نظافت منزل آچاره نظافت منزل آچاره

از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید با 15 روش!

نظافت و شستشو

لکه زرد روی چوب سفید کاملاً زشت به نظر می‌رسد؛ به‌خصوص اگر رنگ چوب مبلمان شما سفید باشد. البته دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد. یکی از این دلایل سیگار و قلیان کشیدن است که باعث ایجاد لکه‌ زرد روی چوب سفید می‌شود. اگرچه لکه می‌تواند روی همه انواع رنگ‌ها وجود داشته باشد. اما لکه‌های زرد بیشتر روی مبلمان چوبی سفید یا رنگ روشن دیده می‌شوند.

همین عامل باعث شده تا از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید، از جمله موارد بسیار مورد توجه در زیبایی و تمیزی منزل به‌شمار رود. مبلمان با چوبِ سفیدرنگ بسیار زیبا و شیک است اما کثیفی و لکه‌ها را به راحتی نشان می‌دهد. البته اگر در تلاش هستید که مبلمان خود را تمیز و روشن نگه دارید، نگران نباشید!

ما با شما در مورد بهترین راه‌ها برای از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید صحبت خواهیم کرد. جنس چوب مبلمان شما چیست؟ این مقاله را بخوانید تا با هرگونه جنس چوب، روند از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید را به‌راحتی پشت سر بگذارید.

نکات کلیدی

  • قبل از هر کاری ابتدا ماده شوینده را در موضع کوچکی تست کنید تا از تاثیر سوء آن بر روی چوب سفید جلوگیری شود.
  • استفاده از مواد طبیعی برای پاک کردن لکه رنگ از روی چوب سفید سبب جلوگیری از بروز خطرات ناشی از گاز پاک‌کننده‌ها می‌شود.
  • آب و صابون، الکل معدنی، سرکه سفید، صابون ظرفشویی و ترکیب خمیردندان و جوش شیرین از بهترین گزینه‌ها برای پاک کردن لکه زرد روی چوب سفید محسوب می‌شوند.

از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید

برای جلوگیری از زرد شدن وسایل چوبی سفید و از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید به‌صورت زیر عمل کنید:

روش ۱: استفاده از پارچه تمیز، آب، صابون یا مایع

ابتدا توجه داشته باشید که گردوغبار به‌راحتی روی چوب سفید ظاهر شده و باعث زرد شدن وسایل چوبی سفید می‌شوند. همچنین مبلمان زیبای شما را کدر و کثیف جلوه می‌دهند. خوشبختانه، شما می‌توانید مبلمان خود را با یک پارچه نرم و بدون پرز هفته ای یک بار، گردگیری کنید.

با این کار به از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید کمک بزرگی می‌کنید. پارچه‌ها برای از بین بردن گردوغبار بهتر از هر چیزی عمل می‌کنند. به‌علاوه احتمال خراشیدگی مبلمان شما نیز در این شرایط کمتر است.

مشاهده رایگان هزینه خدمات نظافت منزل و ساختمان!

لکه زرد روی چوب سفید
نظافت منزل آچاره
نظافت منزل آچاره

بعد از گردگیری ساده برای تمیز کردن چوب سفید، می‌توانید صابون یا مایع را وارد عمل کنید. آلودگی را با کمی آب و صابون پاک کنید. این روش امن‌ترین و ساده‌ترین راه برای تمیز کردن بیشتر چوب‌ها محسوب می‌شود. مبلمان‌های چوبی سفید نیز از این قاعده مستثنی نیستند. یک سطل را با آب گرم پر کنید و کمی صابون یا مایع ظرفشویی را در آن بریزید. سپس گوشه‌ای از یک پارچه میکروفیبر یا اسفنج نرم آشپزخانه را در آب فرو کنید. آن را فشار دهید تا مرطوب باشد، اما چکه نکند.

اگر در حال از بین بردن زردی ام دی اف هستید و مطمئن نیستید که سطح آن چگونه در برابر آب و صابون مقاوم است، ابتدا یک قطره مایع ظرفشویی را روی یک تکه پنبه مرطوب بریزید و کمی مالش دهید. با این کار ممکن است لکه‌های ظریف‌تر مانند رنگ مات یا لاک شفاف به‌راحتی پاک شوند. در رابطه با لکه زرد روی چوب سفید مبلمان نیز می‌توانید با احتیاط بیشتر عمل کنید.

به این صورت که به‌آرامی توپ پنبه‌ای آغشته به مایع را روی مبلمان در مکانی نامحسوس بمالید تا مطمئن شوید که آسیبی نمی‌بیند. آخرین چیزی که می‌خواهید این است که رگه‌هایی از صابون را که بر روی مبلمان خود باقی گذاشته‌اید را پاک کنید. برای این کار پارچه یا اسفنج خود را در یک سطل آب تازه و تمیز فرو کرده و سپس با استفاده از حرکات دایره‌ای به‌آرامی باقیمانده صابون را پاک کنید.

درنهایت مبلمان خود را با یک حوله نرم کاملا خشک کنید. فراموش نکنید که رطوبت زیاد موجب پوسیدگی چوب می‌شود. به‌خصوص اگر پوشش ظریفی داشته باشد که آب به‌راحتی از آن عبور کند.تمیز کردن چوب سفید

برای اینکه مبلمان سفید خود را زیبا نگه دارید، همیشه پس از اتمام تمیز کردن آن را با دقت خشک کنید. می‌توانید آن را با یک حوله نرم، تمیز و بدون پرز پاک کرده و هنگام تمیز کردن هر نوع مبلمان چوبی از آب زیاد استفاده نکنید. همچنین همیشه از یک پارچه یا اسفنج تمیزکننده استفاده کنید که فقط کمی مرطوب باشد.

روش ۲: استفاده از الکل‌های معدنی برای از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید

رنگ‌های شفاف را با الکل‌های معدنی پاک کنید. الکل‌های معدنی به عنوان روح سفید یا سقز معدنی نیز شناخته می‌شوند و برای تمیز کردن مبلمان چوبی و بازیابی درخشش آن عالی هستند. اگر مبلمان چوبی رنگ‌نشده با روکش شفاف دارید، مانند: لاک، شلاک و پلی اورتان، آن را با یک پارچه نرم آغشته به مواد معدنی پاک کنید.

سپس از حرکات آرام و دایره‌ای برای از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید استفاده کنید. وقتی کارتان تمام شد، برای بار دوم مبلمان را با یک پارچه تمیز و خشک بشویید تا تمام مواد معدنی از بین برود. الکل معدنی همچنین در از بین بردن خطوط خودکار بر روی چوب نیز کاربرد دارد.

اگر کودک نوپایتان روی کمد سفید و مورد علاقه شما خط خطی می‌کند، نگران نباشید! معمولاً کمی الکل آن را تمیز می‌کند. پنبه یا پد آرایشی را با الکل مرطوب کنید و آن را به‌آرامی روی لکه بکشید تا جوهر از بین برود.

به هیچ عنوان محل را مالش ندهید؛ زیرا ممکن است لکه را در اطراف پخش کنید یا به پوشش روی چوب آسیب برسانید. اگر مطمئن نیستید که الکل به مبلمان شما آسیب می‌رساند یا نه، ابتدا آن را در یک نقطه نامشخص آزمایش کنید.

این راه گزینه خوبی برای مبلمان ساخته‌شده از چوب طبیعی سفید است. این روش همچنین برای جنس‌هایی مثل: هالی، چوب سفیدشده و چوب سفیدشده با روکش نیز مناسب است.

برای نظافت منزل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

روش ۳: از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید با صابون ظرفشویی

لکه‌های چربی را با آب و صابون پاک کنید. شما می‌توانید مانند هر نوع کثیفی دیگر با کمی صابون ظرفشویی، لکه‌های روغن و چربی را از روی مبلمان چوبی سفید از بین ببرید.

صابون‌هایی برای از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید وجود دارند که مخصوص چوب فرموله شده‌اند، مانند: صابون روغن مورفی یا صابون روغن فولر.

شما می‌توانید لکه زرد روی چوب سفید را به‌آرامی با یک پارچه یا اسفنج آغشته به آب صابون پاک کرده و سپس باقیمانده صابون را با پارچه دوم مرطوب‌شده در آب تمیز پاک کنید. فراموش نکنید که پس از پایان کار، محل را کاملا خشک کنید.

روش ۴: استفاده از خمیر دندان و جوش شیرین

شما می‌توانید لکه‌های جوهر یا نشانگر را با خمیر دندان غیر ژله‌ای مبتنی بر جوش شیرین پاک کنید. مقداری از این خمیر دندان را روی یک پد پنبه‌ای نرم بمالید، سپس لکه را از بین ببرید. توجه داشته باشید که پاک کردن باید در جهت دانه‌های چوب باشد.

پس از اتمام کار، ناحیه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. با این حال، اگر نتوانستید این نوع از خمیر دندان را پیدا کنید، نگران نباشید. شما می‌توانید در منزل آن را بسازید.

با استفاده از کمی جوش شیرین و یک خمیر دندان سفید و بدون ژل، خمیر دندان خود را بسازید. برخی از افراد همچنین ادعا می‌کنند که این خمیر دندان می‌تواند لکه‌های زرد روی مبلمان سفید را روشن کند.

از بین بردن لکه روی چوب سفید با خمیردندان

اما برای خلاص شدن از شر حلقه‌هایی که در اثر عرق کردن نوشیدنی‌ها باقی می‌مانند، چه کنیم؟ کافی است تا مقداری خمیر دندان غیر ژله‌ای را با یک پارچه نرم روی سطح بمالید. خواهید دید که لکه‌ها به‌آسانی از روی چوب پاک می‌شوند. سپس آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

قبل از استفاده از پولیش مبلمان، اجازه دهید تا سطح خشک شود. برای قدرت تمیزکنندگی قوی‌تر، خمیر دندان سفید و جوش شیرین را با هم مخلوط کنید. خمیر را به موازات دانه‌های چوب مالیده و آن را پاک کنید. سپس با روغن لیمو محل را جلا دهید.

روش ۵: پاک کردن کپک و از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید با سرکه سفید

اگر مبلمان سفید شما کمی کپک زده است، نگران نباشید. ممکن است بتوانید آن را با آب و صابون تمیز کنید. در غیر اینصورت برای آلودگی‌های بیشتر، سرکه سفید می‌تواند کارآمدتر عمل کند. به این صورت که مقدار مساوی سرکه و آب گرم را در یک بطری اسپری مخلوط کنید و آن را روی آن ناحیه بپاشید.

سپس بگذارید تا یک ساعت بماند و آن را با پارچه‌ای مرطوب و تمیز پاک کنید. وقتی که کار شما تمام شد، باید ناحیه را کاملاً خشک کنید. برای از بین بردن کپک‌های سرسخت چه باید کرد؟ سعی کنید محل را با محلولی از 1 قاشق غذاخوری (26 گرم) بوراکس و 1 فنجان (240 میلی‌لیتر) آب و یک برس با موهای نرم بشویید.نحوه از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید

محلول را پاک یا آبکشی نکنید. بلکه فقط اجازه دهید در هوا خشک شود یا از رطوبت‌گیر برای سرعت بخشیدن به فرآیند خشک کردن استفاده کنید. متأسفانه، حتی سرکه رقیق‌‌شده نیز می‌تواند باعث کدر شدن یا آسیب دیدن برخی از رنگ‌ها یا پوشش‌های چوبی شود.

پس ممکن است لازم باشد بعد از درمان کپک، ناحیه آسیب‌دیده را دوباره رنگ‌آمیزی کنید. برای از بین بردن هجوم شدید کپک‌ها، ممکن است لازم باشد چوب را سنباده بزنید. برخی مواقع نیز مجبور می‌شوید تا قسمت‌های آسیب‌دیده مبلمان خود را جایگزین کنید.

روش ۶: ساخت ترکیب جادویی سرکه و روغن زیتون

با ساخت ترکیبی از سرکه و روغن زیتون به وجود لکه زرد روی چوب سفید پایان دهید. به مقدار مساوی سرکه و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید‌. آن را در جهت دانه‌های چوب و با یک پارچه نرم روی موضع بمالید. سرکه نه‌تنها می‌تواند لکه‌های آب را از روی چوب پاک کند، بلکه لکه‌های خون را نیز از بین می‌برد.

روش ۷: از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید با سشوار

شما می‌توانید حلقه‌های آب زرد رنگ که روی چوب سفید نمایان شده‌اند را با سشوار از بین ببرید. آب می‌تواند لکه‌های زشتی را روی چوب‌های رنگ‌نشده باقی بگذارد، به‌خصوص اگر مبلمان شما روکش شفافی داشته باشد. خوشبختانه، معمولاً از بین بردن آن لکه‌ها بسیار آسان است.

یک سشوار در محل لکه‌دار قرار دهید و به‌آرامی جریان هوا را به اطراف حرکت دهید تا چوب بیش‌ازحد گرم نشود. لکه باید پس از چند دقیقه محو شود. اگر جواب نداد، از روش‌های بعدی که در ادامه توضیح می‌دهیم استفاده کنید.

تمیز کردن چوب با سشوار

روش ۸ : استفاده از ژله نفتی یا سس مایونز

ابتدا به‌آرامی لکه را با کمی سس مایونز یا ژله نفتی پاک کنید.اجازه دهید مایونز یا ژله نفتی برای چند ساعت یا حتی یک شب روی محل باقی بماند. از یک پارچه نرم برای مالیدن کمی خمیر دندان سفید و بدون ژله به لکه استفاده کنید. پس از اتمام کار، خمیر را با یک پارچه مرطوب پاک کرده و سپس محل را خشک کنید.

برای لکه‌های آب، چند قطره روغن لیمو را روی آن ناحیه بریزید. سپس با دقت لکه را با پشم فولادی ظریف مالش دهید. حرکت دست باید در جهت دانه‌های چوب باشد. همچنین می‌توانید از لکه‌برهای آب تجاری استفاده کنید. توصیه می‌کنیم که همیشه این محصولات را در یک منطقه نامحسوس تست کنید.

روش ۹: از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید با نور خورشید

رنگ‌های روغنی را با نور خورشید از بین ببرید! در حالی که ممکن است شنیده باشید که نور زیاد می‌تواند باعث زرد شدن چوب سفید مبل شود، اما در بسیاری از موارد درست برعکس عمل می‌کند. اگر چوب مبلمان سفید شما با رنگ روغنی خراب شده‌است، اصلا نگران نباشید. مبل خود را در یک منطقه با نور خوب یا آفتابی قرار دهید تا سبب از بین رفتن لکه زرد روی چوب سفید شود.

اگر نمی‌توانید مبلمان خود را در مکانی آفتابی قرار دهید، از نور مصنوعی استفاده کنید. یک لامپ را در نزدیکی چوب مبل قرار دهید. سپس آن را در طول روز روشن کنید تا محل به‌خوبی روشن شود. باید توجه داشته باشید که نور خورشید ممکن است مضر باشد؛ زیرا می‌تواند باعث تیره یا زرد شدن برخی از انواع چوب یا روکش‌های چوبی شود.

اگر مطمئن نیستید که نور چگونه روی مبلمان شما تأثیر می‌گذارد، برای مشاوره با یک متخصص تعمیر یا ترمیم چوب مشورت کنید. کارشناسان خبره آچاره به این منظور در کنار شما هستند.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

روش ۱۰: استفاده از تری سدیم فسفات

تری سدیم فسفات یا TSP یک پاک‌کننده قلیایی است که می‌تواند بسیاری از انواع لکه‌ها و کثیفی‌های سرسخت را از بین ببرد. چوب سفید مبلمان ممکن است در معرض چربی، دود سیگار یا بخار پخت‌وپز زرد شود. در این صورت شما می‌توانید آن را با TSP تمیز کنید.

دراین راستا اینگونه عمل کنید: ابتدا ¼ فنجان (150 گرم) TSP را در 1 گالن (3.8 لیتر) آب حل کنید. سپس یک اسفنج یا پارچه را در محلول فرو کنید و رطوبت اضافی را بگیرید. به‌آرامی ناحیه لکه دار را با محلول پاک کنید، سپس با یک پارچه تمیز آن را خشک کنید.

TSP می‌تواند چشم و پوست شما را تحریک کند. به همین دلیل همیشه هنگام تمیز کردن با TSP از دستکش، آستین بلند، شلوار و عینک ایمنی استفاده کنید. همچنین باید هنگام کار با TSP خشک از ماسک تنفسی استفاده کنید تا از استنشاق پودر جلوگیری شود.از بین بردن زردی ام دی اف سفید با جوش شیرین

روش ۱۱: استفاده از نشانگر تعمیر چوب

خط‌وخش‌ها و زرد شدن وسایل چوبی سفید را با یک نشانگر لمسی چوب سفید برطرف کنید. مهم نیست که چقدر مراقب باشید، روکش مبلمان چوبی سفید شما گاهی اوقات ممکن است خراشیده شود. اگر این اتفاق افتاد، نگران نباشید. شما به‌راحتی می‌توانید آن ایرادات کوچک را با یک نشانگر تعمیر چوب برطرف کنید.

این نشانگرها در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، از جمله سفید و مایل به سفید وجود دارند و شما می‌توانید خراش را با نشانگر رنگ کنید تا خراش پنهان شود. نشانگرهای تعمیر چوب را به‌صورت آنلاین، از یک فروشگاه سخت‌افزار یا لوازم خانگی خریداری کنید.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد آچاره

روش ۱۲: از بین بردن لکه زرد چوب سفید با سفیدکننده چوب

قطعات تیره یا زرد شده را با سفیدکننده چوب روشن کنید. سفیدکننده چوب هم می‌تواند لکه‌ها را از بین ببرد و هم رنگ طبیعی چوب را روشن کند. قبل از استفاده از سفیدکننده، باید هرگونه پوشش روی چوب را جدا کنید. یک سفیدکننده چوب را مانند سفید کننده دو قسمتی یا اسید اگزالیک استفاده می‌کنند.

دقیقا آن را مطابق دستورالعمل روی بسته‌بندی استفاده کنید. دستورالعمل‌های ایمنی را به‌دقت دنبال کنید تا به خود یا چوب آسیب نرسانید. اگر چوب خام است، قبل از استفاده از سفید کننده، آن را با پارچه آغشته به آب کاملاً تمیز کنید. ممکن است لازم باشد برخی از انواع سفید کننده‌ها را پس از استفاده با محلول دوم، مانند: مخلوط 50:50 سرکه سفید و آب، خنثی کنید.

پس از اتمام کار، چوب سفیدشده را با آب گرم کاملاً بشویید. قبل از افزودن هرگونه رنگ یا پوشش جدید، اجازه دهید تا کاملاً در هوا خشک شود. همیشه در فضایی با تهویه مناسب کار کنید. در هنگام استفاده از هر نوع چوب از تجهیزات حفاظتی مانند: عینک ایمنی و دستکش استفاده کنید.پاک کردن لکه رنگ از روی چوب

چوب‌هایی که ممکن است بد رنگ شده باشند را مجدداً رنگ‌آمیزی کنید. اگر رنگ یا روکش روی مبلمان شما به‌شدت زرد شده است، می‌توانید آن را دوباره رنگ کنید. اگر مورد از قبل رنگ شده‌ است، آن را تمیز کنید. سپس یک لایه آستر اضافه کرده و روی رنگ قدیمی را با یک لایه تازه رنگ بپوشانید.

برای جلوگیری از مشکلات زرد شدن، یک رنگ سفید مبتنی بر آب انتخاب کنید. قبل از اعمال نوع جدیدی از پوشش، مانند: سفید کردن، لاک زدن یا موم آهک، بهتر است مواردی را رعایت کنید. این موارد شامل: استفاده از پاک کننده رنگ برای پاک کردن رنگ‌های قدیمی است. سپس دستورالعمل‌های روی بسته ‌بندی را دنبال کنید تا مطمئن شوید که از محصول به‌درستی استفاده می‌کنید.

در برخی موارد، ممکن است بتوانید رنگ ترک‌خورده، لکه‌‌شده یا پوسته‌‌شده را با یک اسکرابر رنگ پاک کنید. ناحیه را سمباده بزنید، سپس آن را به یک لایه رنگ تازه که با رنگ اصلی مطابقت دارد، آغشته کنید.

روش ۱۳: استفاده از جوش شیرین و آب

در این روش به تهیه خمیری از 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 1 قاشق چای خوری آب می‌پردازید. سپس لکه‌های ناشی از فنجان‌های داغ را از روی میز یا سایر مبلمان چوبی خود پاک کنید. به‌آرامی محل را با حرکات دایره‌ای مالش دهید تا لکه‌ها ناپدید شوند.

به خاطر داشته باشید که برای پاک کردن لکه‌های آب از روی چوب از آب زیاد استفاده نکنید. این کار موجب پوسیدگی چوب می‌شود.

از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید با جوش شیرین

روش ۱۴: از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید با نمک دریا

با مخلوط کردن 1 قاشق چای‌‌خوری نمک و چند قطره آب، حلقه‌های باقی‌‌مانده از لیوان‌ها یا بطری‌ها را ناپدید کنید. با ترکیب نمک و چند قطره آب یک خمیر نمکی درست کنید. سپس خمیر را به‌آرامی با یک پارچه یا اسفنج نرم روی لکه بمالید تا از بین برود. سپس با پولیش مبلمان، درخشندگی چوب خود را بازیابی کنید.

از بین بردن لکه روی چوب سفید با نمک دریا

روش ۱۵: استفاده از واکس ماشین

هنگامی که پولیش معمولی مبلمان کار نمی‌کند، سعی کنید از واکس ماشین برای پاک کردن لکه‌های آب از روی چوب استفاده کنید. مقداری از واکس ماشین را روی انگشت خود بمالید و حلقه را با انگشت دنبال کنید. سپس اجازه دهید تا خشک شود و با یک پارچه نرم آن را پاک کنید.

سخن پایانی در مورد از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید

در این مقاله با انواع روش‌های امتحان شده و موثر در از بین بردن لکه زرد روی چوب سفید آشنا شدیم. بهتر است قبل از هر کاری ابتدا ماده شوینده را در موضع کوچکی تست کنید تا از تاثیر سوء آن بر روی چوب سفید جلوگیری شود. در بسیاری از روش‌های توضیح داده شده از مواد ساده‌ای استفاده کردیم.

با این کار کمتر به چوب سفید مبلمان خود صدمه می‌زنید. همچنین استفاده از مواد طبیعی برای پاک کردن لکه رنگ از روی چوب سفید سبب جلوگیری از بروز خطرات ناشی از گاز پاک‌کننده‌ها می‌شود.

همچنین فراموش نکنید که شما برای از بین بردن انواع لکه از روی چوب می‌توانید از نظافت منزل تهران استفاده کنید. آچاره با بیش از 9000 نیروی خبره نظافت در کنار شما خواهد بود!

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا