قانون استفاده از اسانسور برای اسباب کشی

اسباب کشی

امروزه آشنایی با قانون استفاده از اسانسور برای اسباب کشی یکی از ضروریات برای افرادی است که در واحدهای آپارتمانی سکونت دارند.

اسباب کشی در آپارتمان‌ها محدودیت‌های زیادی دارد و اغلب افراد سعی دارند برای سهولت کار از آسانسور استفاده کنند. اما آیا طبق مقررات اجازه این کار را دارند؟

تمام شرکت‌های سازنده برای ایمنی و ماندگاری آسانسور تعداد مسافران و ظرفیت اتاقک آن را تعیین می‌کنند. پس قطعا برای استفاده از آسانسور برای اسباب کشی هم قوانینی وجود دارد که باید رعایت شوند.

در این مقاله قرار است درباره قوانین اسباب کشی با آسانسور بیشتر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

چنانچه برای اسباب کشی نیاز به خدمات حرفه‌ای با پرسنل مجرب و ماشین باربری مناسب دارید، می‌توانید از طریق سایت آچاره در بخش سرویس اسباب کشی درخواست خود را ثبت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • مطابق قوانین اسباب کشی با آسانسور حمل اثاثیه سنگین با آسانسور در هر شرایطی ممنوع است؛ چون باعث استهلاک قطعات آن می‌شود.
 • رعایت قوانین اسباب‌ کشی‌ با آسانسور برای تمام افرادی که در آپارتمان‌ها سکونت دارند لازم و ضروری است.
 • آسانسورهای حمل مسافر کوچک‌تر از انواع حمل بار هستند و ممکن است حین اسباب کشی آسیب ببینند.

استفاده از آسانسور در اسباب کشی ممنوع!

اسباب کشی در آپارتمان همیشه یک معضل بوده و هست. از نظر ساکنان و مدیر ساختمان همه باید قوانین اسباب‌ کشی با آسانسور را رعایت کنند و هیچ کسی مستثنی نیست.

هدف اصلی از تعیین قانون حمل اثاثیه منزل با آسانسور حفظ ایمنی و افزایش عمر مفید آن است.

قانون استفاده از اسانسور برای اسباب کشی

از این رو معمولا در بیشتر آپارتمان‌های مسکونی قوانین اسباب کشی با آسانسور با جدیت و حساسیت بالایی اجرا می‌شود و حمل اثاثیه در زمان اسباب کشی با آسانسور ممنوع شده است و در صورت خسارت متخلفان مشمول جریمه می‌شوند.

جریمه حمل بار با آسانسور مطابق با خسارت ایجادشده مشخص می‌شود و فرد خاطی باید مبلغ را پرداخت کند. آسانسور یکی از مشاعات هر ساختمان و مجتمع مسکونی است و همه اهالی باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشند.

اما آیا مدیر ساختمان می‌تواند آسانسور را قطع کند؟!

اگر بیشتر از ظرفیت تعیین‌شده برای آسانسور، توسط آن بارهای سنگین حمل شود قطعا عملکرد این وسیله به مشکل خواهد خورد.

از این رو هدف اصلی مدیران ساختمان از وضع قانون استفاده از آسانسور در آپارتمان‌ها کمک به ایمنی و آسایش خود ساکنین است.

استفاده از آسانسور در اسباب کشی

کلیات قانون استفاده از اسانسور برای اسباب کشی

برای همه افرادی که قصد اسباب کشی به آپارتمان را دارند یکی از سوالاتی که پیش می‌آید این است که آیا می‌توانند از آسانسور برای حمل بار استفاده کنند؟

برخی افراد عقیده دارند هدف از نصب آسانسور راحتی و آسایش ساکنین در رفت‌وآمدها است و این امر شامل اسباب کشی هم خواهد شد.

اما ممکن است قوانین اسباب کشی با آسانسور طبق نظر ساکنان ساختمان مخالف این طرز تفکر باشد و برای جابه‌جایی وسایل سنگینی مانند حمل لباسشویی با آسانسور و همچنین حمل یخچال با آسانسور را مجاز نمی‌دانند.

