تعمیر یخچال تعمیر یخچال فریزر

چرا یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است؟ [بررسی 12 مشکل رایج]

لوازم خانگییخچال و فریزر

چرا یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است؟ دلیل اختلاف دمای زیاد یخچال و فریزر چیست؟ اگر یخچال فریزر شما هم دچار چنین ایرادی شده است، لازم است برای عیب‌یابی و رفع مشکل، چند قطعه داخلی را مورد بررسی قرار دهید.

البته باید در نظر داشت که در حالت عادی اختلاف دمای یخچال و فریزر کاملا منطقی است؛ زیرا یخچال برای نگهداری مواد غذایی که به دمایی پایین‌تر از دمای محیط نیاز دارند، طراحی شده است و کاربرد فریزر برای انجماد مواد غذایی است.

در واقع مشکل آنجاست که به‌طور کامل یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است. در چنین شرایطی روشن است که اختلالی در عملکرد دستگاه به‌وجود آمده است.

برای بررسی این مشکل که چرا یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است و راهکارهای رفع آن با مجله آچاره همراه باشید. همچنین می‌توانید برای خدمات تخصصی تعمیر یخچال فریزر خود با متخصصان و تعمیرکاران آچاره در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • مهم‌ترین دلایل سرد نشدن یخچال خرابی کمپرسور، مشکل در لوله‌های خنک‌کننده، خرابی فن خنک‌کننده، کثیف بودن فیلترهای هوا است.
 • کمپرسور در یخچال وظیفه پمپاژ گازهای خنک‌کننده را دارد. در صورتی که کمپرسور خراب شود، یخچال خنک نمی‌شود و ممکن است دمای داخلی آن افزایش یابد.
 • در صورتی که یخچال بیش از حد پر شود، جریان هوا در داخل آن محدود می‌شود و هوای خنک به درستی در داخل توزیع نمی‌شود که موجب افزایش دمای داخلی یخچال و سرد نشدن آن می‌شود.

تفاوت عملکرد یخچال و فریزر

یخچال و فریزر دو دستگاه مشابه هستند که به‌منظور نگهداری و حفظ مواد غذایی طراحی شده‌اند. با این حال، دمای لازم برای نگهداری در هر دو دستگاه متفاوت است. برای بررسی این موضوع که چرا یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است لازم است که نگاهی کوتاه به عملکرد یخچال و فریزر داشته باشیم.

یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است

 • نحوه کار یخچال

دمای داخل یخچال با استفاده از سیستم خنک‌کننده، کاهش یافته و خنک می‌شود. این دما معمولا بین 0 تا 5 درجه سانتی‌گراد است تا مواد غذایی در آن نگهداری شوند و توسط یک فن داخلی در یخچال توزیع می شود.
تعمیر یخچال
تعمیر یخچال فریزر

 • نحوه کار فریزر

فریزر نیز با استفاده از یک سیستم خنک‌کننده کار می‌کند، اما دمای مورد نیاز برای نگهداری در فریزر بسیار پایین‌تر از دمای یخچال است. فریزر با دمای 18- تا 24- درجه سانتی‌گراد خنک می‌شود. بنابراین، تفاوت اصلی بین عملکرد دو دستگاه یخچال و فریزر، دمای مورد نیاز برای نگهداری مواد غذایی است.

چرا یخچال سرد نمیکنه ولی فریزر سرد است؟

 چرا یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است؟

اگر برای شما هم سوال است که چرا یخچال گرم و فریزر سرد است؟ باید توجه داشته باشید که عوامل مختلفی در بروز این مشکل دخیل هستند. این عوامل عبارتند از؛

1. خرابی کمپرسور

کمپرسور در یخچال وظیفه پمپاژ گازهای خنک‌کننده را دارد. در صورتی که کمپرسور خراب شود، یخچال به‌درستی خنک نمی‌شود و ممکن است دمای داخلی آن افزایش یابد.

یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است

2. مسدود شدن لوله‌های خنک‌کننده

لوله‌های خنک‌کننده در یخچال برای انتقال گاز مبرد به‌کار می‌روند. در صورتی که این لوله‌ها مسدود شوند، یخچال سرد نمی‌کند.

3. کثیف بودن فیلترهای هوا

فیلترهای هوا در یخچال برای جلوگیری از ورود گردوخاک و سایر ذرات به داخل دستگاه نصب می‌شوند. در صورتی که این فیلترها کثیف شوند، جریان هوای خنک شده در یخچال کاهش می‌یابد و دما درون آن افزایش می‌یابد.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر یخچال!

4. خرابی فن خنک‌کننده

فن خنک‌کننده یخچال برای جابه‌جایی هوای خنک تعبیه شده است. در صورتی که فن خراب شود، هوای خنک در یخچال جابه‌جا نخواهد شد و دما درون آن افزایش می‌یابد.

چرا یخچال سرد نمیکنه ولی فریزر سرد است؟

5. مشکل در سیستم گرمایشی

سیستم گرمایشی در یخچال برای جلوگیری از تشکیل یخ در داخل آن کار می‌کند. در صورتی که این سیستم خراب شود، یخ تشکیل می‌شود و خنک‌کنندگی درون یخچال کاهش می‌یابد.

6. بیش از حد پر کردن یخچال

در صورتی که یخچال بیش‌ازحد پر شود، جریان هوا در داخل آن محدود می‌شود و هوای خنک در داخل توزیع نخواهد شد. همین امر موجب افزایش دمای داخلی یخچال و سرد نشدن آن می‌شود.

7. خرابی ترموستات

ترموستات وظیفه کنترل دمای درون یخچال را دارد؛ بنابراین یکی از دلایل این‌که چرا یخچال سرد نمیکنه ولی فریزر سرد است، می‌تواند به‌دلیل خرابی ترموستات باشد. در صورتی که ترموستات خراب شود، دمای داخلی یخچال کنترل نخواهد شد.

چرا یخچال گرم و فریزر سرد است

8. خرابی والوهای تنظیم‌کننده جریان هوا

والوهای تنظیم‌کننده جریان هوا در یخچال وظیفه تنظیم جریان هوا را دارند. در صورتی که این والوها خراب شوند، جریان هوای خنک شده در یخچال کاهش می‌یابد و دما درون آن افزایش می‌یابد.

9. مشکل در سیستم یخسازی

در صورتی که این سیستم خراب شود، یخ تشکیل می‌شود و خنک‌کنندگی درون یخچال کاهش می‌یابد.

نصب و تعمیرات تخصصی یخچال با تیم آچاره

10. خرابی سنسور دما

سنسور دما در یخچال برای تشخیص دمای داخلی آن به‌کار می‌رود. در صورتی که این سنسور خراب شود، دمای داخلی یخچال کنترل نمی‌شود و شاید همیشه بیش از حد سرد یا گرم باشد.

11. نصب غیراصولی یخچال

در صورتی که یخچال به‌درستی نصب نشود و هوای اطراف آن به‌خوبی جریان نداشته باشد، سیستم یخچال دچار اختلال شده و دمای داخلی آن مطابق درجه تنظیم شده توسط کاربر، تنظیم نخواهد شد.

(برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم راهنمای علت خنک نکردن یخچال بعد از جابجایی را مطالعه فرمایید.)

چرا یخچال سرد نمیکنه ولی فریزر سرد است؟

12. عدم تعویض باتری دستگاه

باتری دستگاه برای تامین برق لازم برای کارکرد یخچال استفاده می‌شود. در صورتی که باتری خراب شود جریان برق در داخل مدار کاهش می‌یابد و همین امر در کل سیستم مبرد یخچال تاثیر منفی دارد.

نتیجه‌گیری

اگر در عملکرد یخچال فریزر شما هم اختلال ایجاد شده است و شما هم با این پرسش روبه‌رو هستید که چرا یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است، بهتر است راهکارهای ذکر شده در این مقاله را امتحان کنید. چنانچه مشکلات تخصصی و خرابی قطعات مطرح نباشد، می‌توانید به‌راحتی مشکل را برطرف کنید.

در غیراینصورت قطعا لازم است از یک تکنسین باتجربه بخواهید تا بررسی کند که چرا یخچال سرد نمی کند ولی فریزر سرد است؟! توصیه می‌کنیم از دستکاری قطعات داخلی خودداری کنید؛ زیرا ممکن است با آسیب زدن به سیستم مبرد یخچال، موجب ورود خسارات بیشتر به دستگاه شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

تعمیر یخچال تعمیر یخچال فریزر

1 دیدگاه

 1. سلام ببخشید چرا یخچال فریزر من روشن میشه و گاهی سرد میکنه و گاهی سرد نمیکنه یعنی روشن است و در حین روشن بودنش گاهی باد خنک میزنه و در حین روشن باد نمیزنه فقط روشنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا