صفر تا صد تعویض روغن خودرو و زمان تعویض روغن

صفر تا صد تعویض روغن خودرو و زمان تعویض روغن

تیم تحریریه آچاره ۱۷ مهر ۱۳۹۸

روغن موتور یکی از مهمترین ملزومات و مواد مورد نیاز هر خودرویی است و نقش مهم و اساسی در عملکرد موتور خودرو دارد. مسائل مرتبط تعویض روغن موتور مانند «از چه روغن موتوری استفاده کنم؟» « زمان تعویض روغن موتور کی هست؟» «کجا روغن موتور خود را عوض کنم؟» از جمله مواردی است که بعضا ذهن افراد را به خود درگیر می­‌کند. ما در این نوشته به طور کامل به مسائل مرتبط با روغن موتور، زمان تعویض ، انواع برندهای روغن موتور و هر اطلاعاتی در مورد تعویض روغن می­ پردازیم.


وظیفه روغن موتور چیست؟

روغن موتور خودرو حاصل ترکیب روغن پایه و مواد افزودنی است که روغن پایه بر حسب نوع، بین ٨٠ تا ٩۵ درصد روغن موتور را تشکیل می دهد و غالباً از منابع معدنی یا نفت خام تهیه می گردد. وظیفه­‌ی روغن موتور پاکسازی، جذب، معلق سازی و دفع مواد زائد از سیستم موتور خودرو دارد. این فرآیند مشابه با گردش و جریان خون در بدن است که مواد زائد در بدن را جذب می­کند و برای تصفیه آن به مکان دیگری حمل می‌کند. روغن موتور خودرو باعث کاهش اصطکاک و سایش قطعات موتور، خنک شدن اجزای داخلی موتور، تمیز شدن قطعات موتور از مواد زائد و دوده ناشی از احتراق، تجزیه روغن و رسوبات مختلف بین قطعات است.

همچنین روغن موتور باعث آب‌­بندی بین سیلندر و پیستون شده و باعث محافظت قطعات موتور در برابر خوردگی و پوسیدگی است و کارکرد موتور و قطعات داخلی آن را در دماهای مختلف بهبود می­بخشد.

به صورت کلی موارد زیر از وظایف وظایف روغن موتور خودرو است:

 1. پاک کنندگی و معلق سازی
 2. انتقال حرارت درون موتور
 3. روانکاری و کاهش اصطکاک قطعات متحرک خودرو
 4. جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی
 5. آب بندی سیستم
 6. ضربه گیری
 7. کاهش مصرف سوخت

 

خدمات تعویض روغن در محل با آچاره
کلیک کنید
 

بهترین زمان تعویض روغن موتور چه زمانی است؟

هنگامی که ماشین روشن می­شود، دمای موتور بالا می رود و این افزایش دما باعث اکسید شدن و ترکیب شدن روغن موتور با مواد خارجی خواهد شد. بنابراین طبیعی است که موتور خودرو پس از مدتی کارایی خود را از دست بدهد و نیاز به تعویض روغن باشد اما سوال اصلی این است که کی زمان تعویض روغن است؟

اغلب سازندگان خودرو‌‌‌ توصیه می‌کنند در خودروهای بنزینی با تکنولوژی روز دنیا بین ۵ تا ۱۲ هزار کیلومتر (۷۵۰۰ مایل)، یا هر شش ماه یک بار، روغن موتور باید تعویض شود. البته شرایط ذکر شده در مورد کارکرد خودرو در حالت معمولی است و قطعا در شرایط سخت، قضیه کاملا فرق می‌کند و به عواملی مانند:

 1. کیفیت مکانیکی موتور
 2. کیفیت سوخت مصرفی و روغن موتور
 3. فیلترهای هوا و روغن
 4. شرایط کاری موتور
 5. نوع خودرو، مدل خودرو و سال ساخت خودرو
 6. مدت زمان استفاده یا درون روغن موتور

توجه داشته باشید که برای تعویض روغن موتور و فیلتر روغن، زمان مناسب تعویض روغن خودرو به مسافت طی شده توسط خودرو و زمان ماندن روغن در داخل مخزن روغن نیز بستگی دارد. چون تغییرات خواص روغن موتور، به مقدار کارکرد موتور و به مدت زمانی که روغن در موتور بوده است، بستگی زیادی دارد. البته موارد خاص مثل استارت زدن زیاد در هوای سرد یا حرکت زیاد در مسیرهای پر ترافیک، مدت دوره تعویض روغن موتور و فیلتر روغن‌‌ را جلوتر می‌اندازد.

هنگامی که ماشین روشن می­‌شود، دمای موتور بالا می‌رود و این افزایش دما باعث اکسید شدن و ترکیب شدن روغن موتور با مواد خارجی خواهد شد، بنابراین طبیعی است که موتور خودرو پس ازمدتی کارایی خود را از دست بدهد.


با توجه به نکات یاد شده و نوع روغن موتوری که استفاده می­‌کنید،زمان دقیق و نوع روغن موتور خود را تعیین و انتخاب کنید. البته ماندن در ترافیک و درجا کارکردن موتور خودرو را روی کیلومترهای طی شده برای تعویض روغن موتور حساب کنید نه این که صرفا به شماره‌های روی صفحه کیلومتر خودروی خودتان توجه کنید. البته توصیه تمام شرکت‌­های نفتی، تعویض روغن موتور هر شش ماه حتی بدون هیچ کارکردی و حداکثر کیلومتر کارکرد در هر شرایطی است.

 

خدمات تعویض روغن در محل با آچاره
کلیک کنید
 

بهترین روغن موتور را بگیرید

مهمترین وظیفه روغن موتور حفاظت از موتور اتومبیل و اجزای داخلی آن است بنابراین هرچه سطح کیفی بالاتری برای موتور اتومبیل انتخاب کنیم باعث کاهش هزینه­‌ها در بلند مدت خواهد شد.

انتخاب روغن موتور مناسب، تضمین‌کننده عمر طولانی موتور، افزایش راندمان موتور و کاهش استهلاک موتور خودرو و در نهایت کاهش هزینه‌ها در طولانی مدت خواهد شد. روغن موتور خوب دارای ویژگی و پارامترهای مختلفی است که باید مدنظر قرار داد. یک روغن موتور مرغوب دارای گرانروی و ویسکوزیته مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین است و توانایی روان­سازی بخش‌های مختلف موتور را داراست. همچنین  روغن موتور علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود باید دارای اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ زدگی،‌ خوردگی،‌ اکسیداسیون و سایش باشد.

انستیتو نفتی آمریکا برای طبقه بندی روغن ها بر چسب کیفیت و فناوری ساخت آنها کدبندی خاصی را از دو حرف لاتین در نظر گرفته است. در این کدگذاری حرف S برای بنزینی بودن اتومبیل و حرف C برای خودروهای دیزلی است و حرف دوم، نشان دهنده سطح کیفیت روغن در نظر گرفته شده است. حرف A پایین ترین سطح کارایی و بالا رفتن حروف به معنای افزایش فعالیت و کارایی است. مانند DG، AF، SM، SRو…   هر چه افزودنی‌­های روغن بیشتر باشد و در تست­‌های عملکردی، شرایط سخت‌­تری را تحمل کند، سطح بالاتری از کارایی را خواهد داشت.

البته بعضی از شرکت­‌های خودروسازی یک روغن موتور خاصی را برای خودروهای تولید شده خودشان توصیه می­کنند و ادعا می­‌کنند که با روغن موتور توصیه شده، خودروها عملکرد بهتری را خواهند داشت.

 

تعویض روغن ماشین


روش‎­های فهمیدن برندهای تقلبی روغن موتور

با افزایش قیمت روغن موتور در بازار به واسطه افزایش قیمت دلار و استقبال بیشتر مصرف کنندگان از برندهای خارجی زمینه ایجاد سودجویی افراد خاصی شده است.

جهت تشخیص روغن موتور تقلبی به نکات زیر توجه کنید:

۱) بوی بد روغن موتور

روغن موتور اصل بدون بو است و نشانه‌ای از اصل بودن آن است. زمانی که درب قوطی روغن را باز کردید اگر بوی تندی را احساس کردید آن روغن تقلبی است و یا در قوطی روغن موتور اصل ، روغن تقلبی ریخته شده است. هنوز هم افراد فکر می­کنند که هر چقدر بوی روغن موتور بیشتر باشد، کیفیت بالاتری خواهد داشت و این باعث افزایش فروش روغن موتورهای تقلبی شده است.

۲) درپوش قوطی روغن موتور

تولید کننده­‌های درپوش قوطی روغن موتور توجه ویژه­ای به درپوش روغن موتور دارند. بنا یک تیم ویژه پکیچینگ جهت طراحی درپوش­‌های قوطی روغن و بسته بندی روغن موتور جهت جذابیت و همچنین جلوگیری از سو استفاده از برندهای خودشان ایجاد کرده­اند.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که درپوش روغن موتورهای اصل طوری طراحی می شوند که بعد از باز شدن آسییب ببینند تا افراد سودجو نتوانند از آن دوباره استفاده کرده و روغن موتورهای تقلبی خود را با نام و برند آنها به فروش برسانند.

۳) برچسب و هولوگرام

به برچسب و هولوگرام بر روی روغن موتور توجه ویژه‌­ای کنید. برندهای معتبر و معروف برچسب­‌های بزرگ، واضح و مشخصی را بر روی ظرف روغن موتور قرار می­دهند. اگر نوشته­‌های برچسب یا هولوگرام به وضوح مشخص نباشد و تار باشد، از نشانه‌­های روغن موتور غیراصل و تقلبی است.

۴) فریب پوسته­‌ی پلاستیکی روغن موتور را نخورید

به دلیل اینکه برندهای معتبر پوسته­‌ی پلاستیکی را در دور بسته‌­های روغن موتور قرار می­‌دهند، خیلی از افراد پوسته­‌ی پلاستیکی دور بطری روغن موتور نشان از اصل بودن روغن موتور است. در صورتی که بسیاری از متقلبین به شیوه حرفه‌ای و با روش­های مختلف، پوسته پلاستیکی دور روغن موتور را بر روی بطری­‌های تقلبی قرار می­‌دهند.

 

خدمات تعویض روغن در محل با آچاره
کلیک کنید
 

سیاه شدن روغن موتور نشانه­ چیست؟

بعضی افراد فکر می­‌کنند که هر چقدر روغن موتور شفاف‌‍­تر باشد، روغن موتور بهتری است و اگر روغن موتور سیاه شود، نیاز به تعویض روغن موتور است. در صورتی که متخصصین فنی گفته‌­اند در صورتی که پس از چند روز از زمان تعویض روغن خود، روغن موتور شما شفاف باقی ماند، نشان از کیفیت پایین روغن موتور بوده و باید هرچه زودتر روغن موتور خود را تعویض کنید.

روغن موتورهای با کیفیت به دلیل خاصیت چسبندگی و پاک کنندگی که دارد، پس از چند روز کار کردن به دلیل جذب دوده و سیاهی درون موتور شروع به تغییر رنگ کرده و این نشانه­‌ای برای تعویض روغن شما نیست بلکه نشان­‌دهنده­‌ی استاندارد و مرغوب بودن روغن موتور شماست.

ساکشن روغن موتور ممنوع!

متخصصین فنی خودرو توصیه کرده­‌اند که استفاده از دستگاه‌­های جدید مکش و ساکشن روغن موتور که جدیدا بسیار متداول شده است باعث باقی ماندن رسوبات مضر در داخل محفظه روغن موتور می‌­شود. همچنین مقداری از روغن موتور قدیمی در درون محفظه روغن باقی می­‌ماند که این اتفاق، باعث مخلوط شدن روغن موتور قدیمی با روغن موتور جدید خواهد شد. اکسیده بودن روغن موتور قدیمی و تفاوت ساختاری و شیمیایی آن با روغن موتور جدید، خاصیت روغن موتور جدید را کم کرده و باعث کاهش خاصیت روغن موتور جدید می­شود .

پس حواستان باشد که برای تعویض روغن موتور خودروی خود اولا از دستگاه ساکشن استفاده نکنید و ثانیا عجله­‌ای برای تعویض روغن نداشته باشید تا تمام روغن موتورهای سوخته از مخزن روغن تخلیه شود.

همچنین هیچوقت دو روغن موتور را با یکدیگر مخلوط نکنید و اگر می­خواهید این کار را انجام دهید حتما مواد افزودنی و گرانروی آن را بررسی کنید در صورتی که هر ۲ آنها یکی بود مخلوط کردن آن مشکل کمتری ایجاد خواهد داشت.

 

تعویض روغن ماشین در محل


پرطرفدارترین برندهای روغن موتور چه برندهایی است؟

روغن موتورهای داخلی و خارجی زیادی وجود دارند که از برندهای داخلی به روغن موتور ایرانول و بهران نام برد،، در ادامه به معروف­‌ترین برندهای خارجی و پس از آن داخلی اشاره می­کنیم:

 1. روغن موتور توتال (total motor oil)
 2. روغن موتور پنزاویل (Pennzoil motor oil)
 3. روغن موتور موبیل ۱ (Mobil1 motor oil)
 4. روغن موتور واولین  (Vavolin motor oil)
 5. روغن موتور کاسترول (Castrol motor oil)
 6. روغن موتور کوییکر استیت   (Quaker state motor oil)
 7. روغن موتور ای ام اس اویل (AMSoil synthetie motor oil)
 8. روغن موتور رویال (Royal purple synthe motor oil)
 9. روغن موتور الف (Elf motor oil)
 10. روغن موتور شل (Shell motor oil)
 11. روغن موتور لیکومولی (LIQUI MOLY motor oil)

خدمات تعویض روغن در محل با آچاره
کلیک کنید
 

در انتها به مهمترین نکات قبل از تعویض روغن می­ پردازیم

 


بهترین، مطمئن‌ترین و آسان‌ترین روش تعویض روغن خودرو

برچسب ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه