بررسی علت صدای کمپرسور کولر ماشین

خودروسرویس و نگهداری

آیا کمپرسور ماشین شما سر و صدای غیرمعمول ایجاد می‌کند؟ اغلب، برای پیدا کردن علت صدای کمپرسور کولر ماشین باید به نوع سروصدایی که از سیستم کولر می‌آید توجه کنید تا شما را به قطعه خاص یا قسمت معیوب سیستم کمپرسور برساند. 

منشأ صداهای کولر ماشین

عناوین زیر، منشأ صداهای خاصی را که ممکن است از سیستم کولر اتومبیل خود بشنوید، توضیح می‌دهند. صداها منظورشان را به شما خواهند گفت تا بتوانید روی بخش خاصی از سیستم با مشکل احتمالی مشخص، تمرکز کنید.

 1. کلاچ فرسوده
 2. کمپرسور بد
 3. شیلنگ‌های معیوب
 4. پایه‌های قطعات شل

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • تعمیر موتور سیکلت و رفع خرابی‌ها
 • برق و باتری خودرو

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم آچاره

تعمیر خودرو را به کارشناسان خبره آچاره بسپارید.

 • شارژ گاز کولر ماشین
 • تعویض روغن، فیلتر، لنت، شمع و وایر خودرو
 • خدمات مکانیکی ماشین
 • صافکاری و نقاشی، جوش پلاستیکی سپر
 • تعمیر موتور سیکلت و رفع خرابی‌ها
 • برق و باتری خودرو

تعمیرات تخصصی خودرو با تیم آچاره

صدای کمپرسور ماشین

بنابراین به بخش مربوطه بروید و بررسی کنید که آیا واقعاً مشکلی در سیستم کولر شما وجود دارد یا خیر و علت صدای کمپرسور کولر ماشین خود را پیدا کنید.

مطلب پیشنهادی تعویض کمپرسور کولر پراید

تشخیص علت صدای کمپرسور کولر ماشین

برای شناسایی و در صورت لزوم، بررسی قطعات، دفترچه راهنمای تعمیر خودروی خود را در اختیار داشته باشید.

1. صدای کلیک یا جیغ کمپرسور کولر ماشین

صدای کلیک کمپرسور کولر ماشین طبیعی است. احتمالاً چیزی که می‌شنوید درگیر شدن کلاچ کمپرسور کولر ماشین است. با این حال، یک کلاچ فرسوده هم می‌تواند علت صدای کمپرسور کولر ماشین باشد؛ بنابراین می‌توانید این را به عنوان یک علامت هشدار در نظر بگیرید.

با این حال، اگر هر بار که موتور دمنده شروع به چرخیدن می‌کند، چیزی که می‌شنوید صداهای کلیک سریع است، ممکن است مواد خارجی در عملکرد موتور تداخل داشته باشند. اغلب، زمانی که کلاچ به پایان عمر خود می‌رسد، با اتصال کلاچ، کلیک‌های بلند ممکن است به صدای جیغ یا جغجغه تبدیل شود.

سرویس پیشنهادی شارژ گاز کولر ماشین در محل

اما دلایل دیگری هم می‌تواند علت صدای کمپرسور کولر ماشین باشد:

 1. کلاچ آلوده به روغن.
 2. کمپرسور متوقف شده.
 3. قرقره یا بلبرینگ معیوب.

کمپرسور کولر ماشین شما از تسمه سرپانتین موتور برای کار کردن استفاده می‌کند. اگر منبع صدای جیغ را در سیستم کولر ماشینتان پیدا نکردید، تسمه درایو را بررسی کنید. اگر تسمه سرپانتین خودروی شما چند سال قدمت دارد یا کیلومترهای زیادی کار کرده است، ممکن است لازم باشد آن را تعویض کنید. برخی از خودروها، به خصوص مدل‌های قدیمی‌تر، از بیش از یک تسمه محرک برای راه‌اندازی سایر لوازم جانبی استفاده می‌کنند. در صورت لزوم، آن تسمه‌ها را نیز بررسی کنید و به دفترچه راهنمای تعمیر خودروی خود مراجعه کنید.

2. یک نوع ارتعاش صدا می‌شنوید

به نظر می‌رسد صداهای لرزشی که از سیستم کولر می‌آیند، در داخل کابین خودرو اتفاق بیفتند. معمولاً وقتی صدایی مانند ارتعاش را می‌شنوید، در واقع یک شیلنگ علت صدای کمپرسور کولر ماشین است. در این حالت یک شیلنگ در اثر ساییدگی آن به شیلنگ یا بخشی دیگر در محفظه موتور باعث ایجاد این صدا می‌شود.

برای شارژ گاز کولر ماشین از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

مطلب پیشنهادی کولر ماشین چگونه کار می ‌کند؟

کاپوت را بازکنید و به شیلنگ‌های سیستم کمپرسور کولر ماشین خود نگاهی بیندازید. ببینید آیا آن‌ها با شیلنگ یا قطعه دیگری در تماس هستند یا خیر. به دنبال خراش یا نقاط ساییده شده روی شیلنگ باشید. در صورت لزوم، مسیر شیلنگ‌ها را با استفاده از کابل‌های نایلونی تغییر دهید.

بررسی علت صدای کمپرسور

3. کمپرسور کولر صدای جغجغه، ناله یا تق‌تق می‌دهد

اغلب، صداهای تق‌تق، ناله یا ضربه از یک کمپرسور کولر با پایه‌های شل یا آسیب دیده می‌آید. این صدا ممکن است گاهی بیاید و برود.

 1. پایه‌های کمپرسور را بررسی کنید. پیچ‌های نصب را محکم کنید یا در صورت لزوم پایه‌ها را تعویض کنید.
 2. صداهای تق‌تق نیز ممکن است از داخل کمپرسور سرچشمه بگیرند. با افزایش شتاب کولر نیز ممکن است میزان صدا افزایش یابد. این به این معنی است که یک قطعه معیوب علت صدای کمپرسور کولر است و کمپرسور باید بررسی شود. در بیشتر موارد، باید کمپرسور تعویض شود.
 3. تسمه‌های محرک را از نظر ساییدگی یا آسیب دیگی بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

سایر منابع رایج صداهای تق‌تق کمپرسور کولر ماشین:

 1. بلبرینگ‌های قرقره کمپرسور
 2. موتور دمنده
 3. کلاچ کمپرسور

مطلب پیشنهادی علائم خرابی ترموستات کولر پراید

4. کمپرسور کولر صدای وزوز می‌دهد

اغلب، ممکن است پس از سرویس و پر شدن سیستم با مبرد، مدت کوتاهی صدای وزوز از کمپرسور کولر شنیده شود یا ممکن است هنگام روشن کردن کولر صدای وزوز بشنوید، این وضعیت عادی نیست.

معمولاً صدای وزوز نشان می‌دهد که سیستم با مبرد بیش از حد شارژ شده است. این ممکن است منجر به مشکلات عملکردی (خنک کننده ضعیف) و بدتر از آن، آسیب به اجزای سیستم شود. در صورت عدم مراقبت، ممکن است در نهایت مجبور شوید کمپرسور را تعویض کنید.

به مغازه‌ای که سیستم کولر ماشین شما را سرویس می‌کند مراجعه کنید، در مورد صدا به آن‌ها بگویید و از آن‌ها بخواهید سیستم را بررسی کنند و علت صدای کمپرسور کولر ماشین شما را بررسی کنند.

صدای کمپرسور کولر ماشین

5. کمپرسور کولر ماشین صدای سوت یا خش خش ایجاد می‌کند

اغلب اوقات، صدای سوت یا خش‌خشی که از سیستم کولر ماشین می‌آید، نشانه‌ای از مشکل سیستم نیست. ممکن است صدای خش‌خش را پس از خاموش کردن کولر بشنوید، زیرا مناطق فشار بالا و فشار پایین در سیستم برابر می‌شوند. هنگامی که مبرد از طریق یک جزء جریان می‌یابد، صدای سوت یا خش‌خش ایجاد می‌کند.

کمپرسور

صرفه‌جویی در هزینه‌های خودرو

هیچ سیستم کولری کاملاً بدون سر وصدا نیست؛ اما صداهای غیرمعمول اغلب اولین نشانه‌های وجود یک مشکل هستند. آن‌ها را نادیده نگیرید. صداهای خفیف یا بلند ممکن است نشان دهنده یک مشکل بالقوه و جدی در سیستم کمپرسور کولر ماشین شما باشند. پیدا کردن علت این صداها می‌تواند در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی کند.

با این حال، صداهای سیستم کمپرسور کولر ماشین تنها صداهایی نیستند که ممکن است از زیر کاپوت بیرون بیایند. تسمه‌ها، اجزای تعلیق، سیستم فرمان، قرقره‌ها و برخی دیگر از اجزا و دستگاه‌های موتور هم می‌توانند نویز داشته باشند و همچنین ممکن است نشان دهنده وجود مشکل در ماشین شما باشند.

مطلب پیشنهادی عیب یابی کولر پراید صبا

این راهنما به شما کمک می‌کند تا علت صدای کمپرسور کولر ماشین را پیدا کنید و ببینید صداها از کجای سیستم می‌آیند. هنگامی که متوجه شدید چیزی در سیستم کولر ماشین شما دچار مشکل شده است، می‌توانید آن را به تعمیرگاه ببرید یا اگر می‌توانید خودتان با کمک کتابچه راهنمای تعمیر خودرو، اقدامات و تعمیرات لازم را انجام دهید. اگر مکانیک قابل اعتماد سراغ ندارید یا بردن ماشین به تعمبرگاه و معطلی در آنجا برایتان مشکل است از سرویس تعمیر خودرو در محل آچاره استفاده کنید و از قیمت اقتصادی، کیفیت بالا و راحتی آن بهره ببرید.

درباره تعمیرات خودرو بیشتر بخوانید

اواپراتور کولر پراید چیست

انواع پولیش خودرو

تنظیم مصرف سوخت با دیاگ

نحوه تعمیر قطب باتری

اسید باتری چیست

3.5/5 - (16 امتیاز)

29 دیدگاه

 1. باسلام ماشین پراید دارم موقعی که کولر روشنه و میخام راه بیافتم ی صدایی داخل کاپوت میاد شبیه رفتن روی یه حلبی مثلا لاق لاق میکنه انگار ی چیزی لق میزنه میخاد بیافته ولی بعد که سرعت میره بالا قطع میشه. مشکل چیه؟

  1. با سلام، احتمال قوی از تسمه کولر است که نیاز به رگلاژ و درصورت پوسیدگی نیاز به تعویض تسمه دارد و حتما غلتک سفت کن تسمه هم بازدید و چک شود.

 2. کمپرسور ساندن تازه نصب کردم
  هنگامی که گاز خالی میکنم که ماشین متوقف بشه از کولر صدای غرررررر بلند میشه

 3. سلام پراید ۸۷ دارم سه ماه پیش گاز کولرشو شارژ کردم بعد شارژ کولرو که روشن میکردیم از کمپرسور یه صدای جیر جیر میومد مثل صدای تسمه که بعضا صدا میده ( البته تسمه های ماشین سالم هستن و صدایی نمیدن صدای تسمه رو مثال زدم ) به اوستا گفتم این صدای چیه گفت اون صدا طبیعیه وقتی یه مقدار گاز میدادم صدا قطع میشد و خنکی کولرم خوب بود مشکلی نبود یکی دوهفته اخیر که هوا یه مقدار خنک شد زیاد از کولر استفاده نکردم تااینکه امروز کولر روشن کردم دیدم خنکیش مثل قبل نیست و کم شده کامل قطع نشده ولی خیلی کم شده اون صدای جیر جیر کمپرسور هم زیاد شده کاپوتو زدم بالا به لوله آلمینیومی که وارد اتاق میشه دست زدم لوله گرم بود قبلا وقتی کولر روشن بود یه صدای تق از کمپرسور میومد انگاری اتوماتیک میکنه ولی امروز کمپرسور معلوم بود روشنه ولی صدای تق نمیداد زنگ زدم به همون باطریساز قضیه رو گفتم گفت احتمالا گازش خالی شده و اون صدای تق هم که دیگه نمیاد بخاطر اینه که چون کولر کامل خنک نمیکنه و دما باید به یه حدی برسه تا کمپرسور کلیک کنه ،،،، حالا نمیدونم گازش از یه جا تخلیه شده یا کمپرسورش ایراد پیدا کرده ،، به اون صدای جیر جیر ربطی داره یا نه ؟! ناگفته نمونه چند روز پیش جلو سمت راننده ماشین یه دست انداز بد افتاد ، حالا اینم گفتم در جریان باشید که اصلا ربط داره یانه ،،ممنون از راهنماییتون ،، خیلیم طولانی نوشتم 😅

  1. سلام. صدای جیر می‌تواند از تسمه و غلتک‌ها و درصوتی که سالم باشند از بولبرینگ کمپرسور کولر است. شما حتما باید برای کولرتان تست نشتی بدهید تا مطمئن شوید گاز از جایی خارج نشده باشد. در صورتی که گاز خارج شود هم خنکی ندارید هم کمپرسور ممکن است وارد مدار نشود.

   1. سلام ماشین النترا موقع روشن کردن کولر یه صدای شبیه جابجایی گاز چند ثانیه میاد، شب و اول صبح معمولا کولر خنک می‌کنه ولی ظهر اصلا کولر خنک نمیکنه، نیم ساعت از حرکت که بگذره پرتاب باد خیلی کم میشه، اگه کولر رو خاموش کنی و دریچه رو باز کنی چند ثانیه دوباره روشن کنی خوب میشه انگار یخ میزنه مشکل از چیه؟

    1. به احتمال زیاد هم گار کولر کم است و هم سیستم هوا گرفته و نیاز به تخلیه کامل گاز کولر به‌وسیله پمپ وکیوم و تزریق گار جدید دارد.

 4. سلام من ی پراید ۹۸ دارم بعضی وقتا کمپسور قرو قور میکنه که با دور موتور کمو زیاد میشه بعد خودش خوب میشه تو خنک کردنش تائیری نداره بنظرتون همینطور کار کنه بدتر میشه ؟

  1. احتمالا تسمه نیاز به رگلاژ دارد و حتما از تسمه دندانه‌دار استفاده کنید.

 5. سلام میشه راهنماییم کنید پراید مدل ۸۸ دارم وقتی تو گرما کولر میگیرم امپر میر وسط بعد ک خاموش میکنم ماشین و صدای قل قل میاد از محفظه انبساطم نیس صدا از زیر داشبورد میاد لوله های کولر و دست میزنم داخلش و انگار قل قل کنه اب اونجور میلرزه بازم میگم ماشین و خاموش میکنم صدا میاد از چیه میترسم دلیل روغن سوزیم ک موتور تعمییر کردم همین باشه چون موتور روغن نداشت این صدارو نمیداد بهش اضاف کردم روغن کولر گرفتم ب صدا اومد دوباره میترسم ربط داشته باشه بهم

  1. سلام، این دو مشکل هیچ ارتباطی به هم ندارد، اما برای اطمینان خاطر رادیاتور را شستشو دهید و درب رادیات را عوض کنید.

