علت از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین چیست؟

خودروسرویس و نگهداری

از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد ولی ما آن را به چهار دسته کلی تقسیم می‌کنیم. این مشکل می‌تواند به راحتی و با بررسی دقیق توسط شما یا یک فرد متخصص حل شود. البته گاهی این مشکل فقط به از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین ختم نمی‌شود، بلکه شما همواره شاهد ریست شدن ساعت ماشین هستيد. ما در این خصوص تمام نکات و مواردی که باید بدانید را به شما توضیح خواهیم داد. تا پایان متن همراه ما باشید تا علت از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین را متوجه شده و برای رفع این مشکل اقدام کنید.

علت از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین

همان‌طور که اشاره کردیم، علت از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین به ۴ دسته تقسیم می‌شود:

 1. فیوز
 2. باتری
 3. سیم کشی
 4. وجود اتصالی در سیستم شما

توجه کنید این موارد علاوه‌بر علت از افتادن ساعت و ضبط ماشین، دلیل ری‌استارت شدن ساعت ماشین نیز هستند.

علت از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین

فیوز

یکی از موارد رایج در از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین فیوز است. با توجه به مدل ماشین شما، ممکن است جای جعبه فیوز در ماشین متفاوت باشد. در مدل پراید معمولا جعبه فیوز پراید زیر فرمان ماشین و در سمت چپ آن قرار دارد. توجه کنید وقتی ماشین خاموش است آن را بررسی کنید. معمولا سوختن فیوز این مشکل را به وجود می‌آورد.

اگر جعبه زیر فرمان و فیوز‌های آن مشکلی نداشتند باید فیوز پشت ضبط و ساعت را بررسی کنید. گاهی به دلیل استفاده زیاد از فندک ماشین، در مدل پراید، سوختن فیوز مشکل ایجاد می‌کند. توجه کنید در برخی مدل‌ها ضبط، ساعت، رادیو و فندک ماشین اتصالات مشترک دارند. در صورتی که شما از فندک ماشین زیاد استفاده کنید این اتصالات و فیوز دچار مشکل می‌شوند. اگر مشکل فیوز را بر‌طرف کردید و باز هم ساعت ماشین دردسر برای شما به وجود اورد؛ باید برای بررسی وجود اتصالی ماشین خود را نزد یک فرد متخصص در این زمینه ببرید.

باتری

علت از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین می‌تواند باتری ماشین شما باشد. برای این که از این مورد مطمئن شوید باید اتصالات پایانه‌ی باتری را به خوبی بررسی کنید تا اتصالی نداشته باشند. اگر مشکلی در سلامت باتری و پايانه‌های آن وجود نداشت باید شارژ باتری را بررسی کنید. گاهی به دلیل هوای سرد، خاموش بودن ماشین برای مدتی و یا کار نکردن ماشین این اتفاق می‌افتد. اگر شارژ آن کم بوده و خالی شده باشد ممکن است ساعت و ضبط ماشین برای مدتی روشن نشوند یا ساعت ری‌استارت شود. توجه کنید اگر مدام ساعت ماشین ری‌استارت می‌شود ممکن است مشکل از اتصالات باتری باشد؛ بهتر است آن را بررسی کنید.

باتری

سیم کشی ماشين

یکی از دلایل از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین وجود مشکل در سیم کشی است. اگر اتصالات مربوط به باتری و ساعت ماشین از هم جدا شده باشند ممکن است ساعت ماشین شما خاموش شود و یا مدام ری‌استارت شود. برای پیدا کردن این مشکل در اتصالات باید از ابزار مخصوصی استفاده کنید و یا از یک مکانیک متخصص کمک بخواهيد. توجه کنید هنگام بررسی نکات ايمنی را رعایت کنید.

وجود اتصالی در سیستم ماشین شما

در ماشین‌هایی مانند پرايد بیشتر علت از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین به دلیل وجود اتصالی و یا سوختن فیوز است. همانطور که بالاتر گفته شد اگر پس از دو بار تعویض فیوز، دوباره ساعت و ضبط ماشین از کار افتاد باید برای بررسی وجود اتصالی ماشین خود را نزد یک مکانيک با تجربه ببرید. ممکن است هنگام استارت زدن ماشین برق آن قطع و وصل شود و به دلیل کثیف بودن و یا محکم نبودن اتصالات ساعت و ضبط ماشین خاموش و روشن شوند.

اگر هیچ یک از این موارد علت از کار افتادن ساعت و ضبط ماشین نبودند بهتر است برای بررسی بیشتر ماشین خود را نزد مکانیک ماهر ببرید.

4/5 - (8 امتیاز)

14 دیدگاه

 1. سلام ساعت خودروی من وقتی میخوام تنظیم کنم دکمه دقیقه کهMهست کار نمیکنه و نمیبره جلو اما دکمه Hساعتی میبره جلو درسته مشکل از چیست؟

 2. سلام پراید دارم وقتی کولر رو روشن میکنم صدای ضبط به خش خش شدید میفته و یا خیلی خیلی ضعیف میشه ولی وقتی کولر خاموشه قشنگ کار میکنه. به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه

  1. با سلام برق خودرو شما ضعیف شده است در قدم اول از کابل تقویت اتصال منفی از باطری به بدنه استفاده کنید. مشکل خودرو 99 درصد حل میشود. و حتما سر باطری هارو با سنباده و آب جوش شیرین تمیز کنید تا سولفاته زدایی شود.

 3. سلام بنده مدتی هستش که روی پراید کاربراتوری ام کابل تقویت منفی نصب کردم، اما از وقتی این کارو انجام دادم هنگام حرکت ضبط و ساعت ماشین ریست میشه! و تنظیماتش بهم میخوره، چیکار باید انجام بدم؟؟ در حالی که کابل تقویت منفی رو جدا میکنم این مشکل پیش نمیاد! ممنون

  1. با سلام، این ایراد خیلی نادر است و همیشه با اضافه کردن کابل منفی تقویتی وضعیت برق خودرو بهتر می‌شود. با این حال شما کابل خریداری شده را حذف کنید تا ضبط ریست نشود.

 4. سلام یاعت سمند من چند روز خاموش شده فیوز هم چک کردم سالمه فقط خود ساعت رو باز کردم متوجه شدم از داخل خود سیستم برد ساعت اتصالی کرده تعمیر میکنن یا باید تعویض کنم. بعد میدونید قیمتش چنده ممنون

  1. سلام. قطعات الکترونیکی تعویض شوند بهتر است چ.ن احتمال اتصالی وجود دارد. توصیه می‌شود ساعت ماشین به طور کامل تعویض شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا