدمات است که در کرج،‌ اصفهان، شیراز،‌ تبریز و … ارائه می‌شود. اگر ساکن شهر مشهد هستید و به تخلیه چاه مشهد نیاز دارید روی لینک کلیک کنید.
به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا