نظافت منزل آچاره نظافت منزل آچاره

نحوه شستن بالش [شستشوی انواع بالش الیاف مصنوعی، میکروبید و پر]

نظافت و شستشو

شاید شستن بالش و همچنین شستشوی تشک تخت در برنامه‌ریزی نظافت هفتگی یا ماهیانه خانه مورد توجه قرار نگیرد؛ اما با توجه به رعایت بهداشت و جلوگیری از مشکلات پوست و مو توصیه می‌شود شستن بالش را به برنامه روتین نظافت منزل اضافه کنید.

بالش‌ها جذب‌کننده روغن و عرق بدن هستند و به‌مرور زمان کثیف‌ و کثیف‌تر می‌شوند؛ بنابراین باید بالش‌های خود را هر چند ماه یکبار بشویید. حتی اگر با روبالشتی پوشانده شده باشند. در اینجا چند مرحله ساده برای شستن بالش با دست و ماشین را با هم مرور می‌کنیم.

یادتان باشد قبل از شستشو برچسب بالش را بررسی کنید. بعضی انواع بالش مانند مموری فوم یا لاتکس را نمی‌توان داخل ماشین لباسشویی شست. بالش‌های پر و الیاف مصنوعی گزینه‌های خوبی برای شستشو در ماشین لباسشویی هستند.

در نظر داشته باشید که تمیز کردن رختخواب و شستن بالش ارتباط مستقیمی با سلامت پوست و موی شما دارد. چنانچه به‌دلیل مشغله‌های شغلی و امور روزمره فرصت کافی برای نظافت منزل و لوازم شخصی خود ندارید، می‌توانید از مهارت و تجربه نیروهای نظافتچی آچاره در این زمینه بهره ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات نظافت منزل کلیک کنید یا با شماره سراسری ۱۴۷۱ تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • بیشتر بالش‌ها از جمله انواع پرشده با پنبه، پر و الیاف لایکو را می‌توان در ماشین لباسشویی با آب گرم و با چرخه ملایم شست.
 • اگر لکه خون یا آب دهان روی بالش وجود دارد آنها را از قبل با شوینده حاوی آنزیم تمیز کنید.
 • بالش‌های فومی نباید در ماشین لباسشویی شسته شوند.
 • بهتر است اجازه دهید بالش‌های شما در هوای آزاد خشک شوند.

آیا می توان بالش را در لباسشویی شست؟

انداختن بالش در لباسشویی به نوع بالش بستگی دارد. اگر بالش با پر یا الیاف پلی استر پر شده است می‌توانید از ماشین لباسشویی و خشک کن استفاده کنید. اما اگر بالش مموری فوم یا فوم لاتکس باشد خیر. بالش‌های فومی را فقط باید با دست شست.

بنابراین قبل از شروع باید نوع الیاف بالش خود را تعیین کنید و ببینید آیا قابل شستشو در ماشین لباسشویی هستند یا نه. در ادامه مراحل مختلف آموزش شستن بالش در ماشین لباسشویی را بررسی می‌کنیم.

نظافت منزل - آیا می توان بالش را در لباسشویی شست؟نظافت منزل آچاره
نظافت منزل آچاره

چند وقت یکبار باید بالش‌ها را بشوییم؟

یکی از مهم‌ترین نکات شستن بالش تعداد دفعات شستشوی آن‌هاست. توصیه می‌شود بالش‌ها را حداقل هر چند ماه یکبار بشویید؛ اما دفعات شستشو به جنس الیاف بالش و میزان استفاده از آن بستگی دارد. بالش‌های پر باید هر سه تا شش ماه یکبار شسته شوند. در حالت کلی تعداد دفعات شستن بالش به مقدار کثیفی یا بوی آن بستگی دارد.

آیا نوع ماشین لباسشویی مهم است؟

در نظر داشته باشید که فرقی نمی‌کند ماشین لباسشویی از چه نوعی و چند کیلویی است. در هرحال بالش‌ها باید در چرخه ملایم با دو بار آبکشی شسته شوند.

مشاهده رایگان هزینه خدمات نظافت منزل و ساختمان!

بهترین روش شستن بالش بدون استفاده از لباسشویی

یکی از مهمترین نکات شستن بالش، توجه به جنس الیاف داخل بالش است؛ زیرا همانطور که توضیح دادیم، بعضی از الیاف قابلیت شستشوی در ماشین لباسشویی را ندارند و ممکن است حتی به دستگاه لباسشویی آسیب بزنند.

در حالت کلی آموزش شستشوی صحیح بالش بدون استفاده از لباسشویی شامل مراحل زیر است؛

 • مرحله اول

روبالشی را از روی بالش جدا کنید. به‌خاطر داشته باشید که تعویض منظم روبالشی به حفظ نظافت بالش کمک می‌کند؛ اما این عمل به‌تنهایی کافی نیست و لازم است که در فواصل زمانی مشخصی بالش شسته شود.

چگونه بالش را بشوییم؟

 • مرحله دوم

مقداری جوش‌شیرین روی بالش بپاشید و بگذارید 30 دقیقه یا بیشتر بماند. می‌توانید طی این پروسه بالش را در هوای آزاد و خشک زیر نور آفتاب بگذارید.

 • مرحله سوم تمیز کردن بالش

بعد از 30 دقیقه، جوش‌شیرین را پاک کنید. از جاروبرقی برای تمیز کردن هرگونه کثیفی، موی حیوانات خانگی یا باقی‌مانده جوش‌شیرین استفاده کنید. اگر لکه‌ای روی بالش ریخته‌شده آن را با استفاده از پارچه مرطوب و مایع لباس‌شویی یا ظرفشویی تمیز کنید.

نحوه شستن بالش با الیاف مصنوعی

بالش‌های پرشده با الیاف مصنوعی بالش‌هایی هستند که با مواد پلی‌استر یا الیاف یا هر ماده مصنوعی دیگری مانند لایکو پر می‌شوند و قابل شستشو در ماشین هستند. در ادامه ببینیم چگونه بالش را بشوییم؟ توجه داشته باشید که تاکید ما در این بخش روی بالش‌های دارای الیاف مصنوعی است.

 1. روبالشتی را بردارید و کنار بگذارید تا با ملحفه‌ها شسته شوند.
 2. بعد از انداختن بالش در لباسشویی آن را با استفاده از مایع لباسشویی در چرخه ملایم ماشین لباسشویی بشویید. توصیه می‌شود بالش‌ها را دو بار آبکشی کنید؛ زیرا ممکن است مقدار زیادی آب و مایع را در خود نگه دارند.
 3. زمانی که بالش‌ها را از ماشین لباسشویی بیرون می‌آورید حوله تمیزی را دور آنها بپیچید تا آب اضافی بالش‌ها خارج شود. بالش‌ها را با کمترین درجه حرارت خشک کنید. می‌توانید آنها را در محیط بیرون در هوای آزاد خشک نمایید.
 4. برای جلوگیری از گلوله شدن الیاف بالش می‌توانید از توپ‌های خشک کن یا توپ‌های تنیس پیچیده شده در جوراب استفاده کنید.

انداختن بالش در لباسشویی

نحوه شستن بالش پر

برای شستن بالش پرشده با پر مراحل زیر را انجام دهید.

 1. روبالشتی را خارج کنید و کنار بگذارید. این روبالشی‌ها را می‌توانید به‌همراه ملحفه‌ها بشویید. برچسب کنار بالش را مجدداً بررسی کنید تا مطمئن شوید که در ماشین لباسشویی قابل شستشو است.
 2. ماشین لباسشویی را روی ملایم‌ترین چرخه شستشو تنظیم کنید. بهتر است از شوینده ملایم استفاده کنید. آبکشی در دو مرحله برای بالش‌های پر گزینه خوبی است؛ چون حجیم هستند و احتمال شستشوی مایع لباسشویی با یک دور آبکشی کمتر است.
 3. در این مرحله از آموزش شستن بالش در ماشین لباسشویی بالش را از ماشین خارج کنید و با قرار دادن بین دو حوله، رطوبت اضافی آن را بگیرید.
 4. اگر هوا آفتابی است می‌توانید بالش‌ها را با آویزان کردن روی بند رخت یا گذاشتن روی حوله تمیز روی ایوان یا تراس خشک کنید. اگر روی برچسب بالش ذکرشده که می‌تواند بالش را داخل خشک‌کن بگذارید از کمترین تنظیم برای خشک کردن آن‌ها استفاده کنید.
 5. بهتر است بالش پر را در محیطی بدون گرما خشک کنید. برای جلوگیری از گلوله شدن بالش می‌توانید از توپ خشک کن استفاده کنید.

نکات شستن بالش

نحوه شستن بالش ژل مموری یا میکروبید

بالش‌های میکروبید با هزاران قطعه ریز پلی‌استایرن پر شده و معمولاً با مواد مصنوعی روکش می‌شوند. با انجام مراحل زیر این نوع بالش‌ها قابل شستشو با ماشین لباسشویی خواهند شد.

 1. روبالشی را بردارید.
 2. ماشین لباسشویی را روی چرخه ملایم تنظیم کنید. بهتر است از مواد شوینده ملایم استفاده کنید.
 3. بالش‌ها را دو بار آبکشی کنید تا تمام مواد شوینده کاملاً شسته شوند.
 4. بالش‌ها را با درجه کم لباسشویی خشک کنید.. می‌توانید بالش را بیرون در جای خشک و گرم قرار دهید یا آن را روی بند رخت آویزان کنید تا فرآیند خشک کردن کامل شود.

نظافت خانه و ساختمان با تیم کاربلد آچاره

نحوه خشک کردن بالش

بعد از آشنایی با نکات شستن بالش نوبت به خشک کردن آنها می‌رسد. می‌توانید بالش‌های خود را در چرخه‌ خنک لباسشویی خشک کنید. خشک کردن بالش‌ها را روی بند رخت در هوای آزاد هم گزینه خوبی است.

اگر بالش را در هوای آزاد خشک می‌کنید می‌توانید با کمک پنکه روند خشک شدن را تسریع کنید. هر روشی که انتخاب می‌کنید باید بالش شما به‌طور کامل خشک شود. بالش مرطوب محل مناسبی برای رشد قارچ و باکتری خواهد بود.

بهترین روش شستن بالش

آیا می‌توانید بالش‌ را در خشک کن لباسشویی خشک کنید؟

نحوه خشک کردن بالش به نوع مواد داخل آن بستگی دارد. همه بالش‌ها را می‌توان در هوای آزاد روی بند رخت یا حوله یا پتو زیر آفتاب خشک کرد. بالش‌های پر، الیاف مصنوعی، بالش ژل مموری و میکروبید را می‌توان در چرخه شستشو با حرارت کم خشک کرد.

بالش‌های مموری فوم و لاتکس را نباید در خشک کن قرار دهید و باید در هوای آزاد خشک شوند.

چه زمانی باید بالش را تعویض کنید؟

توصیه می‌شود هر 2 سال یکبار بالش خود را تعویض کنید. اما اینکه چقدر از بالش خود مراقبت می‌کنید روی طول عمر آن تأثیر می‌گذارد.

جمع‌بندی

در حالت کلی نحوه شستن بالش به مواد پرکننده آن بستگی دارد. همیشه قبل از شستن برچسب بالش را بررسی کنید و بسته به نوع بالش، آنها را هر چند ماه یکبار بشویید. با انجام این کار، می‌توانید عمر بالش خود را افزایش دهید و از خواب شیرین‌تری لذت ببرید.

سوالات متداول

آیا شستن بالش اشکالی ندارد؟

شما باید بالش خود را حداقل دو بار در سال بشویید. اگر در خواب زیاد عرق می‌کند باید بالش خود را بیشتر بشویید. بالش‌هایی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند بالش‌هایی که در اتاق مهمان هستند نیازی به شستن مرتب ندارند.

اگر بالش خود را نشویید چه اتفاقی می‌افتد؟

هنگام خواب، بدن شما هزاران سلول مرده پوست را دفع می‌کند. این سلول‌های مرده ذرات گردوغبار را جذب می‌کنند. انباشته شدن این مواد می‌تواند باعث آسم و خارش چشم شود.

چند بار در سال باید بالش‌ها را بشوییم؟

اگر بالش شما قابل شستشو است باید حداقل دو بار در سال شسته شود. اگر حیوان خانگی دارید یا زیاد عرق می‌کنید باید بالش‌ها را هر سه ماه یکبار بشویید.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا