اقدامات بعد از مزونیدلینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟

پوستزیبایی و سلامت

مزونیدلینگ درواقع یک عمل سرپایی باهدف کلاژن‌سازی، زیبایی و جوان‌سازی پوست است؛ اما آنچه در نتیجه این روش درمانی بسیار موثر است مراقبت‌ها و اقدامات بعد از مزونیدلینگ است.

در این روش نوین معمولاً از سوزن‌های کوچک و استریل برای جوان‌سازی و کلاژن سازی پوست استفاده می‌شود. این روش درمانی در جهت بهبودی جای زخم، از بین بردن چین‌وچروک، آکنه، لکه‌های تیره و منافذ بزرگ نیز کاربرد دارد.

اگرچه مزونیدلینگ یک عمل سرپایی محسوب می‌شود، اما توجه به نکات بعد از مزونیدلینگ مانند اینکه تا چند روز بعد از مزونیدلینگ باید صورت را شست یا روتین پوستی بعد از مزونیدلینگ چگونه انجام شود، نکات مهمی است که باید رعایت گردد.

با مجله زیبایی آچاره همراه باشید تا کلیه مراقبت‌های ضروری و اقدامات بعد از مزونیدلینگ را بررسی کنیم.

یادآور می‌شویم که یکی از خدمات پرتکرار شرکت آچاره ارائه خدمات پاکسازی و لایه‌برداری پوست است.چنانچه در این زمینه نیاز به مشاوره و خدمات دارید، از طریق سایت آچاره سفارش خود را در بخش خدمات پاکسازی پوست و لایه‌برداری ثبت کنید و به‌طور رایگان از کارشناسان مشاوره دریافت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری ۱۴۷۱ تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • عدم از استفاده ازسرم ویتامین سی یکی از مهم‌ترین اقدامات بعد از مزونیدلینگ است.
 • عدم تعریق و استفاده از مواد شیمیایی و آرایشی ازجمله نکات ممنوعه اقدامات بعد از مزونیدلینگ محسوب می‌شود.
 • ورزش سنگین و شنا احتمال عفونت پوست پس انجام مزونیدلینگ را افزایش می‌دهد.

مزونیدلینگ چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد مزونیدلینگ درواقع یک عمل غیرتهاجمی باهدف بهبودی پوست است که در این روش به کمک سوزن‌های ریز، پوست تحریک به کلاژن و الاستین‌سازی می‌شود.

انجام این عمل می‌تواند در جهت جوان‌سازی پوست، تیرگی حاصل از زخم‌ها و تیرگی‌ها مؤثر باشد. اما مهم‌ترین نکته‌ای که هرگز نباید فراموش کرد انجام عمل مزونیدلینگ در مراکز پزشکی معتبر در کنار رعایت اقدامات بعد از مزونیدلینگ است.

روتین پوستی بعد از مزونیدلینگ

اقدامات قبل از مزونیدلینگ

آنچه در اقدامات قبل از مزونیدلینگ بیشتر از هر چیزی مهم است، مشورت با پزشک متخصص پوست درزمینهٔ انجام این عمل است. پزشک پس از بررسی وضعیت بیمار، سابقه بیماری، سن و غیره می‌تواند بهترین راهنما برای افراد باشد.

در جلسه مشورت با پزشک او در جهت مصرف داروهایی که قبل از انجام این عمل منع دارند، با بیمار صحبت خواهد کرد.

همچنین آنچه باید قبل از انجام مزونیدلینگ به آن توجه ویژه شود عدم استفاده از لوازم‌ آرایشی و لایه‌بردارها است. چراکه هرگونه عامل حساسیت‌زا می‌تواند منجر به اختلال در فرآیند این عمل سرپایی شود.

اقدامات حین مزونیدلینگ

قبل از آشنایی با اقدامات بعد از مزونیدلینگ بهتر است به نکاتی که در حین عمل باید بدانید، بپردازیم. نخستین نکته در حین این عمل حفظ آرامش و خونسردی است.

اگر بیماری خونسردی خود را حفظ کند، پزشک نیز با آرامش خاطر با استفاده از ابزاری شبیه قلم سوزن‌های ریز و استریل را در زیرپوست جای خواهد داد. پس زیبا جوی عزیز نگران نباشید؛ زیرا سوزن‌ها آن‌قدر کوچک هستند که اصلاً متوجه آن نخواهید شد.

معمولاً پزشکان به کمک ابزار سوزن‌ها را به‌طور یکدست در پوست وارد می‌کنند تا سطح پوست کاملاً یکدست شود. اگرچه این عمل چندان درد ندارد، اما پزشک 45 دقیقه تا 1 ساعت قبل از عمل بی‌حسی موضعی تجویز می‌کند تا زیبا جو در فرایند 2 ساعته عمل هیچ‌گونه دردی را احساس نکند.

استفاده از بی‌حسی می‌تواند در جهت کاهش التهاب بعد از مزونیدلینگ نیز مؤثر باشد. در برخی موارد پزشک با استفاده ازسرم ضد درد در پایان عمل می‌تواند تا حد قابل‌توجهی زخم مزونیدلینگ را مهار کند.

نکات بعد از مزونیدلینگ

اقدامات بعد از مزونیدلینگ

فراموش نکنید که اگرچه مزونیدلینگ عملی غیرتهاجمی است، اما باید پس‌ از آن نیز نسبت به برخی نکات توجه ویژه داشت.

در ادامه این بخش در خصوص اقدامات بعد از مزونیدلینگ اطلاعاتی را اختیار شما قرار خواهیم داد. توجه کنید که داشتن عوارض جانبی پس از انجام این عمل سرپایی کاملاً طبیعی است.

پس از انجام عمل مزونیدلینگ احساس برافروختگی و قرمز ازجمله عواملی است که اغلب زیبا جویان خواهند داشت. این برافروختگی تا حدی است که اغلب زیبا جویان از آن تحت عنوان آفتاب‌سوختگی خفیف یاد می‌کنند.

این عوارض پس از 48 ساعت از بین خواهد رفت، اما لایه‌برداری و التهابات آن ممکن است کمی دیرتر بهبود یابد.

آنچه باید زیبا جویان تحت عنوان اقدامات بعد از مزونیدلینگ بدانند این است که اگرچه استفاده از کرم ضدآفتاب بعد از مزونیدلینگ می‌تواند در پروسه درمان مؤثر باشد، اما بهبود عوارض جانبی آن مانند لایه‌برداری، سوختگی، تورم، جوش و غیره تا حدودی زمان‌بر است.

یکی از مهم‌ترین اقدامات بعد از مزونیدلینگ استفاده مداوم از مرطوب‌کننده‌ها و پاک‌کننده‌های ملایم است. استفاده از کرم ضدآفتاب بعد از مزونیدلینگ می‌تواند تا حد قابل‌توجهی از پوست آسیب‌دیده مراقبت کند.

این‌یک قانون کلی در خصوص اقدامات بعد از مزونیدلینگ است که شخص باید تا 2 هفته پس از مزونیدلینگ حتماً و به‌طور مداوم از کرم ضدآفتاب استفاده کند. همچنین در هفته اول انجام این عمل، شخص به هیچ وجهه نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.

محاسبه رایگان هزینه خدمات پاکسازی و لایه‌برداری پوست!

تا چند ساعت بعد از مزونیدلینگ باید صورت را شست؟

به‌منظور پیشگیری از عفونت اگر پزشک آنتی‌بیوتیکی را پس از انجام این عمل تجویز می‌کند، حتماً در ساعت مقرر از آن استفاده کنید.

برای لمس و شستن صورت خود قبل از هر اقدامی حتماً دست‌های خود را ضدعفونی کنید و تا 12 الی 24 ساعت پس از انجام این عمل بهتر است به پوست خود آب نزنید.

استفاده از برس آرایشی یا هرگونه لوازم‌آرایش تا 24 ساعت پس از انجام این عمل ممنوع است.

یکی دیگر از اقدامات بعد از مزونیدلینگ عدم انجام ورزش‌های سنگین یا ورزش‌های آبی مانند شنا است. عرق کردن، استفاده از لایه‌بردارها یا سرم ویتامین سی بعد از مزونیدلینگ ممنوع است.

به‌جای استفاده از لایه‌بردار یا کرم‌های مرطوب‌کننده بهتر است در طول 72 ساعت پس از انجام این عمل از روغن نارگیل به‌عنوان یک ماده نرم‌کننده استفاده کنید.

تا چند روز بعد از مزونیدلینگ باید صورت را شست

اقدامات بعد از مزونیدلینگ؛ روتین پوستی

یکی از مهم‌ترین اقدامات بعد از مزونیدلینگ پیروی از یک روتین پوستی مناسب است. هرقدر که این موضوع با جدیت بیشتری انجام شود، عوارض جانبی این موضوع کمتر خواهد بود و پوست سریع‌تر به حالت اولیه خود بازخواهد گشت.

1. روتین پوستی روز 1-3 بعد از مزونیدلینگ

در روز اول تا سوم خشکی، سفتی و یا حساسیت پوست امری کاملاً طبیعی است و بهتر است در این شرایط از یک شوینده ملایم و آب ‌خنک برای شستشوی صورت استفاده شود. (بعد از 12 الی 24 ساعت بعد از مزونیدلینگ)

در صورت کبودی، تورم و قرمزی اصلاً نگران نباشید و به‌هیچ‌عنوان با انجام کارهای سنگینی که مسبب تعریق بیش‌ازحد می‌شوند خود را خسته نکنید. اگر قصد دارید بخوابید حتماً از پوزیشنی استفاده کنید که سربالا باشد. پس از خوابیدن به روی شکم پرهیز کنید. 

التهاب بعد از مزونیدلینگ

2. روتین پوستی روز 3-7 بعد از مزونیدلینگ

پس از 3 روز ممکن است روی سطح پوست خود متوجه خشکی و یا پوسته‌پوسته شدن شوید که کاملاً طبیعی است و علت آن می‌تواند با افزایش گردش خون سلول‌های پوست مرتبط باشد.

بهتر است در چنین شرایطی به‌منظور انجام مراقبت‌ها و اقدامات بعد از مزونیدلینگ، پوست را مرطوب نگه‌ داشته و از برداشتن، خراشیدن و اسکراب پوست حتی استفاده از اسکراب بدن خانگی پرهیز کنید.

روتین پوستی بعد از مزونیدلینگ

3. روتین پوستی روز 7 به بعد

معمولاً یک هفته پس از انجام مزونیدلینگ پوست به حالت اولیه بازمی‌گردد، اما بهتر است شخص بازهم به پزشک متخصص مراجعه کند تا شرایط او را پزشک بررسی کند تا اگر بازهم نیاز مزونیدلینگ داشت سریع‌تر اقدام کند.

موارد که باید قبل از انجام مزونیدلینگ با پزشک خود در میان بگذارید.

در صورتی که یکی از مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد را دارید بهتر است قبل از انجام عمل مزونیدلینگ حتماً با پزشک معالج خود در میان بگذارید؛ چراکه وجود هر یک از موارد زیر می‌تواند فرآیند این عمل را دچار اختلال کند. 

 • مصرف داروهای ضد جوش یا داشتن جوش‌های بزرگ
 • اختلالات خونی
 • بیماران در حال انجام شیمی‌درمانی
 • تب‌خال
 • وجود بثورات پوستی مکرر
 • آکنه یا در حال مصرف دارو برای آکنه
 • داشتن اسکارهای سخت
 • تگ‌های پوستی
 • پوست خشک
 • اگزما یا پسوریازیس
 • خال
 • کک‌ومک

مزایای انجام عمل مزونیدلینگ

حال که اطلاعات کافی در خصوص اقدامات بعد از مزونیدلینگ به دست آوردید، بد نیست در خصوص مزایای این عمل زیبایی نسبت به سایر روش‌ها درمانی نیز اطلاعاتی کسب کنید.

1. ایمنی بیشتر

مزونیدلینگ نسبت به روش‌های درمانی دیگر ایمن‌تر و آسان‌تر است؛ مشروط بر اینکه شخص آکنه فعال نداشته باشد و یا مبتلا به اگزما شدید نباشد.

نکات بعد از مزونیدلینگ

 2. زمان کمتر

مدت‌زمان انجام مزونیدلینگ بین 30 دقیقه الی 2 ساعت متغیر است و این در مقایسه با سایر عمل­‌های زیبایی نسبت به بازدهی بالای خود بسیار کوتاه است.

3. هزینه کمتر

این روش درمانی و زیبایی نسبت به سایر روش‌های بهبود و جوان‌سازی پوست دارای هزینه کمتر و مقرون‌به‌صرفه تری است؛ البته مشروط بر اینکه انجام این عمل در کلینیک معتبر و تحت نظر پزشک انجام شود. زیرا انجام این عمل در سالن‌های زیبایی می‌تواند سبب پرداخت هزینه‌ای گزاف‌تر شود.

خدمات لایه‌برداری و پاکسازی پوست در منزل با تیم آچاره

4. اثربخشی بالا

2 هفته پس از انجام عمل سرپایی مزونیدلینگ شخص نتیجه آن را خواهد دید. اثربخشی و ماندگاری دو فاکتور مهم در انجام این عمل هستند که سبب می‌شود تا این عمل همواره نسبت به سایر روش‌های علمی و خانگی محبوب‌تر باشد.

تا چند ساعت بعد از مزونیدلینگ باید صورت را شست

5. قابل اجرا در تمام قسمت‌های بدن

جالب است بدانید که مزونیدلینگ تنها محدود به‌صورت نیست، بلکه از آن می‌توان در جهت کلاژن‌سازی و جوان‌سازی قسمت‌هایی نظیر شکم، پا و غیره نیز استفاده کرد که البته طول درمان آن‌ها بیشتر است.

ازجمله دیگر مزایای مزونیدلینگ می‌توان موارد ذیل را نام برد؛

 • حذف آثار جوش
 • کاهش ظاهر خطوط ریز و چین‌وچروک
 • از بین بردن منافذ باز
 • صاف کردن رنگ ناهموار پوست
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست
 • روشن‌سازی پوست
 • تقویت رشد مو

سرم ویتامین سی بعد از مزونیدلینگ

 معایب مزونیدلینگ

توصیه آچاره این است که در کنار بررسی و مطالعه اقدامات بعد از مزونیدلینگ در خصوص معایب این عمل نیز تحقیق کنید. ازجمله مهم‌ترین معایب مزونیدلینگ که نباید از آن غافل شد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • بهبودی کامل در مدت 7 روز
 • درد و قرمزی
 • لایه‌برداری و پوسته‌پوسته شدن پوست
 • کبودی و خونریزی
 • جای زخم احتمالی
 • در موارد نادر امکان عفونت

جمع‌بندی

به‌طورکلی مزونیدلینگ یک روش کم تهاجمی است که می‌تواند ظاهر پوست شمارا بهبود بخشد. توصیه می‌کنیم که حتماً از نکاتی که پزشک آن‌ها را یادآوری کرده است، غافل نشوید تا پوست شما زودتر به حالت قبلی خود بازگردد.

توجه داشته باشید که رعایت اقدامات بعد از مزونیدلینگ است که می‌تواند در جهت افزایش بازدهی و تسریع درروند درمان مؤثر باشد.

سؤالات متداول

بعد از مزونیدلینگ چه اتفاقی می‌افتد؟

مزونیدلینگ یک عمل سرپایی است، بنابراین می‌توانید پس از انجام آن به خانه بروید؛ اما پوست شما ممکن است تا پنج روز قرمز و متورم باشد که کیسه آب سرد می‌تواند به کاهش تحریک و ناراحتی پوست کمک کند.

علائم خطرناک بعد از مزونیدلینگ چیست؟

معمولاً خونریزی بیش از 24 ساعت، تورم یک‌هفته‌ای و پوست تاول‌زده ازجمله مهم‌ترین علائم خطرناک این عمل محسوب می‌شوند.

عمل مزونیدلینگ چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً زمان این عمل حدوداً 30 دقیقه الی 2 ساعت متغیر است و پزشک ممکن است یک بازه 3 الی 6 جلسه‌ای را در مدت 3 الی 6 ماه به‌منظور کلاژن سازی پوست انتخاب کند.

برای از بین بردن آکنه به چند جلسه مزونیدلینگ نیاز دارم؟

در اغلب مواقع برنامه‌های درمانی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما تحقیقات نشان داده است که تنها پس از دو جلسه مزونیدلینگ، بهبود خفیفی در جای زخم پس از آکنه دیده خواهد شد ؛اما این پایان راه نیست بلکه بهتر است به‌منظور بهبود زخم شخص تحت نظر پزشک 6 جلسه این عمل را انجام دهد.

چقدر بعد از مزونیدلینگ می‌توان از آرایش استفاده کرد؟

یکی از خطرناک‌ترین اقدامات بعد از مزونیدلینگ آرایش است چراکه در این شرایط منافذ پوست باز هستند و امکان جوش یا عفونت وجود دارد. بهتر است شخص تا 72 ساعت پس از انجام این عمل از آرایش غلیظ بپرهیزد و تنها به یک ضد آفتاب اکتفا کند.

اقدامات بعد از مزونیدلینگ چیست؟

حفظ خونسردی، عدم خوابیدن روی شکم، استفاده مداوم از ضد آفتاب، عدم استفاده از سرم ویتامین سی، نبودن در معرض نور شدید خورشید و استفاده از شوینده‌های ملایم ازجمله مهم‌ترین اقدامات بعد از مزونیدلینگ هستند که نباید از آن‌ها غافل شد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا