نکات مهم در خرید کولر گازی و انواع آنها

راهنمای خرید کولر گازی- آچاره

در حال حاضر، خرید کولر گازی، هزینه چند میلیونی نیاز دارد و خرید آن نسبت به قبل، برای بسیاری چندان ساده نیست. اما اگر قصد دارید، به جای استفاده از کولرهای آبی، از کولر گازی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به چند نکته اصلی در خرید کولر گازی توجه کنید تا بتوانید بهترین نوع آن را بسته به کاربردی که مورد نیاز دارید، تهیه کنید. 

انواع کولر گازی

راهنمای جامع کولرهای گازی

در طول گذر زمان، انواع مختلفی از کولرهای گازی ساخته شده که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع کولر گازی به ترتیب زیر است:

۱- کولرگازی های پنجره ای یا یونیتی

این نوع کولرگازی ها یک‌ تکه هستند و باید درمعرض هوای آزاد باشند. به همین خاطر معمولا روی پنجره ها نصب میشوند و از لحاظ قیمتی از دیگر کولر های گازی ارزان تر بوده و قیمت پایین تری دارند.

این کولرها، زیبایی جالبی به پنجره‌ها میدهند، در ابعاد مورد نظر پنجره‌ها ساخته شده و به لوله کشی نیازی ندارند. اما مصرف برق آنها بسیار بالاست و به همین استفاده از آنها، چندان توصیه نمی‌شود.

۲- کولرهای گازی اسپلیت

اسپیلت‌ها انواع متداول کولرهای گازی هستند که در بسیاری از خانه‌ها و فضاهای بسته مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این کولرها، دو بخش اصلی به نام پنل و پکیج کندانسور دارند که اولی داخل خانه و دومی در پشت بام و یا بالکن مورد استفاده قرار می‌گیرند. مصرف برق در این دسته از کولرها، بهینه شده و انواع جدید آنها برای هر دو مورد سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این نکته را فراموش نکنید: نصب این دسته از کولرهای گازی، حتما باید توسط نصاب‌هایی که برای این کار آموزش دیده اند انجام شود.

۳- کولرهای گازی ایستاده

کولرهای گازی ایستاده ثابت: معمولا برای فضاهای بزرگی مثل کتابخانه‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کولرهای گازی پرتابل یا قابل حمل: این دسته از کولرها اگرچه ایستاده هستند، اما در اندازه‌های کوچکتری نسبت به ابعاد ایستاده ثابت ساخته می‌شوند و معمولا آن ها را می شود برای فضای خانه هم مورد استفاده قرار داد. معمولا این کولرها را در خانه‌ها و یا مکان‌هایی استفاده می‌کنند که امکان نصب اجزای پکیج کندانسور گازی بیرون از ساختمان وجود ندارد.

اجزای کولر گازی

کولر گازی دارای دو بخش مکانیکی و الکتریکی است، اجزای تشکیل دهنده بخش مکانیکی شامل موارد زیر می باشد: 

  1. کمپرسور: مهم‌ترین بخش هر کولر، کمپرسور و یا متراکم کننده است که در انواع اسپلیت، در فضای بیرونی خانه، نصب می‌شود.
  2. کندانسور (تقطیر کننده)
  3. ماده مبرد یا گاز خنک کننده
  4. لوله مویی

اجزای تشکیل دهنده الکتریکی کولر گازی:

  1. الکتروموتور فن
  2. برد الکترونیکی
  3. فیوز حرارتی اتوماتیک
  4. سنسور دمایی
  5. خازن
  6. تابلو برق

چگونگی کارکرد کولرگازی

راهنمای خرید کولر گازی

کولرگازی، یک دستگاه مجهز به سیستم تبدیل گاز به مایع و‌ مایع به گاز است و کار اصلی آن گرفتن گرمای محیط است و این کار را با کمک گاز خنک کننده‌ای که با فشار به سمت کندانسور انتقال داده می‌شود، انجام می‌دهد. در حین این انتقال و با از دست دادن گرما، گاز به مایع تبدیل می‌شود و در این روند، سرمایش ایجاد می‌شود. سرمای ایجاد شده، به محیط وارد و گرمای محیط دوباره گرفته می‌شود و این چرخه دوباره تکرار خواهد شد.

ویژگی‌های کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

کولرگازی برای محیط های گرمسیر و شرجی کاربرد بیشتری دارد. کولرگازی کم مصرف تر است و برای افراد آسایش و رفاه بیشتری به همراه دارد. در داخل دستگاه بخش هایی به اسم اپراتور وجود دارد که لوله های مسی و صفحات آلومینیومی اند که محل خنک سازی یا دفع گرما هستند و با مکش هوا به داخل دستگاه باعث گرم شدن و سرد شدن هوا میشوند.

نکات مهم هنگام خرید کولرگازی

راهنمای جامع کولر گازی

میزان صدای کولر

سعی کنید در انتخاب کولرگازی به سراغ کولری کم صدا بروید، چون بعدا قرار است در همان فضا استراحت کنید و بخوابید. مقدار صدای کولر بر حسب دسی بل است و قبل از خرید کولرگازی باید به واحد دسی بل آن دقت کنید و هرچه این عدد در کولرگازی  کمتر باشد، نشان دهنده تولید صدای کمتر توسط کولر است.

قدرت پرتاب

فاکتور بعدی میزان پرتاب هوای خنک است که باید نسبت به آن حساس باشید. منظور از قدرت پرتاب میزان پرتاب باد در کولرهای گازی است که معمولا بر اساس واحد متر محاسبه میشود و‌ هر چقدر این میزان پرتاب باد در کولر گازی بیشتر باشد نشان دهنده کیفیت بالای کولر گازی است.

حداقل قدرت پرتاب در کولر گازی شما باید ده متر باشد. پس قبل از خرید به میزان انتقال خنک کنندگی کولر به نقاط دیگر اتاق دقت کنید.

قابلیت اینورتر با کمپرسور در ارتباط نیست و قابلیتی است که با اتصال یک‌‌ برد الکترونیک به کمپرسور اضافه میشود و یک وسیله جانبی‌ محسوب می شود. جریان سرمایش در کولرهایی که این قابلیت را دارند سرمادهی آهسته و‌ پیوسته است و کولرگازی شما بعد از تنظیم درجه دلخواهتان و‌ رسیدن به آن درجه به طور خودکار خاموش شده و دوباره بعد از تغییر دما روشن میشود.

البته این خاموش و روشن شدن باعث مصرف بیشتر برق و فشار آمدن به موتور و در نتیجه کاهش عمر مفید دستگاه میشود. درحالیکه کولرهایی که قابلیت اینورتر دارند مصرف انرژی پایین تری دارند و تا ۶۰ درصد در مصرف برق صرفه جویی میشود.

مصرف انرژی

شاید مصرف انرژی فاکتور مهمی به نظر نیاید، اما باید مراقب قبض‌های نجومی باشید. معمولا روی دفترچه کولر، میزان مصرف انرژی کولر مشخص شده است.

مصرف انرژی A، در بهترین رده قرار می‌گیرد و رده انرژی G، ۴۰% مصرف انرژی بالاتری دارد.

در کولرهای گازی جدید، این موضوع تا حد زیادی، بهینه شده است، اما اگر قصد خرید کولر گازی دوم دارید، حتما این موضوع را در نظر داشته باشید.

 

 

 

شما می توانید از خدمات آچاره با قیمت اقتصادی استفاده نمایید

لینک درخواست سرویس
 
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب تیم تحریریه آچاره

دیدگاه شما

بدون دیدگاه