زیرا با حمل هر وسیله سنگینی استهلاک آسانسور افزایش یافته و زودتر خراب می‌شود و لازم است که نکات اسباب کشی یخچال یا هر وسیله سنگین دیگری برای جلوگیری از آسیب رسیدن به وسیله نیز رعایت شود.

خرابی آسانسور مساوی است با صرف هزینه‌های بالای تعمیر و نگهداری که در نهایت به دوش همه ساکنین خواهد افتاد.

استفاده از آسانسور برای اسباب کشی

اگر ساختمانی که می‌خواهید به آن نقل مکان کنید، دارای آسانسور مخصوص حمل بار است برای اسباب کشی می‌توانید با توجه به ظرفیت تعیین‌شده از آن استفاده کنید.

اما منظور اصلی ما در اینجا استفاده از آسانسور حمل مسافر است که مشمول قوانین اسباب‌ کشی با آسانسور می‌شود.

بیشتر فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ دارای آسانسور مخصوص حمل بار هستند که مخصوص همین هدف نصب شده‌اند. قاعدتا می‌توان از این آسانسورها برای حمل مسافر هم استفاده کرد.

در ادامه می‌خواهیم قوانین اسباب کشی با آسانسور را فهرست کنیم.

محاسبه رایگان هزینه اسباب‌کشی!

با قوانین اسباب‌ کشی با آسانسور آشنا شویم

طبق قانون استفاده از اسانسور برای اسباب کشی در آپارتمان‌ها ساکنین ملزم هستند از این وسیله برای حمل اثاثیه و اسباب کشی استفاده نکنند.

طبق ماده 56 قانون تملک ساختمان‌ها و آپارتمان‌ حمل هرگونه مصالح ساختمانی و نخاله حاصل از تعمیرات و اسباب کشی توسط آسانسور حمل مسافر ممنوع است.

در هر شرایطی استفاده از آسانسور در اسباب کشی ممنوع است. دلیل این ممنوعیت هم موارد زیر است که در ادامه توضیح می‌دهیم.

نحوه ساخت آسانسورهای حمل مسافر به‌صورتی است که منحصرا برای حمل انسان طراحی شده‌اند. بنابراین استفاده از آسانسور برای اسباب کشی و جابه‌جایی وسایل سنگین مجاز نیست.

در واقع موتور، سیم‌کشی، کابل‌ها، ریل‌ها و بیشتر قطعات داخلی آسانسور حمل مسافر ظرفیت مشخصی دارند. فشار بیشتر از حد به این قطعات باعث خرابی آن‌ها خواهد شد و باید مطابق قوانین اسباب کشی با آسانسور ، فرد خاطی جبران خسارت نماید.

جریمه حمل بار با آسانسور

دکور و تزئینات داخلی آسانسور حمل مسافر طوری طراحی شده‌اند که با ورود و خروج افراد آسیبی نمی‌بینند. اما قطعا در شرایط حمل‌ونقل اثاثیه بزرگ مانند یخچال و مبلمان ممکن است خراشیده شوند یا حتی بشکنند.

آسانسورهای حمل مسافر کوچک‌تر از انواع حمل بار هستند و ممکن است حین اسباب کشی آسیب ببینند.

در حالت کلی حمل وسایل سنگین و بزرگ از آسانسور حمل مسافر فشار زیادی را به قطعات آن وارد خواهد کرد. این فشار به مرور زمان باعث آسیب‌های جدی آسانسور خواهد شد.

اثاث‌کشی و بسته‌بندی لوازم با تیم کاربلد آچاره

آیا راه چاره‌ای برای اسباب کشی از طریق آسانسور وجود دارد؟

اگر آپارتمان جدیدی که خریده یا اجاره کرده‌اید دارای آسانسور مخصوص اسباب کشی است که غصه‌ای نخواهید داشت. اما اگر این گزینه وجود ندارد چندین راه‌حل پیش‌رو دارید.

گاهی مواقع ممکن است مدیر ساختمان با نظر جمعی ساکنان در قوانین اسباب کشی با آسانسور تغییراتی دهد و با تعیین شارژ اسباب کشی اجازه استفاده از آسانسور برای اسباب کشی را بدهد.

این راه‌حل شاید ساده‌ترین باشد؛ اما همیشه عملی نیست. چون به مدیر ساختمان و قوانین اسباب‌ کشی با آسانسور مورد نظر ساکنین بستگی دارد.

گاهی پیش آمده که بعد از اسباب کشی با آسانسور و در صورت خرابی آن تمام هزینه‌ها از فرد تازه‌وارد گرفته شده است.

این موضوع تا حد زیادی می‌تواند عادلانه باشد. تعمیر خرابی‌های ناشی از حمل وسایل سنگین از طریق آسانسور پرهزینه است و عدالت حکم می‌کند هر کسی مسبب آن بوده خودش جبران خسارت کند.

اما گاهی ممکن است بدشانسی بیاورید و هزینه مشکلات قبلی هم به‌دوش شما بیفتد. تا اینجا تاکید ما بر این بود که برابر قوانین اسباب کشی با آسانسور نباید از آسانسور حمل مسافر برای اسباب کشی استفاده کنیم.

اما گاهی با صلاحدید ساکنین و مدیر ساختمان و با رعایت یک سری قوانین اسباب‌ کشی با آسانسور این کار امکان‌پذیر است.

آیا مدیر ساختمان میتواند آسانسور را قطع کند

نکات ایمنی برای استفاده از آسانسور در اسباب کشی

برای حمل وسایل سنگین مانند یخچال، لباسشویی، بوفه، میز ناهارخوری، مبلمان و اجاق‌گاز نیروهای شرکت باربری را ملزم کنید که خودشان این کار را انجام دهند.

جابه‌جایی جعبه‌های کفش و لباس و ظروف که سبک هستند از طریق آسانسور مانعی ندارد.

برای این کار باید با دقت وسایل را روی کف آسانسور بچینید طوری که به لبه‌ها و درب آسیبی نرسد. ظرفیت آسانسور بر اساس وزن را هم در نظر بگیرید.

برای حمل وسایل کوچکی که با آسانسور قابل جابه‌جایی هستند باید مراقب دکور و شیشه داخلی آسانسور باشید.

جمع‌بندی قانون استفاده از اسانسور برای اسباب کشی

رعایت قوانین اسباب‌ کشی‌ با آسانسور برای تمام افرادی که در آپارتمان‌ها سکونت دارند لازم و ضروری است. آسانسورهای حمل مسافر در بیشتر مواقع ظرفیت بارهای سنگین مانند یخچال و مبلمان را ندارند؛ بنابراین با حمل این وسایل ممکن است دچار آسیب‌دیدگی شوند.

از این رو رعایت قوانین اسباب کشی با آسانسور برای تمامی افراد لازم و ضروری است.

سوالات متداول

آیا اسباب کشی با آسانسور مجاز است؟

خیر. اسباب کشی با آسانسور در حالت کلی ممنوع است.

آیا می‌توان با شارژ بیشتر با آسانسور اسباب کشی کرد؟

اگر مدیر ساختمان با موافقت جمعی ساکنان تایید کند می‌توانید با پرداخت شارژ اضافی وسایل خود را با آسانسور جابجا کنید.

آیا خسارت به آسانسور حین اسباب کشی مشمول جریمه می‌شود؟

بله. اگر آسانسور مجتمع مسکونی به‌دلیل اسباب کشی یکی از ساکنین دچار مشکل شود آن شخص باید هزینه تعمیرات را قبول کند.

2/5 - (1 امتیاز)

3 دیدگاه

  1. با سلام، بطور کلی مدیر ساختمان نمی‌تواند روز اسباب کشی آسانسور را خاموش کند. در واقع، آسانسور یکی از مشاعات ساختمان است و همه اهالی باید در نگهداری آن کوشا باشند.
   اما حمل اثاثیه با آسانسور در برخی ساختمان‌ها ممنوع است و ساکنین ساختمان برای حفظ سلامت آسانسور باید از این قانون پیروی کنند. لذا، بهتر است قبل از روز جابجایی اثاثیه با مدیریت ساختمان هماهنگ شوید.

 1. سلام، ممنون از مطلب خوبتون. خواندن قرآن قبل از ورود به خانه جدید باعث میشه خیر و برکت در خانه جاری بشه. من همیشه یک روز قبل از اسباب کشی قرآن میبرم خونه جدید و چند صفحه ای با صدای بلند تلاوت میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا