تاثیر باطری ضعیف بر خودرو و دلایل اصلی ضعیف شدن باتری

خودروبرق خودرو

عمر باتری خودرو معمولا کمتر از آن چیزی است که انتظار داریم؛ خصوصا در خودروهای جدیدتر. زمانی که باتری خودرو شروع به ضعیف شدن می‌کند مشکلات الکتریکی خودرو افزایش پیدا کرده و شرایط آزار دهنده‌ای ایجاد می‌کند. بدون شک ضعیف شدن باتری بر عملکرد خودرو اثرگذار است. اما تاثیر باتری بر عملکرد خودرو مستقیم نیست و با اثرگذاری بر بخش‌های دیگر خودرو مثل آلترناتور روی عملکرد کلی آن اثر می‌گذارد. در این مقاله از مجله آچاره به تاثیر باطری ضعیف بر خودرو و دلایل آن پرداخته‌ایم.

تاثیر باطری ضعیف بر خودرو

1.       کوتاه شدن عمر آلترناتور

از زمانی که ماشین روشن می‌شود، آلترناتور مسئول عملکرد بی عیب و نقص آن است. آلترناتور برق مورد نیاز قطعات الکترونیک خودرو را تامین کرده و باتری را شارژ می‌کند. در صورتی که باتری خودرو ضعیف شده باشد و یا ولتاژ آن به کمتر از 12 ولت افت کرده باشد آلترناتور با فشار بیشتری کار کرده و این موضوع باعث کاهش طول عمر آن می‌شود.

تاثیر باطری ضعیف بر خودرو چیست؟

2.       تاثیر باطری ضعیف در افزایش مصرف سوخت

عملکرد بیش از حد آلترناتور باعث می‌شود تا موتور خودرو سوخت بیشتری مصرف کند. زمانی که آلترناتور بیش از حد معمول فعالیت کند، این تقلای زیاد مصرف سوخت موتور را نیز افزایش می‌دهد.

3.      تاثیر باطری ضعیف بر قطعات داخلی موتور

زمانی که سطح ولتاژ باتری پایین باشد آمپر و همچنین دما بالا می‌رود. در نتیجه این افزایش حرارت، موتور خودرو دچار آسیب دیدگی می‌شود.

4.       کاهش عملکرد اجزای مختلف خودرو

کاهش عملکرد اجزای الکترونیکی نیز تاثیر باطری ضعیف بر خودرو است. این اجزا شامل صندلی‌ها، چراغ داشبورد، بالابر خودکار شیشه‌ها، پمپ سوخت، هیترها و غیره می‌شود.

5.انتقال ضعیف سوخت به سیلندرها

صدا دادن موتور در حالت آماده به کار و یا به سختی راه افتادن آن نشانه‌ای از نرسیدن سوخت به سیلندرها توسط انژکتورهای سوخت است. این مشکل معمولا تاثیر باطری ضعیف بر خودرو است.

6.عملکرد ضعیف کامپیوتر خودرو

اگرچه کامپیوتر خودرو ممکن است به اندازه کافی کار کند، نیاز رفع نشده سیستم مکانیکی و الکتریکی به دلیل باتری ضعیف ممکن است منجر به کاهش کارایی برخی از عملکردهای کامپیوتر شود.

برخی از سنسوهای گاز مثل سنسور اکسیژن نمی‌توانند در ولتاژ کمتر از حد پیشنهادی کارخانه سازنده درست عمل کنند. به همین دلیل کامپیوتر خودرو ممکن است نتواند تطابق مصرف سوخت با نرخ فرسایش را تشخیص بدهد. در چنین حالتی موتور میزان بیشتری سوخت مصرف کرده و از دست می‌دهد. کامپیوتر همچنین ممکن است توانایی خود را در بستن برخی از سیلندرهای موتور برای حفظ بنزین هنگام رانندگی در شرایط کم شدت مانند رانندگی با سرعت کم از دست بدهد.

اصلی‌ترین دلایل ضعیف شدن باتری خودرو

تاثیر باطری ضعیف بر خودرو می‌تواند بسیار صدمه زننده باشد، به همین دلیل شناخت دلایل اصلی ضعیف شدن و جلوگیری از آن می‌تواند انرژی و زمان صرف شده و هزینه‌های مرتبط با تعمیر خودرو را کاهش دهد.

1.کهنگی

به طور معمول میانگین طول عمر باتری خودرو بین 3 تا 5 سال است. بعد از گذشت 3 سال علایم مرتبط با ضعیف شدن باتری کم کم خودشان را نشان می‌دهند. بعد از هر بار شارژ، توانایی باتری در نگهداری شارژ کاهش پیدا کرده و در نتیجه بعد از 3 سال عملکرد آن مشابه روزهای اول نخواهد بود.

بیشتر بخوانید ولتاژ باتری ماشین

2.لایه‌بندی اسیدی

یک تاثیر باطری ضعیف بر خودرو لایه بندی اسیدی است. لایه‌های اسیدی در باتری زمانی ایجاد می‌شوند که الکترولیت باتری در کف آن ته نشین می‌شود. همانطور که می‌دانید الکترولیت ترکیب آب و سولفوریک اسید است و از آنجایی که اسید از آب سنگین‌تر است در کف باتری ته نشین می‌شود.

این ته نشین شدن زمانی اتفاق می‌افتد که شارژ باتری (80%) نگه داشته نمی‌شود. یکی دیگر از دلایل این اتفاق رانندگی در مسیرهای کوتاه و روشن بودن هیتر و برف پاک کن به‌طور همزمان است.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

لایه‌بندی و ته نشین شدن اسید باعث کاهش عملکرد باتری و در نتیجه کاهش طول عمر آن می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل:

 • باتری را بیشتر از حد معمول شارژ کنید. به مدت حداقل یک تا دو ساعت باتری را شارژ کنید تا ولتاژ 12 را به 18 برسانید.
 • اجازه بدهید باتری چند روز استراحت کند.
 • باتری را تکان داده یا روی آن آرام ضربه بزنید تا از ته نشین شدن اسید جلوگیری شود.

3.سولفاته شدن

سولفاته شدن به معنی تجمع کریستال‌های سولفات روی سر باتری است. علت سولفاته شدن کم شارژ شدن و شارژ نامنظم باتری است. جالب است بدانید 85 درصد مشکلات عملکرد باتری در نتیجه سولفاته شدن آن است.

تاثیر باطری ضعیف بر خودرو

4.از دست دادن آب

شارژ بیش از حد، حرارت بالا، نگهداری ضعیف یا ناکافی، و تبخیر (به دلیل دمای زیاد زیر کاپوت) باعث از دست رفتن آب باتری می‌شود.

نشانه‌های تاثیر باطری ضعیف بر خودرو

 • استارت کند و پر سرو صدای خودرو
 • کم بودن یا عدم وجود جریان الکتریکی مورد نیاز اجزای خودرو
 • بک‌فایر موتور
 • روشن شدن چراغ هشدار “Check Engine”
 • سطح پایین الکترولیت
 • باد کردن باتری

بیشتر بخوانید تعویض روغن و کاهش مصرف سوخت

در این مقاله به تاثیر باطری ضعیف بر خودرو و به طور کلی تاثیر باتری بر عملکرد خودرو پرداختیم. بدون شک باتری ضعیف بر عملکرد خودرو اثرگذار است اما نه به طور مستقیم. با توجه بیشتر به وضعیت باتری و شارژ و تعویض آن در زمان مناسب می‌توان از صدمات احتمالی جلوگیری کرد.

4.8/5 - (5 امتیاز)

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا