۵ ویژگی برای یک ایزوگام خوب

یکی از مشکلات جدی که در بیشتر ساختمون‌ها وجود داره، مشکل نم و رطوبته که اکثر اوقات خسارات اساسی رو به ساختمون وارد می‌کنه؛ اما راهکارهایی برای رفع این مشکل وجود داره مثل ایزوگام ، قیرگونی و آسفالت که البته رایج‌ترین اون‌ها ایزوگامه. در این مطلب قصد داریم ویژگی‌های یک ایزوگام خوب رو بررسی کنیم تا بتونید انتخاب بهتری برای نصب ایزوگام داشته باشید.

راه‌هایی ساده برای تشخیص ایزوگام مرغوب

  • بوی ایزوگام: ساده‌ترین راه برای تشخیص ایزوگام خوب، بو کردن اونه. البته کلا مواد نفتی بوی مطبوعی ندارند اما اگر ایزوگام بوی بدی مشابه به بوی گازوییل صنعتی داشته باشه، مطمئنا ایزوگام خوبی نیست.
  • جنس ایزوگام: دست‌تون رو روی قسمتی از لایه‌ی خارجی ایزوگام که بدون پوشش هست بکشید، اگر جنس ایزوگام خوب باشه، چیزی به دست‌تون نمی‌چسبه ولی اگر نامرغوب باشه، حتما ذرات سیاه رنگ و ریزی به دست‌ شما می‌چسبه.
  • نگهداری در فریزر: یک تکه کوچک از ایزوگام رو ببرید و درفریزر بگذارید؛ بعد از ۲ ساعت اون رو بیرون بیارید و با دست خمش کنید. اگر ایزوگام از اون‌جایی که خمش کردید شکست و یا حتی ترک برداشت، جنس ایزوگام خوب نیست ولی اگر سالم موند یعنی ایزوگام خوبیه و در برابر سرما و گرما مقاومه.

ویژگی‌های تخصصی یک ایزوگام خوب

مهم‌ترین نکته برای مرغوب بودن ایزوگام، داشتن نشان استاندارده. مورد بعدی که اهمیت داره، داشتن ضمانت‌نامه‌ واقعی و طولانی‌مدته. اما یک سری ویژگی‌های تخصصی برای شناخت ایزوگام خوب هم وجود داره که در ادامه به توضیح اون‌ها می‌پردازیم.

 مواد اولیه‌ی یک ایزوگامِ خوب

ایزوگام پلیمری که با قیر ۶۰-۷۰ خالص تولید می‌شه، ایزوگام خوبیه. البته که قیمت بالاتری هم داره؛ بنابراین اگر صرفه‌ی اقتصادی بیشتر از کیفیت ایزوگام براتون اهمیت داره، سراغ این ایزوگام نرید. 

عمر یک ایزوگامِ خوب

معمولا یک ایزوگام خوب بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کنه اما طول عمر ایزوگام به عوامل زیادی بستگی داره. عواملی مثل شرایط آب و هوا، تابش نور خورشید و شرایط نگهداری اون بستگی داره. نکته‌ی جالب اینه که با اولین بارش‌ها، ایزوگام نامرغوب و بی‌کیفیت خودش رو نشون می‌ده؛ فقط کافیه یه سری به بالاپشت بوم خونه‌تون بزنید!

ضخامت ایزوگام

ضخامت یک ایزوگامِ خوب

سازمان استاندارد، ضخامت ایزوگام خوب رو۴±۰.۲ میلی‌متر اعلام کرده. به این معنا که ضخامت متوسط قابل قبول ۴ میلی‌متره و از بازه ۳٫۸ میلی‌متر تا ۴٫۲ میلی‌متر قابل قبوله. البته ضخامت بالاتر هم به صورت سفارشی ساخته می‌شه.

 وزن یک ایزوگام خوب

وزن قابل قبول برای یک ایزوگام خوب ۴±۰.۲ کیلوگرم برای هر متر مربعه که از نظر سازمان استاندارد اعلام شده؛ البته فروشنده‌ی بعضی از ایزوگام‌ها با داشتن وزن ۵ کیلوگرم برای هر مترمربع ادعا می‌کنند که ایزوگام‌شون کیفیت بالایی داره؛ هیچ.قت فراموش نکنید که وزن بالای ایزوگام دلیلی بر مرغوبیت اون نیست.

 طول و عرض رول ایزوگام استاندارد

معمولا عرض یک ایزوگام استاندارد ۱ متر و طول اون ۱۰ متره. بنابراین رول‌هایی که طول یا عرض بیشتر یا کمتری از این اعداد دارند، استاندارد نیستند.

فصل مناسب برای ایزوگام

فصل مناسب برای ایزوگام

احتمالا شما هم شنیدید که تابستان فصل مناسبی برای ایزوگامه. اگر فصل تابستان رو برای نصب ایزوگام انتخاب کردید، می‌تونید از ماندگاری و عمر ایزوگام خود مطمئن باشید؛ اما این به این معنی نیست که در فصل‌های دیگه نمی‌شه ایزوگام کرد؛ در واقع نکته‌ای که اهمیت داره، آفتابی بودن هواست؛ هرچی سطحی رو که ایزوگام می‌کنیم خشک، گرم و تمیز باشه، ایزوگام بهتر چسبیده می‌شه و به اصطلاح تبله نمی‌کنه.

0
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب تیم تحریریه آچاره

دیدگاه شما

بدون دیدگاه