نصب کاغذ دیواری روی گچ | کندن کاغذ دیواری از روی گچ

ساختمان

بهتر است قبل از اینکه شروع به نصب کاغذ دیواری روی گچ کنید و یا اقدام به کندن کاغذ دیواری از روی گچ کنید نکات آن را خوب یاد بگیرید چون ممکن است به دیوار آسیب بزنید یا نتیجه خوب نگیرید و مشکل شما بیشتر از تحمل کردن کاغذ دیواری کهنه یا تکراری شود. قبل از نصب کاغذ دیواری روی گچ احتمالاً اول باید از دست کاغذ دیواری‌های قدیمی خلاص شوید. بنابراین ابتدا به کندن کاغذ دیواری از روی گچ را به شما یاد می‌دهیم. اگر شما چنین مشکلی ندارید و نیاز ندارید یاد بگیرید چگونه کاغذ دیواری را از بکنید به بخش دوم این نوشتار که در مورد نصب وال پیپر روی دیوار گچی است مراجعه کنید.

کندن کاغذ دیواری از روی گچ و جایگزین کردن آن با کاغذ دیواری جدید یا نقاشی خانه یکی از اقدامات اولیه در بازسازی تخصصی ساختمان – گچ کاری است که باعث تغییر در ظاهر خانه و زیبا شدن آن می‌شود. اما اگر دیوار خانه گچی است باید مراقب باشید که آن نخراشید و یا زیاد مرطوبش نکنید.

کاغذ دیواری‌های جدید طوری ساخته شده‌اند که راحت‌تر از دیوار کنده می‌شوند و نیازی به استفاده از مواد شیمیایی نیست. ولی اگر کاغذ دیواری خانه شما قدیمی باشد و چند سال از چسباندن کاغذ دیواری روی گچ گذشته باشد کار سخت‌تر است.  اما نیاز نیست نگران باشد حتی اگر کاغذ دیواری قدیمی باشد هم با این روش می‌توانید آن را از روی دیوار جدا کنید ولی ممکن است بخش‌هایی از آن باقی بماند و مجبور شوید از ترکیبات شیمیایی استفاده کنید.

برای استعلام هزینه بازسازی ساختمان کلیک کنید!

کندن کاغذ دیواری از روی گچ

نصب کاغذ دیواری روی گچ و کندن کاغذ دیواری از روی گچ دو مقوله‌ای هستند که معمولا کنار هم مطرح می‌شوند.

نصب کاغذ دیواری روی گچ

1.     اتاق را آماده کنید

وسایل مورد نیاز را یک جا جمع کنید. این تجهیزات برای کندن کاغذ دیواری از روی گچ  و بعضی از آن‌ها برای نصب کاغذ دیواری روی گچ به شما کمک خواهند کرد:

 • نوار چسب
 • پوشش پلاستیکی
 • ابزار تیز برای ایجاد خراش مثل لیسه با تیغ دسته‌دار
 • حلال شیمیایی چسب
 • مقداری پارچه نخی
 • اسپری
 • اسفنج
 • سطل
 • آب گرم
 • ابزار اسکورینگ یا سمباده
 • نردبان یا صندلی
آماده‌سازی برای نصب کاغذ دیواری روی گچ

اگر تابلو یا هر شی تزئیناتی روی دیوار وجود دارد آن را جدا کنید. چون در غیر اینصورت نمی‌توانید کار کنید. سعی کنید کل اتاق را خالی کنید و فقط به دیوارها اکتفا نکنید. مبلمان، فرش، گلدان، تلویزیون و کلا هر چیزی که در اتاق هست را خارج کنید. کندن کاغذ دیواری ریخت و پاش زیادی دارد و ممکن است به وسایلتان آسیب بزند. اگر جایی ندارید که وسایل را آنجا بریزید حداقل آن‌ها را وسط اتاق جمع کنید و رویشان را با کاور پلاستیکی بپوشانید.

کف اتاق را با کاور پلاستیکی بپوشانید و از نوار پلاستیکی برای پوشاندن قرنیز استفاده کنید تا آب و خمیر به آن نشت نکند و تخته‌های قرنیز خیس نشود.

اقدامات بازم برای نصب کاغذ دیواری

2.     گام دوم در کندن کاغذ دیواری از روی گچ

نوع کاغذ دیواری منزل شما  تعیین می‌کند که برای کندنش از روی دیوار چقدر باید انرژی و زمان صرف کنید.  با استفاده از وال پیپرهای جدید هم نصب کاغذ دیواری روی گچ راحت‌تر است و هم کندن کاغذ دیواری از روی گچ بدون افزودن آب یا حلال‌های شیمیایی ممکن است. مهم نیست که چه نوع کاغذ دیواری دارید، قدیمی یا جدی، کار را با کندن قطعات سست شروع کنید.

کندن کاغذ دیواری

اگر کاغذ دیواری شما از نوع جداشدنی باشد تمام آن بدون نیاز به آب و مواد شیمیایی از دیوار جدا خواهد شد. گوشه‌های دیوار را به کمک چاقوی بتونه یا لیسه شل کنید و کاغذ دیواری را با زاویه 15 درجه جدا کنید. بخشی که باقی ماند را با اسفنجِ مرطوب‌، خیس کرده و و با استفاده از لیسه با دقت و حوصله ازدیوار بکنید.

بعضی کاغذ دیواری‌ها چند لایه هستند و لایه رویی آن‌ها به سادگی جدا می‌شود و یک لایه نازک روی دیوار باقی می‌ماند که با کمی آب و حلال به راحتی پاک می‌شود. کاغذ دیواری باقیمانده را با ابزار اسکورینگ جدا کنید. با استفاده از ابزار اسکورینگ با این کار سوراخ‌های کوچکی در کاغذ دیواری یا قسمت پشتی ایجاد می‌شود. خیلی روی دیوار فشار ندهید‌، اسکورینگ تیز است و ممکن است به دیوار آسیب برساند.

آماده سازی دیوار

کار اصلی اسکورینگ این است که منافذی در کاغذ دیواری ایجاد کند که آب و حلال شیمیایی به خمیر چسب زیر آب برسند. وقتی خمیرخیس شد‌، کاغذ دیواری به راحتی جدا می‌شود. اگر اسکورینگ ندارید نگران نباشید چون می‌توانید به جای آن از کاغذ سنباده زبر استفاده کنید.

یک روش خوب برای کندن کاغذ دیواری‌هایی که سخت به دیوار چسبیده‌اند و جدا نمی‌شوند استفاده از صفحاتی است که برای این کار تولید می‌شوند. سطلی را از آب داغ پر کنید و یک ورق را در آب داغ خیس کنید و روی کاغذ دیواری که رویش را با ابزار اسکورینگ خراش داده‌اید بگذارید. مواد موجود در ورقه جداکننده به زیر کاغذ دیواری نفوذ کرده و چسب زیر کاغذ دیواری شل شده و راحت کنده می‌شود.

نصب کاغذ دیواری روی گچ یا کندن کاغذ دیواری از روی گچ

در بازار مدل‌های دیگری هم وجود دارد که به‌صورت پودری هستند و با آب مخلوط شده و یک لایه از آن روی کاغذ دیواری قرار می‌گیرد. بعضی‌ها هم بصورت مایع هستند که باید طبق دستور نوشته شدده روی بسته آن عمل کنید.

از هر نوعی که استفاده می‌کنید فراموش نکنید از دستکش و عینک و ماسک استفاده کنید و پنجره را برای تهویه بهتر باز کنید. هنگام نصب کاغذ دیواری روی گچ هم از این وسایل ایمنی استفاده کنید تا بوی چسب و خمیر شما را اذیت نکند و دستانتان آسیب نبیند.

بعد از این مرحله اگر چیزی روی دیوار باقی ماند آن را با استفاده از لیسه یا چاقو به آرامی خراش دهید. برای جلوگیری از آسیب زدن به دیوار، تیغ را به دقت بین کاغذ و دیوار قرار دهید و به آرامی حرکت دهید. حواستان باشد لبه‌های لیسه یا تیغ دیوار را سوراخ نکند.

3.     آماده سازی دیوار برای نقاشی یا نصب کاغذ دیواری روی گچ

چسب باقیمانده را بردارید. یک سطل تمیز را با آب گرم پر کنید. یک اسفنج یا پارچه را در آب خیس کنید و چسب اضافی را پاک کنید. لکه‌های تیره روی دیوار در واقع همان چسب‌ها هستند. هنگام کار‌، اسفنج خود را مرتباً بشویید و بیرون بیاورید‌، در صورت لزوم آب آن را عوض کنید. این کار را ادامه دهید تا تمام چسب برداشته شود.

اجازه دهید دیوارها خشک شوند. قبل از نصب کاغذ دیواری روی گچ یا رنگ‌آمیزی دیوار حداقل 24 ساعت صبر کنید دیوارها خشک شوند. این کار باعث می‌شود قبل از شروع به نقاشی یا چسباندن کاغذ دیواری روی گچ جدید مطمئن شوید هیچ نقطه خیس یا لکه تاریکی روی دیوار وجود ندارد.

آماده سازی دیوار بعد از کندن کاغذ دیواری


اگر سوراخی در دیوار وجود دارد که از قبل روی دیوار بوده یا هنگام کندن کاغذ دیواری به وجود آمده آن را پر کنید و رویش را سمباده بکشید. با کمک نکاتی که در مقاله بازسازی ساختمان و گچ کاری با عنوان ترمیم ترک گچ دیوار در ۸ مرحله | بازسازی گچ کاری ساختمان به‌راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. بعد از انجام ترمیم اجازه دهید دیوار خشک شود و بعد با پارچه خشک و جاروبرقی روی سطح را تمیز کنید تا آماده اجرای کار بازسازی ساختمان شود.

نصب کاغذ دیواری روی گچ – آیا می‌توان مستقیم روی گچ کاغذ دیواری کرد؟

سوال مهمی که اغلب افراد قبل از نصب کاغذ دیواری روی گچ می‌پرسند این است که چطور دیوار گچی را برای کاغذ دیواری آماده کنیم؟

نصب کاغذ دیواری روی گچ

گچ نو به راحتی آب و رطوبت را جذب می‌کند و اگر خمیر کاغذ دیواری مستقیماً روی آن قرار گیرد‌، رطوبت خمیر قبل از اینکه خشک شود مکیده می‌شود. در اینصورت پیوند بین خمیر و دیوار بسیار سست خواهد شد و کاغذ دیواری به‌راحتی جدا می‌شود. قبل از نصب کاغذ دیواری روی گچ باید کاملاً خشک شود. اگر زمان کافی برای خشک شدن به گچ ندهید مشکلات زیادی در ادامه خواهید داشت.

تنها یک روش عمومی برای چسباندن کاغذ دیواری روی گچ وجود ندارد. نصب کاغذ دیواری روی گچ به ضخامت گچ روی دیوار و نو و کهنه بودن آن بستگی دارد. وقتی ضخامت گچ کاری حدود 2.5 تا 3 سانتی متر باشد معمولا چند هفته طول می‌کشد که کاملا خشک شود. بهترین کار این است که گچ دیوار در چند مرحله خشک شود. اینکه لایه بالایی گچ خشک شده به این معنی نیست که شما آماده بازسازی خانه هستید. لایه‌های زیرین هم باید کامل خشک شوند پس عجله نکنید.

رطوبت گچ به راحتی به کاغذ دیواری نفوذ می‌کند و بعد از چسباندن کاغذ دیواری روی گچ باعث بلند شدن کاغذ دیواری کپک زدن کاغذ دیواری و یا پوست پوست شدن و می‌شود. البته امروزه در اغلب موارد از لایه‌های نازک‌تری از گچ روی دیوار استفاده می‌شود.  بنابراین گچ خیلی سریع‌تر شاید در عرض چند روز خشک می‌شود. بنابراین روند بازسازی تخصصی ساختمان سریع‌تر پیش می‌رود.

پیشنهاد میکنیم سعی نکنید با روشن کردن بخاری و گاز و سشوار دیوار را سریع تر خشک کنید تا نصب کاغذ دیواری روی گچ را شروع کنید‌. چون وقتی نقاط مختلفی از گچ تحت تاثیر دماهای ختلف خشک میشوند ترک میخورند. بنابراین صبور باشید و بگذارید گچ به طور طبیعی خشک شود!

اگر سوالی در مورد نصب کاغذ دیواری روی گچ یا کندن کاغذ دیواری از روی گچ دارید در بخش کامنت بپرسید تا به شما پاسخ دهیم.

منبع: WikiHow

از متخصصین "آچاره" رایگان قیمت بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

3.7/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در گوگل‌ پلی
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در مایکت
دکمه بازگشت به بالا