تعمیر لباسشویی تعمیر ماشین لباسشویی

11 روش برای افزایش طول عمر لباسشویی و نگهداری صحیح

لوازم خانگیماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از کاربردی‌ترین لوازم خانه است. همه ما به طور مداوم از شستشوی لباس‌ها گرفته تا ملحفه و پتو از این وسیله استفاده می‌کنیم. به همین دلیل، نحوه نگهداری از آن اهمیت زیادی دارد. توجه به نگهداری و تعمیر ماشین لباسشویی و رعایت 11 نکته‌ای که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم عمر ماشین لباسشویی شما را طولانی‌تر و کیفیت آن را بهتر خواهد کرد.

بنابراین اگر می‌خواهید این وسیله کاربردی کمتر دچار مشکل شود و همیشه کارتان را راه بیاندازد با این مقاله از مجله آچاره همراه باشید تا با اساسی‌ترین نکات نگهداری ماشین لباسشویی آشنا شوید.

روش‌های موثر افزایش طول عمر لباسشویی

اقداماتی وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید به سالم ماندن و افزایش کارایی ماشین لباسشویی‌تان کمک کنید.

در لیست زیر 11 راهکار اساسی برای نگهداری و تعمیر ماشین لباسشویی به شما معرفی می‌کنیم که با انجامشان عمر ماشین لباسشویی خود را از هر برندی که باشد دو برابر می‌کنید.

1. پاکسازی لباسشویی

همه ما از ماشین لباسشویی‌ انتظار داریم همیشه با 100 درصد توان و ظرفیتش کار کند. اما واقعیت این است که هر دستگاهی پس از مدت زمان مشخصی نیاز به رسیدگی و تعمیر دارد وگرنه دیگر کارایی روز اولش را نخواهد داشت. ممکن است بعد از مدتی متوجه شوید که لباس‌هایتان مثل همیشه تمیز نمی‌شوند.

یکی از اصلی‌ترین دلایل این مشکل جمع شدن رسوبات آب سخت و شوینده است. همانطور که می‌دانید آب مصرفی اغلب مکان‌ها سختی بالایی دارد و در نتیجه رسوبات آن در بخش‌های مختلف ماشین لباسشویی باقی می‌ماند. بنابراین ماشین لباسشویی شما هرازگاهی نیاز به پاکسازی اساسی دارد.

روش‌های موثر نگهداری و تعمیر ماشین لباسشویی

برای پاکسازی ماشین لباسشویی و از بین رفتن رسوبات می‌توانید از تمیز کننده و جرم‌گیرهای مخصوص ماشین لباسشویی استفاده کنید که عموما به شکل پودری در بازار موجودند.

برای خرید این نوع جرم‌گیرها بهتر است سراغ مدل‌های قوی‌تر رفته و از خرید انواع ارزان آن خودداری کنید تا موثر باشند و نیاز به دوباره‌کاری نباشد.

تعمیر لباسشویی تعمیر ماشین لباسشویی

2. تمیز کردن واشر لاستیکی

واشر دور درب یکی از مهم‌ترین قطعات ماشین لباسشویی است که در معرض آسیب قرار دارد. واشر لاستیکی مانع از آسیب دیدن لباس‌ها و همچنین دست شما در برخورد با سطوح تیز می‌شود. چه درب ماشین لباسشویی‌تان از جلو باز شود و چه از بالا، هربار که آن را باز می‌کنید ذرات بسیار ریز گرد و خاک در این پلاستیک‌ جمع می‌شوند.

این ذرات و همینطور باقی مانده شوینده و نرم‌کننده استفاده شده جهت شستشوی لباس‌ها معمولا در گوشه و کنار واشر باقی می‌مانند. از آنجایی که این قطعه خارج از ماشین لباسشویی قرار دارد معمولا تمیز نمی‌شود. این موضوع روی طول عمر واشر اثرگذار است.

به همین علت تمیز کردن منظم این قطعه اهمیت زیادی دارد. بهتر است هفته‌ای یک بار با دستمال نمناک لاستیک دور درب را تمیز کنید.

افزایش طول عمر لباسشویی

3. رسیدگی به ظاهر ماشین لباسشویی

با گذشت زمان ماشین لباسشویی (خصوصا رنگ سفید) جلوه خودش را از دست می‌دهد. سطح روی ماشین لباسشویی‌هایی که درب جلو بازشو دارند محل مناسبی برای جمع شدن گرد و خاک و آلودگی است و معمولا تمیز نمی‌شود.

اگرچه نگهداری و تعمیر ماشین لباسشویی اهمیت زیادی دارد، اما این نگهداری صرفا مختص عملکرد داخلی دستگاه نبوده و شامل قطعات بیرونی آن هم می‌شود. با این روش ساده می‌توانید ظاهر ماشین لباسشویی‌تان را به راحتی مثل روزهای اولش کنید.

مقاله پیشنهادی عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی

با یک تمیز کننده مخصوص شیشه و دستمال پارچه‌ای، کناره‌ها و بالای ماشین لباسشویی را تمیز کنید. استفاده از کاور برای دستگاه در زمان‌هایی که از آن استفاده نمی‌کنید نیز راه خوبی برای تمیز و نو نگه داشتن ظاهر ماشین لباسشویی است و مانع از ایجاد خط و خش روی سطح آن می‌شود.

روش‌های موثر نگهداری و تعمیر ماشین لباسشویی

4. پاک کردن آثار شوینده‌ها

فارغ از اینکه از چه نوع شوینده‌ای برای شستشوی لباس‌هایتان استفاده می‌کنید، باقی‌مانده شوینده روی بخش‌هایی از دستگاه چسبندگی و بوی بد ایجاد می‌کند.

بهترین راه برای پاک کردن باقی مانده شوینده‌ها تمیز کردن آن‌ها به وسیله دستمال و کمی مایع ظرفشویی است. همچنین تمیز کردن داخل ماشین لباسشویی با یک دستمال پارچه‌ای اهمیت زیادی دارد، چرا که در این قسمت هم به مرور زمان پرز، مواد شوینده و گرد و خاک جمع می‌شود.

محاسبه رایگان هزینه تعمیر لباسشویی!

5. باز گذاشتن درب

یکی از رایج‌ترین اشتباهات اغلب افراد در استفاده از ماشین لباسشویی، بستن درب آن بلافاصله پس از خارج کردن لباس‌های شسته شده است. ممکن است فکر کنید با باز گذاشتن درب گرد و خاک وارد فضای داخلی ماشین ظرفشویی می‌شود؛ با وجود اینکه این موضوع تا حدی صحت دارد، اما به این معنی نیست که باید فورا درب ماشین را ببندید.

باز گذاشتن درب به مدت 15 تا 30 دقیقه بعد از شستشوی لباس‌ها موجب از بین رفتن رطوبت و در نتیجه جلوگیری از ایجاد کپک و رشد باکتری‌ها در فضای داخل ماشین لباسشویی می‌شود. انجام این کار همچنین به خشک شدن فضای داخل دیگ ماشین کمک کرده و از خرابی قطعات حساس‌تر در اثر وجود رطوبت جلوگیری می‌کند.

بهترین راه برای اطمینان از خشک شدن دیگ ماشین لباسشویی پاک و خشک کردن آن با یک حوله بعد از گذشت 15 تا 30 دقیقه زمان از باز گذاشتن درب است.

روش‌های موثر نگهداری و تعمیر ماشین لباسشویی

6. تمیز کردن جاپودری و جای نرم‌کننده

ماشین لباسشویی‌های اتوماتیک فضای جداگانه‌ای برای پودر یا شوینده و نرم‌کننده‌ها دارند. بعد از اضافه شدن این مواد، ماشین لباسشویی به‌طور اتوماتیک آن‌ها را در آب ترکیب کرده و وارد فرآیند شستشو می‌کند. درست تمیز نشدن جاپودری و جای نرم‌کننده باعث می‌شود تا این بخش‌ها محیط مناسبی جهت رشد باکتری و مواد سمی باشند.

این مواد سمی در طول زمان وارد چرخه شستشو شده و در نتیجه لباس‌های شما را آلوده کرده و روی کیفیت شستشو مستقیما اثر می‌گذارند.

برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است به‌طور مرتب این بخش‌ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن این بخش کشوی مخصوص شوینده را کاملا خارج کرده و آن را در سینک با آب گرم و صابون شستشو بدهید.

7.چک کردن شلنگ‌ها

برای گردش بهتر آب (به داخل یا خارج) ماشین لباسشویی بهتر است به‌طور مرتب وضعیت شلنگ‌ها را چک کنید. هم ماشین‌های تمام اتوماتیک و هم انواع نیمه اتوماتیک سه شلنگ دارند که دو عدد از آن‌ها مجرای ورودی و یک عدد از این شلنگ‌ها مجرای خروج آب است. از اتصال درست شلنگ‌های ورودی به منبع آب و نبود پارگی در آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

این بررسی همچنین جلوی هدر رفت آب در اثر وجود پارگی را می‌گیرد. مجرای خروجی را هم به طور مرتب چک کنید.

از آنجایی که شلنگ خروجی وظیفه تخلیه آب آلوده را دارد، آلودگی و ذرات زیادی در فیلتر تخلیه جمع شده و مسیر شلنگ را سد می‌کنند. برای رفع این گرفتگی بهتر است از یک فرد متخصص کمک گرفته و یا به طور کلی شلنگ تخلیه را تعویض کنید.

روش‌های موثر نگهداری و تعمیر ماشین لباسشویی

8.تمیز کردن فیلتر

ماشین لباسشویی‌های نیمه اتوماتیک یک فیلتر مخصوص پرز و ذرات در داخل دیگ ماشین دارند. این فیلتر، پرز و ذرات را از چرخه شستشو خارج کرده و آن‌ها را داخل یک کیسه جمع آوری می‌کند. تمیز کردن فیلتر به طور مرتب مانع از گرفتکی آن شده و در نتیجه به تخلیه بهتر ذرات و پرزها کمک می‌کند.

اگر فیلتر به طور مرتب تمیز نشود این ذرات داخل ماشین باقی مانده و در نتیجه روی کارایی و طول عمر ماشین لباسشویی‌تان اثر منفی دارد و در موارد شدیدتر می‌تواند آسیب‌های جدی به ماشین لباسشویی شما بزند. تمیز کردن ماهانه فیلتر می‌تواند از مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

روش‌های موثر نگهداری و تعمیر ماشین لباسشویی

9. دقت در استفاده از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی شما با وجود ظرفیت بالا در شستشو و یک موتور قوی همچنان وسیله‌ای آسیب‌پذیر و نیازمند نگهداری درست و دقت در استفاده است. هرگز نباید لباس‌ها را به زور در ماشین جا بدهید.

پر شدن دیگ ماشین لباسشویی بیشتر از ظرفیت آن باعث اختلال در چرخش درست دیگ و شستشوی نصفه و نیمه لباس‌هایتان و درنهایت آسیب به موتور دستگاه می‌شود. برای استفاده از حداکثر ظرفیت ماشین حتما راهنمای استفاده از آن را مطالعه کرده و از نهایت توان تحمل وزن و ظرفیت آن مطمئن شده تا بیش از این ظرفیت به دستگاه فشار نیاورید.

تعمیرات تخصصی لباسشویی با آچاره

10. انتخاب شوینده مناسب

انتخاب شوینده مناسب بستگی زیادی به بودجه و نیازهای شستشوی شما دارد. بعضی از افراد از شوینده‌های مایع و بعضی دیگر از شوینده پودری استفاده می‌کنند.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که شوینده‌ای را انتخاب کنید که بیش از اندازه سخت، زبر و قلیایی نباشد؛ چرا که عدم توجه به این موارد هم به لباس‌های شما و هم به ماشین لباسشویی صدمه می‌زند.

روش‌های موثر نگهداری و تعمیر ماشین لباسشویی

11. شستشوی دوره‌ای ماشین لباسشویی

یکی از راهکارهای افزایش طول عمر و کارایی ماشین لباسشویی شستشوی دوره‌ای خود دستگاه است. برای این کار ماشین لباسشویی‌تان باید کاملا خالی باشد. از شوینده مخصوص شستشوی ماشین استفاده کرده و چرخه Cotton یا Drum Cleaning را از برنامه‌های شستشو انتخاب کنید.

پس از پایان چرخه شستشو آب و ذرات باقی مانده را با یک دستمال پاک کنید و درب ماشین را برای نیم ساعت باز بگذارید. همچنین جهت شستشو به جای استفاده از شوینده‌های موجود در بازار می‌تواند از تمیز کننده خانگی شامل دو پیمانه سرکه، نصف پیمانه آب و یک چهارم پیمانه جوش شیرین استفاده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا