6 دلیل کار نکردن هود آشپزخانه و راه حل آن

لوازم خانگیهود و هواکش

آشپزی در حالی که از هود استفاده نمی‌کنید، چندان لذت‌بخش نیست و حجم زیاد ذرات حاصل از پخت‌وپز برای شما آزاردهنده خواهد بود. هود آشپزخانه هنگام فعالیت این ذرات که اکثر اوقات حاوی چربی، رطوبت هستند را به داخل می‌کشد تا فضای محیط با تجمع این ذرات اشباع نشود. به همین دلیل اگر شما در زمان آشپزی از هود آشپزخانه استفاده نکنید، کیفیت هوای اطرافتان بطور محسوسی تغییر خواهد کرد. شاید بپرسید که دلیل کار نکردن هود آشپزخانه چیست؟ در این مقاله از مجله آچاره با بررسی علت روشن نشدن هود آشپزخانه، اطلاعات لازم به منظور رفع این اختلال را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دلیل کار نکردن هود آشپزخانه چیست؟

عملکرد این دستگاه به دلایل گوناگونی مختل می‌شود که هر کدام از آن‌ها باعث ایجاد علامت‌های مختلفی در کارکرد هود آشپزخانه خواهد شد. در بین رایج‌ترین علائمی که افراد هنگام بروز اختلال در عملکرد هود با آن روبه‌رو می‌شوند، مهم‌ترین نشانه روشن نشدن هود است. در این شرایط شما باید در اولین قدم ریشه بروز این مشکل را شناسایی کنید و با پشت سر گذاشتن روند عیب‌یابی هود، اقدامات لازم در جهت رفع اختلال را در نظر بگیرید؛ اما در این مواقع باید به دنبال چه قطعه‌ای بگردیم و عملکرد کدام یک از بخش‌های هود را مورد بررسی قرار دهیم؟دلیل کار نکردن هود آشپزخانه

به منظور آشنایی بیشتر شما با دلایلی که باعث روشن نشدن هود می‌شوند، در ادامه از مهم‌ترین آن‌ها نام خواهیم برد. این دلایل عبارتند از:

 1. نرسیدن جریان برق به مدار هود
 2. نیم‌سوز شدن موتور هود آشپزخانه (سوختن کامل)
 3. خرابی برد الکترونیکی
 4. قطعی در مدار سیم رابط هود
 5. سوختن فیوز اصلی دستگاه
 6. قطع شدن کلید فرمان هود آشپزخانه

در راستای عیب‌یابی هود آشپزخانه شما باید در چند مرحله عملکرد بخش‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را مورد بررسی قرار دهید تا در صورت تشخیص اختلال، تدابیر لازم برای رفع آن را بیاندیشید.

عیب‌یابی و شناسایی علت روشن نشدن هود آشپزخانه

به منظور این که شما این روند را در مدت زمان کوتاه‌تری پشت سر بگذارید، در این بخش به بررسی دلایل میانی کار نکردن هود آشپزخانه پرداخته و به شما در رفع این اختلالات کمک می‌کنیم.

1. نرسیدن جریان برق به مدار هود

از دلایلی که باعث ایجاد اختلال در شبکه برق‌رسانی هود می‌شوند، می‌توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم:

 • خرابی پریز
 • خرابی رابط (3 راهه و …)
 • خرابی دوشاخه

برای بررسی این موارد پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا هود آشپزخانه را به یک پریز دیگر متصل کنید. در صورتی که مشکل برطرف نشد، با متصل کردن رابط جریان برق (3 راهه و …) به یک دستگاه دیگر، سالم بودن آن را چک کنید. در نهایت اگر رابط هم عملکرد صحیحی داشت، شما باید به سراغ دوشاخه دستگاه رفته و عملکرد آن را نیز مورد بررسی قرار دهید.

نرسیدن جریان برق به مدار هود

2. نیم‌سوز شدن موتور هود آشپزخانه (سوختن کامل)

در برخی از موارد عملکرد موتور هود به دلایلی همچون اتمام عمر مفید، نوسانات شدید جریان برق و … دچار اختلال جدی شده و یا اصطلاحا نیم‌سوز شده است. البته در این شرایط احتمال این که موتور دستگاه کاملا هم سوخته باشد، وجود دارد. در صورتی که موتور این دستگاه سوخته باشد، شما چاره‌ای جز تعویض این قطعه نخواهید داشت و باید آن را با یک موتور جدید اصلی جایگزین کنید.

از آنجایی که روند عیب‌یابی و تعویض موتور هود آشپزخانه یک روند بسیار تخصصی محسوب می‌شود، حتما باید توسط یک فرد دارای صلاحیت پشت سر گذاشته شود بنابراین اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید، حتما در این راستا از کمک یک فرد متخصص استفاده کنید. فراموش نکنید که تعمیر لوازم برقی بدون دانش کافی، سلامت شما را در معرض خطر جدی قرار خواهد داد.

3. خرابی برد الکترونیکی

یکی از قطعاتی که مختل شدن عملکردش هود آشپزخانه را به کلی از کار می‌اندازد، برد الکترونیکی این دستگاه است. برد الکترونیکی هود که مغز این دستگاه در نظر گرفته می‌شود، بر اثر عواملی همچون استفاده ناصحیح از هود، شوک جریان برق و … خراب شده و در ادامه عملکرد کلی دستگاه را کاملا مختل می‌کند.

با توجه به این که برد الکترونیکی دارای ساختاری پیچیده، ظریف و حساس است، عملکرد آن باید حتما توسط کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرد تا اقدامات لازم در جهت رفع اختلال توسط این افراد در نظر گرفته شود. در این شرایط شما با ثبت یک درخواست در اپلیکیشن و یا تماس با شماره تلفن 1471 می‌توانید در مدت زمانی کوتاه از کمک کارشناسان کاربلد آچاره بهره ببرید.

4. قطعی در مدار سیم رابط هود

انرژی موردنیاز هود آشپزخانه از طریق سیم رابط در اختیار آن گذاشته می‌شود و اگر در مدار این سیم اتصالی و یا قطعی به وجود آمده باشد، شما با مشکلاتی همچون روشن نشدن هود مواجه خواهید شد. با توجه به این نکته اگر هود آشپزخانه شما روشن نمی‌شود، باید سالم بودن مدار سیم رابط این دستگاه را چک کرده و در صورت وجود مشکل آن را شناسایی کنید.

اگر پس از بررسی شرایط مدار این سیم متوجه وجود قطعی، اتصالی، فرسودگی و یا دیگر مشکلات مرتبط در آن شدید، تدابیر لازم به منظور تعمیر و رفع این اختلالات را بیاندیشید. با رفع این مشکلات عملکرد صحیح هود آشپزخانه شما بازیابی شده و شما قادر به استفاده از این دستگاه خواهید بود.

5. سوختن فیوز اصلی دستگاه

یکی دیگر از قطعات هود که با خراب شدن آن دستگاه روشن نمی‌شود، فیوز هود است. اگر فیوز اصلی هود آشپزخانه سوخته باشد، اختلالات مختلفی از جمله کار نکردن دستگاه را به همراه دارد. برای بررسی عملکرد فیوز شما باید ابتدا با باز کردن پنل بیرونی، به فضای داخلی هود دسترسی پیدا کنید. در راستای آشنایی بیشتر شما با این روند در ادامه مراحل رفع این مشکل را ذکر خواهیم کرد.

 • قبل از شروع اتصال دستگاه با شبکه برق را کاملا قطع کنید.
 • در قدم اول به فیوز اصلی هود دسترسی پیدا کنید.
 • پس از شناسایی فیوز سوخته، ابتدا سیم آن را تعویض کنید.
 • سپس با تهیه یک فیوز جدید، آن را با فیوز خراب جایگزین کنید.
 • در قدم بعد پنل بیرونی را مجددا در موقعیت خود قرار دهید.
 • حالا جریان برق را متصل کرده و عملکرد هود را دوباره چک کنید.

توجه داشته باشید که قطعات جایگزین حتما باید از مراکز معتبر تهیه شوند تا از کیفیت و اصالت برخوردار باشند. همچنین در صورت نیاز برای تعویض فیوز حتما از کمک متخصصین استفاده کنید.

6. قطع شدن کلید فرمان هود آشپزخانه

در بسیاری از موارد و به ویژه در زمان‌هایی که برق در دستگاه وجود داشته اما هود کماکان قادر فعالیت نیست، کلیدهای فرمان یا کلیدهای کنترلی خراب شده‌اند. در این شرایط فرمانی که شما از طریق این کلیدها صادر می‌کنید، راه به جایی نبرده و به مقصد خود نمی‌رسد. به منظور رفع این مشکل ابتدا شرایط فیزیکی کلیدهای فرمان و سپس سلامت اتصالات آن را مورد بررسی قرار دهید.

اگر در این مرحله متوجه وجود اشکال در این ناحیه شدید، با تعویض کلید و یا اصلاح اتصالات، مشکل موجود در عملکرد هود آشپزخانه را برطرف کنید.

قطع شدن کلید فرمان هود آشپزخانه

عواملی که تا به اینجا به مرور آن‌ها پرداختیم، رایج‌ترین دلایل کار نکردن هود آشپزخانه محسوب می‌شوند اما با این وجود، احتمال این که عامل دیگری منجر به روشن نشدن هود شما شده باشد، کماکان وجود دارد. به همین دلیل در ادامه به برخی از این عوامل احتمالی اشاره خواهیم کرد.

 • مسدود شدن فیلترهای هود
 • سوختن فیوز فرعی دستگاه
 • گیر کردن پروانه
 • سوختن خازن موتور و …

جمع‌بندی

در این مقاله از مجله آچاره با بررسی عوامل مختلف تلاش کردیم تا به شما در روند شناسایی علت روشن نشدن هود آشپزخانه کمک کنیم. در صورتی که شما هم به دنبال پیدا کردن دلیل کار نکردن هود آشپزخانه خود هستید، با توجه به این اطلاعات می‌توانید مشکل موجود در عملکرد این دستگاه را شناسایی و در ادامه رفع کنید.

توجه داشته باشید که رعایت نکات ایمنی در این روند اولویت اصلی بوده و شما تحت هیچ عنوانی نباید سلامت خود را در معرض خطر قرار دهید. در صورتی که در این زمینه تجربه ندارید، کارشناسان مجرب آچاره در کنار شما خواهند بود تا در نهایت شما به نتیجه ایده‌آل مدنظر خود دست پیدا کنید. همچنین شما می‌توانید سوالات خود را از طریق بخش نظرات با این متخصصین در میان گذاشته و پاسخ خود را در زمانی کوتاه دریافت کنید. امیدواریم که از مطالعه این مقاله بهره برده باشید.

3.8/5 - (11 امتیاز)

5 دیدگاه

 1. درود بر شما
  مدل هود از نوع کارن میباشد
  ۲عدد سیم که از پشت موتور به بورد متصل میشود سوکت یکی سفید و دیگری قرمز میباشد که قرمز اتصالی داشت خواستم چسب نواری بزنم دیگه جریانش قطع شده به طوریکه دکمه پاور ، دور تند روشن میشه ولی چراغ لامپ و موتور روشتن نمیشه
  البته اهم متر داریم جریان برق بورد مشکلی نداره
  ممنون میشم راهنمایی کنید که مشکلش چیه

 2. سلام دکمه هود رو که میزنم چند دقیقه بعد روشن میشه ایراد چیه ؟ایا موتور نیم سوز شده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا