تعویض روغن در محل تعویض روغن در محل

آموزش تعویض فیلتر روغن ماشین

خودروتعویض روغنسرویس و نگهداری

یکی از اساسی‌ترین بخش‌های سرویس دوره‌ای ماشين که باعث افزایش عمر مفید و کارایی آن می‌شود، تعویض فیلتر روغن و روغن ماشین است. تعویض این دو نقش‌ مهمی را در سالم ماندن و عملکرد ماشین دارد و از آنجایی که این کار بسیار آسان است، می‌توانید با آموختن آن خودتان به انجام آن بپردازید و هزینه‌های مربوط به تعویض فیلتر و روغن را صرف امور دیگری کنید.
اگر می‌خواهید‌ تعویض فیلتر روغن و تعویض روغن خودرو را یاد بگیرید و خود در منزل این کار را انجام دهید؛ بهتر است این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

آموزش تعویض فیلتر روغن ماشین

مرحله یک

در این مرحله باید به مطالعه دفترچه راهنما خودرو خود بپردازید، چون در این دفترچه اطلاعات مربوط به روغن و فیلتر روغن خودرو از قبیل اینکه از چه مدل فیلتر روغنی و از چه روغنی برای ماشین استفاده کنید و بهترین زمان تعویض روغن و فیلتر ماشین چه زمانی است، ارائه شده است. با مطالعه این دفترچه در وهله اول‌ می‌فهمید که آیا فعلا نیاز به تعویض فیلتر روغن و یا روغن ماشین وجود دارد و یا خیر و در صورت نیاز چه روغن و چه فیلتر روغنی باید استفاده کنید. (اصولا هر ۱۰الی۱۲ هزار کیلومتر باید روغن ماشین عوض شود اما در خانواده‌ خودروهای پژو و سمند این رقم تا ۲۰ هزار کیلومتر نیز می‌رسد.

آموزش تعویض فیلتر روغن ماشین

مرحله دوم تعویض فیلتر روغن ماشین

در این مرحله باید نوع روغن و مدل فیلتر روغنی که با ماشین شما سازگاری دارد را مشخص کنید. در دفترچه راهنمای اکثر خودرو‌ها این موضوع بیان شده، اما اگر همچنان از اینکه چه روغن و فیلتر روغنی برای ماشین شما مناسب است مطمئن نیستید، می‌توانید از تعمیرگاه های معتبر و نمایندگی‌های مجاز خودرویتان در این رابطه اطلاعات کسب کنید.

تعویض روغن در محل
تعویض روغن در محل

مرحله سه

در این مرحله باید ماشین خود را بالا ببرید، قبل از اینکه این کار را انجام دهید مسلما باید تمامی لوازم تعمیرات و ابزارآلات ضروری مثل آچار‌ها (که اکثرا شماره‌های ۱۴ و ۱۷ در این زمینه استفاده می‌شود)، یک عدد سطل، آچار مناسب فیلتر روغن، روغن سازگار با خودرو و فیلتر روغن سازگار با خودرو را در نزدیکی خود قرار دهید. حال که از گردآوری و دسترسی آسان به تمامی لوازم و ابزار‌های مورد نیاز مطمئن شدید، جک را زیر ماشین قرار داده و با استفاده از آن بخش جلویی ماشین را بالا ببرید تا به مخزن روغن خودرو خود آسان‌تر دسترسی داشته باشید. فیلتر روغن ماشین

نکته‌هایی که در این زمینه باید به آن ها توجه کنید: شاید انجام این فرایند یعنی بالا بردن قسمت جلویی ماشین برای برخی خودرو‌ها نیاز نباشد چرا که در بین مدل‌های مختلف خودرو و جایگاه‌های روغن آن‌ها تفاوت وجود دارد. توجه داشته باشید که موتور خودرو داغ نباشد. ماشین خیلی سرد نیز نباید باشد. کمی گرما برای روغن مناسب است، در این حالت بهتر است نیم ساعت بعد از خاموش شدن ماشین شروع به انجام این عملیات کنید؛ از سالم و مناسب بودن جک و از ثابت و بدون حرکت بودن چرخ‌های ماشین اطمینان حاصل کنید.

مطلب پیشنهادی:پر کردن بیش از حد روغن موتور ماشین

محاسبه رایگان هزینه تعویض روغن خودرو

مرحله چهارم

در این مرحله باید روغن ماشین را تخلیه کنید، درپوش روغن را باز کنید تا روغن ماشین به درون سطلی که آماده کرده‌اید سرازیر شود. باید تا لحظه‌ای که تمامی روغن موجود در ماشین تخلیه شود صبر کنید، که اصولا چند دقیقه زمان می‌برد. (میزان روغن خودرو‌های خانواده کیا، ساینا، تیبا، پراید و ریو اگر دارای فیلتر روغن باشند ۳۷۵۰سی سی و اگر بدون فیلتر روغن باشند ۳۰۰۰سی سی است)

مرحله پنج

پس از این که تمام روغن ماشین خارج شد، با یک تکه پارچه به تمیزکردن کارتر یا همان سوراخی که روغن از آن خارج می‌شود، بپردازید. هنگامی که این قطعه را تمیز می‌کنید به سالم بودن آن نیز توجه کنید در صورت مشاهده‌ علائمی مانند پارگی و یا هر چیز و هرظاهر غیر عادی دیگری در این قطعه می‌توانید این قطعه را نیز تعویض کنید .

مرحله شش

در این مرحله در ابتدا باید یک جای مشخص برای فیلتر روغن قدیمی پیدا کنید. حال از آچار مخصوصی که تهیه کرده بودید برای باز کردن فیلتر روغن استفاده کنید. بعد از اینکه فیلتر روغن ماشین را باز کردید، صبر کنید که اگر روغن داخل مانده بود خارج شود، بعد از اینکه از نبودن هیچ روغن کارکرده‌ای داخل ماشین مطمئن شدید، مقدار کمی روغن جدید را روی فیلتر روغن جدید ریخته و آن را در جای مشخص خود که فیلتر قبلی را از آنجا برداشته بودید، گذاشته و دوباره پیچ‌ها را ببندید و مطمئن شوید که تمامی پیچ‌ها سفت و محکم بسته شده‌اند.

برای تعویض روغن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

نکته‌ای که در این مرحله باید به آن بپردازید این است که برای بستن و سفت کردن پیچ‌های فیلتر روغن جدید از آچار مخصوص باز کردن فیلتر استفاده نکنید برای اینکه استفاده از آن برای بستن می‌تواند به فیلتر شما آسیب بزند.

خدمات تعویض روغن خودرو

روغن ماشین

در این مرحله فرآیند آموزش تعویض فیلتر روغن ماشین عملا به پایان رسیده است اما از آنجایی که فیلتر روغن بدون روغن معنایی ندارد، شما باید یک مرحله نیز به مراحل فوق اضافه کنید.

مرحله آخر، تعویض فیلتر روغن ماشین

در این مرحله شما بعد از اینکه روغن کارکرده‌ قدیمی را خارج کردید و به تعویض فیلتر پرداختید، باید روغن جدید را داخل مخزن روغن بریزید، برای انجام این‌ کار از یک قیف استفاده کنید و با مطالعه دفترچه راهنما خودرو خود حجم روغن مورد نیاز خودرو خود را پیدا کرده و به همان اندازه از روغن جدید داخل مخزن بریزید. برای بررسی اندازه روغن می‌توانید از میله انداره‌گیری روغن استفاده کنید. پس از اینکه به تعویض فیلتر روغن و روغن ماشین خود پرداخته و این عملیات به پایان رسید، خودرو خود را روشن کنید و مطمئن شوید که ایرادی در کار و عملکرد ماشین وجود نداشته باشد و همچنین از نبود نشتی روغن نیز اطمینان حاصل کنید. اگر مشکلی وجود نداشت ماشین را پایین آورده و جک را بردارید.

3.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا