از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت به راحت‌ترین روش

نظافت و شستشو

از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت کار تقریبا مشکل اما شدنی است. لکه سوختگی روی کابینت ممکن است از یک ماهیتابه داغ یا یک اتوی فرکننده ایجاد شده باشد و احتمال برداشتن لکه سوختگی روی کابینت به شدتِ آن بستگی دارد. روش‌های مختلفی برای از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت وجود دارد که همگی با استفاده از مواردی که به‌راحتی در دسترس هستند، انجام می‌شوند.مانند: خمیر دندان یا جوش شیرین!

اما اگر سوختگی آنقدر عمیق باشد که به عمق چوب نفوذ کند، باید صفحه کابینت را تعویض کنید. می‌توانید از سایر راه‌های هوشمندانه در این مقاله استفاده کنید و راهکاری برای از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت پیدا کنید.

نکات کلیدی

 • خمیر دندان، سس مایونز، خاکستر سیگار و سیم ظرفشویی، تعدادی از موادی هستند که در از بین بردن سوختگی به ما کمک می‌کنند.
 • اگر برای از بین بردن لکه‌ها نمی‌خواهید هزینه زیادی بکنید، با برچسب‌های زینتی محل آسیب دیده را بپوشانید.

از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت

 1. استفاده از خلاقیت هوشمندانه: برای ترمیم لکه سوختگی روی کابینت، یک پد داغ را روی نقطه سوخته قرار دهید. با ایجاد یک پوشش هوشمندانه به‌صورت زیر عمل کنید:
  4عدد کاشی که با رنگ کابینت شما هماهنگ است را بردارید. از چسب برای ایجاد یک مربع در بالای لکه سوختگی استفاده کنید.
  بین آن‌ها دوغاب بزنید تا یک نقطه مناسب برای قرار دادن قابلمه‌ها و تابه‌های داغ ایجاد کنید. به احتمال زیاد این قابلمه‌ها و تابه‌های داغ بوده‌اند که باعث ایجاد لکه سوختگی روی کابینت شده‌اند‌.
  با این کار می‌توانید 2 مشکل را همزمان حل کنید!
 2. استفاده از تخته برش: اگر جای لکه سوختگی روی کابینت بزرگ است، آن را به محل کار جدید خود تبدیل کنید. محل لکه سوختگی را با یک تخته برش بپوشانید.
 3. استفاده از برچسب‌های تزئینی: روش کم هزینه‌تری برای پوشاندن محل لکه سوختگی روی کابینت وجود دارد و استفاده از برچسب‌های تزئینی بسیار مقرون‌به‌‎صرفه هستند.
  در بسیاری از فروشگاه‌های لوازم صنایع دستی موجود است و می‌توان آن‌ها را به‌راحتی با چسب متصل کرد.
 4. استفاده از ورق لمینت: با استفاده از ورق لمینت به جنگ با لکه سوختگی بروید. ورق لمینیت از ترکیبی به نام ملامین به دست می‌آید که با فشار ورقه‌های سنگین کاغذی، به رزین تبدیل می‌شود.
  این‌ ماده تقریبا ارزان‌قیمت و کاربردی است. با استفاده از یک ورق لمینت به‌راحتی لکه سوختگی روی کابینت را بپوشانید.

تعمیرات جزئی و کلی کابینت را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • طراحی، ساخت و نصب کابینت
 • تعمیرات جزئی و کلی کابینت
 • رگلاژ درب و کشوهای کابینت
 • تعویض صفحات کابینت
تعمیر انواع کابینت
تعمیرات جزئی و کلی کابینت را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.
 • طراحی، ساخت و نصب کابینت
 • تعمیرات جزئی و کلی کابینت
 • رگلاژ درب و کشوهای کابینت
 • تعویض صفحات کابینت
تعمیر انواع کابینت

رفع لکه سوختگی روی کابینت با چوب تیره

خمیر غلیظی از جوش شیرین و چند قطره آب را درست کنید. اگر با لکه سوختگی روی کابینت با چوب تیره روبه‌رو هستید، خود سوختگی به احتمال زیاد سفید رنگ است.

 1. برای از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت، 1 قاشق چای‌خوری (0.3 گرم) جوش شیرین و 1⁄8 قاشق چای‌خوری (0.62 میلی‌لیتر) آب را با هم ترکیب کنید.
  خمیر غلیظی به وجود می‌آید که باید قوام خمیر را خشک نگه دارد. سعی کنید آب زیادی به مخلوط اضافه نکنید.
 2. خمیر را با یک پارچه تمیز به محل لکه سوختگی روی کابینت بمالید. اگر یک خمیر برای از بین بردن جای سوختگی کافی نیست، 2 یا حتی 3 ضربه دیگر از خمیر را بمالید.
 3. با استفاده از یک پولیش مبلمان سطح بازسازی‌شده را پولیش کنید. پولیش چوب را روی دومین تکه پارچه تمیز اسپری کنید. سپس، آن را به سطح چوب بمالید.
  این کار خمیر جوش شیرین را از بین می‌برد و کمک می‌کند لکه‌ی بازسازی‌‌شده با بقیه چوب هماهنگ شود.
 4. پولیش زدن را شروع کنید. در امتداد دانه‌های چوب، پولیش را با حرکات صاف، هر کدام حدود 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی‌متر) بمالید.

از بین بردن لکه سوختگی روی میز چوبی لمینت

برای از بین بردن آثار سوختگی از روی میزهای لمینت شما به موارد زیر نیاز دارید. خمیر دندان سفید، اسکراب نرم، سفیدکننده، پارچه نرم، برس اسکراب یا مسواک، آب و صابون ملایم.

از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت

در ادامه به مراحل از بین بردن لکه سوختگی روی میز چوبی لمینت می‌پردازیم:

 1. ابتدا از پارچه نرم و صابون ملایم برای از بین بردن هر گونه تغییر رنگ از سطح شروع کنید.
 2. سپس یک لایه خمیر دندان سفید را روی محل سوختگی بمالید و اجازه دهید تا چند دقیقه بماند.
 3. محل را به‌آرامی با یک برس اسکراب یا مسواک تمیز کنید. بعد از چند دقیقه محل را با یک پارچه نرم و آب پاک کنید.
 4. اگر لکه باقی ماند، مقداری سفیدکننده بمالید و اجازه دهید چند دقیقه بماند.
  سپس محل را با یک برس اسکراب یا مسواک تمیز کنید.در صورت لزوم این کار را تکرار کنید تا لکه حذف شود.
 5. اگر لکه قابل برداشتن نباشد، ممکن است به سطح نفوذ کرده باشد که در این صورت حدف نخواهد شد. باید بخشی از سطح را جایگزین کنید. البته می‌توانید از پوشش‌های هوشمندانه نیز استفاده کنید که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

مراحل از بین بردن لکه سوختگی روی چوب کانتر

برای از بین بردن علائم سوختگی از روی چوب کانتر به موارد ذیل نیاز دارید:

 • کاغذ سنباده ریز
 • پاک کننده نرم برای نوع کانتر خاص
 • آب
 • پولیش (اختیاری)
 1. ابتدا با تمیز کردن محل با پاک‌کننده‌ای که برای نوع خاصی از کابینت یا کانتر شما طراحی شده‌است، شروع کنید.
  در نظر داشته باشید که بسیاری از شرکت‌ها پاک‌کننده‌های خاصی را برای از بین بردن آثار سوختگی و سایر لکه‌ها ارائه می‌دهند.
  انجام این کار به شما امکان می‌دهد تا از حذف قسمتی از سطح جلوگیری کرده و محل را به‌راحتی پاک کنید.
 2. سپس کاغذ سنباده را بردارید و به‌آرامی لکه را بمالید. سنباده ممکن است به‌سرعت یک لایه را حذف کند.
  بنابراین در استفاده از آن با احتیاط بیشتری عمل کنید. تنها کافی است آنقدر سنباده بزنید تا لکه از بین برود.
  حواستان باشد که ناحیه خارج از لکه را سنباده نزنید. با این کار ممکن است صفحه تمیز را خراشیده کنید.
  ناحیه را دوباره با پاک‌کننده مخصوص تمیز کرده و طبق معمول پولیش کنید.

از بین بردن آثار سوختگی از روی میزهای چینی

میزهای چینی اغلب دارای روکش صیقلی هستند که ممکن است با استفاده از این فرآیند کدر شوند.

لوازم مورد نیاز شما شامل:

 • جوش شیرین
 • پارچه نرم
 • برس یا مسواک
 • آب
 • صابون
 1. ابتدا تا جایی که امکان دارد محل را با استفاده از پارچه نرم یا مسواک و صابون تمیز کنید.
 2. سپس جوش شیرین را با چند قطره آب مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود. یک لایه از خمیر را روی محل سوختگی بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا تاثیر خود را بگذارد.
 3. خمیر می‌تواند تا حدودی ساینده باشد، پس محل را به‌آرامی با پارچه نرم و آب پاک کنید. اگر همچنان لکه باقی ماند، می‌توانید دوباره مراحل را تکرار کنید.
  توجه داشته باشید که موضع را خیلی محکم مالش ندهید!

ترمیم سوختگی صفحه کابینت

برای ترمیم سوختگی کابینت می‌توانید به طرق مختلف عمل کنید. با خواندن روش‌هایی که در ادامه برای رفع آثار سوختگی جزئی ارائه می‌کنیم، لکه‌ها را به‌طور کامل محو کنید.

اگر جنس چوب مورد استفاده شما سخت است، مانند: کفپوش‌ها، چوب بلوط یا راش، بهترین کار این است که چوب سوخته را قبل از وصله زدن با اپوکسی، سنباده بزنید.

در ادامه به روش‌های ترمیم ام دی اف سوخته می‌پردازیم:

روش ۱: ترمیم سوختگی سطحی ام دی اف

برای از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت از پشم فولادی ریز استفاده کنید. پشم فولادی برای لکه سوختگی که کوچک و کم‌عمق باشد، مانند سیگار بهترین کارایی را دارد.

 1. پشم فولادی با رتبه 0000 (بهترین) برای کار شما ایده‌آل است. اگر نمی‌توانید پشم فولادی را پیدا کنید، به یک فروشگاه لوازم و ابزار محلی مراجعه کنید. برخلاف کاغذ سنباده، درجه ظرافت در پشم فولادی با تعداد عدد صفر کنار آن مشخص می‌شود.
  به عنوان مثال:‌ پشم فولاد 000 “خیلی خوب” است و 00 “خوب” است.
  نکته: قبل از انجام کار پشم فولادی را با روغن معدنی مرطوب کنید. به این صورت که حدود 1⁄2 قاشق چای‌خوری (2.5 میلی‌لیتر) روغن معدنی را روی پشم بریزید.
  این کار باعث روانکاری پیچک‌های پشم فولادی می‌شود و از خراشیدگی سطح چوب جلوگیری می‌کند. اگر روغن معدنی در دسترس ندارید، می‌توانید از روغن غیر خشک‌کننده دیگری مانند روغن لیمو استفاده کنید.
 2. پشم فولادی مرطوب‌شده را بر روی تمام لکه سوختگی روی کابینت بمالید. پشم فولادی را با یک دست نگه دارید و سعی کنید آن را در یک جهت و در امتداد دانه‌های چوب مالش دهید. اگر آن را مستقیما روی لکه سوختگی روی کابینت بمالید، آسیب بیشتری به چوب وارد می‌کنید.
 3. پس از ۱۰ تا ۱۲ حرکت متوجه می‌شوید که آثار لکه سوختگی روی کابینت ام دی اف کمتر شده‌ است. ناحیه چرب را با یک پارچه تمیز و مرطوب خشک کنید.
  هنگامی که جای سوختگی پاک شد، یک تکه پارچه نخی تمیز بردارید و کمی آب لوله‌کشی روی آن بپاشید. باید پارچه کمی مرطوب باشد؛ بنابراین تا جایی که می‌توانید آب آن را فشار دهید.
  پارچه را روی چوب به جلو و عقب مالش ندهید. آن را به‌آرامی روی سطح روغنی فشار دهید تا روغن باقی‌مانده جذب شود.
  نکته: وقتی فقط با یک علامت لکه سوختگی روی کابینت به‌صورت جزئی روبه‌رو هستید، نیازی به استفاده از هیچ نوع پولیش مبلمان ندارید. تقریباً در همه موارد، روغن برای آب‌بندی منطقه کافی است.

روش۲: استفاده از چاقوی تیز

با استفاده از تیغه یک چاقو، آثار عمیق لکه سوختگی را بتراشید. تنها راه برای از بین بردن علائم سوختگی عمیق‌تر از حدود 1⁄8 اینچ (0.32 سانتی‌متر) این است که خود چوب سوخته را خراش دهید.

 1. ابتدا یک چاقوی کاربردی بردارید و لبه تیغه را روی محل سوختگی بکشید تا چوب آسیب‌دیده جدا شود. با حرکات کوتاه کار کنید و مطمئن شوید که در امتداد دانه‌ها، آن را می‌تراشید.
  برخی از فروشگاه‌های لوازم‌التحریر یا لوازم اداری نیز ممکن است آن‌ها را بفروشند.
 2. سپس ناحیه آسیب‌دیده را با کاغذ سنباده ریز صاف کنید. اگر هنگام تراشیدن محل سوختگی، چوب اطراف محل سوختگی آسیب ندیده‌ است، باید بتوانید سطح چوب را با کاغذ سنباده صاف کنید.
  این صاف کردن باید در امتداد دانه‌های چوب (نه در عرض آن) و با حرکات عقب و جلو باشد. فروشگاه‌های لوازم و ابزار محلی کاغذ سنباده می‌فروشند. کاغذ سنباده ریز را با عددی در حدود 360 یا 400 انتخاب کنید.
  هنگام کار با کاغذ سنباده، اعداد بالاتر نشان‌دهنده دانه‌ریزتر است.
 3. در مرحله بعد براده‌های چوب باقی‌مانده را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. هنگامی که خراش دادن جای سوختگی و سنباده زدن سطح چوب را به پایان رساندید، یک انبوه کوچک از براده‌های چوب باقی می‌ماند.
  برای جدا کردن آن‌ها از چوب، پارچه‌ای را مرطوب کرده و آن را در امتداد سطح چوب بمالید تا براده‌ها از بین برود. مهم است که پارچه‌ای که استفاده می‌کنید کمی مرطوب باشد.
  در غیر این صورت، در نهایت فقط تراشه‌ها را به اطراف فشار می‌دهید.
 4. یک لایه روغن تونگ را روی چوب بمالید تا رنگ آن بازگردد. می‌توانید روغن تونگ را از یک فروشگاه لوازم رنگ یا یک فروشگاه لوازم ابزار خریداری کنید.
  یک تکه پارچه تمیز را به روغن تونگ آغشته کنید و آن را به لکه سوختگی بمالید. به طول حدود 3 تا 5 اینچ (7.6 تا 12.7 سانتی‌متر) کار کنید.
  مطمئن شوید که روغن را در امتداد دانه‌های چوب و نه در سراسر آن می‌مالید. همچنین بسته به رنگ چوب می‌توانید از روغن بذر کتان نیز استفاده کنید.
  این دو روغن شبیه به هم هستند و تنها تفاوت عمده این است که روغن بذر کتان به مرور زمان زرد می‌شود. البته اگر چوبی که در حال تعمیر آن هستید رنگ زرد داشته باشد، این به نفع شما خواهد بود.
 5. اجازه دهید روغن یک شب روی لکه سوختگی روی کابینت بماند. از آنجایی که روغن تونگ و روغن بذر کتان خشک نمی‌شوند،
  چندین ساعت طول می‌کشد تا به محل لکه سوختگی روی کابینت جذب شوند؛ بنابراین، دستورالعمل‌های ارائه‌شده روی بسته‌بندی روغن تونگ را دنبال کنید. زیرا ممکن است برخی از تولیدکنندگان روغن تونگ از شما بخواهند که روغن را به جای اینکه اجازه دهید بماند، پاک کنید.
  اگر در خانه حیوانات خانگی دارید ، آن‌ها را از روغن دور نگه دارید تا زمانی که خشک شود.
 6. در این مرحله برای پر کردن محل لکه سوختگی روی کابینت، از اپوکسی چوب استفاده کنید. محل لکه سوختگی روی کابینت را تا زمانی که با بقیه سطح یکدست شود از اپوکسی پر کنید.
  اپوکسی چوب حاوی تعدادی اجزای شیمیایی است که باید طبق دستورالعمل سازنده با هم مخلوط شوند. هنگامی که اپوکسی به قوام بتونه رسید، از یک چاقوی برای فشار دادن اپوکسی به محل لکه سوختگی روی کابینت استفاده کنید.
  بگذارید اپوکسی یک شب یا به مدت 6 الی 8 ساعت خشک شود. در طول این مدت، مطمئن شوید که کودکان سرگردان یا حیوانات کنجکاو را از اپوکسی دور نگه دارید.
 7. بعد از خشک شدن اپوکسی آن را با سنباده درشت سنباده بزنید. یک ورق کاغذ سنباده 80 برای این مرحله مناسب است.
  کاغذ سنباده را چندین بار روی اپوکسی خشک‌شده به جلو و عقب بمالید تا زمانی که آن را به همان سطح کفپوش اطراف صاف کنید.
  مراقب باشید که از سنباده زدن بیش از حد روی خود کفپوش چوبی خودداری کنید؛ زیرا شما نمی‌خواهید به‌طور تصادفی چوب سالم را خراش دهید.
  پس از اتمام کار با سنباده شماره 80 دوباره با کاغذ سنباده 120 سنباده بزنید تا مطمئن شوید که اپوکسی صاف است.
 8. جای لکه سوختگی که اکنون پر شده‌است را رنگ کنید تا با رنگ کابینت شما مطابقت داشته باشد. بر اساس رنگ‌آمیزی یا لکه‌دار بودن محل از لکه یا رنگ استفاده کنید.
  در بیشتر موارد، چوب سخت نیاز به رنگ‌آمیزی دارد. یک برس رنگ 3 اینچی (7.6 سانتی‌متری) را به رنگ آغشته کنید و یک پوشش صاف روی ناحیه‌ای که تعمیر کرده‌اید بمالید.
  حداقل 4 الی 5 ساعت به رنگ فرصت دهید تا خشک شود. اگر لایه جدید تیره‌تر از بقیه سطح است، لایه دوم را اعمال کنید. اگر از انتخاب رنگ خود مطمئن نیستید، می‌توانید قبل از استفاده از رنگ‌های نمونه یا رنگ آمیزی آن‌ها را آزمایش کنید.
  مواد را روی یک گوشه کوچک و دور از محل لکه آزمایش کنید.

چگونه آثار سوختگی را از روی انواع چوب‌ها پاک کنیم؟

از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت و سایر چوب‌ها می‌تواند بسیار دشوار باشد. اما در این مقاله بهترین روش‌ها را برای از بین بردن آن به شما معرفی می‌کنیم. درمان سوختگی چوب به مراتب دشوارتر است و اگر عمیق باشد، باید با مهارت برخورد کرد. به هر حال، در میان پرمصرف‌ترین روش‌ها، اگر به سنباده زنی اصولی روی بیاوریم، امکان حذف آن‌ها وجود دارد.

برای نصب و تعمیر کابینت از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مراحل حذف آثار سوختگی

در تمام مراحل ابتدا خمیر ساینده‌ای درست می‌شود که با حرکات دایره‌ای روی لکه سوختگی روی کابنیت و سایر چوب‌ها مالیده می‌شود. سپس با کمی پولیش مبلمان صیقل داده می‌شود.

برای سوختگی‌های شدید، ناشی از سیگار، می‌توانید چوب را با یک تیغه بسیار ظریف خراش دهید. قسمت سوخته را بردارید و با سنباده بسیار ریز سمباده بزنید.
از سوی دیگر، گفته می‌شود که بخار می‌تواند با از بین بردن بقایای چوب به انبساط چوب کمک کند. سپس باید با روغن‌ها و رنگ‌های مخصوص از آن محافظت شود.

همچنین توصیه می‌شود از سفیدکننده برای روشن کردن ناحیه سیاه‌شده استفاده کنید.

۱. چوب موم شده

از یک تکه چوب پنبه آغشته به سقز استفاده کنید و محل سوخته را با آن بمالید. پس از حذف شدن آثار سوختگی، یک لایه موم را دوباره روی چوب قرار دهید.

۲. چوب لاکی

ابتدا روی لاک‌های مدرن را با یک پارچه مرطوب‌شده با آب صابون تمیز کنید. اگر لکه‌های سوختگی مقاوم بودند چند قطره الکل خانگی یا سفیدکننده اضافه کنید.

حتی می‌توانید مخلوطی از 1/3 بنزین و 2/3 روغن بذر کتان استفاده کنید.

بین بردن لکه سوختگی روی کابینت

۳. چوب لاک زده یا شیشه‌‌ای

با خراشیدن چوب با تیغه چاقو جای سوختگی را از بین ببرید. سپس سوراخ را با خمیر چوبی به رنگ اولیه آن پر کنید. بعد به‌آرامی با کاغذ سنباده مالش دهید تا سطح آن یکدست شود.

از رنگ لاکی مشابه استفاده کنید. در اینجا نیز می‌توانید از پارچه آغشته به مخلوطی از 1/3 بنزین و 2/3 روغن بذر کتان استفاده کنید.

چگونه آثار سوختگی را از روی چوب رنگ شده پاک کنیم؟

تنها کاری که باید با چوب رنگ خورده انجام شود، آماده‌سازی کامل ناحیه آسیب‌دیده‌ است. از آنجایی که این مورد مستلزم کار زیادی است، باید ابتدا مواد و ابزار مناسب را تهیه کنید. ابزار مناسب شامل:

 • ماسک صورت
 • عینک محافظ
 • دستکش
 • سنباده (بسته به اندازه سطح) شماره 80
 • سنباده (بسته به اندازه سطح) شماره 140
 • آستر چوب
 • لاک چوب
 • کفگیر چوبی
 • دستمال مرطوب بدون پرز
 • برس و غلتک رنگ
 • پشم فولادی ریز
 1. سطح سوخته را با سنباده 80 به‌طور کامل سنباده بزنید و گردوغبار را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.
 2. دوباره با سنباده 140 سنباده بزنید و بگذارید تا خشک شود. از بتونه برای ترمیم خراش‌ها، برجستگی‌ها و سوراخ‌ها استفاده کنید و بگذارید تا خشک شوند.
 3. سپس پرایمر را با برس یا غلتک روی آن بمالید و منتظر شوید تا خشک شود.
 4. در این مرحله با دقت شروع کنید به لاک یا رنگ زدن بر روی چوب. در صورت نیاز لایه دوم رنگ را نیز به آن اضافه کنید.

پاک کردن آثار سوختگی چوب رنگ نشده

شما می‌توانید علائم سوختگی را از روی چوب‌های رنگ نشده در مقایسه با کف یا قطعات مبلمان راحت‌تر پاک کنید. یکی از مزیت‌های بزرگ آن، این است که فقط باید روی منطقه آسیب‌دیده کار کنید نه کل پارکت یا کابینت.

مهم‌ترین عامل در اینجا انتخاب روغن مناسب است؛ در غیر اینصورت چوب سایه متفاوتی خواهد گرفت. در مواقع اضطراری، پس از آن باید کل روش را تکرار کنید. از آنجایی که بیشتر چوب‌های رنگ‌نشده روغن‌کاری شده یا موم شده هستند. برای از بین بردن آثار سوختگی فقط به ابزارهای زیر نیاز دارید:

 • سنباده شماره 100
 • روغن چوب یا موم
 • پارچه بدون پرز
 • ماسک
 • دستکش

اگر با لکه عمیق‌تری سروکار دارید باید به فکر خرید خمیر چوب نیز باشید. با این خمیر نقاط از دست‌رفته را پر می‌کنید و سطح صاف می‌شود. برای این کار باید رنگ مناسبی هم انتخاب کرد تا با چوب هم‌خوانی داشته باشد.

 1. ابتدا ماسک و دستکش بپوشید زیرا گردوغبار چوب بسته به گونه آن می‌تواند مضر باشد.
 2. لکه را تا جایی سمباده بزنید که فقط پاک شود.
 3. پس از سنباده زدن، محل را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.
 4. در صورت نیاز از خمیر چوب استفاده کنید و بگذارید تا خشک شود.
 5. بسته به محصول، از روغن یا موم استفاده کنید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود. هنگام روغن‌کاری به نوع چوب توجه کنید.
  به عنوان مثال: چوب ساج را نمی‌توان رنگ کرد و تنها پس از پاک شدن آثار سوختگی به روغن یا موم نیاز دارد.

چگونه آثار سوختگی چوب را با روش‌های خانگی پاک کنیم؟

۱. سس مایونز: سس مایونز می‌تواند در از بین بردن لکه موثر عمل کند. برای انجام این کار، مقدار کمی از مایونز را روی لکه بمالید و اجازه دهید اثر کند. ممکن است مجبور شوید این روش را تکرار کنید و بیشتر صبر کنید.

بین بردن لکه سوختگی روی کابینت

۲. خمیر دندان و جوش شیرین: خمیر دندان و جوش شیرین نیز در از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت بسیار موثر هستند.
آن‌ها را به مقدار مساوی با هم مخلوط کنید تا خمیر یکدستی به دست آید که کمی چسبنده باشد.
نکته: خمیردندان مورد استفاده باید خمیر دندان کلاسیک باشد نه از نوع ژله‌ای.

سپس خمیر به‌دست‌آمده را روی محل سوختگی بمالید و بگذارید 5 دقیقه بماند. پس از گذشت 5 دقیقه، باقی‌مانده آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید.

۳. خاکستر سیگار و آب لیمو: از جمله مواد موثر برای حذف لکه سوختگی روی کابینت استفاده از مخلوط خاکستر سیگار مخلوط و آب لیمو است.
ابتدا آن‌ها را با هم ترکیب کنید سپس یک حوله مرطوب را در مخلوط خیس کنید و از آن برای مالش روی موضع استفاده کنید.

مالش را تا زمانی که لکه از بین برود ادامه دهید. اگر خاکستر سیگار ندارید، می‌توانید به جای آن از خاکستر شومینه استفاده کنید.

۴. سیم ظرفشویی: در کنار کارایی این ترفند برای حذف لکه سوختگی، ممکن است کمی مشکل باشد؛ زیرا مانند پشم فولادی بسیار ریز عمل می‌کند و اگر به‌شدت از آن استفاده کنید، می‌تواند به چوب شما آسیب برساند.
با استفاده از سیم ظرفشویی، سطح چوب سوخته خود را به‌آرامی مالش دهید. هنگام مالش به جای سوختگی دقت کنید تا مطمئن شوید که بدون آسیب رساندن به سطح چوب ناپدید می‌شود.

نحوه پاک کردن آثار سوختگی از روی میز چوبی

لکه‌ها، بریدگی‌ها و سوختگی‌های ظروف داغ روی میز چوبی دلیلی برای پوشاندن آن با سفره نیست. با سمباده و روغن چوب می‌توانید آثار سوختگی را از روی میز چوبی خود پاک کنید. ابزار و مواد لازم:

 • کاغذ سنباده
 • روغن چوب
 • دستکش
 • سوهان
 • قلم مو
 • لاک چوب
 1. مناطق آسیب‌دیده را سنباده بزنید. مراقب باشید تا خیلی سنباده نزنید. گردوغبار را با یک پارچه خشک پاک کنید.
 2. سپس دو یا سه لایه روغن برای آغشته کردن چوب می‌زنیم. بعد از هر بار پوشش روغن اضافی را با یک پارچه پاک کنید.
  این روش برای از بین بردن لکه سوختگی با عمق کم‌کاربرد دارد.

از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت به راحت‌ترین روش

نحوه از بین بردن سوختگی از مبلمان چوبی

 1. ابتدا باید سطح ناحیه سوخته را سنباده بزنید. سپس چوب آسیب‌دیده را با دقت تمیز کنید. سعی کنید سنباده به قسمت‌های مجاور برخورد نکند.
 2. وقتی چوب سوخته را جدا کردید، کمی سفیدکننده روی محل سوخته قرار دهید تا چوب تیره شده سفید شود.
 3. سوراخ ایجادشده در محل سوختگی باید با موم رنگی پر شود. یک تکه کوچک موم را ذوب کنید. با دقت، به‌صورت قطره‌ای رنگ موردنظر را به موم صاف‌شده اضافه کنید.
  موم را در یک شیشه بریزید و بگذارید خنک شود. تیغه چاقو را روی آتش گرم کنید، یک تکه کوچک موم روی آن قرار دهید. هنگامی که موم ذوب شد، آن را با احتیاط داخل حفره بریزید.
  وقتی موم سفت شد، مقدار اضافی آن را با تیغه بردارید.
 4. اگر سطح جسم صیقلی است، برای اینکه آثار سوختگی کاملاً پنهان شود، این محل را با چند لایه پولیش بپوشانید.

چگونه می‌توان سوراخ‌‌های سوختگی کف پوش چوبی را از بین برد؟

 1. با استفاده از یک تکه کاغذ سنباده درشت، وسط سوراخ‌های سوختگی و در امتداد لبه‌ها را سنباده بزنید. سعی کنید سوراخ‌ها را عمیق نکنید. همچنین لازم نیست در صورت آسیب جزئی، کل کف چوبی را سنباده بزنید.
 2. حالا گردوغبار چوب را با پارچه پاک کنید. با استفاده از یک اسفنج مقداری لکه رنگ را روی موضع بزنید.
  برای این کار همان سایه کل کف را انتخاب کنید. حالا بگذارید لکه کاملا خشک شود.
  تمام سوراخ‌های سوختگی کف را دوباره با کاغذ سنباده ریز، سنباده بزنید. سپس دوباره لکه رنگ را بمالید.

سخن آخر

امیدواریم روش‌های بالا به از بین بردن لکه سوختگی روی کابینت به شما کمک کند و آسیب واردشده به چوب خود را ترمیم کنید. به خاطر داشته باشید که این کاری است که باید با ظرافت و حوصله زیاد انجام شود. با استفاده از ابزار و وسایل کاملا ساده که در منازل پیدا می‌شود، می‌توان به‌راحتی لکه سوختگی روی کابینت را از بین برد. با خواندن مقاله بالا روش‌های مناسب و دستورالعمل‌های دقیق برای از بین بردن آثار لکه سوختگی رو کابینت را می‌آموزید. چنانچه ترجیح دادید که مشکل به شکل حرفه‌ای بررسی و عیب‌یابی شود، از کارشناسان کابینت‌سازی آچاره می‌توانید کمک کنید. برای دریافت خدمات، تنها کافیست وارد وبسایت آچاره شوید.

به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا