برسی ویژگی‌های انواع شومینه گازی و هزینه نصب و نگهداری آنها

بخاری گازی و شومینهسرمایش و گرمایشگرمایش

در شب‌های سرد زمستانی تنها یک چیز لذت‌بخش‌تر از آتش طبیعی است، و آن شعله آتشی است که نیاز به مراقبت و نظافت خاصی ندارد و گرمایش آن در تمام خانه پخش می‌شود. این ویژگی تنها در انواع شومینه‌ گازی امروزی وجود دارد.

شعله‌های آبی که در شومینه‌های قدیمی نشان از سوخت ناقص گاز داشتند، امروزه در شومینه‌های مدرن جای خود را به شعله‌هایی با رنگ طبیعی داده‌اند. شعله‌هایی که به رنگ قرمز درخشان و یا زرد و نارنجی در کنار تکه‌های شبیه چوب از جنس سرامیک می‌سوزند و سوسو می‌زنند و نمایی از یک آتش واقعی را تداعی می‌کنند. شومینه‌های گازی، گرمایش و ظاهر شعله طبیعی را بدون نیاز به تمیز کردن خاکستر ارائه می‌دهند. محبوبیت این شومینه‌های گازی در سال‌های اخیر افزایش یافته است. دلیل این مسئله راحتی استفاده و بازدهی انرژی بیشتر است. ویژگی‌های اصلی شومینه‌های گازی، نحوه خروج گازهای احتراقی  و ساختار فیزیکی آنها است. اولین عنصری که باید در مورد یک سیستم گازسوز مد نظر قرار گیرد، تهویه گازهای تولیدی در اثر فرآیند سوختن است. این مسئله  کاملا به چیدمان و مقررات ساختمان‌سازی در محل زندگی شما وابسته است.

انواع شومینه‌ گازی

اگر قصد خرید شومینه داشته باشید ممکن است انواع شومینه‌ گازی موجود در بازار کمی گیجتان کند: شومینه‌های دودکش‌دار روکار، شومینه‌های هیزمی و شومینه‌های دودکش‌دار توکار. هر یک از این شومینه‌ها بسته به سیستم تولید گرمایش و ساختار تخلیه گاز خروجی، قیمت‌های مختلفی دارند. دو مدل دودکش روکار و دودکش توکار برای گرم کردن خانه به کار می‌روند در حالی که مدل هیزمی بیشتر برای ظاهر جذاب و حی خوبی که سوختن چوب و بوی تولید می‌کند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همه مدل‌های انواع شومینه گازی می‌توانند با دریچه و یا بدون دریچه ساخته شوند. در مدل بدون دریچه، انرژی حرارتی مستقیماً در محیط خانه در جریان است. مدل‌های دیگری نیز از نظر وجود دریچه خروجی گاز وجود دارد که شامل مدل دریچه طبیعی یا B-Vent، مدل دریچه مستقیم و مدل بدون دریچه می‌شود.

شومینه گازی و هزینه نصب و نگهداری آن

مدل دودکش روکار

این مدل شامل یک مشعل در داخل یک جعبه فلزی است که در قسمت مخصوص شومینه در اتاق قرار می‌گیرد. گرمایش از طریق فاصله‌ای که میان جعبه فلزی و باکس شومینه قرار دارد ساطع شده و محیط خانه را گرم می‌کند. همچنین مسیر دودکش در بالا برای خروج گازهای تولیدی حاصل از فرآیند سوخت در نظر گرفته شده است. این مدل هم می‌تواند دارای دریچه و هم بدون دریچه با یک صفحه فلزی ثابت و یا صفحه شیشه‌ای ثابت باشد.

مدل هیزمی

 کم‌هزینه‌ترین مدل شومینه، از این نوع است که فقط یک دسته هیزم از جنس سرامیک نسوز به همراه یک مشعل گاز برای آن استفاده شده و این مجموعه در محل مخصوص شومینه در اتاق قرار می‌گیرند. نصب و راه‌اندازی این مدل نیاز به مسیرهایی برای خطوط گازکشی و برق‌کشی دارد. برخی از این مدل‌ها دریچه دارند و برخی بدون دریچه هستند. این مدل‌ها معمولاً دارای یک دمپر هستند که برای خروج گاز استفاده می‌شود و عموماً بخشی از حرارت ایجاد شده و هوای مطبوع اتاق نیز به همراه گازهای تولیدی از محیط خارج می‌شوند و بنابراین بازدهی انرژی گرمایشی کمتری نسبت به دو مدل دیگر دارند. ظاهر زیبا و کلاسیک، مهم‌ترین ویژگی این مدل از شومینه‌ها است.

شومینه گازی هیزمی

مدل دودکش‌ توکار

اگرچه ساختار این شومینه‌ها شبیه به شومینه‌های دودکش‌دار روکار است و از یک باکس فلزی تشکیل شده است؛ اما نیازی به دودکش و یا محل مخصوص شومینه که در دیوار تعبیه شده باشد، ندارد. این مدل نیز می‌تواند دارای دریچه و یا بدون دریچه باشد و گازهای حاصل از سوخت از طریق منافذ ایجاد شده در دیواره پشتی از محیط خارج می‌گردد.

شومینه گازی دودکش توکار

جایگزین هیزم در انواع شومینه‌ گازی چیست؟

در شومینه‌های گازی به جای هیزم سرامیکی می‌توان از مواد دیگر استفاده کرد که جلوه زیباتری داشته و به همان اندازه از مقاومت حرارتی بالا برخوردار هستند.

زغال‌سنگ سرامیکی

در این مدل، توده‌ای از اجرام سیاه رنگ با درخششی شبیه زغال‌سنگ گداخته به کار می‌رود که حس کلاسیک به شومینه گازی می‌دهد.

جایگزین هیزم در شومینه‌ گازی چیست؟

سنگ

سنگ‌های سرامیکی رنگی به نام Calico در این مدل استفاده می‌شود که به صورت نامنظم در داخل اتاقک کوره قرار می‌گیرند و ظاهر بسیار جذابی ایجاد می‌کنند که کاربرد زیادی در دکوراسیون داخلی دارد.

جایگزین هیزم در شومینه‌ گازی چیست؟

شیشه

در این مدل نیز از خورده شیشه‌های رنگی و یا بی‌رنگ برای ایجاد جلوه‌ای زیبا و بازتاب رنگ‌های شعله استفاده می‌شود.

جایگزین هیزم در شومینه‌ گازی چیست؟

دلایل انتخاب انواع شومینه‌ گازی به جای شومینه چوبی

شومینه‌های چوبی ظاهر و حس فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کنند اما شومینه‌های گازی نسبت به آن‌ها دارای مزیت‌های فراوانی هستند:

 1. نیازی به حمل و چیدمان چوب‌ها در آن نیست.
 2. اثری از خاکستر، دوده، بوی دود و پسماندهای حاصل از سوختن چوب نیست.
 3. در شومینه‌های گازی با کمک ریموت کنترل‌ها می‌توانید شعله را از راه دور روشن، خاموش و یا تنظیم کنید.
 4. شعله شومینه خاموش نمی‌شود و نیازی به مراقبت ندارد.
 5. وجود پنل‌های شیشه‌ای باعث می‌شود که حرارت ایجاد شده مانند شومینه‌های چوبی از دودکش خارج نشود.
 6. در سوختن چوب تنها 10 تا 30 از انرژی به صورت گرمایش آزاد می‌شود در حالی که در شومینه گازی بین 75 تا 99 درصد انرژی به گرمایش تبدیل می‌شود و بازدهی بالاتری دارد.
 7. برخی مدل‌های شومینه‌های گازی تقریباً در هر مکانی مانند حمام، زیرزمین یا حیاط، بدون نیاز به دودکش قابل تعبیه هستند.

