بررسی علت صدای کمپرسور کولر ماشین

خودروسرویس و نگهداری

آیا کمپرسور ماشین شما سر و صدای غیرمعمول ایجاد می‌کند؟ اغلب، برای پیدا کردن علت صدای کمپرسور کولر ماشین باید به نوع سروصدایی که از سیستم کولر می‌آید توجه کنید تا شما را به قطعه خاص یا قسمت معیوب سیستم کمپرسور برساند.

منشأ صداهای کولر ماشین

عناوین زیر، منشأ صداهای خاصی را که ممکن است از سیستم کولر اتومبیل خود بشنوید، توضیح می‌دهند. صداها منظورشان را به شما خواهند گفت تا بتوانید روی بخش خاصی از سیستم با مشکل احتمالی مشخص، تمرکز کنید.

 1. کلاچ فرسوده
 2. کمپرسور بد
 3. شیلنگ‌های معیوب
 4. پایه‌های قطعات شل

صدای کمپرسور ماشین

بنابراین به بخش مربوطه بروید و بررسی کنید که آیا واقعاً مشکلی در سیستم کولر شما وجود دارد یا خیر و علت صدای کمپرسور کولر ماشین خود را پیدا کنید.

مطلب پیشنهادی تعویض کمپرسور کولر پراید

تشخیص علت صدای کمپرسور کولر ماشین

برای شناسایی و در صورت لزوم، بررسی قطعات، دفترچه راهنمای تعمیر خودروی خود را در اختیار داشته باشید.

1. صدای کلیک یا جیغ کمپرسور کولر ماشین

صدای کلیک کمپرسور کولر ماشین طبیعی است. احتمالاً چیزی که می‌شنوید درگیر شدن کلاچ کمپرسور کولر ماشین است. با این حال، یک کلاچ فرسوده هم می‌تواند علت صدای کمپرسور کولر ماشین باشد؛ بنابراین می‌توانید این را به عنوان یک علامت هشدار در نظر بگیرید.

با این حال، اگر هر بار که موتور دمنده شروع به چرخیدن می‌کند، چیزی که می‌شنوید صداهای کلیک سریع است، ممکن است مواد خارجی در عملکرد موتور تداخل داشته باشند. اغلب، زمانی که کلاچ به پایان عمر خود می‌رسد، با اتصال کلاچ، کلیک‌های بلند ممکن است به صدای جیغ یا جغجغه تبدیل شود.

سرویس پیشنهادی شارژ گاز کولر ماشین در محل

اما دلایل دیگری هم می‌تواند علت صدای کمپرسور کولر ماشین باشد:

 1. کلاچ آلوده به روغن.
 2. کمپرسور متوقف شده.
 3. قرقره یا بلبرینگ معیوب.

کمپرسور کولر ماشین شما از تسمه سرپانتین موتور برای کار کردن استفاده می‌کند. اگر منبع صدای جیغ را در سیستم کولر ماشینتان پیدا نکردید، تسمه درایو را بررسی کنید. اگر تسمه سرپانتین خودروی شما چند سال قدمت دارد یا کیلومترهای زیادی کار کرده است، ممکن است لازم باشد آن را تعویض کنید. برخی از خودروها، به خصوص مدل‌های قدیمی‌تر، از بیش از یک تسمه محرک برای راه‌اندازی سایر لوازم جانبی استفاده می‌کنند. در صورت لزوم، آن تسمه‌ها را نیز بررسی کنید و به دفترچه راهنمای تعمیر خودروی خود مراجعه کنید.

2. یک نوع ارتعاش صدا می‌شنوید

به نظر می‌رسد صداهای لرزشی که از سیستم کولر می‌آیند، در داخل کابین خودرو اتفاق بیفتند. معمولاً وقتی صدایی مانند ارتعاش را می‌شنوید، در واقع یک شیلنگ علت صدای کمپرسور کولر ماشین است. در این حالت یک شیلنگ در اثر ساییدگی آن به شیلنگ یا بخشی دیگر در محفظه موتور باعث ایجاد این صدا می‌شود.

برای شارژ گاز کولر ماشین از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطلب پیشنهادی کولر ماشین چگونه کار می ‌کند؟

کاپوت را بازکنید و به شیلنگ‌های سیستم کمپرسور کولر ماشین خود نگاهی بیندازید. ببینید آیا آن‌ها با شیلنگ یا قطعه دیگری در تماس هستند یا خیر. به دنبال خراش یا نقاط ساییده شده روی شیلنگ باشید. در صورت لزوم، مسیر شیلنگ‌ها را با استفاده از کابل‌های نایلونی تغییر دهید.

بررسی علت صدای کمپرسور

3. کمپرسور کولر صدای جغجغه، ناله یا تق‌تق می‌دهد

اغلب، صداهای تق‌تق، ناله یا ضربه از یک کمپرسور کولر با پایه‌های شل یا آسیب دیده می‌آید. این صدا ممکن است گاهی بیاید و برود.

 1. پایه‌های کمپرسور را بررسی کنید. پیچ‌های نصب را محکم کنید یا در صورت لزوم پایه‌ها را تعویض کنید.
 2. صداهای تق‌تق نیز ممکن است از داخل کمپرسور سرچشمه بگیرند. با افزایش شتاب کولر نیز ممکن است میزان صدا افزایش یابد. این به این معنی است که یک قطعه معیوب علت صدای کمپرسور کولر است و کمپرسور باید بررسی شود. در بیشتر موارد، باید کمپرسور تعویض شود.
 3. تسمه‌های محرک را از نظر ساییدگی یا آسیب دیگی بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

سایر منابع رایج صداهای تق‌تق کمپرسور کولر ماشین:

 1. بلبرینگ‌های قرقره کمپرسور
 2. موتور دمنده
 3. کلاچ کمپرسور

مطلب پیشنهادی علائم خرابی ترموستات کولر پراید

4. کمپرسور کولر صدای وزوز می‌دهد

اغلب، ممکن است پس از سرویس و پر شدن سیستم با مبرد، مدت کوتاهی صدای وزوز از کمپرسور کولر شنیده شود یا ممکن است هنگام روشن کردن کولر صدای وزوز بشنوید، این وضعیت عادی نیست.

معمولاً صدای وزوز نشان می‌دهد که سیستم با مبرد بیش از حد شارژ شده است. این ممکن است منجر به مشکلات عملکردی (خنک کننده ضعیف) و بدتر از آن، آسیب به اجزای سیستم شود. در صورت عدم مراقبت، ممکن است در نهایت مجبور شوید کمپرسور را تعویض کنید.

به مغازه‌ای که سیستم کولر ماشین شما را سرویس می‌کند مراجعه کنید، در مورد صدا به آن‌ها بگویید و از آن‌ها بخواهید سیستم را بررسی کنند و علت صدای کمپرسور کولر ماشین شما را بررسی کنند.

صدای کمپرسور کولر ماشین

5. کمپرسور کولر ماشین صدای سوت یا خش خش ایجاد می‌کند

اغلب اوقات، صدای سوت یا خش‌خشی که از سیستم کولر ماشین می‌آید، نشانه‌ای از مشکل سیستم نیست. ممکن است صدای خش‌خش را پس از خاموش کردن کولر بشنوید، زیرا مناطق فشار بالا و فشار پایین در سیستم برابر می‌شوند. هنگامی که مبرد از طریق یک جزء جریان می‌یابد، صدای سوت یا خش‌خش ایجاد می‌کند.

کمپرسور

صرفه‌جویی در هزینه‌های خودرو

هیچ سیستم کولری کاملاً بدون سر وصدا نیست؛ اما صداهای غیرمعمول اغلب اولین نشانه‌های وجود یک مشکل هستند. آن‌ها را نادیده نگیرید. صداهای خفیف یا بلند ممکن است نشان دهنده یک مشکل بالقوه و جدی در سیستم کمپرسور کولر ماشین شما باشند. پیدا کردن علت این صداها می‌تواند در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی کند.

با این حال، صداهای سیستم کمپرسور کولر ماشین تنها صداهایی نیستند که ممکن است از زیر کاپوت بیرون بیایند. تسمه‌ها، اجزای تعلیق، سیستم فرمان، قرقره‌ها و برخی دیگر از اجزا و دستگاه‌های موتور هم می‌توانند نویز داشته باشند و همچنین ممکن است نشان دهنده وجود مشکل در ماشین شما باشند.

مطلب پیشنهادی عیب یابی کولر پراید صبا

این راهنما به شما کمک می‌کند تا علت صدای کمپرسور کولر ماشین را پیدا کنید و ببینید صداها از کجای سیستم می‌آیند. هنگامی که متوجه شدید چیزی در سیستم کولر ماشین شما دچار مشکل شده است، می‌توانید آن را به تعمیرگاه ببرید یا اگر می‌توانید خودتان با کمک کتابچه راهنمای تعمیر خودرو، اقدامات و تعمیرات لازم را انجام دهید. اگر مکانیک قابل اعتماد سراغ ندارید یا بردن ماشین به تعمبرگاه و معطلی در آنجا برایتان مشکل است از سرویس تعمیر خودرو در محل آچاره استفاده کنید و از قیمت اقتصادی، کیفیت بالا و راحتی آن بهره ببرید.

درباره تعمیرات خودرو بیشتر بخوانید

اواپراتور کولر پراید چیست

انواع پولیش خودرو

تنظیم مصرف سوخت با دیاگ

نحوه تعمیر قطب باتری

اسید باتری چیست

2.9/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا