نحوه باز کردن و برداشتن رادیاتور شوفاژ

رادیاتور شوفاژسرمایش و گرمایشگرمایش

دلایل زیادی وجود دارد که شما را ناچار به باز کردن و برداشتن رادیاتور از روی دیوار می‌کند. ممکن است بخواهید دکوراسیون اتاق را عوض کنید یا رادیاتور خود را با یک رادیاتور جدید عوض کنید و یا حتی برای تعمیر رادیاتور مجبور به باز کردن آن شوید. با خواندن ادامه این مطلب به‌سادگی می‌توانید رادیاتور خانه خود را باز کنید.

مراحل برداشتن رادیاتور

برای باز کردن رادیاتور به‌طور خلاصه باید مراحل زیر را طی کنید:

 • منبع گرمایی را خاموش کنید.
 • شیرها را ببندید.
 • رادیاتور را از آب تخلیه کنید.
 • سوپاپ هواگیری رادیاتور را باز کنید.
 • سوپاپ دیگر شوفاژ را نیز باز کنید.
 • اتصال رادیاتور را قطع کنید.
 • رادیاتور را از براکت‌ها جدا کنید.

در ادامه در مورد هر یک از این مراحل توضیحات لازم را بیان خواهیم کرد.

1.  خاموش کردن منبع گرمایش آبگرمکن

قبل از اقدام به برداشتن رادیاتور ابتدا باید سیستم گرمایش مرکزی خود را خاموش کنید و اجازه دهید سیستم خنک شود. این کار کمک می‌کند حین باز کردن رادیاتور امنیت بیشتری داشته باشید.

1.  خاموش کردن منبع گرمایش آبگرمکن

2.  بستن شیرها

مرحله بعد این است که باید شیر ترموستاتیک رادیاتور (TRV) را به حالت صفر یا خاموش درآورید. شیری که در قسمت دیگر رادیاتور قرار دارد را شیر محافظ یا شیر قفلی می‌نامند. درپوش پلاستیکی را برداشته و دوک کوچک داخل آن را پیدا کنید. با استفاده از یک آچار، شیر قفلی را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا بسته شود. هنگامی که آن را می‌چرخانید، تعداد دورهایی که برای بستن آن لازم است را شمرده و یادداشت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بعد از تعویض، رادیاتور خود را در فشار قبلی تنظیم کنید.

3.  تخلیه رادیاتور

یک ظرف را زیر شیری که در حال تخلیه آن هستید قرار دهید. یکی از آچارها را روی بدنه شیر قرار داده و از آچار دیگر برای باز کردن مهره‌ای که رادیاتور را به شیر متصل می‌کند، استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که آب درون کاسه شما تخلیه شود.

3.  تخلیه رادیاتور

4.  باز کردن سوپاپ هواگیری

سوپاپ هواگیری رادیاتور خود را با چرخاندن کلید آن باز کنید. این کار به تخلیه هوا و خارج شدن آب کمک می‌کند.

4.  باز کردن سوپاپ هواگیری

5.  باز کردن شیر دوم

در ادامه روند باز کردن رادیاتور سوپاپ هواگیری رادیاتور را ببندید و سراغ شیری که در طرف دیگر است بروید. مانند کاری که قبلاً انجام دادید، از دو آچار برای شل کردن مهره اتصال‌دهنده شیر به رادیاتور استفاده کنید و آب خارج شده را در یک کاسه جمع کنید. مجدداً سوپاپ هواگیری را باز کنید تا آب بیشتری خارج شود.

5.  باز کردن شیر دوم

6.  قطع اتصال رادیاتور

مهره‌های روی رادیاتور را باز کنید تا زمانی که بتوانید آن را کاملاً جدا کنید. بعد از قطع اتصال‌ها، رادیاتور را به یک سمت متمایل کنید تا آب و رسوبات باقیمانده درون آن به داخل کاسه تخلیه شود.

مقاله پیشنهادی تشخیض و رفع نشتی رادیاتور شوفاژ

7.  جدا کردن رادیاتور از براکت‌ها

با دقت رادیاتور را بالا برده و از براکت‌های روی دیوار جدا کنید. اگر رادیاتور شما سنگین است، ممکن است نتوانید به تنهایی آن را بلند کنید و نیاز به کمک داشته باشید. اکنون شما موفق به برداشتن رادیاتور خود شده‌اید!

7.  جدا کردن رادیاتور از براکت‌ها

نکات مهم هنگام تعویض و خرید رادیاتور

هنگام تعویض و خرید رادیاتور به نکات زیر توجه کنید:

 • رادیاتور با کیفیتی بخرید: رادیاتورها انواع مختلفی دارند. رادیاتور پره‌ای، شیشه‌ای، قرنیزی و … . در نتیجه ممکن است انتخاب رادیاتور مناسب کمی دشوار به‌نظر برسد. رادیاتورها معمولاً عمری طولانی دارند، با این وجود مهم است مدلی را انتخاب کنید که جنس بدنه با کیفیتی داشته باشد.
 • به زیبایی ظاهری رادیاتور توجه کنید: با توجه به نقشی که رادیاتورها در زیبایی و دکوراسیون داخلی خانه دارند، مهم است که هنگام خرید رادیاتور این مورد را نیز در نظر بگیرید.
 • انتخاب محل مناسب نصب رادیاتور: با توجه به اینکه رادیاتور معمولاً روی دیوار نصب می‌شود، باید مقاومت دیوار به‌خوبی سنجیده شود تا بتواند وزن رادیاتور را روی خود تحمل کند.
برای تعمیر رادیاتور از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

نکات مهم هنگام تعویض و خرید رادیاتور

جمع‌بندی

در این مطلب نحوه باز کردن و برداشتن رادیاتور شرح داده شد. با خواندن این مقاله قادر خواهید بود خودتان کار باز کردن رادیاتور و تعویض آن را انجام دهید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. با این وجود ممکن است فرصت کافی برای انجام این کار نداشته باشید و نیاز باشد از فردی کمک بگیرید. از طریق وبسایت، اپلیکیشن و شماره تلفن 1471 می‌توانید با تعمیرکاران آچاره در ارتباط باشید و خدمات تعمیر شوفاژ با قیمت اقتصادی دریافت کنید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است به این مطالب هم علاقمند باشید

دانلود اپلیکیشن دانلود آچاره

با نصب اپلیکیشن آچاره بیش از 256 خدمت مورد نیاز در جیب شماست.

 • دانلود مستقیم آچاره
 • آچاره در کافه بازار
 • آچاره در گوگل‌ پلی
دکمه بازگشت به بالا