چه چیزهایی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست | مراقب این 18 آیتم باشید!

لوازم خانگیماشین ظرفشویینظافت و شستشو

ماشین ظرفشویی از وسایلی است که در زندگی پرمشغله امروزی کارمان را حسابی راه می‌اندازد. استفاده از ماشین ظرفشویی به صرفه‌جویی در وقت کمک زیادی می‌کند، اما استفاده نادرست از آن می‌تواند هم به ظروف و هم به خود دستگاه آسیب بزند. به همین علت دانستن اینکه چه ظروفی را نباید در ماشین ظرفشویی شست بسیار مهم است.

اگر دلتان نمی‌خواهد متحمل هزینه تعمیر ماشین ظرفشویی و جایگزینی لوازم آشپزخانه‌تان شوید با این مقاله از آچاره همراه باشید تا بدانید چه چیزهایی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست.

چه چیزهایی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست ؟

اگر برایتان سوال است که چه ظروفی را نباید در ماشین ظرفشویی شست بهتر است نگاهی به این لیست بندازید. لیست زیر یک راهنمای کامل است که در آن 18 آیتمی را برایتان مشخص کردیم که بهتر است به صورت دستی شسته شده و داخل ماشین ظرفشویی نگذارید.

برخی از این آیتم‌ها ظروف غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند و برخی بهتر است که برای ماندگاری بیشترشان داخل ماشین گذاشته نشوند.

یک- قاشق، کاسه و تخته چوبی

قاشق، کاسه و تخته چوبی

سختی مواد شوینده ماشین ظرفشویی می‌تواند روغن‌های طبیعی را که باعث خشک نشدن ظروف چوبی و تخته‌های برش می‌شود از بین ببرد. وقتی روغن از بین برود، چوب شروع به ترک خوردن می‌کند.

وسایل چوبی باید سریع و به صورت دستی با استفاده از شوینده ملایم و آب گرم شسته شوند. نگذارید ظروف چوبی داخل آب مانده و خیس بخورند، این موضوع باعث تورم و از شکل افتادن چوب می‌شود. اگر نیاز است ظروف چوبی ضد عفونی شوند، از محلول ملایم سفید کننده و آب گرم استفاده کنید – 4/1 فنجان سفید کننده در 2/1 گالن آب. تخته‌های سنگی هم مثل ظروف چوبی بهتر است با دست شسته شوند تا از ترک خوردگی و صدمه دیدن‌شان جلوگیری شود.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر ماشین ظرفشویی!

دو- چاقوی آشپزخانه

چاقوی آشپزخانه غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی

لبه تیغ چاقوی آشپزخانه، سطوح تیز و خطرناکی را در ماشین ظرفشویی ایجاد می‌کند. این لبه‌های تیز می‌توانند پوشش محافظ روی قفسه‌های ماشین ظرفشویی را تخریب کرده و باعث ایجاد زنگ زدگی شوند. این لبه‌های تیز هنگام تخلیه ماشین ظرفشویی هم خطرناک هستند، خصوصا زمانی که بچه‌ها به شما در تخلیه ماشین کمک می‌کنند.

همچنین، موارد زبر شوینده‌های ماشین ظرفشویی می‌تواند علاوه بر کند کرد لبه چاقو، باعث شل شدن و یا ترک خوردن دسته‌های چوبی در برخی چاقوها شود. بهترین کار این است که چاقوهای آشپزخانه را با دست بشویید.

سه- رنده و الک

رنده و الک غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی

اگر همیشه برایتان سوال است که چه چیزهایی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست، این جمله را به خاطر داشته باشید: هرگونه ابزار آشپزخانه با لبه‌های تیز نباید در ماشین ظرفشویی قرار بگیرد! رنده‌ها و الک‌ها می‌توانند پوشش پلاستیکی روی قفسه‌های ماشین ظرفشویی را از بین برده و باعث زنگ زدگی شوند.

اگر وسایلی مثل الک و رنده (ابزارهایی با سوراخ‌های کوچک) را درون ماشین ظرفشویی قرار بدهید، جریان خروج مواد و چربی‌ها را در فرآیند تخلیه آب دچار اختلال می‌کنید. باز هم برای دستیابی به نتیجه بهتر این ظروف را به صورت دستی بشویید.

 چهار- ظروف چدنی

چه چیزهایی را نیاد در ماشین ظرفشویی شست

یکی دیگر از ظروف غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی ظرف چدنی است. ظروف چدنی قرن‌هاست که وجود دارند و در صورت مراقبت صحیح می‌توانند تقریباً برای همیشه دوام داشته باشند. زمانی که برای اولین بار می‌خواهید از ظرف چدنی‌تان استفاده کنید، باید برای جلوگیری از زنگ زدگی چدن و چسبیدن غذا به کف تابه، کف آن را با روغن کمی چرب کنید.

روغن به آهن نفوذ می‌کند و یک سطح پخت و پز عالی ایجاد می‌کند. وقتی چدن در ماشین ظرفشویی قرار می‌گیرد، شوینده قوی ماشین ظرفشویی و همینطور آب زیاد، روغن آن را از بین می‌برد و چدن را غیر قابل استفاده می‌کند. در این صورت هر بار برای استفاده از ظرف باید مجدد آن را چرب کنید. این موضوع برای انواع ظروف چدنی صادق است.

حتی اگر سطح بیرونی ظرف شما لک‌های سیاه پیدا کرده و فکر می‌کنید قرار دادنش در ماشین ظرفشویی بهترین راه برای تمیز کردن آن است، در برابر این وسوسه مقاومت کرده و از همان روش قدیمی شستشو با دست استفاده کنید!

پنج- تابه و ظروف آلومینیومی

اگر تا به حال ظرف آلومینیومی یکبار مصرف و براق‌تان را در ماشین ظرفشویی گذاشته باشید، می‌دانید که خیلی سریع کدر و سیاه می شود. همین اتفاق می‌تواند برای قابلمه‌ها، تابه‌ها و ورق‌های آلومینیومی شما بیفتد.

اگر آلومینیوم آنادایز (فرآیند تقویت لایه اکسیدی یا هیدروکسیدی موجود روی فلزات) نشده باشد، مواد شوینده قوی می‌تواند باعث ایجاد حفره و خوردگی در ظرف شود. همچنین ممکن است لکه‌های سفیدی روی سطح ظرف مشاهده کنید. حتی اگر روی ظرف‌تان نماد “ایمن برای ماشین ظرفشویی” وجود دارد باز هم بهتر است که آن را با دست بشویید.

اگر می‌خواهید تغییر رنگ و لکه‌ها را برطرف کنید، یک خمیر از خامه تارتار و آب گرم درست کنید. خمیر را روی سطح ظرف پهن کرده و بعد آن را به صورت دستی بشویید و یادتان باشد که دفعه بعد برای شستشو از دستتان استفاده کنید!

ظروف آلومینیومی

شش- تابه و لیوان مسی

ظروف مسی ظاهری کلاسیک و زیبا برای استفاده در مجالس دارند، اما این ظاهر زیبا و درخشان نیاز به مراقبت زیادی دارد؛ پس لطفا با گذاشتن این ظروف در ماشین ظرفشویی کار مراقبت را برای خودتان سخت تر نکنید!

مواد زبر موجود در شوینده ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث کدر شدن، زدگی و حتی سوراخ شدن مس شود. زمانی که ظرف مسی مجلل‌تان سوراخ شود دیگر کاری از دست‌تان ساخته نیست.

 ظروف مسی را در ماشین ظرفشویی نشویید

مشاهده رایگان هزینه سرویس نظافت منزل و ساختمان!

هفت- درب زودپز

چه چیزهایی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست؟ بدون شک درب زودپز؛ دور این آیتم را یک خط قرمز پررنگ بکشید! با وجود این که ظرف زودپز را می‌توان با ماشین ظرفشویی شست، اما هرگز نباید درب آن را در ماشین قرار دهید.

علت این است که درب زودپز سوپاپ‌هایی دارد که نحوه عملکرد زودپز را کنترل می‌کنند؛ عملکرد ماشین ظرفشویی باعث می‌شود ذرات کوچک غذا و چربی داخل این دریچه و سوپاپ‌ها رفته و باعث اختلال در عملکرد زودپز و انفجار ظرف بشود. شوینده‌ قوی همچنین می‌تواند به لاستیک یا سیلیکون درب زودپز آسیب برساند.

درب زودپز را در ماشین ظرفشویی نشویید

هشت- تابه نچسب

در حالی که بسیاری از تابه‌های نچسب نماد ایمن برای ماشین ظرفشویی دارند، از ظروف غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی به شمار می‌آیند. مواد شوینده‌های قوی و دمای بالای خشک‌کن ظروف، باعث ایجاد آسیب در پوشش تابه نچسب می‌شود.

اگر می‌خواهید تابه‌های نچسب‌تان را در ماشین ظرفشویی بشویید، از خشک کن استفاده نکنید و اجازه بدهید ظرف به آرامی خشک شود.

 تابه-نچسب-را-در-ماشین-ظرفشویی-نشویید

در مورد ظروف نچسب بهتر است با اولین خراش و آسیب دیدگی آن را کنار گذاشته و از ظرف جدید استفاده کنید. وقتی سطح تابه نچسب خراشیده، بریده یا پوسته پوسته شود می‌تواند سموم خطرناکی را در غذا آزاد کند.

نه- ظروف سرامیکی

تابه‌های سرامیکی و ظروف آشپزی به دلیل سطح نچسب و کیفیت بالا برای پخت و پز محبوب هستند. البته واژه سرامیکی کمی اشتباه است، زیرا در بسیاری از ظروفی که با نام سرامیکی عرضه می‌شوند کل ظرف از سرامیک ساخته نشده است. فقط یک پوشش سرامیکی روی فلز ظروف کشیده شده است.

این پوشش سرامیکی می‌تواند روی چدن، آلومینیوم، مس یا فولاد ضد زنگ هم اعمال شود. ظروف سرامیکی را همیشه با دست بشویید. شوینده‌های ماشین ظرفشویی می‌توانند حاوی سفید کننده و اسید سیتریک باشند که به ظرف آسیب می‌زنند.

ظروف چدنی غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی

ده- ظروف اکلیریک و ملامین

ظروف سبک، اکریلیک و ملامین و ظروف نشکن به دلیل رنگ و نقش‌های جذاب بسیار پرطرفدارند. متاسفانه، دمای زیاد آب و خشک کن و مواد شوینده قوی ماشین ظرفشویی می‌توانند این ظروف را خراب کنند و به همین دلیل از ظروف غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند.

بعد از چندین بار شستشوی این ظروف در ماشین ظرفشویی به خصوص در مورد مدل‌های ارزان تر با کیفیت پایین، این ظروف ترک‌های مویی برداشته و رنگ و طرح‌شان را کم کم از دست می‌دهند.

اگر ظرف‌هایتان را دوست دارید و می‌خواهید دوام داشته باشند، شستشوی دستی راه بهتری است.

چیزهایی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست

یازده- لیوان های دوجداره و ظروف نگهدارنده غذا

فنجان‌های عایق پلاستیکی و فلزی و ظرف‌های مخصوص نگهداری غذا برای سرد یا گرم نگه داشتن مواد غذایی و نوشیدنی‌ها بسیار مناسب هستند.

با وجود اینکه بعضی از ظروف دوجداره دارای نماد ایمنی ماشین ظرفشویی هستند، اما بسیاری از این ظروف این ویژگی را ندارند. بهتر است در مورد ظروف عایق پلاستیکی و فلزی احتیاط بیشتری به خرج بدهید و آن‌ها را با دست بشویید. اگر تصمیم دارید این ظروف را در ماشین ظرفشویی بشویید، بهتر است آن‌ها را در قفسه بالایی قرار داده و از گرمای زیاد چرخه خشک کن که می‌تواند باعث شکستن ظرف و ورود آب به فضای بین دو جداره شود، صرف نظر کنید.

برای از بین بردن لکه‌های قهوه یا چای از داخل لیوان مسافرتی خود، یک خمیر متشکل از جوش شیرین و آب درست کنید. از یک برس نرم یا پارچه استفاده کنید تا خمیر را به آرامی داخل سطح لیوان بمالید. سپس لیوان را خوب شسته و با یک پارچه نرم خشک کنید.

لیوان-های-دوجداره-و-ظروف-نگهدارنده-غذا.

دوازده- ظروف شیشه‌ای طرح دار یا نقاشی شده

تکنیک‌های چاپ روی ظروف شیشه‌ای بهبود یافته‌اند، اما اگر انتخاب‌تان شستن این ظروف در ماشین ظرفشویی باشد خیلی نمی‌شود به ماندگاری چاپ اعتماد کرد. شوینده‌های قوی و شدت اسپری آب روی ظروف می‌تواند رنگ را فقط در یک یا دو شستشو از بین ببرد.

همچنین پیمانه بدون خطوط راهنمای اندازه گیری به چه درد می‌خورد؟ظروف شیشه‌ای که با دست رنگ آمیزی شده‌اند هم (حتی اگر شیشه‌ها در حرارت پخته شده باشند)، هرگز نباید در ماشین ظرفشویی قرار بگیرند.

چه ظروفی را نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت

سیزده- ظروف پلاستیکی نازک

اگر هر ظرف پنیر و ماستی که خریدید را نگه داشتید تا از آن استفاده کنید، آماده باشید که با چندتایشان در اثر شستشو در ماشین ظرفشویی خداحافظی کنید! دما و گرمای زیاد باعث ذوب شدن یا تغییر شکل دادن این ظروف می‌شود.

هنگامی که ظروف پلاستیکی نازک را در ماشین ظرفشویی می‌گذارید، فقط از قفسه بالا استفاده کنید و از خشک کن ظروف با حرارت زیاد صرف نظر کنید. پس از شستشو ظرف را از ماشین ظرفشویی خارج کنید تا در هوای آزاد خشک شود.

چه ظروفی را نباید در ماشین ظرفشویی گذاشت

چهارده- شیشه مواد غذایی با برچسب کاغذی

در کنار ظروف پلاستیکی، ممکن است شیشه‌های موادغذایی را هم نگه دارید. نگران نباشید این شیشه‌ها از ظروف غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند. اما در مورد این ظروف یک مورد را باید رعایت کنید:

اگر قبل از قرار دادن این شیشه‌ها در ماشین ظرفشویی برچسب روی آن‌ها را جدا کنید مشکلی ندارد. اگر این کار را نکنید، ممکن است کاغذ و چسب جدا شده و سیستم تخلیه ماشین ظرفشویی را مسدود کند.

شیشه مواد غذایی با برچسب کاغذی

پانزده- بشقاب‌های چینی دور طلا

در حالی که شستشوی ظروف چینی دور نقره در ماشین ظرفشویی مانعی ندارد، بشقاب‌های چینی دور طلایی در تماس با مواد شوینده قوی در ماشین ظرفشویی کدر و بی‌رنگ می‌شوند.

شستشوی ظروف چینی و ظریف در ماشین ظرفشویی مشکلی ندارد مگر اینکه این ظروف دارای حاشیه یا تصاویر طلایی نگ باشند. شوینده‌های قوی و سرعت بالای شستشو می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ و طرح شود. هنگام قرار دادن ظروف چینی در ماشین ظرفشویی مراقب به هم خوردن ظروف و شکستن‌شان باشید.

چه چیزهایی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست

شانزده- چینی‌های قدیمی، کریستال‌های ظریف و ظروف تعمیر شده

برای شستن هر ظرف چینی که از مادر یا مادربزرگ‌تان به ارث رسیده، بهتر است از دست استفاده کنید! این موضوع به ویژه برای هر ظرفی که به نحوی تعمیر شده هم صادق است. گرمای زیاد و شوینده‌های قوی باعث ضعیف شدن چسب‌های استفاده شده می‌شود و ممکن است ظروف مجددا دچار شکستگی شوند.

کریستال‌های ظریف هم باید با دست شسته شوند تا از شکستن‌شان جلوگیری شود. اگر تصمیم به استفاده از ماشین ظرفشویی دارید، از قفسه بالایی استفاده کنید و برای جلوگیری از شکستگی، لیوان‌ها را بین دندانه‌ها قرار بدید نه روی آنها. یادتان باشد بعضی از کریستال‌ها در صورت شستشو در ماشین ظرفشویی ممکن است کدر شده و در آن‌ها حفره‌هایی ایجاد شود.

چه چیزهایی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست

هفده- کارد و چنگال نقره

ظروف تخت نقره مثل فولاد ضد زنگ برای شستشو در ماشین ظرفشویی مناسب هستند، به استثنای یک مورد: بسیاری از چاقوهای نقره دارای یک دستگیره توخالی هستند و گرمای ماشین ظرفشویی باعث ذوب شدن و جدا شدن چسب نگهدارنده تیغه دسته می‌شود. چه تیغه چاقوی شما استیل ضد زنگ باشد چه نقره این مشکل پیش می‌آید. بهترین راه شستشوی این چاقوها با دست است.

چه چیزهایی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست

هجده- ظروف سفید

ظروف سفید خصوصا ظروف سفید قدیمی، به دلیل حرارت زیاد ماشین ظرفشویی و شوینده قوی، پس از چندین بار شستشو در ماشین زرد می‌شوند. بهتر است این ظروف را با دست بشویید.

چه چیزهایی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست

دانستن اینکه چه چیزهایی را نمی‌توان در ماشین ظرفشویی شست هم به افزایش طول عمر و ماندگاری ظروف و هم سالم ماندن ماشین ظرفشویی‌تان کمک می‌کند. در این لیست به 18 آیتمی اشاره کردیم که بعضی را بهتر است با دست بشویید و برخی هم نزدیک شدنشان به ماشین ظرفشویی اکیدا ممنوع است!

اگر ماشین ظرفشویی شما دچار مشکل شده و نیاز تعمیر و سرویس دارد؛ آچاره در خدمت شما است. همچنین اگر برای انجام امور نظافت منزل نیاز به کسی دارید که به شما کمک کند می‌توانید از خدمات ما که توسط تیم متعهد نظافتچیان آچاره ارائه می‌شود استفاده کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

  • دانلود مستقیم آچاره
  • آچاره در گوگل‌ پلی
  • آچاره در کافه بازار
  • آچاره در  مایکت
دکمه بازگشت به بالا

بیشتر از 300 خدمت، از نظافت تا بازسازی
تا ورود به دنیای خدمات آچاره، فقط یک قدم مونده

با موفقیت ثبت شد

خطایی رخ داد

مجله وبسایت آچاره will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.