صدای جیر جیر کولر آبی و رفع کردن آنها

سرمایشسرمایش و گرمایشکولر آبی

کولر آبی از جمله وسایلی است که در فصل تابستان بسیار مورد توجه است. استفاده از کولر آبی هزینه برق مصرفی خانوار را کاهش داده و مخصوصاً در مناطق سردسیر رواج بیشتری دارد. این وسیله مفید گاهی با ایجاد صداهایی ناخوشایند کاربران را می‌آزارد. در این مطلب 7 علت صدای جیر جیر کولر آبی به همراه راه حل رفع آنها بررسی شده‌اند.

چه عواملی باعث ایجاد صدای جیر جیرکولر آبی می‌شوند؟

موارد متعددی وجود دارد که ممکن است علت صدای کولر آبی باشند. برای هر علت نیز راه حل مخصوص به آن وجود دارد. برای حل مشکل قبل از هر چیز باید عامل به‌وجود آورنده آن را بشناسیم.

1.     خشک شدن یاتاقان‌ها

خشک شدن یاتاقان‌ها یکی از علل رایج صدای کولر آبی است. یاتاقان‌ها در محل اتصال پروانه کولر واقع شده‌اند؛ به‌گونه‌ای که پایه‌های پروانه داخل آنها قرار دارد. اگر بلبرینگ‌های این قطعه روغن‌کاری نشوند، از خود صدایی تولید کرده و به عنوان علت سر و صدای کولر آبی در نظر گرفته می‌شوند. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، ممکن است کولر آبی نتواند کار کند و مجبور شوید پروانه آن را عوض کنید.

راه حل: برای رفع مشکل صدای جیر جیر کولر آبی که در اثر خشک شدن یاتاقا‌ن‌ها ایجاد شده است، باید یاتاقان‌ها را روغن‌کاری کنید. این کار نه تنها صدای ناخوشایند را برطرف می‌کند، بلکه موجب عملکرد بهتر یاتاقان‌ها و پروانه کولر آبی نیز می‌شود.

علت صدای جیر جیر کولر آبی به علت خرابی یاتاقان

2.     خرابی یاتاقان‌ها

خرابی یاتاقان‌ها نیز به عنوان یک علت جیر جیر کولر آبی مطرح است. خرابی یاتاقان به شکل صدای جیر جیر برخاسته از کولر خود را نشان می‌دهد. یاتاقان‌ها ممکن است فرسوده بوده یا زنگ زده باشند.

راه حل: اگر متوجه شدید که علت سر و صدای کولر آبی خراب بودن یاتاقان آن است، برای برطرف کردن آن باید یاتاقان را تعویض کنید. توجه داشته باشید که یاتاقان‌ها سایزها و ابعاد متفاوتی دارند و باید آنها را متناسب با کولر خود انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش تعویض یاتاقان کولر آبی

3.     خرابی تسمه کولر آبی دلیل صدای جیر جیر کولر آبی

صدای جیر جیر تسمه کولر آبی ناشی از خرابی آن است. خرابی تسمه کولر یکی از علل رایجی است که صدای کولر آبی می‌تواند ناشی از آن باشد. اگر تسمه خراب باشد، نخ‌نما و ریش‌ریش می‌شود. در این حالت حرکت تسمه موجب برخورد ریشه‌ها به اطراف شده و صداهای ناخوشایندی ایجاد می‌کند. (تنظیم تسمه کولر آبی)

راه حل: اگر علت سر و صدای کولر آبی ناشی از خرابی تسمه باشد، باید برای رفع مشکل جیر جیر کولر آبی تسمه آن را عوض کرد. اگر تسمه را به‌تازگی تعویض کرده‌اید، شل و سفت بودن آن را چک کنید. گاهی اوقات درست بسته نشدن تسمه ممکن است صداهای عجیب تولید کند.

4.     شل بودن پولی‌های کولر، دلیل صدای جیر جیر کولر آبی

پولی یکی از قطعات اساسی کولر است که تسمه روی آن سوار می‌شود. وجود مشکل در پولی موجب پاره شدن تسمه، تولید هوای گرم، تولید باد و حتی ایجاد صدای ناخوشایند در کولر آبی خواهد شد. کولرهای آبی دو پولی دارند: یکی پولی پروانه و دیگری پولی موتور. گاهی اوقات علت جیر جیر کولر شل بودن پولی یا گشاد بودن آن است.

خرابی پولی دلیل جیر جیر کولر آبی

راه حل: تسمه کولر را خارج کرده و پیچ‌های آن را محکم کنید. مجدداً تسمه را سر جایش قرار دهید. اگر پولی گشاد شده باشد، برای رفع مشکل صدای جیرجیر کولر آبی چاره‌ای جز تعویض پولی نیست.

5.     خوردگی بوشن

اگر تمام موارد گفته شده در بالا را بررسی کردید و هیچ یک از آنها علت سر و صدای کولر آبی نبود، احتمالاً مشکل از بوشن کولر باشد. ممکن است سفت بودن زیاد تسمه، بالا بودن رطوبت، موتور ضعیف و … باعث خرابی بوشن و ایجاد صدای ناخوشایند شوند.

بوشن کولر آبی

راه حل: این مورد کمی تخصصی است و بهتر است به تعمیرکار حرفه‌ای سپرده شود. بوشن‌ها باید تعویض شوند. البته این کار زمانی باید انجام گیرد که مطمئن شوید علت سر و صدای کولر آبی به بوشن مربوط است.

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

6.     کج شدن محور پروانه

ممکن است علت صدای جیر جیر کولر آبی به تاب برداشتن یا کجی محور پروانه مربوط باشد. تراز نبودن کولر، خرابی یاتاقان‌های آن، خراب بودن پولی، ضعیف بودن محور یا جنس بد آن همگی می‌توانند باعث شوند محور پروانه از حالت طبیعی خود خارج شده و صدایی شبیه جیر جیر به‌وجود بیاید.

راه حل: اگر دلیل این صدای آزار دهنده مربوط به تراز نبودن محور پروانه باشد، برای حل مشکل باید محور یا پروانه کولر را تعویض کرد. تعمیر محور هم امکان‌پذیر است اما در بسیاری از موارد نتیجه رضایت بخشی نخواهد داشت. بهتر است در این شرایط برای رفع این صدای آزار‌دهنده نسبت به تعویض محور اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری تعویض و تنظیم شناور کولر آبی

7.     خرابی موتور کولر

دلیل صدای جیر جیر کولر آبی ممکن است به خرابی موتور کولر آن مربوط باشد. موتور قطعه‌ای گران است و تعویض یا حتی تعمیر آن هزینه نسبتاً زیادی را به شما تحمیل خواهد کرد. پس ابتدا مطمئن شوید که موارد قبلی گفته شده علت سر و صدای کولر آبی نیستند.

اطلاعات کلی درباره موتور کولر آبی

راه حل: برای رفع مشکل صدای کولر آبی که در اثر خرابی موتور کولر آن اتفاق افتاده است، باید موتور را تعویض کرد. این کار باید توسط تعمیرکار باتجربه کولر آبی انجام گیرد.

سوالات متداول

در زیر برخی سوالات متداول در مورد علت صدای جیر جیر کولر آبی پاسخ داده شده‌اند:

1- علت صدای جیر جیر کولر آبی بعد از خاموش کردن آن چیست؟

این صدا مربوط به کم شدن دور موتور است. ممکن است یاتاقان‌های آن مشکل داشته باشند. تسمه را نیز از نظر شل یا سفت بودن بررسی کنید.

2- رفع مشکل جیر جیر کولر آبی که به علت دور تند آن اتفاق می‌افتد، چگونه است؟

برای رفع مشکل صدای کولر آبی زمانی که روی دور تند قرار می‌گیرد، پیچ‌های نگهدارنده موتور و بدنه را محکم کنید. شل بودن پیچ‌های نگهدارنده و همچنین تسمه باعث می‌شود که وقتی موتور کولر روی دور تند قرار می‌گیرد، صدای جیر جیر مانندی از آن خارج شود.

3- دلیل جیر جیر کردن کولر آبی که در زمان کارکرد موتور به صورت یکسره اتفاق می‌افتد، چیست؟

در این صورت اتصالات اتاق کولر و پایه موتور بررسی شوند.

بیشتر بخوانید 20 صدای کولر گازی

4.2/5 - (26 امتیاز)

6 دیدگاه

 1. سلام ، به نظرم مطالبتان عالی است هم ترتیب رفع ایرادات و هم کامل بودن.

 2. سلام ، کولر آبی ما صدا میده ، صدای ناشی از استکاک دو جسم فلزی ، یاتاقانها را که روغن ( روغن کار کرده موتور آسانسور ) می زنم صدا برای مدتی ( 3 تا 7 ) روز کاملا قطع میشه ، اما بعد برمیگرده ، به این شکل که برای چند ثانیه صدا میده بعد برای مدتی ( 5 ، 10 ، 20 دقیقه وحتی 1 یا 2 ساعت ) قطع میشه ، مضاف به اینکه برای قطع صدا کافی هست که برای چند لحظه کولر را خاموش و سپس روشن کنیم ، با روشن و خاموش کردن در اغلب اوقات صدا برای مدتی ( متغییر ) قطع میشه ، اما بعد از روغن کاری همانطور که اشاره شد حتما صدا قطع میشه ، نمی تونم سرویس کار بیارم چون ممکن است در زمانی که سرویس کار حضور داره کولر هیچ صدایی نداشته باشه و بطور طبیعی کار کنه ، آیا شما هم چنین تجربه ای را دارید ؟ فکر می کنید علت چی باشه ؟

  1. سلام. ببینید کدام یاتاقان را وقتی روغن می‌زند صدا نمی‌دهد تعمیرکار که آمد بهش بگید کدام است تا یاتاقان راتعویض کند. یاتاقان تعویض شود و دو طرف، واشر و رگلاژ کاری شود مشکل حل خواهد شد.

 3. سلام،
  چند روزه کولر صدای جیرجیر یا یه چیزی مثل ساییده شدن آهن به آهن میده، رفتم بالا یاتاقانهارو روغن کاری کردم ، تسمه رو در آوردم و با چرخاندن پولی موتور متوجه شدم صدا از داخل دینام میاد. جالبه برعکس که می چرخانم صدا نمی ده.
  چه باید بکنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا