نظافت منزل آچاره نظافت منزل آچاره

4 روش ساده برای پاک کردن رنگ از روی سرامیک

خانه‌دارینظافت و شستشو

پاک کردن رنگ از روی سرامیک با استفاده از موادی که در خانه دارید به‌راحتی امکان‌پذیر است. پاک کردن انواع رنگ‌ها از روی سرامیک به‌سختی رنگ بستگی دارد. گاهی باید برای این کار از رنگ پاک‌کن تجاری استفاده کنید. گاهی محلول طبیعی و خانگی هم می‌تواند رنگ را پاک کند.

اگر با رنگ مرطوب سروکار دارید می‌توانید به‌سادگی آن را با پارچه تمیز کنید. باید سریع عمل کنید و تا زمانی که خیس است از شر آن خلاص شوید. اگر رنگ خشک شده است برای پاک کردن آن یکی از روش‌های زیر را امتحان کنید.

اگر برای نظافت ساختمان بعد از نقاشی، نیاز به نیروی خدماتی مجرب و کاربلد دارید، در صفحه نیروی خدماتی و  نظافت ساختمان سایت آچاره درخواست خود را ثبت کنید یا با شماره 1471 تماس بگیرید. نیروهای نظافت آچاره، ظرف مدت کوتاهی تمامی سرامیک‌های رنگی شده را کاملا تمیز می‌کنند و نظافت کامل ساختمان را انجام می‌دهند.

نکات کلیدی

 • بیشتر رنگ‌های خشک‌شده را می‌توان با تراشیدن تمیز کرد. در صورت نیاز از سشوار استفاده کنید تا رنگ نرم شود.
 • برای رنگ‌های مقاوم از پاک‌کننده رنگ استفاده کنید. مراقب باشید که به کاشی آسیب نرسانید.
 • رنگ‌های روغنی را می‌توانید با کمک رقیق‌کننده رنگ یا استون تمیز کنید.
 • محلول سرکه در آب هم راه‌حل عالی برای از پاک کردن رنگ از روی سرامیک است.

نکات مهم درباره پاک کردن رنگ از روی سرامیک

تلاش برای پاک کردن رنگ از روي سراميک بدون داشتن آگاهی و تجربه می‌تواند به سطح آسیب بزند. برای مثال هیچ وقت نباید از اسکاچ سیمی برای پاک کردن رنگ روغنی از روی سرامیک استفاده کنید. ذرات ریز اسکاچ در منافذ کاشی فرو رفته و باعث ایجاد لکه‌های زنگ‌زدگی می‌شوند.

مورد دیگر استفاده از رنگ پاک‌کن‌های تجاری روی کفپوش سرامیک گران‌قیمت است. همیشه قبل از شروع به کار، پاک‌کننده را روی قسمت کوچکی از سرامیک که در معرض دید نیست امتحان کنید. وقتی مطمئن شدید که مشکلی ندارد وقت آن است که برای بقیه قسمت‌های رنگی استفاده کنید.

هنگام کار با مواد شیمیایی قوی یا محلول‌های رقیق‌کننده رنگ، تهویه مناسب و پوشیدن لباس محافظ لازم و ضروری است. بعد از اینکه نکات ایمنی را رعایت کردید با استفاده از محلول پاک‌کننده رنگ روغنی شروع به تمیز کردن سرامیک منزل خود کنید.

نحوه تمیز کردن رنگ از دوغاب کاشی

تمیز کردن دوغاب کمی سخت‌تر از پاک کردن انواع رنگ‌ها از روی سرامیک است چون دارای گوشه و سوراخ‌های کوچک زیادی است. اگر هر روشی را برای تمیز کردن دوغاب کفپوش سرامیک امتحان کردید، استفاده از رنگ اپوکسی را در قسمت‌های دوغاب شده فراموش نکنید.

اپوکسی سطح را بازسازی و آب‌بندی می‌کند. آن را به‌راحتی با مسواک روی دوغاب بکشید و حدود یک ساعت صبر کنید تا خشک شود. استفاده از اپوکسی راه‌حلی ساده برای تغییر رنگ دوغاب بدون بک اسپلش است. از این روش برای پاک کردن سیمان از روی کاشی هم می‌توان استفاده کرد.

پاک کردن رنگ روغنی از روی سرامیک

نحوه پاک کردن رنگ از روی سرامیک

پاک کردن رنگ خشک‌‌شده از کاشی و دوغاب کمی پیچیده‌تر از رنگ تازه است. هر زمان که به‌طور تصادفی رنگ روی سرامیک ریخت یا پاشید فوراً برای پاک کردن رنگ از روی سرامیک اقدام کنید تا خشک نشود. از اسفنج خشک یا پارچه تمیز و آب گرم برای پاک کردن رنگ خیس استفاده کنید.

اگر برای پاک کردن رنگ از روی سرامیک سریع عمل کنید رنگ به هیچ وجه به سطح نمی‌چسبد. فراموش نکنید هر چند وقت یکبار پارچه را بشویید تا رنگ به قسمت‌های دیگر پخش نشود. اگر این روش جواب نداد احتمالا باید روش دیگری را امتحان کنید.

نظافت منزل آچاره
نظافت منزل آچاره

در ادامه نحوه پاک کردن انواع رنگ از روی سرامیک را بررسی می‌کنیم:

1. استفاده از پاک‌کننده خانگی

برای پاک کردن اسپری رنگ از سرامیک بسته به نوع رنگ به حلال خاصی نیاز است. برای رنگ‌های بر پایه آب، معمولاً آب گرم و مایع تمیزکننده کافی است. در عین حال برای پاک کردن رنگ روغنی از روی سرامیک بهتر است از محلول سرکه داغ یا الکل‌های صنعتی استفاده کنید.

برای درست کردن این محلول پاک‌کننده رنگ روغنی به مواد زیر نیاز دارید:

 • سرکه سفید
 • مایع ظرفشویی
 • آب گرم
 • جوش شیرین

برای تهیه محلول تمیزکننده خانگی کاسه بزرگ و تمیزی را بردارید و تا نیمه آن را با آب گرم پر کنید. چند قطره مایع ظرفشویی، کمی جوش شیرین و مقدار کمی سرکه سفید را به آن اضافه کنید. پارچه یا اسفنج تمیز را به محلول آغشته کنید و از آن برای تمیز کردن رنگ استفاده نمایید.

پاک کردن رنگ روغنی از روی سرامیک

برای پاك كردن رنگ اكريليك از روی سرامیک از اسکاچ سیمی استفاده نکنید چون به سرامیک آسیب می‌زند. ناحیه رنگی شده را با دستمال کاغذی خشک کنید. این دستورالعمل برای برای تمیز کردن رنگ از دوغاب کاشی و پاک کردن رنگ از وان حمام هم مفید است.

2. پاک کردن رنگ خشک‌شده از روی سرامیک

پاک کردن رنگ خشک شده کمی دشوارتر از رنگ مرطوب است. بیشتر مردم ترجیح می‌دهند رنگ خشک را با لیسه پاک کنند. برای این کار بهتر است به جای لیسه فلزی از لیسه پلاستیکی یا کاردک بتونه کاری استفاده کنید تا به کفپوش آسیب نرسانید.

3. روش حرارت و خراشیدن رنگ

اگر لیسه پلاستیکی برای پاک کردن رنگ از روی سرامیک کارساز نشد از سشوار برای گرم کردن رنگ قبل از تراشیدن استفاده کنید. گرما رنگ را نرم می‌کند و لبه‌های آن به‌راحتی بلند می‌شود.

سشوار را روشن کنید و آن را روی سطح سرامیکی نگه دارید و دائماً به جلو و عقب حرکت دهید. این کار را تا زمانی انجام دهید که رنگ نرم شود.

برای نتیجه بهتر لیسه را در زاویه 45 درجه نگه دارید و به‌آرامی رنگ را از روی کاشی بتراشید. از لبه بیرونی شروع کنید و به سمت وسط حرکت کنید. این روش برای پاک کردن رنگ از روی سرامیک کف وینیل و همچنین لمینت به‌خوبی عمل می‌کند. استفاده از تیغ فلزی ممنوع است.

پاک كردن اسپری رنگ از سراميک

4. استفاده از تینر صنعتی

رقیق‌کننده تجاری یا تینر یکی از قدرتمندترین گزینه‌ها برای پاک کردن رنگ از روی سرامیک است. اما در عین حال یکی از گران‌ترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. با این وجود بیشتر مردم ترجیح می‌دهند برای صرفه‌جویی در زمان این روش را انتخاب کنند.

ابتدا کاشی‌ها را با پاک‌کننده‌های چند منظوره تمیز کنید تا کثیفی از بین برود. از اسفنج مرطوب یا پارچه برای پاک کردن سطح کاشی استفاده کنید. استفاده از عینک ایمنی، دستکش لاستیکی و ماسک را فراموش نکنید. سپس قسمت کوچکی از تینر را با استفاده از پارچه روی کاشی آزمایش کنید.

محاسبه رایگان هزینه سرویس نظافت منزل و ساختمان!

به یاد داشته باشید با این که اکثر کفپوش‌های سرامیکی در برابر این مواد شیمیایی قوی مقاوم هستند اما کاشی‌هایی با لعاب نرم‌تر ممکن است در طول فرآیند آسیب ببینند. همیشه قبل از شروع به پاک کردن رنگ از روی سرامیک، تینر را روی قسمت کوچک و نامشخصی تست کنید.

تینر اغلب بهترین محلول پاک‌کننده رنگ روغنی است مخصوصا اگر در مقیاس کوچکی استفاده شود. در مرحله بعد، از لیسه پلاستیکی یا کاردک استفاده کنید و رنگ را به‌آرامی از روی سطح کاشی بتراشید.

محلول پاک کننده رنگ روغنی

همانطور که رنگ را از روی کاشی‌ها جدا می‌کنید از پارچه مرطوب برای پاک کردن آنها استفاده کنید. زمانی که تمام رنگ را پاک کردید کاشی‌ها را با آب صابون و پارچه مرطوب تمیز کنید. سپس سطح را بشویید و خشک کنید.

نکات ایمنی زمان استفاده از مواد شیمیایی

هنگام کار با مواد شیمیایی همیشه از دستکش لاستیکی، لباس آستین بلند و شلوار و ماسک استفاده کنید. برای تهویه مناسب، یک یا چند پنجره را همیشه باز نگه دارید. برای پاک کردن رنگ از روی سرامیک با استفاده از تینر ابتدا سطح را تمیز کرده و سپس از پاک‌کننده استفاده کنید.

قبل از پاک کردن رنگ از روی سرامیک، اجازه دهید تینر چند دقیقه بماند. در زمان استفاده از لیسه، آن را با زاویه 45 درجه نگه دارید. پس از کنده شدن رنگ سطح کاشی را با پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید. کاشی‌های مرطوب را با پارچه خشک یا دستمال کاغذی خشک کنید.

آیا می‌توان رنگ روی سرامیک را با استون یا سرکه پاک کرد؟

اگر می‌خواهید پاک کردن انواع رنگ‌ها از روی سرامیک را آسان‌تر کنید؟ استون و سرکه جایگزین‌های خوبی هستند.

پاک کردن انواع رنگ‌ها از روی سرامیک

● استفاده از سرکه برای پاک کردن رنگ روی سرامیک

استفاده از سرکه روشی ارزان و آسان برای پاک کردن رنگ خشک‌شده از سرامیک است. این ماده راه‌حل طبیعی و سازگار با محیط زیست است و می‌تواند جایگزین عالی برای مواد شیمیایی باشد. علاوه‌بر این لکه‌های سرسخت را بدون هیچ خطری برای سلامتی شما از بین می‌برد.

برای پاک کردن رنگ از روی سرامیک و دوغاب، مقدار کمی سرکه سفید مقطر مخلوط با روغن را حرارت دهید. پارچه میکروفیبر را به مخلوط آغشته کنید و آن را روی رنگ خشک‌شده بکشید. اجازه دهید محلول به مدت 15-10 دقیقه بماند تا زمانی که رنگ نرم شود.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد آچاره

در مرحله بعد رنگ شل‌شده را با لیسه پلاستیکی پاک کنید. سطح را با پارچه مرطوب تمیز کنید و از سرامیک تمیز و بدون رنگ خود لذت ببرید.

● استفاده از استون برای تمیز کردن رنگ روی سرامیک

لاک پاک‌کن یا استون حلال آسان و ارزان برای پاک کردن رنگ روغن از روی سرامیک است. استون برای پاک کردن رنگ‌های خشک و تازه گزینه‌ای عالی است. برای این کار ابتدا رنگ را با لیسه پلاستیکی یا کاردک خراش دهید.

نحوه پاک کردن انواع رنگ از روی سرامیک

سپس مقدار کمی استون را روی پارچه میکروفیبر تمیزی بریزید و آن را روی سرامیک بکشید. بگذارید چند دقیقه بماند تا رنگ نرم شود. کاشی‌ها را با پارچه آغشته به استون تمیز کنید تا رنگ اضافی پاک شود. در نهایت پارچه را با آب صابون بشویید تا استون تمیز شود.

جمع‌بندی

پاک كردن اسپری رنگ از سراميک و دوغاب در نگاه اول می‌تواند کار دشواری به نظر برسد. مخصوصا اگر تجربه‌ای در این زمینه نداشته باشید. اما با استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی یا تینر به‌راحتی می‌توانید رنگ را از روی سرامیک تمیز کنید.

نحوه پاک کردن رنگ از روی سرامیک تا حد زیادی به نوع کاشی و رنگی که با آن کار می‌کنید بستگی دارد. برای مثال رنگ‌های پلاستیک را به‌راحتی می‌توان با آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کرد. اما برای رنگ‌های روغنی باید از تینر یا حلال شیمیایی استفاده کنید.

سوالات متداول

چگونه رنگ روی کفپوش سرامیکی را تمیز کنیم؟

پاک کننده رنگ ناخن حاوی استون است که برای از بین بردن رنگ‌های روغنی به‌خوبی عمل می‌کند. بعد از تراشیدن رنگ خشک‌شده، مقدار کمی از استون را روی کاشی بمالید و به‌آرامی آن را تمیز کنید.

آیا سرکه رنگ را از روی سرامیک پاک می‌کند؟

برای از بین بردن لکه‌های سخت رنگ، محلول سرکه را امتحان کنید. سرکه یک تمیزکننده عالی است. مقدار مساوی سرکه و آب داغ را مخلوط کنید. اسفنج یا پد شستشو را در محلول آغشته کنید و آن را روی کاشی بمالید. سرکه رنگ را تجزیه می‌کند و می‌توانید آن را پاک کنید.

آیا پاک کردن رنگ از روی کاشی آسان است؟

پاک کردن رنگ از روی سرامیک به‌آسانی تراشیدن آن از روی سطح است. البته در صورتی می‌توانید این روش را امتحان کنید که رنگ کاملاً خشک شده باشد. از کاردک بتونه‌کاری با گوشه‌های گرد برای این کار استفاده کنید.

چطوری رنگ خشک‌شده را پاک کنیم؟

از لیسه پلاستیکی یا کاردک بتونه‌کاری برای تراشیدن رنگ استفاده کنید. الکل یا استون برای قسمت‌های سخت‌تر تاثیر خوبی دارد. اما حتماً قبل از هر کاری تست نقطه‌ای را انجام دهید.

آیا بخارشو رنگ را از روی کاشی‌ها پاک می‌کند؟

بخار روشی ساده و موثر برای پاک کردن رنگ است. برای این کار به بخارشو و اسکرابر مناسب یا کاردک بتونه نیاز دارید.

آیا می‌توانیم از سشوار برای پاک کردن رنگ از روی سرامیک استفاده کنیم؟

گرمای سشوار باعث نرم شدن رنگ از روی کاشی می‌شود و پاک کردن آن را آسان‌تر می‌کند. برای محافظت از دست و پوست خود در برابر آسیب‌های مواد شیمیایی دستکش لاستیکی بپوشید. ماسک محافظ، مانع ورود ذرات گردوغبار در زمان تراشیدن رنگ می‌شود.

4/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه

 1. سلام
  من نمیخوام خونه رو کفسابی کنن چون هزینه ش زیاد میشه ولی کاشی های خونه خیلی نیاز داره که تمیز بشه و فقط با تی معمولی نمیخوام. اینکه با دستمال کامل تمیز کنن. شما نیروی کارگر نظافتی دارین برای این کار؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا