7 روش برای پاک کردن زنگ‌ زدگی روی لباس

نظافت و شستشوخانه‌داری

زنگ‌ زدگی روی لباس یکی از مشکلاتی است که ممکن است در زمان خشک شدن لباس روی بند رخت و ماندن رد گیره فلزی اتفاق بیافتد. لکه زنگ زدگی مانند بقیه لکه‌ها نیست و برای از بین رفتن آن باید از روش‌های مخصوصی استفاده کنید و گرنه جای آن باقی می‌ماند. قبل از اینکه بخواهید جهت پاک کردن زنگ زدگی روی لباس به خشک شویی مراجعه کنید؛ پیشنهاد می‌کنیم روش‌های زیر را امتحان کنید. با ما همراه باشید تا چند روش خانگی جهت پاک کردن لکه زنگ زدگی را به شما آموزش دهیم.

1. پاک شدن لکه زنگ زدگی روی لباس با آبلیمو و نمک

اگر بعد از خشک شدن لباس روی بند، متوجه لکه زنگ زدگی روی لباس سفید خود شدید، لازم نیست نگران باشید. اگر آبلیمو و نمک در خانه دارید، همین الان دست به کار شوید. ابتدا مقداری نمک را در آب ولرم مخلوط کرده و کمی آبلیمو تازه به آن اضافه کنید. سپس قسمت لکه لباس را داخل این ترکیب به مدت نیم ساعت قرار دهید. سپس لباس را در مجاورت نور خورشید قرار دهید تا لکه لباس کاملا از بین برود.

اگر هم در خانه لیموترش دارید، می‌توانید مقداری نمک روی لیمو ترش زده و سپس آن را مستقیم روی لکه زنگ زدگی بمالید و نیم ساعت صبر کنید. سپس لباس را با مواد شوینده بشویید. با این روش به راحتی زنگ زدگی روی لباس پاک می‌شود و هیچ اثری از آن باقی نمی‌ماند.پاک کردن زنگ‌ زدگی روی لباس

2. از بین بردن لکه زنگ زدگی با آمونیاک

یکی دیگر از روش‌های مؤثر دیگر برای از بین بردن لکه زنگ زدگی روی لباس، استفاده از آمونیاک است. در این روش چهار فنجان آب ولرم را با یک قاشق غذا خوری آمونیاک مخلوط کرده و قسمت لکه لباس را داخل این ترکیب قرار دهید. به مدت نیم ساعت صبر کنید و زمانی که از پاک‌ شدن لکه‌های نارنجی زنگ زدگی مطمئن شدید، می‌توانید آن را بشویید.

3. پاک کردن لکه زنگ‌ زدگی روی لباس با تاتار

شما می‌توانید جهت از بین بردن لکه زنگ زدگی روی لباس از تاتار استفاده کنید. تاتار یک ماده قوی برای از بین بردن لکه زنگ زدگی محسوب می‌شود. شش قاشق چای خوری تاتار را در دو لیتر آب ولرم ترکیب کرده و آن را خوب هم بزنید. سپس قسمت لکه لباس را داخل این ترکیب قرار دهید. برای اینکه لکه زنگ زدگی کاملا پاک شود، باید چند ساعت صبر کنید و سپس لباس را با مواد شوینده مناسب بشویید.

4. تمیز کردن لکه زنگ زدگی با سرکه

اگر در منزل سرکه دارید، مقداری سرکه روی لکه نارنجی زنگ‌ زدگی لباس ریخته و با یک پارچه خشک و تمیز روی آن بکشید. این کار را چند بار انجام دهید تا زنگ زدگی روی لباس کمرنگ شود. سپس لباس را در مجاورت نور خورشید قرار دهید تا خشک شود. بعد از پاک شدن کامل لکه ها، لباس را با مواد شوینده بشویید.

بیشتربخوانید : روش ساده برای پاک کردن لکه کره روی لباس

تمیز کردن لکه زنگ زدگی روی لباس با سرکه

5. از بین رفتن زنگ‌ زدگی روی لباس با آبلیمو

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم آبلیمو یک ماده فوق‌العاده برای از بین بردن لکه زنگ زدگی روی لباس است. در این روش ابتدا مقداری آبلیمو روی لکه‌ها ریخته و کمی صبر کنید. سپس با اتو روی آن بکشید. با اینکار لکه‌ها کمرنگ شده و در آخر می‌توانید آن را با مواد شوینده بشویید تا کاملا لکه زنگ‌ زدگی از بین برود. توجه داشته باشید برای پاک شدن زنگ زدگی روی حوله، باید ابتدا آبلیمو را گرم کرده و سپس روی حوله بریزید. بعد از نیم ساعت می‌توانید حوله را بشویید.

6. پاک شدن لکه زنگ زدگی روی لباس با جوش شیرین

یکی دیگر از روش‌های خانگی جهت از بین بردن لکه‌ زنگ زدگی روی لباس، استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین می‌تواند تا حدودی لکه‌ها را کمرنگ کند. در این روش مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب کرده و سپس با یک پارچه تمیز و خشک مقداری از آن را برداشته و روی لباس بمالید. هم چنین می‌توانید برای اثر بخشی بیشتر مقداری آبلیمو هم استفاده کنید. برای اینکه جوش شیرین روی لکه‌ها اثر کرده و آنها را از بین برود باید چند ساعت صبر کنید. سپس می توانید با روش‌های معمولی لباس خود را بشویید.


خدمات پیشنهادی آچاره : نظافت منزل با نظافتچی مطمئن


 لکه زنگ زدگی روی لباس با جوش شیرین

7. از بین بردن زنگ‌ زدگی روی لباس با اگزالیک اسید

یکی دیگر از روش‌های از بین بردن لکه‌های نارنجی زنگ زدگی، استفاده از اگزالیک اسید است. البته در این روش باید نکات ایمنی را رعایت کرده و از ماسک و دستکش استفاده کنید. مقدار کمی اگزالیک اسید را در آب ولرم حل کرده و سپس پنبه را به آن آغشته و روی لکه بمالید؛ سپس لباس را بشویید. شما با این روش به سرعت می‌توانید لکه زنگ زدگی را پاک کنید.

مطلب برگزیده کاربران : آموزش تصویری تعمیر زیپ شکسته

نکات مهم در پاک ‌کردن زنگ‌ زدگی روی لباس

 1. برای از بین بردن لکه زنگ زدگی به هیچ‌ عنوان از صابون استفاده نکنید. استفاده از صابون باعث می‌شود که لکه‌ها روی لباس ماندگار شوند.
 2. یکی از نکات مهم برای از بین بردن لکه زنگ‌ زدگی روی لباس چه زمانی که از لکه‌برهای شیمیایی استفاده می‌کنید و چه زمانی که یکی از روشهای خانگی را به کار میبرید این است که حتما از پشت لباس تمیز کردن لکه‌ها را انجام دهید. این کار مانع از پخش شدن لکه روی لباس می‌شود.
 3. توجه داشته باشید زمانی که می‌خواهید پنبه یا پارچه آغشته به لکه بر را به لباس بزنید حتما به صورت ضربه‌ای این عمل را انجام دهید. هرگز پنبه و پارچه آغشته به ترکیبات لکه بر را روی پارچه نکشید؛ اینکار به بافت لباس آسیب وارد می‌کند.
 4. یکی از نکات مهم در زمان پاک كردن لكه زنگ زدگي از روي پارچه این است که حتما از آب سرد یا ولرم استفاده کنید. استفاده از آب گرم برای از بین بردن زنگ زدگی ممکن است لکه‌ها را ماندگارتر کند. هم چنین آب گرم برای از بین بردن لکه چربی و روغنی مناسب است.
 5. اگر روی یکی از لباسهای گران‌قیمت و ظریف شما، لکه زنگ زدگی ایجاد شده، پیشنهاد می‌کنیم حتما از تمیزکننده‌های حرفه‌ای استفاده کنید‌. هم چنین اگر خودتان در خانه نمی‌توانید لکه‌ها را پاک کنید، حتما به یک خشکشویی حرفه ای مراجعه کرده تا بدون آسیب به بافت لباس، لکه‌ها به صورت تخصصی پاک شوند.Rust on clothes
از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

نکته آخر

در این مقاله شما را با انواع روش‌های خانگی از بین بردن زنگ زدگی روی لباس آشنا کردیم. توجه داشته باشید که روش‌های بالا برای لباس‌هایی مناسب هستند که قابل شستشو می باشند. اگر لباس شما قابل شستشو نیست حتما جهت پاک کردن لکه زنگ زدگی به افراد متخصص مراجعه کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه هیچ وقت لکه‌های نارنجی زنگ زدگی روی لباس شما ایجاد نشود، بهتر است لباس خود را روی بند رخت فلزی خشک نکنید و از نمونه های پلاستیکی استفاده کنید.

3.9/5 - (51 امتیاز)

3 دیدگاه

 1. سریعترین و راحت ترین راه پاک کردن لک زنگ زدگی روی لباس سفید استفاده از جوهر نمک هست،چند ثانیه جوهر نمک روی لک بریزید و ماساژ بدهید،کاملا سریع پاک می شود.

 2. ممنون به خاطر روش هاتون من از آب لیمو و و لیمو ترش و نمک استفاده کردم و کاملا لباسم مثل روز اول شد و سرکه هم برای هر لکه ای به نظرم خوبه چون من تا الان هر چی لکه بوده که نمی‌رفت رو با سرکه پاک کردم و نمک روی فرش اگر آب آلبالو بریزه نمک بریزید و بزارین حدود ۱۰ تا ۸ دقیقه بمونه تا نمک اون رو به خود جذب کنه و بعد فرش بسیار سفید در مقابل شماست اگه دید موزه هست روش با نمکدان نمک برزید و پخشش کنید تا مورچه ها شما را اذیت نکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا