ساده‌ترین آموزش نصب کلید و پریز همراه با عکس

برقکاریساختمان

نصب کلید و پریز جدید در خانه و یا تعویض و تعمیر آن از جمله اقداماتی است که در همه خانه‌ها مورد نیاز است و اگر چه کار چندان دشواری نیست اما نیاز به آموزش دارد. لذا در این مقاله تصمیم گرفتیم تا به آموزش نصب کلید و پریز بپردازیم.

کلید پریزهای دیواری معمولاً طول عمر زیادی دارند اما با گذر زمان ممکن است به علت فرسودگی نیاز به تعویض پیدا کنند. یکی دیگر از دلایل تعویض کلید و پریز می‌تواند ایجاد تغییرات ظاهری باشد؛ مثلا ممکن است بخواهید رنگ یا مدل آن را عوض کنید. یا نیاز به اضافه کردن چراغی جدید در اتاق داشته باشید. فراموش نکنید به هر دلیلی که تصمیم به تعویض کلید و پریز گرفته‌اید باید ابتدا زمانی را به  آموزش نصب کلید و پریز اختصاص دهید و حتما نکات ایمنی را رعایت کنید.

ابزار مورد نیاز برای آموزش نصب کلید و پریز

نصب کلید و پریز ساختمان بسته به اینکه ساختمان قدیمی یا جدید است و یا محل نصب آن کجای ساختمان است می‌تواند متفاوت باشد اما به‌طورکلی برای نصب به ابزار زیر احتیاج پیدا دارید:
سیم‌چین یا سیم لخت‌کن
• چسب نواری برق
پیچ گوشتی
دم‌باریک
فازمتر

ابزار مورد نیاز برای آموزش نصب کلید و پریز

ایمنی کار برای نصب کلید و پریز برق

  • نکات ایمنی هنگام نصب کلید و پریز برق حتماً باید رعایت شود. همیشه قبل از شروع هر کارِ برقی مطمئن شوید که جریان برق را قطع کرده‌اید.
  • حتماً برای ایمنی بیشتر پس از قطع کردن جریان برق، وسیله برقی و یا سیم‌ها را با استفاده از فازمتر چک کنید تا از قطعی جریان برق در آن‌ها مطمئن شوید.
  • به‌هیچ‌عنوان با دست مرطوب و یا خیس پریز برق را لمس نکنید.
  • حتماً پس از نصب کلید و پریز ساختمان از محکم بودن آن مطمئن شوید.
  • تنها درصورتی‌که به استفاده از ابزار و وسایل آشنایی دارید برای نصب کلید پریز برق اقدام کنید.
  • اگر قبلاً کار برقی انجام نداده‌اید و یا با مبانی اولیه کارهای برقی آشنا نیستید بهتر است از یک تکنسین برای این کار کمک بگیرید.

سیم کشی ساختمان را به تکنسین آچاره بسپارید!

گام به گام با آموزش نصب کلید و پریز

قدم اول: انتخاب کلید و پریز برق مناسب

هنگام نصب کلید و پریز ساختمان سعی کنید همیشه از کلیدهای تک پل استفاده کنید. این کلیدها کاربردهای زیادی در سیم کشی ساختمان دارند. این کلیدها می‌توانند برای روشنایی سقفی، راهروها، زیرزمین، زیرشیروانی، پنکه سقفی، لوستر و چراغ پاسیو و ….  مورد استفاده قرار بگیرند. کلیدهای تک پل دارای ضامن هستند و معمولاً به‌گونه‌ای نصب می‌شوند که وقتی کلید به سمت پایین قرار گیرد جریان برق را قطع می‌کند.

گام به گام با آموزش نصب کلید و پریز

قدم دوم: قطع کردن جریان برق

قبل از انجام هر کاری برای نصب کلید و پریز برق ابتدا فیوز برق را قطع کنید. با استفاده از فازمتر از قطع بودن برق در قسمتی که قصد نصب کلید و پریز برق را دارید مطمئن شوید.

نصب کلید و پریز

قدم سوم: مشخص کردن سیم فاز و نول

برای نصب کلید و پریز ساختمان یا انجام هر کار برقی دیگر ابتدا باید سیم فاز و نول را تشخیص دهید. برای تشخیص سیم فاز و نول، فازمتر را به سیم متصل می‌کنیم و انتهای فازمتر را فشار می‌دهیم. اگر چراغ فازمتر روشن شد یعنی آن سیم فاز است و سیم دیگر نول.

قدم چهارم: اتصال مکانیزم کلید برق

عموما کلید و پریزها دارای دو بخش مهم هستند. مکانیزم درونی و قاب بیرونی  کلید و پریز. در این مرحله باید روی کلید و یا پریز را با پیچ‌گوشتی بازکنید. سپس سیم‌های فاز و نول را به ترمینال‌های مکانیزم برق متصل کنید. سپس کلید و پریز برق را در درون قوطی قرار می‌دهیم و درنهایت پایه‌ها را در داخل قوطی می‌بندیم تا در جای خود ثابت قرار گیرد.

 نصب کردن کلید و پریز

قدم پنجم: نصب کلید و پریز برق

در این مرحله کادر دور کلید را روی پریز قرار می‌دهیم و از محکم شدن آن مطمئن می‌شویم سپس کلید تک پل و یا دو پل را روی آن قرار می‌دهیم و اگر با پیچ بسته می‌شود پیچ‌ها را محکم می‌کنیم.

قدم آخر:

در مرحله آخر فیوز را وصل می‌کنیم و کلید یا پریز را امتحان می‌کنیم و درصورتی‌که لامپ روشن شود یعنی مراحل نصب کلید پریز برق را به‌درستی انجام داده‌ایم.

تمام مراحل آموزش نصب کلید و پریز که در این مقاله گفته شد برای نصب انواع کلیدها تک پل و دو پل و پریزها یکسان است.

تصاویر از : wikihow

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن
دکمه بازگشت به بالا