نظافت منزل آچاره نظافت منزل آچاره

از بین بردن آب زرشک از روی مبل با 5 حرکت!

مبل‌شویینظافت و شستشو

از بین بردن آب زرشک از روی مبل و لباس کمی وقت گیر است؛ چون لکه‌هایی که روی پارچه باقی می‌گذارد به‌سختی پاک می‌شوند. تانن موجود در انواع توت‌ها از جمله زرشک به‌قدری قوی است که برای رنگ کردن نخ یا پارچه از آن استفاده می‌شود.

نکته مهم در پاک کردن لکه آب زرشک از مبل سرعت عمل بالا است. هر چه این ماده بیشتر بماند پاک کردن آن دشوارتر می‌شود. اما با به‌کارگیری ترفندها و راهکارهای موثر می‌توان تا حد قابل‌قبولی لکه‌های سرسخت را پاک کرد.

ما در این مطلب قصد داریم نحوه تمیز کردن لکه آب زرشک از روی مبل با کمک مایع لباسشویی، مواد سفید کننده و محلول‌های خانگی را شرح دهیم؛ اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید، راهکارهای پیشنهادی را مطالعه فرمایید.

چنانچه قادر به پاک کردن لکه‌های سرسخت مبل نیستید، بهتر است از سرویس مبل‌شویی استفاده کنید. لکه‌برهای موثر و دستگاه شوینده فوم خشک این سرویس، بهترین عملکرد را در تمیز کردن مبلمان دارند.

برای ثبت سفارش با شماره 1471 تماس بگیرید یا در صفحه خدمات مبل‌شویی در منزل یا شستشوی مبل با دستگاه سفارش خود را ثبت کنید.

نکات کلیدی

 • برای پاک کردن لکه‌های خشک شده باید لکه‌ها حدود 30 دقیقه با آب سرد و مواد شوینده خیس کنید.
 • برای پاک کردن لکه مبل و فرش جوش شیرین خشک را روی لکه بپاشید و بگذارید 15 دقیقه بماند. سپس با پارچه نمناک تمیز کنید.
 • اسید استیک موجود در سرکه به عنوان یک ضدعفونی‌کننده عمل می‌کند و با جوش شیرین واکنش داده و لکه‌ها را از بین می‌برد.

اقدامات اولیه قبل از پاک کردن لکه آب زرشک از مبل پارچه‌ای

احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که چگونه به نظافت و شستشوی فرش و مبل از لکه آب زرشک بپردازیم؟ قبل از شروع هر اقدامی چند نکته مهم را متذکر می‌شویم.

 • در مرحله اول، دستورالعمل مربوط به شستشوی مبلمان را بررسی کنید.
 • اگر برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل خود مجاز به استفاده از آب هستید مقدار کمی ماده شوینده را با آب مخلوط کنید و پارچه سفید و تمیزی را به آن آغشته نمایید.
 • از لبه‌های بیرونی لکه شروع و به سمت مرکز حرکت کنید.
 • بسته به مقدار ریختن آب زرشک روی مبل شاید لازم باشد چندین بار این کار را انجام دهید تا لکه از بین برود.
 • پس از برطرف شدن لکه، محل را با آب پاک کنید تا باقیمانده مواد شوینده تمیز شود. در غیراینصورت پارچه مبل شما کثیفی را جذب می‌کند.
 • اگر لکه‌ای باقی ماند می‌توانید با استفاده از پراکسید هیدروژن 3 درصد آن را تمیز کنید.
 • اجازه دهید پراکسید یک دقیقه بماند. سپس ناحیه لکه‌شده را با آب تمیز پاک کنید تا پراکسید باقیمانده از بین برود.

چگونه به شستشوی فرش و مبل از لکه آب زرشک بپردازیم؟

برای از بین بردن آب زرشک از روي مبل هنگام نظافت منزل به وسایل زیر نیاز دارید:

 • پارچه سفید و تمیز
 • اسفنج
 • قطره چکان (اختیاری)
 • مایع ظرفشویی
 • آب گرم
 • سرکه سفید
 • پراکسید هیدروژن
 • دستمال کاغذی

بهتر است کوسن‌ها و بالشتک‌ها را با آب زیاد آبکشی نکنید؛ چون ممکن است در آینده با مشکلاتی مانند کپک روبه‌رو شوید. برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل مراحل زیر را به دقت انجام دهید.

تمیز کردن لکه آب زرشک از روی مبل
نظافت منزل آچاره
نظافت منزل آچاره

1. باقیمانده آب زرشک را از روی مبل تمیز کنید

لکه‌های کوچک را پاک کنید. برای لکه‌های جزئی تا حد امکان رطوبت را با پارچه سفید تمیز یا دستمال کاغذی بگیرید. از قاشق برای برداشتن رطوبت اضافی از روی مبل یا فرش استفاده کنید. از لبه بیرونی لکه به سمت مرکز حرکت کنید تا لکه پخش نشود.

2. از محلول پاک‌کننده برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل استفاده کنید

در این مرحله برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با 2 فنجان آب ولرم مخلوط کنید. پارچه سفید، اسفنج یا حوله کاغذی را به محلول آغشته کنید و روی لکه بکشید.

محاسبه رایگان هزینه سرویس مبل شوی با دستگاه!

3. از بین بردن آب زرشک از روی مبل با دستمال و آب

وقتی دیگر لکه‌ای باقی نماند پارچه سفید تمیزی را در آب خیس کنید و مجدد روی لکه بکشید. شستشوی مواد شوینده از روی فرش و مبل ضروری است؛ زیرا ممکن است خاک را جذب کنند.

چگونه به شستشوی فرش و مبل از لکه آب زرشک بپردازیم؟

4. تمیز کردن لکه‌های سرسخت

اگر از بین بردن آب زرشک از روی مبل با مواد ذکرشده امکان‌پذیر نبود، بهتر است برای لکه‌ها باقی‌مانده مقداری هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه را در آب سرد مخلوط کنید. اسفنج تمیزی را به محلول آغشته کنید یا با کمک قطره چکان آن را روی لکه بمالید. از لبه بیرونی لکه به سمت مرکز پاک کنید و محلول را روی فرش بکشید.

برای از از بین بردن آب زرشک از روی مبل یا فرش قسمت لکه شده را بیش از حد خیس نکنید. اجازه دهید محلول حداقل 30 دقیقه روی لکه بماند قبل از اینکه با حوله یا پارچه خشک پاک کنید.

برای تمیز کردن لکه آب زرشک از روی مبل به جای آب اکسیژنه می‌توانید از محلول سرکه سفید و مایع ظرفشویی در آب هم استفاده کنید. برای این کار یک قاشق سرکه سفید و نصف قاشق مایع ظرفشویی را در یک لیتر آب سرد مخلوط کنید.

ترکیب تهیه‌شده را روی لکه آب زرشک بریزید و 15 دقیقه صبر کنید. در مرحله بعد لکه را با مسواک کهنه یا اسفنج پاک کنید. لکه‌ها را با پارچه تمیز نمناک تمیز کنید. اگر نیاز بود مراحل را مجدد تکرار نمایید.

(پیشنهاد می‌کنیم در همین رابطه راهنمای تمیز کردن مبل با جوش شیرین را مطالعه فرمایید.)

تمیز کردن لکه آب زرشک از روی مبل

5. مرحله آخر از بین بردن آب زرشک از روی مبل؛ خشک کردن مبل

زمانی که لکه‌ها از بین رفتند از پارچه سفید تمیز و خشک برای جذب رطوبت باقی‌مانده استفاده کنید. اجازه دهید فرش و مبل به‌طور کامل در معرض هوا خشک شود. سپس جاروبرقی بکشید تا پرزهای پارچه بازسازی شوند.

مبل شویی در منزل با تیم آچاره

نکات بیشتر برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل

اگر ترجیح می‌دهید از مواد سفیدکننده طبیعی به جای محصولات سفیدکننده تجاری برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل استفاده کنید، سرکه سفید بهترین گزینه است. برای پاک کردن لکه آب زرشک از مبل 1 لیتر آب و 1 فنجان سرکه سفید را با هم مخلوط کنید.

همیشه اول قسمت دور از دید پارچه مبل را تست کنید تا مطمئن شوید که تغییری در رنگ فرش یا مبلمان شما به وجود نمی‌آید. لکه آب زرشک بر پایه آب بوده و پاک کردن آن راحت‌تر از لکه‌های روغنی است.

پاک کردن لکه اب زرشک از مبل پارچه ای

برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل می‌توانید همه روش‌هایی که در بالا توضیح دادیم را امتحان کنید. در صورت لزوم می‌توانید هر مرحله را تکرار کنید؛ چون خطر آسیب دیدن مبل یا فرش شما بسیار پایین است. با این حال همیشه مواد شوینده را روی قسمتی از مبلمان تست کنید.

اگر لکه‌ای سرسخت است می‌توانید از مایع لباس‌شویی یا لکه‌بر حرفه‌ای استفاده کنید. لکه برهایی در بازار وجود دارند که مخصوص مبلمان یا فرش هستند و بهترین تاثیر را خواهند داشت.

جمع‌بندی

فراموش نکنید که بهترین راه‌حل برای از بین بردن آب زرشک از روی مبل سرعت عمل است. اگر به‌موقع عمل کنید و از مواد شوینده مناسبی استفاده کنید، حتی می‌توانید لکه‌های قدیمی‌تر را به‌راحتی پاک کنید.

سوالات متداول

آیا لکه آب زرشک قابل پاک شدن هستند؟

زرشک گیاه است و لکه آن را می‌توان با اسیدهایی مانند آب لیمو و سرکه تمیز کرد. برای این کار لکه را از قبل با آب لیمو یا سرکه پاک کنید و بگذارید پنج دقیقه بماند.

چگونه لکه آب زرشک را از روی مبل پارچه‌ای پاک کنیم؟

برای تمیز کردن مبل پارچه‌ای 1/4 فنجان سرکه، 3/4 آب گرم و 1 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کنید. در بطری اسپری بریزید. قسمت کثیف مبل را اسپری کنید. سپس با پارچه نرم بشویید تا لکه از بین برود.

آیا جوش شیرین لکه‌های مبل را از بین می‌برد؟

برای تمیز کردن لکه مبل 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی، سرکه سفید، جوش شیرین و آب گرم را با هم مخلوط کنید تا کف کند. این مخلوط باید کف کند؛ زیرا جوش شیرین و سرکه با یکدیگر واکنش می‌دهند. سپس مستقیماً روی لکه بمالید. حدود 10 دقیقه بگذارید تا خشک شود. سپس بشویید.

آیا سرکه سفید به مبل آسیب می‌رساند؟

اگر لکه مبل شما با آب تمیز نشد، استفاده از سرکه سفید گزینه‌ای عالی و طبیعی برای پاک کردن آن است. سرکه سفید را می‌توانید برای انواع مبلمان و فرش استفاده کنید.

آیا جوش شیرین باعث تغییر رنگ پارچه مبل می‌شود؟

باقی‌مانده پودر جوش شیرین می‌تواند رنگ پارچه‌های پشمی و ابریشم را مات کند. جوش شیرین سطح pH بسیار بالایی دارد که می‌تواند پروتئین کراتین موجود در الیاف آلی را از بین ببرد. بعضی رنگ‌ها با جوش شیرین واکنش منفی نشان می‌دهند و کدر و بی رنگ می‌شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا