نگهداری از گیاهان آپارتمانی نگهداری از گیاهان آپارتمانی

نحوه تکثیر گل خورشیدی و نحوۀ صحیح نگهداری از آن

باغبانی و سمپاشینگهداری از گیاهان آپارتمانی

یکی از گیاهانی که با گل‌های زرد و قرمز و نارنجی‌اش باغچه‌ها و گلدان‌های ما را در فصل بهار و تابستان زیبا می‌کند، گل خورشیدی است. ما می‌خواهیم در این مقاله یک آشنایی کامل در خصوص این گیاه و نحوه تکثیر گل خورشیدی، قلمه زدن گل خورشیدی، و هر چه که لازم است بدانید را به شما ارائه دهیم. با ما باشید.

آشنایی کامل با این گیاه

گل خورشیدی، در دسته گل‌های همیشه بهار قرار میگیرد. برگ‌های این گیاه که کشیده و شمشیری هستند سبز تیره‌اند و ارتفاع کلی گیاه نیز، حدود نیم متر است. هر سال در فصل بهار، بوته‌ی گل خورشیدی حدود ۲۰ تا گل می‌دهد که نارنجی، زرد یا قرمزند.

این گیاه، یک گیاه آپارتمانی محسوب می‌شود که می‌توانید آن را تابستان‌ها در فضای آزاد بگذارید تا نور کافی و مورد نیازش را دریافت کند. برای کاشت گل خورشیدی، کافیست پیاز آن را در گلدان بکارید. پیاز یا غده این گیاه، از ساقه جدا نیست؛ در اصل قسمت سفیدی ته ساقه است که پیاز آن نامیده می‌شود.

گل خورشیدی چگونه تکثیر میشود

نور، رطوبت، دما، خاک و آب مناسب برای رشد و تکثیر 

برای این که گل خورشیدی به ثمر بنشیند، باید در آبدهی آن دقت کنید. پیش از آبیاری مجدد، حواستان باشد که خاک گیاه خشک شده باشد. زمانی که گیاه به گل نشست، میزان آبدهی را کم کنید و علاوه بر آب، کود شیمیایی محلول را هم به آن بزنید.
نگهداری از گیاهان آپارتمانی
نگهداری از گیاهان آپارتمانی

نوری که از پنجره‌های شمالی ساطع می‌شود برای رشد گل خورشیدی مناسب است؛ پس نیازی نیست آن را در برابر نور مستقیم بگذارید. در فصل تابستان، گیاه را در سایه نگه دارید.

رطوبتی که به رشد گل خورشیدی کمک می‌کند، رطوبت متوسط است و ۵۰ الی ۷۰ درصد است. 

این گیاه را در تابستان‌ها باید در محیط خنک و سایه‌دار، و در زمستان‌ها در فضای گرم و مرطوب نگه دارید. 

خاکی که برای گل خورشیدی باید به کار ببرید، خاک معمولی باغچه به علاوه‌ی خاکبرگ و مقداری ماسه است.

برای این که تغذیه گیاه گل خورشیدی مناسب باشد، یکبار پیش از گلدهی به آن کود کریستالون صورتی بدهید و پس از گلدهی هم تا وسط فصل تابستان، هر ماه یکدفعه همین کود را به آن بدهید. اگر می‌خواهید گلدهی بهتر باشد، قبل از آن که به گل بنشیند و در اوایل فصل بهار، یکبار با کود سه بیست گیاه را کوددهی کنید.

کاشت و تکثیر گل خورشیدی با بذر

برای تکثیر گل خورشیدی به این روش، باید آن را بلافاصله و بدون فوت وقت بکارید. بذر این گیاه درشت است و خیلی زود بعد از این که روی خاک قرار بگیرند جوانه می‌زنند اما گل دهی آن چندین سال زمان می‌برد. 

حواستان باشد که موقع کاشت بذر خورشیدی، آن را در خاک مدفون نکنید. این بذر باید روی خاکی قرار بگیرد که رطوبت دارد. حدودا یک ماه و نیم که بگذرد، می‌بینید که این بذرها جوانه زده‌اند. نهال‌ها را در ابتدا در خاکی سبک بکارید. بعد از دو سه سال، می‌توانید آن‌ها را در گلدان بگذارید تا کم کم شروع به گلدهی کنند.

نکته: تنها دو روش برای تکثیر گل خورشیدی وجود دارد. با برگ، یا از طریق پاجوش و قلمه‌زنی. امکان انجام این کار با برگ وجود ندارد.

قلمه زدن گل خورشیدی

نحوه تکثیر گل خورشیدی از طریق پاجوش متداول‌تر و راحت‌تر از تکثیر آن با بذر است. همچنین، خیلی سریعتر به گل می‌نشیند و مجبور نیستید چند سال صبر کنید. برای این کار، جوانه‌های تازه را از گیاه اصلی جدا کنید. مراقب باشید که گیاه و ساقه اصلی‌اش آسیبی نبیند. حواستان باشد که حتما پس از پایان مرحله گلدهی از آن قلمه بگیرید.

آشنایی با بذر گل

پاجوش‌هایی را بردارید که قوی هستند و حداقل سه تا برگ دارند. پاجوش‌های جوان و سبز و نازک به کارتان نمی‌آیند. برای قلمه زدن گل خورشیدی باید آن را در گلدانی بکارید که دهانه‌اش حداقل ۱۰ سانت پهنا دارد و خاک کمپوست داخلش است. بعد آن را در محیطی بگذارید که حداقل ۲۰ درجه دما دارد. خاک باید همواره رطوبت داشته باشد پس حواستان باشد که رطوبت آن تمام نشود و در زمانی که مشغول ریشه‌گیری در خاک است، خاکش خیس بماند.

محاسبه رایگان هزینه نگهداری از گیاهان آپارتمانی!

روش نگهداری در گلدان

این گل‌ها را خیلی از افراد در گلدان می‌کارند و داخل بالکن یا ایوان خانه نگهداری می‌کنند. خاکی داخل گلدان بریزید که کمپوست زیادی دارد، حاصلخیز است و به‌خوبی زهکشی شده است. در زیر آن نیز، آبگیر استفاده شده باشد که آب اضافی خارج شود. گلدان را تحت نور مستقیم خورشید قرار ندهید، بلکه در سایه بگذارید که هوای تازه و نور غیر مستقیم را بگیرد.

در پاییز و بهار که هوا معتدل است، نور مستقیم آسیبی به گیاه نمی‌رساند، اما باید شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید را در نظر بگیرید. بهتر است ظرف استفاده شده، قطری حدود ۲۵ سانت داشته باشد که گیاه به‌خوبی در آن جا بگیرد. 

قلمه زدن گل خورشیدی

علت گل ندادن گل خورشیدی چیست؟

اگر گیاه شما گل نداده، لابد شرایط مورد نیاز آن را فراهم نکرده‌اید! برای این که شاهد گل دادن آن باشید، باید خاک حاصلخیز و مناسب فراهم کنید و فقط زمانی آن را آب دهید که خشک شده است. همچنین، اگر در برابر نور مستقیم و داغ خورشید، به‌خصوص در فصول گرم سال قرار بگیرد، امکان سوختن آن و گل ندادنش وجود دارد. همچنین، اگر گلدان گیاه را به‌تازگی عوض کرده‌اید، هنوز به جای جدید خود عادت نکرده و به همین علت گل نداده است.

مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی با تیم آچاره

علت زرد شدن برگ‌های گل خورشیدی چیست؟

این مشکل نشان می‌دهد که گلدانی که استفاده کرده‌اید برای گل تنگ است. بهترین و ایده‌آل‌ترین گلدان، قطر ۲۵ سانت دارد. همچنین، علت پژمردگی گل خورشیدی یا زرد شدن آن می‌تواند زیاد آب دادن باشد.

اگر به نگهداری از گل و گیاه علاقمند هستید و در خانه خود گلخانه دارید؛ می‌توانید تمیز کردن آن را به ما بسپارید. نظافت گلخانه تاثیر زیادی بر شادابی گل‌های شما دارد. تمیز کردن گلخانه با وجود تعداد زیادی گلدان و ریختن مداوم خاک پای گلدان کار ساده‌ای نیست. از خدمات نظافت منزل آچاره استفاده کنید. برای اطلاع از قیمت سفارش خود را به‌رایگان ثبت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه

  1. توضيح هاتون خيلى عاليه فقط يه تجربه دارم كه شايد به درد بخوره و اون اينكه زمستان گلدون رو تو راه پله بگذاريد بهتره چون اگر داخل خانه باشه و سرما رو حس نكرده باشه گل نميده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا


نگهداری از گیاهان خود را به متخصصین ما بسپارید!

 

کلیک کنید