شومینه‌ گازی دارای دریچه یا بدون دریچه، کدام بهتر است؟

شومینه گازی دود یا بو تولید نمی‌کند، اما شعله‌های آن گازهای مسموم‌کننده‌ای نظیر مونوکسیدکربن و اکسید گوگرد تولید می‌کند که خطرآفرین است. شومینه‌های دارای دریچه این گازهای خطرناک را به بیرون هدایت می‌کنند در حالی که مدل‌های بدون دریچه آنها را به محیط اتاق می‌فرستند.

مدل دارای دریچه

ایمن‌ترین و کارآمدترین روش تهویه، یک سیستم دو لوله‌ای است که به تهویه مستقیم معروف است. یک لوله، هوای تازه خارج خانه را برای احتراق به محیط بسته احتراق هدایت کرده و دیگری گازهای احتراق را به بیرون می‌فرستد. همان‌طور که در شکل زیر نشان داده شده است، لوله‌ها می‌توانند از دودکش بالا رفته یا مستقیماً از طریق یک دیواره بیرونی به محیط خارج برسند. این واحدها 70 تا 85 درصد بازدهی انرژی دارند.

دلایل انتخاب شومینه‌ گازی به جای شومینه چوبی

مدل بدون دریچه

این واحدها فاقد دریچه خروجی هستند، بنابراین می‌توانند در هر مکانی نصب شوند. این سیستم دارای بازدهی 99 درصدی است زیرا همه گرمایش آن وارد اتاق می‌شود و البته آلاینده‌های گازی نیز همراه گرما وارد فضا می‌شوند.

به دلیل مشکلاتی که در زمینه کیفیت هوا در این سیستم وجود دارد، سنسورهای کاهش اکسیژن در این سیستم تعبیه شده است تا اگر سطح اکسیژن اتاق به کمتر از 18% کاهش یابد (مقدار 20.9% طبیعی است)، به طور خودکار آن‌ها را خاموش ‌کند.

ویژگی‌های مهم یک شومینه‌ گازی مدرن

ویژگی‌های انواع شومینه‌ گازی

ارتقای سیستم‌های شومینه‌ گازی مدرن سبب افزایش راحتی استفاده و بهبود ظاهر آن‌ها شده است. از جمله این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 1. قابلیت تنظیم ارتفاع شعله

این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که تنها با تنظیم ارتفاع شعله، میزان گرمایش آن را تنظیم کنید.

 1. ترموستات دیواری

این سیستم به صورت خودکار میزان حرارت شومینه را با تنظیم دستی و یا به کمک ریموت از راه دور تنظیم می‌کند.

 1. احتراق با جرقه الکتریکی

این قابلیت نیاز به شعله پیلوت را در این شومینه‌ها از بین برده و در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهد کرد.

 1. روشنایی LED

با استفاده از نورپردازی LED جلوه خاصی را شبیه سوسو زدن در داخل باکس فلزی شومینه به وجود می‌آورد.

 1. باتری پشتیبان

باتری پشتیبان در صورت قطعی برق نیز روشن شدن شومینه را امکان‌پذیر می‌سازد.

 1. فن داخلی

این فن هوای داخل اتاق را به فضای پشت باکس فلزی هدایت کرده و هوای گرم شده را نیز به داخل اتاق می‌فرستد.

شومینه‌ گازی در چه مکان‌هایی قابل‌نصب است؟

شومینه‌های گازی در مکان‌های مختلفی قابل نصب هستند از جمله:

حمام

شومینه بالای وان یکی از کاربردهای این سیستم در حمام است. می‌توان از مدل‌های دو طرفه نیز استفاده کرد که در اتاق مجاور نیز قابل‌استفاده باشد.

شومینه‌ گازی در چه مکان‌هایی قابل‌نصب است؟

اتاق‌خواب

در اتاق‌خواب نیز می‌توانید از شومینه گازی استفاده کنید. این سیستم نه تنها محیطی عاشقانه و آرام‌بخش فراهم می‌کند بلکه استفاده از ریموت کنترل به شما کمک می‌کند از روی تخت، میزان گرمای اتاق را بدون برخاستن تنظیم کنید.

شومینه گازی

پاسیو و حیاط

در حیاط، ایوان و حتی پاسیوی منزل خود می‌توانید از شومینه استفاده کنید. در این حالت سرمای شب را به گرمایی لذت‌بخش تبدیل خواهید کرد. نیازی به استفاده از دودکش در این مدل نیست چون شومینه در فضای باز است و تنها استفاده از مدل‌های بدون دریچه با سنسور اکسیژن کفایت می‌کند.

شومینه گازی

اتاق نشیمن

می‌توانید از مدل‌های باکس توکار در اتاق نشیمن استفاده کنید که از شعله‌های طبیعی و شیشه‌های خورد شده برای انعکاس بهتر نور شعله استفاده می‌کند.

زیرزمین

استفاده از شومینه‌های چوبی در زیرزمین‌ها به دلیل جریان هوای محدود می‌تواند باعث ایجاد دود گردد. بهترین گزینه برای زیرزمین‌ها استفاده از شومینه‌های گازی با تهویه مناسب است که در زیر اتاق‌های طبقه بالا قرار می‌گیرد.

هزینه نصب و راه‌اندازی انواع شومینه‌ گازی چقدر است؟

بسته به منطقه زندگی شما، محلی که می‌خواهید شومینه در آن نصب گردد و از همه مهم‌تر، انواع شومینه از نوع دیواری، برقی، گازی، سنگی، هیزمی و غیره، هزینه‌های آن متفاوت خواهد بود. در برخی از موارد، نصب شومینه به خصوص در شومینه‌های دیواری، سنگی و آجری، کمی تغییرات در ساختار اتاق مورد نیاز است و باید بنایی شود. در این صورت هزینه مواد و مصالح بنایی نیز به صورت جداگانه به هزینه نصب شومینه اضافه خواهد شد. بر اساس نوع و مدل شومینه، حدود قیمت نصب این سیستم به صورت زیر است:

 • شومینه گازی حدود 750.000 تا 1.500.000 تومان
 • شومینه برقی حدود 200.000 تا 400.000 تومان
 • شومینه سنگی حدود 1.500.000 تا 3.000.000 تومان
 • شومینه هیزمی حدود 1.500.000 تا 3.000.000 تومان
 • شومینه آجری حدود 1.500.000 تا 3.000.000 تومان

شومینه گازی

نکاتی در مورد نصب و راه‌اندازی انواع شومینه‌ گازی

برای نصب شومینه باید حتما نکات زیر را مدنظر قرار دهید.

 • نصب شومینه معمولاً به سازه‌ای نیاز دارد. بنابراین فرآیندی نسبتاً زمان‌بر است اما در صورتی که از نصاب ماهر و مجرب استفاده کنید، این زمان کمتر خواهد شد.
 • محلی که می‌خواهید انواع شومینه را در آن نصب کنید یک فاکتور مهم در تعیین نوع و مدل شومینه خواهد بود. مثلاً استفاده از شومینه برقی در محیط‌های مرطوب خطرآفرین است و یا محیط‌های کوچک برای استفاده از مدل‌های بدون دریچه توصیه نمی‌شود. بنابراین پیش از انتخاب نوع شومینه، از متخصصین نصب شومینه مشورت بگیرید.

جمع‌بندی

هزینه راه‌اندازی و نگهداری انواع شومینه‌های هیزمی بیشتر از شومینه‌های گازی است و بازدهی گرمایش آن نیز کمتر می‌باشد بنابراین استفاده از آنها بسیار کم شده است. تمام انواع شومینه‌ گازی جایگزین بسیار مناسبی هستند که هم بازدهی بالایی دارند و هم حس خوب آتش طبیعی در خانه را ایجاد می‌کنند. اگر نیاز به نصب یا سرویس شومینه گازی خود دارید می‌توانید از خدمات اقتصادی آچاره استفاده کنید. تکنسین‌های ماهر آچاره با رعایت تمام نکات ایمنی شومینه گازی شما را برای فصل سرما آماده خواهند کرد.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا