تنظیم پلاتین موتور کولر هنگام راه اندازی کولر

انواع پلاتین موتور کولر

 

تنظیم پلاتین موتور کولر برای عملکرد درست کولر اهمیت دارد، در غیر این صورت این وسیله نمی تواند به خوبی فضای داخلی خانه را خنک کند، در فصل زمستان، از کولر استفاده نمی کنیم و این استفاده نکردن طولانی ممکن است باعث شود که برخی قطعات خراب شده باشند یا نیاز به تنظیم داشته باشند. مثل همین پلاتین موتور کولر. به همین خاطر در فصل تابستان برای کارکرد درست کولر باید جهت سرویس کولر اقدام کنید تا گرمای تابستان شما را آزار ندهد.

در ابتدا توضح دهیم که این متن در مقایسه با سایر متن های ما درباره راه اندازی کولر، متن تخصصی تری است و معمولا نیازی به تنظیم پلاتین نمی شود. اما اگر دیدید که هنگام راه اندازی موتور کولر با مشکل مواجه است و خودتان خواستید که تعمیرش کنید این متن می تواند برای شما مفید باشد.

معمولا تابستان و گرما نشان دهنده ی فصل استفاده از کولر است. و به خاطر اینکه مدت طولانی از این وسیله استفاده نشده است، ممکن است اختلالاتی در آن بوجود بیاید، به همین خاطر اهمیت تنظیم پلاتین موتور کولر بسیار اهمیت دارد، زیرا در بسیاری از موارد بدون تنظیم درست پلاتین موتور کولر از کولر استفاده می کنند و این باعث می شود بعد از یک بازه کوتاه مشکل اساسی در این وسیله سرمایشی بوجود بیاید و نیاز به یک تعمیر اساسی پیدا کند به همین خاطر برای جلوگیری از بروز مشکل باید برای تنظیم پلاتین موتور کولر اقدام نمایید.

پلاتین موتور کولر یا کلید گریز از مرکز

تنظیم پلاتین موتور کولر توسط خود ما قابل انجام است؟

مواردی مانند تنظیم پلاتین موتور کولر و تعمیرات لوازم برقی نیاز به تخصص کافی دارد، افرادی که تخصص و دانش کافی ندارند، نمی توان جهت تعمیرات این لوازم اقدام کنند زیرا این وسایل برقی هستند و در صورت ناآگاهی ممکن است حوادث جبران ناپذیری پیش بیاید و برای جلوگیری از هر گونه مشکلی باید از یک تیک کاربلد کمک بگیرد.

شرکت آچاره با داشتن یک تیم تخصصی و حرفه ای همواره آماده انجام هرگونه تعمیرات لوازم برقی و وسایل گرمایشی و سرمایشی است، به دلیل قیمت بالایی که وسایل خانه دارد، نمی توان برای هر گونه مشکلی، دوباره این وسایل را خریداری کرد، به همین خاطر تعمیرات لوازم برقی اهمیت زیادی دارد.

خدمات مربوط به وسایل برقی، و یا مواردی مانند تنظیم پلاتین موتور کولر، توسط افراد ماهر انجام پذیر است، برای اینکه کولر بتواند عملکرد خود را داشته باشد و در حداقل زمان فضای خانه را به خوبی خنک کند، باید جهت تنظیم پلاتین موتور کولر اقدام کنید، در غیر این صورت فعالیت این وسیله دچار اختلال خواهد شد.

مشکلات ناشی از عدم تنظیم پلاتین موتور کولر

گاه ایراد هایی که در ارتباط با عملکرد کولر به وجود می آید مربوط به موتور کولر میشود، در موتور کولر قطعات مختلفی وجود دارد که هر کدام کارایی خاصی دارد و هر اختلالی در هر قسمت موتور سبب عدم کارکرد مناسب این وسیله می شود، تنظیم پلاتین موتور کولر نیز از قسمت های مهم کولر محسوب می شود که امروزه انواع مختلفی از این قطعه را تولید می کنند و به فروش می رسانند و در هنگام خراب شدن این قطعه می توان جهت خرید قطعه جدید اقدام کرد.

پلاتین روی بدنه موتور قرار می گیرد، زمانی که کلید گریز مشکل پیدا کند و خراب شود، سرعت موتور کولر کاهش می یابد و فضای اتاق بعد از مدت طولانی خنک می شود و این در صورتی است که یک کولر مناسب با تنظیم پلاتین موتور کولر باید بتواند در حداقل زمان فضای خانه را خنک کند، به همین خاطر نیاز است تا بعد از مدتی برای استفاده از این وسیله سرمایشی و حفظ آرامش اعضا خانواده جهت تنظیم پلاتین موتور کولر اقدام نمایید.

 پلاتین کولر چه کاربردی دارد؟

پلاتین موتور کولر روی قسمت موتور های تکفاز قرار دارد، وظیفه آن قطع و وصل یک سری از کنتاکت ها در موتور کولر است که با بروز هر گونه ایرادی در پلاتین عملکرد کلی کولر دچار اختلال می شود. کلید گریز از مرکز یا پلاتین به صورت کلی روی رتور موتور های تکفاز با راه انداز موقت نصب میشود و با توجه به سرعت موتور و بوسیله صفحه پلاتین روی موتور کنتاکت ها را در زمان مناسب قطع و وصل می کند.

این کار یعنی در هنگام راه اندازی موتور کولر آبی،سیم پیچ راه انداز را وارد مدار میکند و هنگامی که موتور تقریبا به ۷۵% سرعت نامی اش رسید،سیم پیچ راه انداز را از مدار خارج میکند. در بسیاری از موتورهای صنعتی از آنجا که فشار اولیه برای راه اندازی موتور بسیار بالاست ما نیاز به یک سیم پیچ راه انداز داریم که فقط در چند ثانیه ابتدای راه اندازی داخل مدار می شود و جریان لازم برای راه اندازی موتور را تامین می کند. اگر قرار بود با تنها یک سیم پیچ جریان لازم برای راه اندازی تامین شود حجم موتورها از چیزی که می بینیم بسیار بزرگتر می شود.

موتور های تکفاز دو سرعته مانند موتور کولر آبی بدون در نظر گرفتن دور و سرعت انتخاب شده توسط مصرف کننده در کلید،اول با دور تند راه اندازی می شوند. سپس بعد از رسیدن موتور به ۷۵% سرعت نامی سیم پیچ دور انتخاب شده وارد مدار می شود و وظیفه ی این کار نیز ، به عهده ی کلید گریز از مرکز با صفحه پلاتین موتور کولر می باشد.

امروزه انواع مختلفی از پلاتین موتور کولر با قابلیت های مختلف در بازار موجود است ودر صورت نیاز به راحتی می توان آن را تعویض کرد.

 

محل قرارگیری پلاتین و کلید گریز از مرکز

کلید گریز از مرکز روی انتهای شفت روتور وصل شده است و احتمال خرابی آن بصورت کلی کم است. اما کمی روغنکاری هنگام راه اندازی کمک می کند. پلاتین دور کند نیز در محل اتصال سیمها به موتور قرار می گیرد. به بیان دیگر فیبر پلاتین دار موتور کولر آبی ته موتور بعد از سویچ گریز از مرکز نصب می شود و ۳ سیم دور تند، کند و نقطه مشترک برق از بیرون به آن وصل می شود.

 

روش اتصال شماره های پلاتین در موتور کولر آبی

نحوه اتصال پلاتین ها

در حالت عادی که این بورد بیرون موتور قرار دارد، طبق عکس وضعیت کنتکت ها در حالت قطع یا وصل این چنین است.
شماره ۲ با ۱ وصل
شماره ۲ با ۳ قطع
شماره ۴ با ۵ قطع
اما در هنگام وصل بودن به موتور در حالت خاموش:
شماره ۲ با ۱ قطع
شماره ۲ با ۳ وصل
شماره ۴ با ۵ وصل
اما در هنگام روشن بودن موتور بعد از دور نامی ۷۵ درصد:
شماره ۲ با ۱ وصل
شماره ۲ با ۳ قطع
شماره ۴ و ۵ قطع

امیدواریم هنگام تنظیم پلاتین موتور کولر حواستان به این ترتیب باشد.

 

ترتیب اتصال سیم های موتور کولر به پلاتین

در اینجا یک نمونه موتور موتوژن تبریز را بیان می کنیم و سایر موتورها نیز وضعیت مشابهی دارند.

سیم های زرد رنگ هر دو به هم متصل می شوند و بصورت مشترک به عنوان سیم دور تند مورد استفاده قرار می گیرند. از داخل موتور نیز ۴ سیم با رنگ های استاندارد زرد ( دور تند) سیم سبز به نقطه com و سیم های آبی و قرمز بیرون می آید.

اتصال موتور به پلاتین کولر

خدمات ویژه تیم آچاره

تعمیرات لوازم خانه یکی از دغدغه های هر خانواده ای محسوب می شود، تیم آچاره خدمات ویژه ای در ارتباط با تعمیرات وسایل برقی مختلف مانند جاروبرقی، ماشین ظرفشویی و مواردی دیگر از این نظیر را انجام خواهند داد.

در ارتباط با مشکلات و تعمیر کولر به عنوان یک وسیله تهویه هوا می توانید از آچاره کمک بگیرد، تنظیم پلاتین موتور کولر را با دقت بالا در حداقل زمان برای شما انجام خواهند داد، کولر از اجزا مختلفی ساخته شده است و هنگام اختلال در عملکرد این وسیله باید به یک تعمیرکار کاربلد و حرفه ای مراجعه کنید، تیم آچاره با تجربه و امکانات ویژه می توانند مشکل کولر را در حداقل زمان تشخیص دهند و در جهت تعمیر آن اقدام کنند.

در صورت بروز مشکل در پلاتین موتور کولر می توانید از این تیم حرفه ای کمک بگیرید، علاوه بر این خدمات این شرکت فقط محدود به تعمیرات نیست و شما می توانید در موارد دیگری مانند نظافت، بازسازی و خدمات ویژه دیگر همگی را می توانید به این تیم بسپارید.0
۱
نویسنده مطلب تیم تحریریه آچاره

دیدگاه شما

یک دیدگاه

  • مهدی نظری
    ۲۷ تیر ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۵

    عالی بود ممنون