 6. با سلام من پراید دارم ۱۱ سال دست خودمه مدل ۸۶ دو سال هست کمپرسور کولر وقتی درجا یا توشهر کارمیکنه باد گرم میزنه ولی تو جاده خوبه چکار کنم درست میشه ممنونم اگر راهنمایی بکنید

  1. با سلام، در قدم اول کندانسور را شستشو دهید. و از فن یورو 4 استفاده کنید.

 7. سلام…ایکس ۳۳ صفر گرفتم یکدفعه صدا افتاد توش نگاه کردم میبینم در حالت کولر خاموش تسمه روی پولی کمپرسور کشیده میشه ولی پولی حرکتی نداره و با گیر زیاد و صدای جغجغه مانند بصورت تیک تیک میچرخه کولر رو که روشن میکنم صدا هست و با گیر میچرخه ربع دور ربع دور و اصلا خنک کنندگی نداره…علت چی میتونه باشه و اینکه میشه رانندگی کرد باهاش تا تعمیرگاه؟ تسمه دینام نمیبره؟

  1. درود، در قدم اول تسمه و سفت کن تسمه چک شود. احتمال قوی تسمه شل شده و رانندگی طولانی با خودرو اصلا درست نیست. در این شرایط تسمه درحال رد کردن است.

 8. سلام وقتتون بخیر
  ماشینم ریو دو ماهه خریدم کولرشو هرموقع دکمه ac میزنم صدای زوزه میده بعد ک خاموش میکنم صدا قطع میشه علت چیه ؟

  1. با سلام، می‌توانید با تسمه پهن‌تر این مشکل را بطور کامل رفع کنید. بعضی از تعمیرکاران از ترس شل شدن تسمه بیش از انداره رگلاژ تسمه انجام می‌دهند. این کار اشتباه است.

 9. سلام . ۲۰۶ مدل ۹۰ تیپ پنج دارم. یک سالی هست که وقتی کولر میگیرم ، صدای وییییییزززز از زیر داشبورد میاد . زمانی که توراه گاز میدم صدا همزمان بیشتر میشه و کلاچ که میگیرم صدا با دور موتور کم میشه. و قطع میشه دوباره هم زمان با صدای کلاچ کولر صدا شروع میشه.
  کولر سازی بردم ، کمپرسور رو کامل باز کرد و گاز جدید زد باز هم همین صدا و دارم . بنده خدا میگه نمیدونم از کجاست . میشه راهنمایی کنید . خیلی ممنونم کمکم کنید.

 10. سلام…ماشینم تیبا ۲ هستش…دو دفعه پشت سرهم تسمه کولر پاره کرده یا اینکه تسمه از روی هرزگرد میفته…پولی سرمیلنگ عوض وردم درست نشد…مشکلش چی میتونه بدشه

 11. سلام و شب بخیر
  ببخشید وقتی فن روشن هست هیچ صدایی ندارم ولی به محض روشن شدن کولر ماشین پارس، یک دفعه صدایی مثل گیر کردن پره های فن میده

 12. سلام
  ماشین بنده کوییک هستش و تقریبا یک ساله تحویل گرفتم. اگه اشتباه نکنم 3 ماهی هستش که یک صدای زوزه طور از داخل موتور سمت شاگرد میاد که رفتن چند جا نشون دادم گفتن تسمه مشکل داره که برام رگلاژ کرد و بعد از اون باز صدا برگشت و گفتن که از هرز گرده. خلاصه نمایندگی گفت کولر بگیر و اگه قطع شد مشکلی نیست و امکان داره کمپرسور خیس شده باشه و با این کار صدا میره که با این کار صدا کمتر شد. میخواستم بدونم حرف نمایندگی چقدر درسته و به نظر شما چکار انجام بدن که هر چه زودتر از این وضعیت دربیاد؟
  باتشکر

  1. با سلام، نمایندگی درست تشخیص داده، اما می‌توانید با تسمه پهن‌تر این مشکل را بطور کامل رفع کنید. بعضی از تعمیرکاران از ترس شل شدن تسمه بیش از انداره رگلاژ تسمه انجام می‌دهند. این کار اشتباه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا