روش‌های انشعاب گرفتن از کلید برق

برقکاریساختمانسیم‌ کشی ساختمانکلید و پریز

کلید و پریز برق را می‌توان یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های یک ساختمان، دفترکار یا خانه به‌حساب آورد. شاید فکر کنید که نصب پریز کار راحتی است. اما باید هنگام نصب، نکاتی را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید. با بالا رفتن تعداد وسایل برقی و استفاده زیاد از آن‌ها، تعداد پریز و کلیدها هم افزایش یافته است. در این مطلب قصد داریم درباره روش‌های انشعاب گرفتن از کلید برق و درست و نادرست بودن آن صحبت کنیم.

نحوه انشعاب گرفتن از کلید برق به چه صورت است؟

به‌طورکلی انشعاب‌گرفتن از کلید برق کار درستی نیست. چون در نظام مهندسی، خط پریز و کلید باید جدا باشند. سطح مقطع سیم نیز در کلیدها برابر با 1.5 و در پریزها 2.5 است. وظیفه کنترل روشنایی، برعهده فاز است. شما در کلید تنها با سیم فاز و برگشت فاز کار دارید. بنابراین هیچ‌وقت سعی نکنید که از دوسر یک کلید دوپل یا تک‌پل، برای پریز برق انشعاب بگیرید.

می‌توانید از مکانی که کلید در آن قرار گرفته است، از پریز انشعاب بگیرید. در قوطی کلید، قطعا یکی از سیم‌ها فاز است که باید توسط فازمتر پیدا شود. شما باید سیم نول را پیدا کنید. در داخل قوطی، سیم‌هایی وجود دارد که همه به‌هم متصل هستند؛ به‌جز سیم‌هایی که به کلیدها وصل هستند. برای این‌که حجم سیم‌های بهم متصل شده مانع بسته‌شدن کلیدها نشود، آن‌ها را داخل لوله‌های برق تعبیه کرده‌اند. شما با یادگرفتن جای سیم‌های نول و جای‌گذاری لوله‌ها، به‌راحتی می‌توانید از فاز و نول انشعاب گرفته و پریز برق را نصب کنید.

مطلب پیشنهادی تشخیص سیم فاز و سیم نول بدون فازمتر

نحوه انشعاب گرفتن از کلید برق

نحوه انشعاب گرفتن از سیم برق

انشعاب گرفتن از سیم برق و اتصال انشعابی به چند روش مختلف انجام می‌شود. اتصال انشعابی سیم از نوع مکانیسمی شامل موارد زیر است:

 • اتصال سه سیم برق به کمک کانال به یک‌دیگر
 • اتصال انشعابی از نوع لحیم‌کاری
 • اتصالات با استفاده از هویه
 • اتصالات با استفاه از حوضچه قلع

مطلب پیشنهادی دو فاز شدن برق ساختمان

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

عملیات انشعاب گیری از کلید برق

اگر قصد دارید نصب پریز برق انجام دهید باید بلد باشید از پریز دیگری انشعاب بگیرید. قبل از انشعاب گرفتن از پریز برق ساختمان و نصب سیم‌کشی پریز جدید، به تحمل خط مدار توجه داشته باشید. برای مثال اگر از پریز برق را برای وسایل پرمصرف مثل لوازم برقی آشپزخانه استفاده می‌کنید، قطعا مدار تحت فشار قرار می‌گیرد و ظرفیت لازم را نمی‌رساند.

درون تمامی پریزهای برق دوعدد پلاتین فلزی تعبیه شده که سیم‌های فاز و نول به آن‌ها متصل هستند. اگر پریز ارت دار باشد، یک پلاتین دیگر برای متصل‌کردن سیم ارت به آن درنظر گرفته می‌شود. برای سربندی و انشعاب‌گیری سیم‌ها، باید بدون صدمه‌زدن به سیم‌های فاز و نول، عایق‌برداری را از کمر سیم‌ها انجام دهید. پس از آن باید دوسر سیم جدید را لخت کنید. دوسیم فاز و نول قبلی را به سیم‌های جدید گره ‌بزنید. محل اتصال سیم‌ها را با چسب بپوشانید و آن را برای عایق‌کاری مناسب، محکم بکشید.

بعد از متصل‌شدن سیم‌ها بهم، شما صاحب دو سیم فاز و نول داخل پریز خواهید شد. برای نصب‌کردن پریز جدید باید سیم‌های فاز و نول را به قوطی کناری ببریم. اگر سیم‌کشی برق ساختمان؛ سیم ارت داشته باشد، باید با روشی که بالاتر گفتیم انشعاب بگیرید (انشعاب گرفتن از پریز قبلی همراه با سیم‌های فاز و نول و ارت). درنهایت باید سیم‌های برقی که انشعاب گرفته شده را از داخل قوطی پریز دوم، برای نصب پریز برق، به پیچ‌های درون پریز متصل کنیم.

مطلب پیشنهادی سیم کشی فضای داخلی ساختمان

4.7/5 - (3 امتیاز)

3 دیدگاه

  1. با سلام. یک کلید دو پل دارم میخواهم از آن برق بگیرم برای پریز تلویزیون میشه راهنمایی کنيد.

   1. با سلام، می‌توانید قاب کلید را باز کنید و یک رشته سیم را به فاز کلید و یک رشته را به نول کلید متصل کنید و کابل را به پریز متصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا